Buitenland. Albert Vogel, Wij hebben gehoord de man van wien de groote pers getuigt, hij is „Holland's grootste declamator, „de eerste voor drager van Nuderland", wij hebben ge hoord Albert Yogel. Waar bevoegde beoordeelaars aldus oordeelen, zouden wij gevoeglijk kunnen zwijgen, was het niet, dat we ons gedrongen gevoelen te getuigen. „'tls schitterend wat Albert Yogel doet, 'tis bijna bovenmenschelijk" getuigt de N. R. Courant, en waarlijk, terwijl we ods neerzetten voor ons verslag, komt nog die kunstenaar ons voor de geest zien wjj, in het heldendrama, dat hij vertolkte, hem nog in zijn verschillende uitbeeldingen, in zijn verschillende karak ters, waarin hij als 't ware zoo maar overstapte. Wij zieD hem als de zwakkeling, de weifelende koningszoon, als de vleiende, kruipende en kruipende hoveling, als de edele vorst, als de stoere krijgsman, als de liefdevolle dochter, als de ongelukkige vrouw van de willooze koningszoon, kortom elf verschillende rollen vertolkend enkel door stem en gebaar. Neen, niet enkel door stem en gebaar, men moet gezien hebben, die gluipende en wellustige oogopslag van den vleien- den hoveling, de bliksemende blik van den door smart bijkans waanzinnigen krjjgsman, hebben gehoord het rochelen van den stervenden koning, de donderende stem van den wreker van onrecht, het biddend smeken der koningsdochter, om het te kunnen voorstellen. Wij achten ons tot geen oordeel be voegd, en toch, wij gevoelen, Albert Vogel is een kunstenaar. Jammer, dubbel jammer dat zoo weinigen het genot mochten smaken die kunstenaar te zien optreden. De zaal in hotel „Texel" was slecht bezet, nog geen 40 personen waren aanwezig. De afwezigen hadden ook ditmaal weer ongelijk. Vereeniging voor Bijenteelt. De vergadering van de afd. Texel van bovengenoemde vereeniging, gisteravond in het café „den Burg" gehouden, was maar matigjes bezocht, 't Was niette verwonderen, de tijd leent zich thans niet zoo bijzonder tot vergaderen, vooral niet voor hen die zich dagelijks in het veld -moeten bevinden. De agenda wees overigens ook niet zoo belangrijke punten aan, zoodat een absentie wel was te rechtvaardigen. We waren met z'n zevenen en be noemden (na openiDg der verg. en voor lezing der notulen) tot afgevaardigde naar de alg. verg. op 5 Mei te Utrecht te houden, den heer W. F. Schumaker, tot diens plaatsvervanger, zoo noodig, de heer C. Stoepker. De beschrijvingsbrief voor de alg. verg. gaf geen stof tot discussie. Uit de correspondentie door den Secr. met den heer van Giersbergen gehouden, bleek ons dat laatstgenoemde heer hier een practische les zal houden op een Woensdagmiddag, de datum nader vast te stellen. Verder bood de vergadering geen be langrijks; een gezellig praatje tusschen de aanwezigen, op het bijenhouden betrekking hebbende, nam het overige van de vergadering in beslag. Ter eere van den verjaardag van Prins Hendrik der Nederlanden, werd heden van torentrans en publieke ge bouwen de driekleur uitgestoken. De heer J. E. Bakker, ambtenaar bij de Directe Belastingen, enz, alhier, wordt als zoodanig overgeplaatst naar Schiedam. Oosterend18 April. De garnalenvisschers, die het in dit seizoen zoo slecht getroffen hebben, konden in de vorige week gemiddeld eens eene goede besomming maken. Enkele schuiten verdienden zelfs tot boven de honderd gulden. De zangvereeniging „De Lofstem" heeft gisteravond eene goed geslaagde uitvoering gegeven in de Gereformeerde Kerk. In de pauze hield de WelEerw. Heer ds. Dagevos een toespraak. Velen waren aanwezig. De Cocksdorp. In eene vergadering van de School- vereeniging „De Cocksdorp" werd o. in. besloten in het begin van Jani een schoolreisje naar Bergen te maken en eenige dagen daarna een schoo'feest to houden by welke gelegen beid eenige lucht ballons zullen worden opgelaten. De Koog. Met verzoek tot opname ontvingen wij van de Koog het volgende bericht, van de oprichting eener „Vereeniging tot bevordering, dor belangen van het dorp |da Koog en de polders de Koog en Everstekoog." Het doel der vereeniging is, buiten alle politiek om, alles te bevorderen wat de bloei der streek kan verhoogen. Hierbij speelt het vreemdelingen ver keer een voorname rol, waarom de Vereeniging dan ook heeft besloten, de Koninklijke goedkeuring op hare Sta tuten aan te vragen en zich alsdan als afdeeling bij de Algemeene Bond voor Vreemdelingen Verkeer aan te sluiten. Als eerste punt van actie is aange nomen, verbetering der post. Het doel is om een hulppostkantoor aan de Koog te verkrijgen. De bezorging der post over de Waal eens per dag, geeft groote bezwaren voor de inwoners die zaken doen en zijn voor vele vreemdelingen van zoo over wegend bezwaar, dat het hun onmogelijk is, hunne vacantie als badgast aan de Koog door te brengen. Door de Vereeniging zullen uitnoodi- gingen worden gedaan om als donateur of begunstiger tot de vereeniging toe te treden, vooral ook daar de welvaart van een groot deel van Texel wordt vergroot bij toename van Vreemdelingen verkeer op ons eiland. Richt uwe blikken niet alleen, maar ook uwe krachten op de ontwikkeling van de Koog, want daar ligt Texels grootheid van de toekomst. Krijgt de jonge vereeniging steun, dan is het zonder twijfel of zy zal veel doen om die toekomst te bespoedigen en zullen we dikwijls hare krachtige werking plaatsen in tegenstelling met de slapende bondsafdeeling aan Den Burg. Het bestuur is samengesteld uit de heeren: W. F. Schumaker voorzitter, K. Dikstaal vice-voorzitter, A. Epe sec retaris, J. Mak penningmeester, J. Flens Pz. commissaris. De Koog17 April. Maandag sprak de sprak de heer Thomassen in 't café van J. Dalmeijer. Slechts een twintigtal personen waren aanwezig, 't Program was Algemeen Kiesrecht en propaganda voor de S.D.A.P. Na afloop was gelegenheid te teekenen op 't volkspetitionnement voor algemeen kiesrecht waarvan door niemand gebruik werd gemaakt. Vlieland. Naar alle waarschijnlijkheid zal nog in dit jaar deze gemeente zich mogen verheugen in aansluiting bij het inter communaal telefoonverkeer. Het post en telegraafkantoor zal in verband hier mede een belangrijke verbouwing onder gaan. Een groot schip. In het N. v.d. D. vinden wij vermelding van den bouw van een groot schip voor de Hamburg-Amerika-lijn, dat op de werf „Vulean te Hamburg" wordt gebouwd. De afmeting van dit schip is zoodanig dat de pas vergroote IJmuider sluis te klein zal zijn om het te bevatten. Wan neer het schip op den vasten grond zou staan, zou het bijna driemaal zoo hoog zijn dan de Westertoren te Amsterdam; overeind gezet is de hoogte van dit ge vaarte 268 Meter. De omvang is natuurlijk naar even redigheid en van de kiel tot het bovenste dek heeft bet schip elf verdiepingen; het heeft in zijn geheel een inhoud van 50.000 ton. Terecht wordt gevraagd is dit nu het laatste woord van den scheepsbouw? Acht menschen verdronken. Zaterdagavond te ongeveer half tien heeft voor Slikkerveer een aanvaring plaats gehad tusschen de vrachtboot „Reserve" varende van Luik naar Rotter dam en de goederenboot „Paula" varende van Rotterdam naar Venlo. De „Reserve" zonk bijna onmiddelijk. De machinist en stoker konden nog door bijtijds van de boot te springen gered wordende kapitein, zijn vrouw en 6 kinderen verdronken. Vliegweek te hoorn. Te Hoorn zullen Zondag 23 Juli een schoonrijderij en op Maandag 24 Juli twee harddraverj)en plaats hebben. Bovendien zal het bestuur, mits daar voor een waarborgfonds van f 5000 wordt volteekend een vllegweek houden van 20-24 Juli. Onderhandelingen zijn reads gevoerd met Wijnmalen, Koolhoven en de Eerste Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart. De feesten gaan uit van de Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer te Hoorn. Een buitenkansje. Te Helmond is bij het opruimen van het puin van het door de gemeente aangekochte huis van