N°. 2470. Donderdag 1 Juni 1911. 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week. Bit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verliooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nar op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Ct3. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Texel verzoekt den ingezetenen ter gelegenheid van het bezoek van Z.E.H. den Prins der Neder landen, Hertog van Mecklenburg aan deze gemeente op 1, 2 en 3 Juni a.s. de vlaggen uit te steken. In het belang van de goede orde woidt tevens verzocht de rijtuigen van Z. K. Hoogheid en gevolg niet te volgen of er naast te draven. Texel, 29 Mei 1911. De Burgemeester vnd, J. S. DIJT, L.-B. 30—27 Mei. Mag men de berichten der afgeloopcn week gelooven, dan zal toch niet in de Tweede Kamer op de totalisatorkwestie worden teruggekomen. Van verschillende zjjden is het vroegere bericht tegengesproken Blijkt dit juist te zijn, dan is het met den totalisator op de wedrennen spoedig gedaan. De Tweede Kamer behandelde in de af- geloopen week de steenhouwerswet, een wet met een sociale strekking die derhalve aanleiding gaf tot een breedvoerig debat waarbij opnieuw bleek dat men het aan de rechterzijde op het punt van sociale wetgeving nog niet volmaakt eens is. In verband met de vele geruchten die er in den laatsten tijd loopende zijn omtrent het lot dat vermoedelijk aan de bakkerswet en dientengevolge aan minister Talma be schoren is, moet melding gemaakt worden van een mededeeling in de „Tel." dat de antirevolutionaire Kamerclub het eens ge worden is over de Bakkerswet. Mag men bedoeld blad gelooven, dan hebben de anti revolutionaire afgevaardigden met 20 tegen 2 stemmen besloten te stemmen voor het zoo gewraakte artikel inzake het arbeids- verbod van den patroon. Zooals men weet, wil minister Talma die bepaling uit zijn ontwerp niet terugnemen, niettegenstaande het verzet, dat ook uit de rechterzijde daartegen in kwam. De beide tegenstemmers moeten zijn ge weest de h.h. dr. A. Kuyper en De Monté VerloreD. Laatstgenoemde zal zich bij de uitspraak der meerderheid hebben neer te leggen, doch ten opzichte van dr. Kuyper zou besloten zijn dezen de volle vrijheid over zijn stem te laten behouden. Zoodat hij zich niet aan het meerderheidsbesluit der Kamerclub heeft te onderwerpen en tegen het gewraakte artikel kan stemmen, Afgewacht dient te worden, in hoeverre dit bericht juist is, doch het heeft alle schyn van betrouwbaarheid. —o—o—o De Duitsche Rjjksdag heeft zich in de afgeloopen week bezig gehouden met het wetsontwerp inzake Elzas-Lotharingen. Zoo traag de behandeling in de commissie ging zoo vlot ging het in den rijksdag. Reeds in Januari jl. had de eerste lezing van het ontwerp plaats, dat toen naar een commissie verwezen werd. Deze kon het er maar niet over eens worden. De liberalen cn vrijzinnigen vonden de voorgestelde regeling lang niet voldoende, terwijl daar entegen de conservatieven meenden dat het ontwerp veel te ver ging. Ze beschuldigden de regeering zelfs dat deze een gevaarlijk spel speelde en bezig was den invloed van Pruisen in den Bondsraad te verzwakken. Tusschen de genoemde partijon stond het Centrum, dat zooals men weet in de poli tieke aangelegenheden in Jen laatsten tfid steeds met de conservatieven één lyn trok. Aanvankelijk was de houding vaD het Centrum weifelend. Eensdeels stelde het de vriendschap mot de conservatieven op te hoogen prys om ruzie met dezen te maken, maar anderdeels weuschte het zeer aan de wenschen der Elzas-Lotharingcrs te gemoet te komen, omdat het van dezen steeds veel steun ontvangt. