2466, Donderdag 18 Mei 1911. 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Van week tot week. Oit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Adverteutiën vóór 9 nar op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. KIEZERSLIJST. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel maken bekend, dat de op den 22sten Maart 1.1. vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1911-1912, zooals_deze thans luidt, van heden tot den lóden Mei van het volgende jaar van kracht blijft, behoudens wijzigingen ten gevolge van rechterlijke uitspraak en aanteekeningen omtrent schorsing. De genoemde lijst blijft voor een ieder op de Secretarie der Gemeente ter inzage nedergelegd en in afschrift of afdruk, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar. Texel, den 15den Mei 1911. Burgem. en Wethouders vnd., De Burgemeester, J. S. DIJT, L.B. De Secretaris, RUIBING. 7-13 Mei. Van de binnenlandsche gebeurtenissen die de afgeloopen week ons bracht was stellig wel de voornaamste de indiening van liet wetsontwerp tot verzekering van werklieden tegen de geldelijke gevolgen van ouderdom on invaliditeit. Dit ontwerp is thans door minister Talma aan de Tweede Kamer aangeboden. Eet berust op den verzekeringsplicht en bevat niet minder daD 394 artikelen. We zullen trachten in beknopt bestek van de voornaamste bepa lingen van 't ontwerp een overzicht te geven. De bedoeling van het ontwerp is een uitkeering te verzekeren, zoowel aan hen die door invaliditeit zijn getroffen, als aan hen, die den 70-jarigen leeftijd hebben be reikt en daarenboven een uitkeering aan de nazeluten kinderen beneden 13 jaar van verzekerden. De wet strekt zich uit tot alle werklieden, die den leeftijd van 16 jaar hebben bereikt en in loondienst arbeid verrichten tegen een loon van niet meer dan f 1200 por jaar. De verzekerden worden ingedeeld in vijf loonklassen in overeen stemming met het loon dat zij verdienen. Klasse I jaarloon beneden f240 II van f240 tot f400 III f400 f600 IV f600 f900 b V f 900 of hooger. De premies voor deze verzekering te be talen moeten gedragen worden door de werkgevers en de werklieden, ieder voor de helft. Gedurende de eerste 75 jaren stelt de regeering uit de Kijksschatkist een bedrag van 8^/3 miljoen beschikbaar met het oog op de overgangsmaatregelen die gemaakt moeten worden ten opzichte van de werklieden die thans reeds de 16 jaren overschreden hebben en voor de invalidi- teitsrenten. Do premies worden betaald door den werkgever die de helft ervan terug vordert van de werklieden. Over elke kalenderweek, een gedeelte van een week voor een geheele week ge rekend, wordt geheven een premie, ten bedrage in loonklasse I van 20 cent. V 48 De betaÜDg der premie kan geschieden op tweeërlei wijze, nl. door het hechten van premiezegels op renteboekjes of het betalen in geld. Om voor ouderdomsrente in aanmerking te komen moet men minstens 1248 week- premiën betaald hebben (gedurende 24 jaar dus) en om aanspraak te kunuen maken op invaliditeitsrente minstens 150 premies. Als grondslag voor de berekening der rente heeft men aangenomen het 325-voud van het gezamenlijk bedrag der betaalde pre- miën, gedeeld door het aantal weken dat de verzekering geduurd heeft. Daarbij wordt dan gevoegd 10% van het gezamenlijk be drag der betaalde premiëu. De ouderdoms rente gaat in op 70-jarigen leeftijd van den verzekerde, de invaliditeitsrente zoodra do invaliditeit eeu half jaar geduurd heeft of als er geen uitzicht op beterschap bestaat. Uit de nota van prof. Kluyver die bij het ontwerp gevoegd is blijkt dat de rente zal bedragen voor de verzekerden. In klasse I jaarloon f240 van f60 tot f121.16 In klasse II jaarloon 1240 tot f400 van f72 tot f 145.39 In klasse III jaarloon f400 tot f600 van f96 tot. f 