Binnenland, Buitenland. VISSCHERIJ. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat is aangeplakt de navolgende bekendmaking. De Commissaris der Koningin in de provincie Noordbolland, Gezien het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie d.d. 3 Mei 1911 no. 16 Gelet op art. 11 der „Jagtwet" Brengt ter kennis van belanghebben den dat Gedeputeerde Staten bij hun boven aangehaald besluit hebben bepaald, dat de visscherij in de provincie Noordholland weder zal worden geopend den eersten Juni 1911 met zonsopgang met uitzondering van die op den schub- loozen en den gedeeltelijk geschubden edelkarper van eene mindere lengte dan van 45 centimeters, gemeten van de punt van den snuit tot het uiteinde van den staart dat hun besluit echter zal ophouden te gelden op het tijdstip, waarop de Visscherij wet (Wet van 6 October 1908 Staatsblad no. 311) in werking zal treden. Eo zal dit besluit in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voortsin elke gemeente van Noordholland worden aangeplakt. flaarlem, 5 Mei 1911. De Commissaris der Koningin vnd., Bij afwezen, Het Lid van Gedeputeerde Staten, P. B. J. FERF. De Burgemeester voornoemd, H. OVER, LocoB. VERJARING VAN VORDERINGEN. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen belanghebbenden in herinnering dat alle vorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente, over het dienstjaar 1910 vóór of op d9n laatsten Juni aanstaande, bij de besturen en de ambtenaren, die het aangaat, moeten zijn ingediend. Alle op dien termijn niet ingediende vorderingen worden voor verjaard en vernietigd gehouden. Voorts worden belanghebbenden ver zocht niet den uitersten termijn af te wachten, maar de indiening der bewijs stukken, zooveel mogelijk te bespoedigen. Texel, 16 Mei 1911. Burgem. en Weth. voornoemd, H. OVER, Loco B. RUIB1NG, Secretaris. Voorbereidend Militair Onderricht. TEXEL, 17 Mei 1911. Fanfarecorps. Zondagmiddag te 12 uur deed het Fanfarecorps de toegezegde wandeling door den Burg. Alle straten werden bezocht, de weg bij het Witte Kruis gebouw langs zelfs werd niet vergeten. Opwekkend klonk de muziek, en het getal van hen die zich achter de muzi kanten aansloten werd voortdurend grooter, zeker een bewijs dat muziek nog altijd een groote aantrekkelijkheid heeft. De jeugd was als altijd present, wij wenschen dat zij de musici geen over last zullen hebben aaugedaan. Deze rondgang met muziek was eene aangename afwisseling op dien mooien Meidag eene herhaliDg er van zal zeker worden op prijs gesteld. Dc eerste lam Dierenmarkt. De eerste der groote lammerenmarkten voor dit jaar is gehouden en heeft vrij zeker bevrediging geschonken. De vrees bestond aanvankelijk dat door het op sommige plaatsen voorkomen van moDd- en klauwzeer iu den veestapel de uitvoer belemmering zou ondervinden, hetgeen de prijzen zeer zeker zou drukken. Die vrees heeft zich gelukkig niet bewaarheid; reeds spoedig bij de aanvoer begon de handel en toonden de kooplieden zich kooplustig. Er werden terstond goede prijzen besteed en de koopwaar ging vlug van de hand. Een middenprijs van t 13 mag zeker worden gesteld, waai de hoogste prijs tot f 15,50 liep. De aanvoer was niet zoo groot als vorige jaren op den eersten marktdag. Naar men wil zou reeds veel vee in de weide zijn verkocht, ook wil men dat vele fokkers het markten tot den tweeden marktdag hebben uitgesteld. Gezegd mag worden dat deze marktdag een gunstig verloop had. Vergadering van Het Nut. De tegen gisterenavond uitgeschreven vergadering van het dep. Texel dei- Maatschappij tot Nut van 't Algemeen was in hoofdzaak gewijd aan huishoude lijke zaken. Namens commissarissen van de alg. bewaarschool werd door eene commissie bestaande uit de heeren 1). Daalder en P. J. Zoetelief verslag over die inrichting uitgebracht, rekening gedaan en de be grooting voor het volgend jaar mede gedeeld. Uit een en ander stippen wij