Tandarts Ansingh, Belangrijk Boelhuis Brillant-kalk, INGEZONDEN STUIKEN. Marktberichten. Advertentiën. in Hotel „de Lindeboom." ZAAI FIAVER. Probsteier Haver No. 1 en 4 kilo Voerbietenzaad, een ijzeren bakkersovendeur DAMES. stalen Behang en Randen. Spelleiderscnrsns te Helder. Belangrijke Verkooping Meubelen en Galanteriè'n, 50 stuks Hoornvee, O. Stammes. Voorloopig Bericht. MAIS. DH0S Co S. BACKER Jd. Predikbeurten Pension gevraagd Mixed M a i s, Laplata Mais, Duiveboonen. costuumnaaister. Te koop voor spotprijs Nederlandsche Bond voor Lichamelijke Opvoeding. Verkooplokaal aan de Loodsgracht, Deurw. W. BIERSTEKER. te KOEGHAS, op Woensdag 26 April 1911 Zedelijke eigenschappen. Een Ier wilde een herberg oprichten. Maar daartoe had hij „vergunning" noodig, en om die te verkrijgen wendde hij zich tot de bevoegde autoriteiten. Op grond van artikel zooveel van de Engelsche drankwet vroeg men inlich tingen betreffende zijne zedelijke eigen schappen. De Ier keek er vreemd van op. „Heb je dan zoo vroeg hij op ver baasden toon heb je dan, om drank te verkoopen, zedelijke eigenschappen noodig?" De vraag was nog niet zoo heel mal. Ook 'n Edelachtbare. De „Budapesti Hirlap" geeft het verhaal van een schelmenstreek, waaraan een zekere humor niet valt te ontkennen. Een boerin uit het Eongaarsche stadje Trencsin werd aan het postkantoor te Grossbitste ontboden, om aldaar 500 kronen te ontvangen, welke haar man haar uit Amerika had gestuurd. Zij begaf zich naar den rechter uit de plaats, die tegelijkertijd de functie van burgemeester vervult, teneinde van dezen een identi teitsbewijs te verkrijgen. De burgervaderrechtspreker drukte haar op het hart toch vooral niet over haar buitenkansje met anderen te spre ken, daar anders oneerlijke menschen wel eens op het denkbeeld konden komen haar te berooven. Den volgenden nacht werd de boerin met een schrik wakker. Voor haar stonden twee spoken, waarvan het eene met lugubere stem zeide: „Ik ben de duivel. Je man heeft dat geld gestolen. Geef het mij, anders sleep ik je man mee in mijn rijk! Den dag daarop ging de boerin het geld innen en vertelde meteen aan een postbeambte wat haar overkomen was. Deze hoorde 't goeie mensch aan en zei gëen woord. Maar hij waarschuwde de gendarmerie. Toen 's nachts de duivel en z'n assistent in hechtenis werden genomen, bleken zij de rechter en een van diens bloed verwanten te zijn. (BuiteD verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie! Mag ik n verzoeken tot opname van het vol gende, bij voorbaat dank. Gepasseerde week waren eenige personen van Koog geïnviteerd om te hooren uitleggen, welk een gastmaal waarschijnlijk gegeven zal worden, prachtige vrachten zullen worden uitgereikt als dat gastmaal plaats, heeft veel, zeer veel zal worden rondgedeeld aan allen die aan zullen zitten, pardon, niet aan allen, die uit de Koog krijgen lekker niets. Waarvoor waren wij dan uitgenoodigd? waarom dan ons ook niet thuis gelaten evenals van den Hoorn en omstreken, die hebben dien avond tenminste daarover geen hartzeer gehad, (wij voelden in plaats van een gemeenschappelijk diner in de toekomst) een koud waterstraal over ons lichaam gaan. En is die uitsluiting noodig? Volstrekt niet, wij allen kunnen be3t mede-aan zitten en een deel krijgen, als men ook ons maar wat gunde. Ik zal u duidelijk maken waarvan wij zoo graag allen zouden mee eten, en waarvan wij niet enkel de lasten maar ook graag de lusten zouden hebben. Het bleek bij de, op de vergadering gehouden bespreking van tramplannen, dat Koog, Hoorn en Omstreken van dat plan zullen worden uit gesloten (maar wel mogen schokken). Ik heb tocb uit de berekening van dr. Wagemaker gezien en