193.86 In klasso IV jaarloon f600 tot f900 van f 120 tot f242.32 In klasso V jaarloon f900 tot f1200 van f 144 tot f290.78 Ten einde aan verzekerden de gelegen heid te geven hun rente wat hooger te doen zijn, zal naast de verplichte een vrij willige verzekering opengesteld worden bij de Rijksverzekeringsbank Men betaalt dan zoovaak als men wil, tot een maximum van 80 premies per jaar, telkens een premie van f 1.50. De rente daarvoor zal bedragen jaarlijks een cent voor iedere premie van f 1.50 voor ieder half jaar dat verloopcn is tusschen de betaling der premie en het ingaan der rente. Om aanspraak op de vrije rente to kunuen maken moet men na zijn 16o jaar minstens 60 vrije premiën gestort hebben en de gemiddeldo datum waarop die premiss zjjn betaald, moet meer dan zeven jaar geleden z\jnanders wordt d6 rente tot de helft verminderd. Komt de verzekerde te overlijden dan gaat de rente niet over op de wedüwe maar op de kinderen en deze houdt op de zoodra het jongste kind 13 jaar geworden is. In het ontwerp Kuyper dat ongeveer door minister Talma gevolgd is werd de rente aau de weduwe toegekend. De uitvoering van de wet zal worden opgedragen aan het bestuur der Rijksver zekeringsbank, aan Verzekeringsraden en de Raden van Arbeid. Hiermede hebben we de belangrijkste bepalingen uit dit wetsontwerp gememo reerd. Het lijdt geen twijfel of het ontwerp zal aanleiding geven tot lange en uitvoerige debatten, want iu de oogen van menigeen moet het wel zeer onvoldoende worden geacht. Niet alleen is de premie vrij hoog gesteld, doch ook de renten zijn vrij laag terwijl ze wel wat laat eerst op 70 jarigen leeftijd toegekend zullen worden. De aandacht van onze Oostelijke buren werd in de afgeloopen week inzonderheid gewijd aan Elzas Lotharingen. Daarvoor was meer dan een aanleiding. Allereerst wel het bezoek dat de Duitsche Keizer aan de hoofdstad van het Rijksland bracht. Straatsburg had zijn beste beentje voorgezet om den Keizer op waardige wijze te ont vangen en aan de plechtige onthulling van het gedenkteeken voor Keizer Wilhelm JI, dat hoofdzakelijk het doel was van 's Keizers komst, den noodigen luister bij te zetten. Alles liep prachtig van stapel, de Keizer werd geestdriftig ontvangen on bracht een paar genoeglijke dagen in Straatsburg door. Alleen een minder aan genaam voorvalletje wierp een kleine scha duw op de feestelijkheden. De studenten nl. wilden geen genoegen nemen met een hun door den militairen bevelhebber aan gewezen plaats bij de onthulling van het monument en gingeu daarom vóór de plechtigheid onder protest het terreiD ver laten. Later gingen ze den Keizer op eigen houtje huldigen en mochten dezen de zaak blootleggen. Overigens slaagden de feestelijkheden te Straatsburg uitstekend. De tweede aangelegenheid die de aandacht naar Ëlzas-Lotharingen trok betrof het parlement. Het Rijkstand mocht zich tot nog toe „verheugen" in het bezit van eeD „Ausschuss" een volksvertegenwoordiging die weldra plaats zou moeten makeu voor een ander6 Zooals men weet wil de Duitsche regeering aan Elzas-Lotharingen eeu nieuw parlementair stelsel geven, bestaande uit een Eerste en een Tweede Kamer. Nog voor de nieuwe volks vertegen woor- digiug evenwel het licht heeft gezien is de oude ter ziele gegaan. Ze had het in den laatsten tijd zóó bont gemaakt, dat de regeering er geen weg meer mee wist. Het optreden van enkele afgevaardigden ging zeer de perken te buiten en daarom werd, vrij onverwacht, op bevel van den Keizer de Ausschuss ontbonden verklaard. Zoo spreekt men in het Rijksland thans van „de parlementaire crisis". De derde aangelegenheid, die op het Rijksland de aandacht vestigde was wel de Grondwetskwestie die dezer dagen weer aan do orde was. Zooals men weet is de Rijksdagcomm. reeds lang bezig