aan dat de toestand der school bevredigend is en dat het personeel er van allen lof verdient de rekening sloot met een klein batig saldo, doch de klacht werd geuit dat tengevolge hetontvangen legaat sommige donateurs meenen hunne contributie wel te kunnen verlagen. In het belang der zaak werd het evenwel wenscbelijk geacht dat de contributiën vrijwillig werden verhoogd en nieuwe donateurs toetraden Tot commissaris van de Alg. Bewaarschool werd gekozen de heer D. Keijser Hz. Tot afgevaardigde naar de alg. verg. van het Nat werd gekozen de heer Wegener Sleeswijk tot bestuurslid van het departement, de heer A. Wagemaker. De vergadering was door maar weini gen bezocht. De beschrijvingsbrief gaf aanleiding tot zeer interessante bespreking over daarin voorkomende punten van behan deling. Oudeschild, 16 Mei. Tengevolge van de hevige regens was het Zondagavond jl. op verschillende plaatsen alhier blank zee. Voorzeker zou dit niet het geval geweest zijn, indien de waterlooziDg beter in orde geweest ware, vooral aan het Oostoinde van het dorp. Hier was zij eenvoudig geheel weggenomen door het dempen van de stinksloot, zonder dat op eene of andere wijze in dat euvel was voorzieD. Allen die naar de haven moesten of vandaar kwamen, konden den straatweg niet langs, maar moesten den dijk houden; Gelukkig dat het des nachts Diet heeft doorgeregend, anders was het water stellig de belendende huizen binnenge drongen. Te hopen is het, dat door goede rioleering aan dezen toestand spoedig een eindo kome! Gistermorgen heerschte op de haven eene aangename drukte; behalve dat vele vaartuigen in lossing en lading waren, werden er spoedig lammeren aangevoerd, die in de daarvoor bestaande veebooten werden overgeladen. Ongeveer 1100 stuks werden dien dag vervoeid. Oosterend, 16 Mei. Met goeden moed gingen de visschers in de vorige week naar do Zuiderzee, om er met kuilnetten naar ansjovis te visschen Doch Zaterdag jl. keerden ze reeds weer, en wel met zeer weinig of zonder vangst. Nu beeft men vernomen, dat trekkers in h t Marsdiep nogal belangrijke vang sten bobben gehad, zoodat dit opnieuw b'-rnoefigt. Gisteren zijn do visschers dan ook weer naar de Zui 1» rzee ver trokken Moge het resultaat nu eens bijzonder goed zyn Liefhebbers van tulpenruikers heb ben iu de vorige week wel wat te ruw huisgehouden op de bollenakkers tusschen hier en Oost. Dat is jammer, want zoo zou het terrein wol eens van een „ver boden toegang" voorzien kunnen worden. B en ff vau Amsterdam stellen voor, den heer J. P. Bouma, onzen vroe- geren plaatsgenoot, over te plaatsen als hoofd der openbare school voor U. L. O. Ie klasse, genaamd Parelschool, naar de openbare school voor U. L. O. Ie genaamd J. P, Coenschoul. Vlieland. Geslaagd voor tweede stuurman, groote stoomvaart, de heer H. J. van Luipen, leerling der Zeevaartk. school alhier. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer F. Blom, slaagde te Amsterdam voor het examen Duitsche handelscor respondentie. De agrarische partij en clepolitiek. Van „De Plattelander", maandblad ter behartiging van de belangen van het plat teland, van den land- en tuinbouw, is het tweede nummer verschenen. Daaiin wordt gezegd, dat de eerste aflevering hier en daar de indruk heeft gewekt, als zou het hoofddoel van het maandblad zijn, de stichting van een politiek agrarische partij. Dit nu is, naar do redactie thans tracht aan te toonen, niet het geval. De door ons bedoelde agrarische partij is zegt zij -- geen politieke partij in den gewonen zin van het woord; wij willen er evenwel dadelijk aan toevoegen, dat wei op ons programma staat, zooveel mogelijk invloed op de politiek uit te oefenen als noodig is, om de belangen van den land en tuinbouw, van het platteland, te bevor deren. Het zal, om het eens met een voorbeeld te illustreeren, nooit in ons opkomen in een rechtsch district een linkschen candi- daat voor de Tweede