N°. 2467. Êondag 21 Mei 1911. 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland* FEUILLETON. DE DOLLARPRINSES. liit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Te x e l TEXEL, 20 Mei 1911. Onze plaatsgenoot, de beer E. Hoegsma, onderwijzer aan de school M. U. L. O. alhier, is in gelijke betrek king benoemd te Boskoop, met ingang 1 Juli a.s. Oudeschild19 Mei. Woensdag jl. werden met de „Dage raad" en „Texelstroom", respectievelijk 78 en 140 lammeren, benevens 10 koeien vervoerd. Gistermorgen werden door 3 stoombooten nl. de „Burgemeester van Alkmaar", „Pomona" en „Texelstroom" 3195 lammeren ingeladen, die bestemd waren voor Leiden. Mot hot oog op de door mond- en klauwzeer besmet ver klaarde streken, mogen onderweg wel lammeren worden afgescheept, doch in geen geval mag eenig vee worden op genomen. Om dit te controleeren bevond zich aan boord van] iedere stoomboot een politiebeambte. Vlieland. Tot predikant alhier is beroepen de heer H. J. Witkop, candidaat tot den H. Dienst te Winschoten. Struisvogels fokken op Nederland- sclien bodem langs machinalen weg. Het navolgende interessante berichtje werd ons toegezonden Dezer dagen verkreeg de Rotterdam- sche diergaarde 2 eieren van haren Afrikaanschen- of Reuzen-struisvogel en eeu gelijk aantal van den Mandoe of Amerikaanschen struisvogel. Aan het bekende Hoenderpark „De Nijverheid" te Vlaardingen werd ver zocht deze eieren in een harer machines te willen uitbroeden. Genoemd Hoenderpark heeft deze taak op zich genomen en de eieren geplaatst in een harer machines met glazen deksel zoodat zij, die het park mochten wenschen te bezoeken, het broedproces kunnen gadeslaan. De eieren van den Reuzen Struisvogel wegen* gemiddeld IV3 Kg- psr stuk en die der Mandoes ruim V2 Kg. Laten we hopen, dat de eieren zullen blijken bevrucht te zijn. Wilt u even koken Twee jongens kwamen in een winkel in de Leidschestraat te Haarlem een paar eieren koopen. Maar zoo rauw schenen die kippenproducten niet van hun gading te zijn, want vriendelijk vroegen ze de winkeljuffrouw „Wilt u ze even voor ons koken De juffrouw bereidwillig, ging naar binnen, om de eieren de gewenschte bewerking te doen ondergaan. Maar toen kwam de ware bedoeling der jongens aan het licht. Ze openden de toonbanklade, haalden een gulden daaruit en verwijderden zich zoo snel ze konden, de eieren achterlatend. De politie heeft de ladelichters echter al opgespoord en tegen hen proces-verbaal opgemaakt. Op de meikever jacht. Het gemeentebestuur van Tegelen heeft een post van f 50 uitgetrokken voor het verdelgen van meikevers. Dit bruine gedierte is dit jaar daar zoo bijzonder talrijk, dat men ze 's avonds hoort gonzen als een bijenzwerm en in boom en struik bij honderden krioelen. Voor iederen liter meikevers ten raadhuize gebracht, wordt 12 cts. uitbetaald. Een menigte jongens zijn nu natuurlijk op de meikevervangst getogen. Belangrijke industrie. Dezer dagen werd de 3000ste arbeider bij de Philips-fabriek te Eindhoven in dienst genomen. Om een beeld te geven van de groote ontwikkeling van dezen tak van Neder- landsche industrie dienen de volgende cijfers: In 1903: 600; in 1909: 1200; in 1910: 2000; in 1911 3000arbeiders, alle uitsluitend Nederlandsche arbeiders. Een bankroetje voor de staat. Ontdekt is, dat het Rijk voor ongeveer f 3000 benadeeld is. Een hulptelegram besteller van het postkantoor te Overveen wist door vele sluwe middelen valsehe postwissels te verzenden, die hij onder den valschen naam van W. Schouten, landbouwer te Haarlemmermeer, adres seerde aan een vriend. Deze vriend had te Rotterdam, Den Haag en Amsterdam kamers gehuurd en inde daar de post wissels. Het bedrog werd ontdekt, toen bleek dat het postkantoor te Overveen meer geld verzonden had dan afgedragen. Het onderzoek leverde vele moeilijkheden op omdat de zaak zeer raadselachtig was, wijl da hulptelegrambesteller zeer listig te werk is gegaan. Sinds -5 Mei zijn de telegrambesteller en zijn medeplichtige niet meer gezien. Het vermoeden is, dat ze naar Amerika zijn uitgeweken. („Hbld.") Muizenplaag. In het Land van