om met do regeering zoo tot overeenstemming te komen, dat er toch iets terecht komt van de regeerings voor stellen inzake de grondwetsherziening voor Elzas Lotharingen. Deconservatievepartijen staan vrij vijandig tegen deze voorstellen, terwijl de liberalen nog wel een beetje verder willen gaan. Daar tusschen staat het Centrum dat met de conservatieven het blauwzwarte hloc vormt maar toch ook het Rijksland wel wat ter wille moet wezen, omdat het vandaar uit steeds flink gesteund wordt. Vandaar dat een samengaan tusschen het Centrum en de liberalen zeer wel mogelijk werd geacht. Trots vele onder handelingen is het tot nog toe echter niet zoover gekomen. Daarentegeu werd het ontwerp der regeering door de commissie met 13 tegen 12 stemmen verworpen. Dat beteekent weliswaar nog niet dat hot wets ontwerp van de baan is, doch heel gunstig staat het er blijkbaar toch niet voor. Viel den Duitschen Keizer een geestdriftig onthaal ten deel in de hoofdstad van het Rijksland, niet minder kan dit gezegd worden van president Fallières die de afge loopen week een bezoek aan de Belgische hoofdstad bracht, als gast van het Belgische Koningspaar. Als een vorst heeft men den president der Fransche republiek gehuldigd en dat is ook zoo eenigszins te begrijpen. Een groot deel van het Belgische volk is Fransch gezind en de Fransche taal neemt er de voornaamste plaats in. Ook de regeering verbergt haar sympathie niet voor die der republiek. Dat er dan ook bij de offïcieele recepties en andere plechtigheden steeds gewaagd werd van de innige verstand houding tusschen de beide „broedervolken" ligt voor de hand. Aan president Fallières werd vooral niet minder hulde bewezen als aan den Duitschen Keizer bij diens bezoek aan België. Beweerd wordt zelfs dat voor beide bezoeken het zelfde programma opgemaakt was. Wel practisch want nu bestond er voor Duitschland noch voor Frankrijk ook maar eenige reden tot jalouzie. Stolypin, de Russische minister-president heeft in de afgeloopen week een nederlaag geleden die in andere landen stellig een crisis na zich zou sleepen. Men herinnert zich hoe deze bewindsman een paar maan den geleden op eigen houtje, met machtiging van den Czaar, de parlementaire machine stop zette en buiten deze om een wets ontwerp op de Zemstows voor de zuidelijke districten vaststelde. Deze „Staatsgreep" werd Stolypin zeer kwalijk genomen en van meer dan een zijde werd ronduit ge zegd dat de eerste minister de grondwet verkracht had. Dezer dagen nu kwam deze kwestie in de vergadering der Doema ter tafel en het resultaat der lange bespreking was dat de Doema met groote meerderheid (202 tegen 82 stemmen) een motie aannam waarin gezegd werd dat Stolypin inbreuk gemaakt heeft op de Grondwet en dat hij een on wettige daad begaan heeft. Men mag benieuwd wezen wat er nu zal gebeuren. In elk ander grondwettelijk ge regeerd laud zou een minister-president na zulk een nederlaag niets anders overblijven dan heen te gaan. Stolypin heeft echter maling aan de Grondwet en regeert bij de gratie van den Czaar Of deze na het Doema votum voort zal gaan Stolypin in zijn bescherming te nemen, is de vraag waarop binnenkort wel een antwoord zal volgen. Uit Mexico kwamen in de laatste dagen opzienbarende berichten. Allereerst kwam daar de tijding dat de opstand nu spoedig tot het verleden zou behooren, omdat president Diaz een proclamatie had afge kondigd waarin hy mededeelde te zullen aftreden als president, zoodat de orde en rust in het land zouden zijn teruggekeerd. Men dacht dat dit laatste nu slechts een kwestie zou zijn van een paar dagen, temeer waar de eerste berichten gewaagden van de verklaring van Madero, den leider der opstandelingen, dat hij de vijandelijk heden zou staken en tot bespreking der vredesvoorwaarden