Kamer te steunen; evenmin zullen wij in een linksch district voor een man van rechts gaan werken. Maar wel ligt het in onze lijn, dat onze vrienden al hun invloed zullen aanwenden om in een rechtsch plattelandsdistrict een rechtschen agrariër en in een liuksch plattelandsdistrict een agrariër van links verkozen te krijgen. Zeker, als wij sterk genoeg zijn en daar door voldoenden invloed hebben op de candidaatstelling voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer, dan is in 1913 de mogelijkheid niet uitgesloten, dat „zittende leden" hier en daar hun plaats moeten ruimen voor agrariërs, maar daar door ontstaat nog geen wijziging in de partijverhouding. Toch is het wel mogelijk, dat dit leidt tot verrassingen, vooraf bij de herstem mingen. Komen bijv. twee mannen van rechts in herstemming, dan zullen ver moedelijk de vrijzinnige landbouwers hun stem uitbrengen op den candidaat, van wien zij het meest voor de agrarische be weging verwachten. Loopt de herstemming tusschen vrijzinnige candidaten, dan zullen de landbouwers van rechts hun stem wel geven aan hem, die het dichtst bij ons staat. Zoodoende zou er wel wjjziging in de verhouding der partijen kunnen komen, al veranderderde daardoor de lijn tusschen rechts en links nog niet. De richting van deze iya zou evenwel ook veranderd kunnen worden. De moge lijkheid is toch niet uitgesloten, dat zoowoi bij eerste als by herstemmingen, de plat telanders bij voorkeur hun stem zouden geven aan een agrariër, welke dan ouk zijn politieke richling moge wezen. En in dat geval zou een district wel eens kunnen omgaan. Maar dit hebben de politieke partijen voor een groot deel, zoo niet geheel, zelf in handen. De partij, die met een candidaat voor den dag komt, die de be hoeften van het platteland kent en daarvoor wil werkeD, zal de meeste kans van slagen hebben. (L. Dagbl.) Een Zeppelin naar Amsterdam. Behoudens onvoorzieue omstandigheden zoo moldt de Hamburg-Amerika-Unie, afdeeling „Luchtvaart", zoomede met goedvinden der betrokken autoriteiten in Nederland, bestaat het voornemen in de eerste weken van Juni een vaart met het ZeppeliD luchtschip „Üeutschland" van Dusseldorf naar Amsterdam en weder terug te ondernomen. Allen twaalfmaanders. Onder dit opschrift schrijft het R. K. Huisgezin: De oubereden korpsen beslaan thans uit viermaanders en uit achtmaanders. Minister Colijn wil or allemaal achtmaan ders van rnaköD. Meer kosten dus en zwaardere per sooniijken druk voor eon groote 5000 manschappen. Nu zegt generaal van Vlijmen in „de Tyd" dat het uilen Lwualtmaanders moeten worden. Natuurlijk nog grooter kosten en nog ernstiger verzwariug van den persoon lijken druk. Nu ware èn aan de kosten èn aan de persoonlijke lasten tegemoet te komen geweest door verlaging vau het contin gent. Het is reeds eenigennate onbillijk vau de viermaanders achtmaanders te maken zonder een daaraan geëvenredigen contingontsinperking. Nog veel ernstiger wordt de onbillijk heid, als men, zonder vergooding in het aantal dienstplichtigen, vier- en acht maanders tot twaalfmaanders promoveert Men kan het zoeken en vinden, of in den langdurigen oefentijd, óf in de leger- sterkte. Maar als men èn een langen oefentijd èn een sterk contingent wil, wordt het ons wel wat machtig. Vóór 1901 hadden we den twaalf- maandschen oefentijd en een contingent van 11.000 man. Thans tot een twaalfmaandschen oefen tijd terugkeeren en het contingent op 23.000 man brengen, is wat veel ge vraagd. Het onweder van Zaterdag. Gedurende een onweder, dat Zaterdag boven Oude Tonge woedde, is oen vuur bol, tor grootte van 10 cM. in middellijn uit de lucht geslingerd, welke op het zinken dak der openbare bewaarschool terechtkwam. De bol spatte met veel geraas uiteen, zonder schade te veroor zaken. Te IJselmonde sloeg de bliksem inde telefoongoleiding van de houtzagerij van den heer LI. Hulsinga. De boekhouder, die in het