Altena hebben de landbouwers zeer veel last van muizen, welke veel schade toebrengen aan de boven den grond komende bieten en erwten, welke zij geheel vernielen. Schadelijke voorzorg. Te Loosduinen heeft een tuinder zijn z. g. warenhuizen met carboleum laten behandelen. Daardoor zijn nu echter al zijn groenten verbrand, zelfs voor de tweede maal. Een buurman van dezen heeft zijn prachtige perzikboomen in de kassen met een soort olie doen bestrijken tegen parasieten. Thans zijn al die mooie boomen dood gegaan. Onvoorzichtigheid. Door onvoorzichtig wegwerpen van een lucifer ontstak de benzine van de Roode Kruisauto no. 1, die aan de Nassau Ouwerkerkstraat te 's Gravenhage stond en door het vuur bijna geheel werd vernield. Een vreemd insect. Aan de uiteinden der takken van vruehtboomen en heesters alhier, zoo schrijft men uit de Wieringerwaard, zijn thans tal van tweevleugelige insecten te vinden, die volgens tuinlieden hier nog niet werden aangetroffen, 't Is een soort vlieg, zwart van kleur en met een zwarte streep aan de stevige zijde der vleugels. Opmerkelijk is, dat we ze 't meest zagen op plaatsen, waar blad luizen waren, 'tls dus niet onmogelijk, dat ze tot de vijanden van deze en alzoo tot de nuttige insicten behooren. Stellig zijn ze in het laatst der vorige week hier neergestreken, toen wolken van insecten over de Zuiderzee hierheen vlogen, waarvan echter millioenen in het water zijn omgekomen. Ter vermelding waardig. Te Amsterdam heeft met gunstigen uitslag een volslagen blinde examen ge daan voor de hulpakte lager onderwijs. Veeziekte. Te Aalsmeer doen zich eenige gevallen voor van de zoo gevreesde vlekziekte onder de varkens. Ook het mond- en klauwzeer breidt zich daar ernstig üit. Ter waarschuwing. Wegens het niet tijdig aangeven bij den burgemeester zijner gemeente van het vermoedelijk voorkomen van mond en klauwzeer onder zijn vee en het niet afzonderen der zieke dieren zijn bij een veehouder te Hazerswoude 6 runderen in beslag genomen door den districts veearts, terwijl tegen den eigenaar proces-verbaal werd opgemaakt. Kopervergiftiging. Uit Alkmaar schrijft men In het naburig Limmen zijn ongeveer twintig personen min of meer ernstig ongesteld geworden, na een bruiloftsmaal. Er is gebleken dat de oorzaak schuilt in kopervergiftiging door vleesch, gekookt in een geschuurden koperen kookketel. De toestand van den bruidegom is zeer gevaarlijk. Alcohol-vergiftiging. Uit Renkum wordt aan „het Centr." gemeld Een niet al te wel bij het hoofd zijnde jongeman kwam Zondagmorgen in ge zelschap van een Stal personen en b6gaf zich met dezen naar een bierhuis, waar hij twee glazen bier dronk. Hierop werden weer 2 herbergen bezocht, in welke beide inrichtingen ieder der 5 aan den onwijze een borrel presenteorde. In de tweede herberg bleef de jonge man alleen achter en overleed eenige oogenblikken daarna plotseling. Het politie onderzoek bracht aan het licht, dat hij voor de ontmoeting niet dronken was. Dr. Kersten, die onmiddelijk werd geroepen, constateerde den dood door hartverlamming en sprak van accute alcohol-vergiftiging. TEXELSGHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden Voor de Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. 8.) De hooghartige Dollarprinses, wier woord wet was, wier hart nog voor geen enkelen man sneller geklopt had, naar men zeide. Men bad gelijk gehad, toen men haar schoon noemde. Noen, bij Jupiter. Freddy deinsde terug, toen hij haar gelaat duide lijker zag. Ze hadden ongelijk gehad. Want men had hem niet een [honderdste deel van de waarheid gezegd. Ze was niet schoon, ze was goddelijk. Ze daalde de trappen at met de houding van eon koningin. L)e volmaakte symetrie van haar gestalte, de fiere houding van haar boold, zelfs de munier, waarop ze haar handen bewoog ouder het gaan, al deze dingen brandden zich in Freddy s herinnering en hij staarde haar aan mot een bowondoring, dio hij tevergeefs trachtte te verbergeD. Toen zij de onderste trede beroikt had deed hij een stap in haar richting. Maar zo scheen hem zelts niet op te merken. Ze verwaardigde hem