opnieuw bereid was. Dat was in het begin der vorige week enzelden is er nog zoo hevig gevoèh- ten in Mexico als juist in de laatste dagen. Nauwelijks was de geruststellende tijding bekend of er kwamen berichten dat de opstandelingen een aanval hadden gedaan op Juarez, een stad aan de Amerikaansche grens. De stad werd na een zwaar gevecht ingenomen en is thans nog in het bezit der opstandelingen. Madero verklaarde wel dat de aanval tegen zijn wil was geschied maar hij heeft na den strijd, waarin veel dooden vielen, bezit van de stad genomen. Ook nam hij de daarin gevestigde douane kantoren onder zijn hoede, zoodat nietallee n door hem de belastingen worden ontvangen maar hij tevens vrij en onbelemmerd wapens uit Amerika kan invoeren. En de Ameri kaansche regeering laat hem stil begaan. Hoe het verder zal loopen in Mexico is nog moeielijk te zeggen, doch het rijk van president Dia? schijnt ten einde te spoeden TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 5 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. L4MMERE\MAKKTE.\. Burgemeester en Wethouders van Texel bren gen belanghebbenden in herinnering lo. dat dit jaar de groote lammerenmarkten alhier zullen worden gehouden op Maandagen 15, 22 en 29 Mei, op Dinsdag 6 Juni en op Maandagen 12 en 19 Juni. 2o. de navolgende artikelen der politieveror dening dezer gemeente: Art. 1G0. Het is verboden gedurende de groote lammeren- markten a zich met wagens anders dan door de Park straat naar het marktplein te begeven (met dien verstande dat tot dat doel geen gebruik zal mogen worden gemaakt van de Nieuwstraat) of dit pleiD met wagens of vee anders te verlaten dan door de overige daarop uitkomende straten; b het van gemeentewege verstrekte stroo of andere stoffen, welke tot strooisel gediend hebben in de lammerhokken, daaruit te verwijderen, of zelf daaraan meer toe te voegen; c met het wegvoeren der lammeren vdbr des voormiddags elf uur een aanvang te maken, tenzij met toestemming van den marktmeester, krachtens opdracht verleend. Art. 161. Ieder, die ter gelegenheid van de in het vorig artikel bedoelde markten, lammeren ter markt wenseht aan te voeren, is verplicht vooraf, hetzij mondeling of schriftelijk, de noodige hokken te bespreken. Art. 162. Ieder, die gerechtigd is tot bet gebruik van een bok, moet het zelf gebruiken of bezetten en tot geen ander doel bezigen dan tot plaatsing van het vee. Het is aan alle andere personen, gelijk mede aan hen, wier recht op eenig hok, door het niet voldoen der verschuldigde marktgelden is vervallen verboden een standplaats in te Demen, tenzij met toestemming van Burgemeester en Wethouders; zij worden door den marktmeester geweerd, die zoo noodig do hulp der politie inroept. Zij brengen voorts ter algemeene kennisse.dat voor het verplicht bespreken der noodige hokken gelegenheid bestaal: a ter Gemeentesecretarie op alle werkdagen, gedurende de gowone bureau-uren van 9 uur vm. tot 2 uur nm.; b des Maandags van 9 uur vm. tot 2uurnm. aan de kiosk op of nabij bet marktplein; c voor de markten op Maandag te houden bij den Marktcontroleur, die daags voor die markten zitting zal houdon van des voormiddags half elf tot namiddags half twee in een der aan het marktp'ein gelegen hotels. Z\j, die Inmmcrenkokken bespreken, worden dringend uitgenoodigd daarbij het verschuldigde marktgold, enz. mimiddelijk te voldoen. Aangiften, hetzij mondeling of schriftelijk ter Secretarie of door den marktmeester ontvangen na Zondagnamiddag half twee voor de Maan- dagsoho markten worden niet meer ten uitvoer gebracht, Texel, den 3 Mei 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. S. DIJT, Lo.-B. ItüIBING, Seor. a II Ti 24 UI n 32 IV 40 —0—0—0— 0 0—0 —0—0—0— —0—0—0—

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1