geleerd, dat het zeer goed mogelijk is, om ook ons te bedenken, en geheel Texel een tram te verschaffen, alleen is maar de vraag, willen Eierland en Eendracht een beetje grooter ge deelte van de te behalen winsten afstaan. De winsten voor Eierland toch zijn, matig be rekend, 3 millioen 2 honderd duizend gulden. Volgens dr. Wagemaker toch zal de huurwaarde in Polder Eierland verdubbelen, welnu als de huurwaarde verdubbeld dan verdubbeld ook de koopwaarde, bijgevolg als men tegenwoordig de koopwaarde op f 700 a f 1300 per H.A. voor Eierland kan stellen, dan wordt er f1000 per bunder winst gemaakt. Eierland is groot, volgens information, 3200 H.A.; dus dan behaalt Eierland een winst van 3200 maal 1000 is 3.200.000Laat nu Eierland die 2 ton aan de tram geven en Eendracht naar verhouding ook bijdragen. Bijvoorbeeld onderstaande verdeeling: Eierland 200,000 Eendracht 20,000 Andere belangh. 80,000 Texel f 300,000 Rijk f 300,000 Provincie f 300,000 Geheel f 900,000 Met die negen ton gewapend, geloof ik, dat het best mogelijk is de tram langs en dwars te leggen, ook ben ik het geheel niet eens met dr. Wagemaker als zon een tram naar Koog de kanker kunnen zijn voor de trammaatschappij, (woorden gesproken op de vergadering) neen, niet zal dat lijntje naar Koog de kanker geven aan de maatschappij, vo'gens mijn overtuiging (en daar heb ik eenige bew(jzen voor), zou van dat lijntje de genezende kracht kunnen uitgaan, die de stoombootmaatschappij tot meerdere ont vangsten zou voeren en waardoor zich een ge zond geheel zou kunnen vormen ten zegen van die aandeelhouders die zoo reikhalzend vaak uitzien naar de voor ben zoo noodige rente. Laat toch geheel Texel voordeel trekken, en de lasten zoo goed mogelijk verdeeld worden, opdat onder linge katelijkbe en en verschillen zoo veel moge lijk tot het verledene zullen behoren. Hoogachtend, J. ELENS Pz. Badhotel //Prinses Juliana". N. B. De belangen van het rijk, waar wij zooveel geld van moeten bekomen, en dat zoo veel groud in eigendom heeft op Texel (bijna een vierde gedeelte van Texel behoort aan het rijk) zijn in het plan l)r. Wagemaker geheel over het hoofd gezien. J. E. Utrecht, 16 April 1911. Tramplannen te Texel. Mijnheeide Redacteur Hoe prijzenswaard het van Texels voormannen ook is om te trachten het Eiland uit zijn isolement te verlossen door het een tramverbinding to willen geven, meen ik tocu een waarschuwend woord te moeten laten hooren om toch vooral niet overijlt te werk te gaan. Een tram klinkt wel voornaam, maar de groote vraag is deze, of het Vreemdelingenverkeer op Texel zoodanig zil toenemen dat een zoo groot hoog reizigersvervoer te verwachten is dat het de exploitatiekosten kan dekken. Men zal mij tegenwerpen dat niet alleen reizigers, doch ook goederen per tram vervoerd kunnen worden en dat het vervoer van land bouwproducten beduidend zal zijn. Men gelieve evenwel niet uit het oog te verliezen dat zoolang geen directe doorvoer naar den vasten wal kan plaats hebben zonder overlading het vervoer tot aan de haven van Oudeschild onbeduidend zal zijn. De tramvraebten zullen te hoog zijn, het overladen in een schip te Oudeschild te lastig en te kostbaar zoodat belanghebbenden er de voorkeur aan zullen blijven geven hunne producten per as naar de haven te brengen. Van een enkel pakje kan de tram niet bestaan. Een tram of locaalspoor zon prachtig zijn, indien de wagons per stoompont over het Marsdiep naar den Helder konden worden overgebracht om vandaar verder per spoor te gaan, zoodat over lading niet noodig is. Er zijn bewijzen te over dat een kleine Maat schappij niet kan bestaan zoolang zij niet door een groote wordt gevoed en dat zal met de Texelsche tram