zelfs niet met een blik toen ze hem rakelings passeerde om naar de tafel to gaaD, waarop haar papieren lagen. Freddy zette zich in postuur, Len oor logsverklaring dus. Dos te beter. Dau zou hij minder gewetenswroeging hebben over de manier, waarop hij ducht to han delen. Dil praohtige, koude, hooghartige wezen had op hem zoo'n diepen indruk gemaakt, als nog nooit iemand te voren. Al zijn gedachten waren gericht op één ding hij wilde dit meisje, dat hem zoo verachtelijk den rug toekeerde, overwinnen. Een paar minuten aarzelde bj), voor bij begon Ik vraag u vergeving, maar men zeide me bior op den heer Conder to wachten. De gestalte voor hem bewoog zich niet. Freddy kwam een stap nader en herhaalde zijn opmerking. Men heeft me gezegd dat ik hier op den heer Conder moest wachten. Ze koerde zich nu langzaam om en keek hem met een verwonderde uitdrukking op baar gelaat aan, alsof ze hem voor 't eerst opmerkte. Ja? zei ze op vragonden toon en haar stem klonk helder en koel. Nu de heer Condor is juist bezet, dus moet u nog een poosje wachten. Een oogonblik was Freddy overbluft door haar koelheid. Spoedig echter her stelde hij zicb. Weet u wel, zei hij luchtig, dat dit een buitengewoon onbeleefde opmerking is 't Was van u buitengewoon onbeleefd om me aan te spreken, antwoordde ze koel. Daarin kuut u gelijk hebben, stemde Freddy toe. Ik had 1110 ook eerst voor moeten stellen. Mijn naam Fairfat, Freddy Fairfat. Alice boog vluchtig. De naam zegt 1110 niets, antwoordde ze. Dat verwacht ik ook niet. Zo keek hem evon aan. Trachtte die brulalj jonge Eugelschmau haar voorden gek te houden Als dit het geval was, zou ze hem gauw genoeg op zijn plaats zetten. Zou u denken, dat de heer Conder een betrekking voor me had vroeg hij na een pauze. Dat weet ik niet, antwoordde ze een weinig smalend, 't Is alleen maar noodig een laDgen titel te hebben. Freddy glimlachte. Ik vrees, dat ik heolemaal geen titel heb, zei hij. Alice keek hem verrast aan. Dan vermoed ik, dat u hier uw tijd verspilt, mijnheer Fairfat. Integendeel zei Freddy, ik heb hem nog nooit zoo goed gebruikt. Ze wendde zich met gefronst voorhoofd van hem af. Die dwaze hartstocht voor titels, ging Freddy voort, schijnt op het oogenblik geheel Amerika te beheerschen. Ik onder stel, zei hij na een oogenblik nadenkeD, dat u er voor u zelf ook een wenseht, als tenminste het gerucht waarheid spreekt. Zo stampvoette in een plotselinge op welling van woede. Dat heeft haar boos gemaakt, dacht Freddy. U is een buitengewoon onbeschaamd en ongemanierd persoon; zei Alice nu op scherpen toon. 'c Spijt me org, vergoelijkte Freddy met oen onschuldig gezicht, maar 'f was vol strekt niet miju bedoeling om onbeschaamd te zijn. Ik dacht werkelijk, dat ieder Amerikaansche erfgeoaino er naar streefde een titel te huwen. Ik streef er volstrekt niet naar, beet Alice hem toe. Daar wensch ik u oprecht geluk mee, juffrouw Conder, zei Freddy ernstig. De meeste meisjes uit uw stand verbeelden zicb, dat zij met haar dollars alles kunnen koopen; ze denken dat ze maar naar een graaf of lord te wijzen hebben, om hem reeds aan haar voeten te zien. Het is heusch een verkwikkeling iemand te ont moeten, dio haar werkelijke waarde kent. Alice keerde zich plotseling om en keek hem aan. Mijnheer Fairfat, zei ze, u is öf erg dom öf erg onbeschaamd. Doch 't heeft geen nut ons daarin te verdiepen. Als u miju raad aan wilt nemen, dan gaat u weer 'terug, vanwaar is gekomen is. Hoe vriendelijk vau u zooveel belang in mij te stellen. Maar ik stel niet 't miuste belang in u, verzekerde Alice. Pardon, dat doet u wel, volhardde Freddy, anders zou u de moeite niet nemen mij raad te geven. Ze keken elkaar aan. Freddy glimlachte beleefd, terwijl hij er over dacht, welke gedachten er iu haar omgingen. Ze scheen boos te zijn, een soort minachtende boos heid. Zelfs in haar woede, dacht Freddy, is ze koud. Alice was inderdaad woedend. Msar toch schuilde in haar woede een grieutje belangstelling voor den jongen man. die haar zoo geprikkeld had. Wordt vervolgd.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1