kantoor was, verloor voor eenigen tijd het bewustzijn, maar kwam er verder zonder letsel af. Te Nieuwerkerk aan den IJsel werd de 25jarige dochter van C. v. V. door den bliksem getroffen en onmiddellijk gedood. Te Willemstad sloeg de bliksem in de arbeiderswoning van C. Endepoel, ver nielde den schoorsteen en eenige dak pannen, maar veroorzaakte geen brand. Bij den landbouwer Van Bezooijen werd een wagenhuis door den bliksem getroffen en geheel in asch gelegd, terwijl nog eenige boomen werden getroffen. De hevige regen, die daarbij viel, zette alle landerijen onder water. Drie motselaars, werkzaam aan een in aanbouw zijnde woning in de buurt schap Breeken (bij Neede) werden tijdens een hevig onweder van een steiger geslagen. De een bleek bewusteloos te zijn, terwijl de twee anderen er betrek kelijk goed afkwamen. Op bloote voeten of liousen loopen is gevaarlijk. De 25-jarige P. V., te Numansdorp, had het ongeluk met haar voet in een stop naald te trappen, met het gevolg dat de naald brak en de helft ervan in den voet bleef zitten. Geneeskundige hulp werd ingeroepen, maar men slaagde er nog in het stuk naald te verwijderen. Spinazieovervloed. Een der laatste dagen bracht de tuindor H. Wahmernam te Overveen een schuit met manden spinazie aan de Haariemsche markt die door hem werd verkocht voor een cent per maod. Dat hij niet eens zijn arbeidsloon ontving, is te begrijpen. V alzo nder wijs. Een school voor dieven is ontdekt in een kelder in de kleine Markurstrasse te Berlijn. De politie ontdekte daar een school waar arme weezen stelselmatig op stelen werden afgericht. Zij moesten voor de lessen 3 mark daags betalen en maakten dan 4 klassen door. Eerst gemakkelijk werk op markten en kermissen, dan diefstal in wareuhuizen, daarna zakken rollen en ten slotte hoteldiefstal. De buit mochten zjj houden na aftrekking van 10 pCt. voor den ouderwijzer, Arthur Senig. De „professor" werd dezer dagen gearresteerd en men hoopt dat zijn college de eerste jaren gesloten zal blijven. Een gevaar van de mode. Uit Osterodo in de Harz vertelt men het volgende avontuur, dat een dame zou zijn overkomen, die mot een mo dernen hoed van reusachtige afmetingen pronkte. Plotseling daalde een havik in snelle vlucht neor en greep mot zijn klauwen naar den hoed der ontstofde schoone. Do augstkreteu der dame en Aanmelding voor den aanstaanden wintercursns. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat voor Jongelieden van 1624-jarigen leeftijd, indien althans een voldoend aantal hunner zich aanmeldt, in den aanstaanden winter een cursus zal worden gehouden tot het ontvangen van voor bereidend militair onderricht. Dit onderricht heeft o.a, ten doel: lo. aan toekomstige militieplichtigen de ge legenheid te verschaffen om de geschiktheid te verwerven tot het voldoen aan de eiscben van militaire bekwaamheid, en zooveel mogelijk ook aan die van lichamelijke geoefendheid, bedoeld bij art. 101 der Militiewet 1901; en 2o. aan jongelieden de geoefendheid te ver schaffen tot het verwerven van het militair ge tuigschrift, vereischt voor de toelating tot het Reservekader der Infanterie, der Vesting-artillerie of der Genie. Voor de toekomstige militieplichtigen loopt de cursus over twee achtereenvolgende wintertijd- perken; voor de adspiranten voor het Reserve kader over één wintertijdperk. Het onderricht heeft plaats ten minste i uren per week; het begint 1 October of zoo spoedig mogelijk daarna, en duurt tot einde Januari. De aanmelding tot deelneming aan het onder richt moet geschieden voor 1 Juni eerstkomende, ter Secretane bij den Burgemeester op de werk dagen, des voormiddags van 9 lot 2 uur, alwaar verdere inlichtingen kunnen worden verkregen en de volledige regeling dezer aangelegenheid voor belanghebbenden ter inzage ligt. Texel, den 16 Mei 1911. De Burgemeester voornoemd, H. OVER, Lo.-B.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2