niet het geval zijn. Wil men Texel werkelijk helpen, laat men dan de kanaalplannen van den heer Westenberg ernstig bestudceren. Het komt mij voor dat die plannen werkelijk aanbeveling verdienen. De goederen behoeven dan te Oudeschild niet over geladen te worden; doch kunnen direct per schuit naar hunne bestemming worden gebracht of wel te den Helder in de spoorwagens worden over geladen. Ook met de aanvoer naar Texel zal men met een kanaal meer gebaat zijn dan met een tramweg. Reeds voor eenige jaren heb ik met den heer Jansen zaliger deze aangelegenheid besproken. ZEd was sterk voor een tramplan omdat hij te Texel eenige eigendommen bezat. ZEd. was het ten laatste volkomen met mij eens dat trammen op Texel niet anders dan op een fiasco moeten uitloopen. Met de beste wenschen voor Texels bloei Hoogachtend Uw. dw. dn. J. DAALDER. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Yan 15 tot en met 22 April 1911. GEBOREN: Maria Mathildadv. Zacharias Graaf en Maria Henrica van Empelen (den Burg). ONDERTROUWD: Pieter Smit en Lena Slaraan, Pieter Verberne en Marretje Kuip, Jacob Vlaming en Ida VlamiDg. GETROUWD: JanGerrit Backer en Klaasje Smit. OVERLEDEN: Johannes Sibrand Keijser oud 66 jaar, wedn. van Neeltje Boon, (den Burg) Jan Vlaming, oud 59 jaar; geh. met Engeltje Zuidewind (OoBt) Pieter Keijzer, oud 64 jaar, wedu. van Cornelisje Kuijper, (den Burg). GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 kinderwantje, 1 hoepel, 1 ceintuur, 1 meisjeszak en 1 armband. Zondag 23 April 1911 HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 'sAvonds7 uur ds. Kijne. Koog, Nam. balf drie ds. Visser. H. Avondmaal. Oudeschild. Vm. 10 uur ds. Kijne. Den Hoorn. Voorm. 10 uurds. Visser. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van GrasBtek. Cocksdorp. Nam. balf drie ds. vau Grasstek. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. balf 10 ds. Dagevos. Nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur de heer H. J. Woelders. Candidaat in de Theologie te Landsmeer. Schagen, 20 April. Aangevoerd: 195 Geldekoeien f 170 a f 270 80 Vette Koeien f 180 a 1367, 80 Kalfkoeien f 180,a f 300— 200 Nuchtere Kalveren f 7 a f 26. 330 Overhouders f 20,- a 30.00 70 Vette Varkens 49 a 54 cent per Kg. 90 Biggen f 12,00 a f 17, Boter 1 1.15 a 11.25 por K.G. Kipeieren 1 2,90 a 1 3,50 per 100; Leiden, 21 April. Ter markt aangevoerd: 9 Stieren 1 143, - a 1 253,—; 481 Kalf- en Melkkoeien f 172 a 1 360; 712 Varekoeien 126 a 1 274 221 Vette Ossen en Koeien 1 203af 362 43 Kalveren (vette) 1 68 a 1 12S 171 Kalveren (magere) t 6.a 1 12. Lammeren 1 a f Schapen (vette) 1 a f 707 Schapen (weide) f 18,a f 26,— Magere Varkens fal -; Biggen f f .00; Geboren PIETER ARIE, zoon van P. DEKKER Pz. en A. H. DEKKER—Dros Oterleek, IS April 1911. Heden overleed zacht en kalm, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, PIETER KEIJZER Tzn. Weduwn, van Cornelisje Kuijper, in den ouderdom van 64 jaar. T. P. KEIJZER. J. E. KEIJZER-van Soeren. G J. KEIJZER. Tr. ZUIDEWIND-Keijzer. M. ZUIDEWIND. Texel, 20 April 1911. Hoofdgracht 28 den Helder, is Donderdag 27" April van 11 tot half twee uur te spreken Nog in voorraad 5 a 6 H.L. Origincele Mansholt's (groenkraag.) v. d. WOUDE, Het Noorden. in de nabijheid van het strand, ongeveer voor de maanden Juni tot en met Augustus a. s. met prettige frische kamer. Brieven franco met uitvoerige inlich tingen onder lett. A. A. bureau van dit biad. met kozijo, een dichte Zoldertrap met 13 treden, een partij blauwe Tegels en een beste Engelsche Kinderwagen, tweekruks. Te bevragen letter B. Hulppostkantoor de Cocksdorp Texel. De knipcursus begint 1 MEI, Zij die hier nog deel aan wenschen te nemen worden verzocht zich spoedig aan te melden. Mejaffr. C II. ZEEMAN, Gedipl. Leeraree. Burg, Waalderstraa t 196. Ruime keuze P. DAGMEIJER, Schilder, Burg. Onderwijzers(essen) bij hot Openbaar- en het Bijzonder Onderwijs en Kweekelingen van de hoogste klasse der Normaallessen, die dit jaar aan den cursus tot vorming van spelleider wenschen deel te nemen, worden uitgenoodigd zich vóór 27 April schriftelijk aan te molden bij den Secretaris van het Comité. Reiskosten worden dcsverlnngd vergoed. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot den Secretaris. Het Comité, C. v. BUIJSEN. C. 8TUMPHIU8, districts-School- Voorzitter, opziener. L. v. d. PLOEG. A. vJIATTUVf. G. TJALSMA, ar.. Schoulopzieier. Secretarie. A. ILEI-.K, dir. 'Ier R.N.L. I. LOUVER, lid v/d Comm. tot Toezich; op het L. O. van wegens aankoop van een geheel Magazijn te Amsterdam, op WOENSDAG 26 APRIE 1911, 'smillags 2 uur, en DONDERDAG 27 APRIL 1911, 's morgons 9 uur, in het w. o.notenh. stijlkast, mahonie-, linnen- en penantkasten, eiken chiffonnières, canapé's, tcte a tèle, crepeaux, fantaisie-, salon-, met leerbekleede-, rietmat- en stroo- matstoelen, noten-, eiken-, mahonie- en gebeeldhouwde tafels, speeltafel, penant-, ronde- en keukentafels, groote noten schrijf bureau, eiken schrijftafel, diverse lauteuils, theestoof, boekhanger, spiegels, schilderijen, kachels, groot foruuis. gasornamenten, gas- comforen, hand-naaimachine, trapuaaima- chine, ijzeren-, bouten- en Engelsche ledi kanten, kinderledikanton, springveoron matrassen, veerenbed, dekens, gordijnen, kleeden, karpetten, vloerzeilen, porcelein, glas (w.o. een likeurkeldertje), aarde- en koperwerk, keukenbenoodigdheden, enz. Voorts: een groote partij Galantericn, nikkelwaren, speelgoederen, vazen, beelden, wascbstellen, stofferwerk, geëmailleerde goederen, klokjes enz. Eindelijk nog een grasmachine, waschmachine, trappen, sport karren en al wat meer zal worden aan geboden. Te bezichtigen 's morgens voor do ver- kooping, van 9 12 uur. Bij deze oerkooping kunnen GEEN goe deren morden geuoegd. ten verzoeke en ton huize van Mej. de Wed. JOH. C. MATERS,op „Matcrsüoeve" aan den Middenvliet, 's morgens 9 uur, precies, van ongeveer waaronder: 26 melkkoeien, die gekalfd hebben ol nog kalven LL-^ iv'-t m o e t e d 12 gereden vaarzeo. 10 pinken, 1 pinkenstier en eenige kuikalveron. Voorts: 5 paarden van verschillende jaren en kleur, 16 schapen met lammeren. 1 ram, 3 boerenwagens, 3 driewielige karren, ierkar, mestkruiwagen, jachtwagen, sportkar, bakwagen, bokken, tilbury met tuig, maaimachine, hooihark, hooischudder, ro8machine, ploegen, eggen, tuigen, melk bussen, emmers, boeren- en bouwgereed schappen, eenig huisraad en hetgeen meer zal worden aangeboden. Op de plaats is gelegenheid tot stalling. Notaris te Melder. M. GRAAF, leerares in Maatknippcn en Costuumnaaien bericht dut de 2e cursus dit jaar zal aanvangen op 1 JULI a. s. Dames en Meisjes afzonderlijk. Prospectus verkrijgbaar en wordt op aanvrage gaarne toegezonden. Dagelijks wachtende (gegarandeerd prima kwaliteit) f 4.90 per 75 kg. netto. f 5.30 per 75 kg. netto. Dagelijks te Oudeschild vorkrijgbaar prima kwaliteit h. 1 7.65 per 80 kg. netto. Zonder zakken. Ondergeteekende hoeft zich te Oudeschild gevestigd als Alle voorkomende kleedingstukken wor den op maat geleverd volgons Fransche-, Weener of Eogelsche Coupe. JupoustofTen ter inzage. Ook groote Stalcncollectie. Keuze l'assementerieën en Fournituren. Beleefd aanbevelend, per j ak 9 en 17J/3. "'Vit als Baeeuw, geoft niet af. Van de Firma de 11'E UIERSTEKER. Verkrijgbaar bij C. HUISMAN deu Burg en b j VOS, Oudeschild.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2