W. Goossens te Helmond onder de plavuizen een bedrag van 1850 gevonden in guldens en rijks daalders met bet jaartal 1848. Ernstige brand. In het dorp Wilsum, bij Kampen, heeft Vrijdagnamiddag een hevige brand gewoed, waardoor niet minder dan 15 gezinnen dakloos zijn geworden. Daar de meeste huizen met riet waren gedekt sloeg de brand, aangewakkerd door een hevigen wind, van het eene perceel op het andere over. Persoonlijke ongelukken zijn er niet bij voorgekomen. Van de inboedels is weinig gered kunnen worden, het vee werd echter gered. Van 5 gezinnen was de inboedel niet verzekerd, voor 't overige dekt verzeke ring de schade. Een zeldzaam feest. Het echtpaar J. Luchies 'en A. Huisjes te Hoogeveen, heeft deze week zijn 70-jarige echtvereeniging herdacht. De man is 90 de vrouw 92 jaar. Vrouw verbrand. Te Oosterend (op Terschelling) is de vrouw van R. India door 't vuur in een stoof in brand geraakt. Zichzelf redden kon zij niet, daar ze stijf van de rhnumatiek was. Haar man, die achter in de schuur bij 't vee was, door de brandlucht opmerk zaam gemaakt, spoedde zich naar de woonkamer, waar hij zijn vrouw in lichte laaie vond. Des nachts nog is zij tengevolge van de hevige brandwonden overleden. De Haagsche corr. van de „Stand." meldt De landstormwet, welker indiening te wachten is, zal, naar ik verneem, land stormplicht opleggen aan a. allen, die bij de militie gediend hebben, van het 31e tot en met het 40e levensjaarb. allen, die aan de loting hebben deelge nomen, doch niet ingelijfd zijn geworden bij de militie. In tijd van vrede zal de landstorm tot geen enkele dienstverrich ting gehouden zijn in tijd van oorlog zullen de landsstormplichtigen tot ge wapende of ongewapende diensten geroepen kunnen worden, al naar mate zij al dan niet in den wapenhandel geoefend zijn geworden. Bij den Minister van Oorlog bestaat het voornemen door de te verwachten wijziging der Landweerwet den diensttijd der landweer terug te brengen van 7 op 5 jaar, terwijl het aantal herhalings oefeningen, nu 2 bedragend, met een zal worden verminderd. Bessensap-nood. Er zullen heel wat huismoeders te Amsterdam zijn, die bij haar winkelier tot haar groote verbazing moesten hooren dat men geen bessensap meer in voorraad hadl 't Is een gevolg van den zeer schralen bessenoogst in 1910. Hoewel in Juli 1910 al dadelijk te merken was, dat de oogst niet groot zou zyn, had er toch nog eenige uitvoer naar het buitenland plaats, hetgeen de prijzen nog meer deed stijgen. De inkoopsprijs liep op van f 5 tot f 14 per 50 kilogram. En daar men in het bessensap-gebruik niet matiger dan anders is geweest, zitten nu de meeste winkeliers zonder het kostelijke vocht en laten de enkele die in het begin van het gety dadelijk wat op zijde hebben gezet om er in geval van nood mede voor den dag te komen, zich nu ook goed betalen. Gevolg: de meeste liefhebbers zullen tot Juli bessensap moeten ontberen! Monden klauwzeer. In een te Joure gehouden vergadering van veehouders is besloten, zich per adres tot den Minister van Landbouw te wenden, met verzoek bij het uitbreken van mond- en klauwzeer niet meer tot afmaking van den veestapel over te gaan. In verband daarmede is een com missie benoemd, ten einde zich te dier zake bij Z. E. ter audiëntie te begeven. Een Paaschcadeautje Door een gegoed ingezetene van Gin- neken is oen schoone koe aangekocht. Het, beest werd deze week geslachten het vleesch uitgedeeld aan armen en mir vermogender, welke uitdeeling i3 opgedragen aan de armmeosters. Een dubbele stuiver. De heer P. Groenendijk, te Noorden, had een stuivertje, dat een vreemden klank verried. Men wierp het op den grond en het sprong in drieëa: de 5, die op de voorzijde van het geldstukj staat, sprong er uit en wat bleek nu? Er kwam een oud stuivertje voor den dag, dat kunstig in het stuiverstuk ver borgen was. Een doodg ewaande. Het volgende is gebeurd in een dorpje bij Maastricht: Daar leefde eenzaam en alleen een reeds bejaarde weduwe, die, naar alge meene bekendheid er warmpjes bij zat. De vrouw was ziekelijk, en nu en dan gingen de buren haar eens bezoeken. Enkele dagen geleden lag de zieke vrouw als een lijk op den grond: roerloos, de oogen gesloten. De buurvrouwen meenden, dat de vrouw tengevolge van een beroerte over leden was, en waarschuwden den pastoor die naar oud gebruik, aanstonds de klokken deed luiden voor de ovorledono. Men zegt zelfs, dat de oude vrouw in een doodskleed op het bedstroo werd gelegd. Inmiddels waarschuwde men de familie der overledene, in België wonende. Toen deze ter begrafenis verscheen, hoorden zij tot haar niet geringe ver bazing, dat de doodgewaande suikertante weer springlevend was geworden. Nog denzelfden dag namen de Belgische familieleden hare oude tante mee over de grenzen. Rijke kinderschat. In Kansas kwam een juffrouw in den trein met dertien kinderen en één kaartje. Ze beweerdei dat allen haar eigen kinderen waren, beneden de 47» jaar en vrij vervoerd konden worden. De conduc teur wilde dat niet gelooven maar toen de vrouw hem haar familiebijbel toonde waarin de geboorten der kinderen ge noteerd stonden, moest hij zich gewonnen geven. De vrouw, die 10 jaar getrouwd was, had in dien tijd 19 kinderen gekre gen, n. 1. 5 maal drielingen en 2 maal tweelingen. De eerste twee drielingen (zes kinderen dus) wareu gestorven. Maar de overige kinderen 3 van 47» jaar 2 van 37» jaar, 3 van 27» jaar, 3 van 17» jaar en 2 van 7» jaar, zijn in leven gebleven. De bordjes verhangen. In een amerikaansch plaatsje stond een volksstemming voor de deur en de kansen der verbodsvrienden stonden lang niet slecht. Dat maakte de vrouw van een herbergier ernstig bezorgd. En zuch tend zei ze tot haar waschvrouw, een negerin„Als de stad onder verbod komt zal ik je niet langer kunnen houden. Ik weet niet eens, hoe we zelf aan den kost moeten komen." Maar 't goedige negerinnetje wist raad. „Tob daar maar niet over", troostte ze. „Als uw man zijn café sluiten moet, kan de mijne geen drank meer krijgen en dan hebben we volop te eten. En dan kan u bij ons de wasch komen doen." Luzerne of eeuwige klaver. Langzaam neemt de teelt van dit voedergewas toe, vooral in Zuidholland, Noordholland en Zeeland. Zooals de naam reeds aanduidt is het een klaversoort. Zij groeit hooger op dan roode klaver en draagt een trosje paarsachtige bloempjes. De bladeren zijn puntig en van een gezaagden rand voorzien. Men noemt do Luzerne wel eeuwi ge klaver, omdat ze veel langer blijft, 4, 5 en G jaar. Als voorwaarden voor den bodem gelden, een goeden bemestingstoestand en vooral een lagen stand van grondwater. Dit in verband met den langen penwortel. Een bezwaar is, dat Lu zerne strenge winters niet verdraagt. Doch onze ïïollandsche winters zijn dat gelukkig zelden. In elke lente stoelt de plant meer uit en zal weer opnieuw eenigo sneden groen voeder of hooi geven, als er maar genoeg gemest wordt. Voor het uitzaaien, dat half April plaats heeft wordt de grond diep bewerkt, en bemest met 1000 kg. kainiet en 800 kg. slakkenmeel. Wie echter in Maart bemest, neemt beter 500 kg. patentkali en 800 kg. superfosfaat, benevens 100 kg. chilisalpeter. Soms zaait men onder zomergorst soms onder haver als nekvrucht. Deze gewassen worden dan echter groen gemaaid om de luzerne niet te hinderen. Als zaaizaad gebruikt men 30 a 40 kg. Het wordt licht lngccgd. Hot jonge plantje groeit langzaam. Eerst als zich do dikke penwortol goed gevormd heeft, knn er voldoende voedsel uit den bodem opgenomen worden, en vormen zich do atikatofknolletjea. Tegen den winter sterft qo plant grootondoels at. Er wordt in den naherfst geegd om 't gras dat dikwjjls een ware plaag is, te vcrwydoren. Tevens wordt er 200 a 500 kg. slakkenmeel en 400 a 800 kg. kainiet ondcrgtëgd, of als bemesting gegeven.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2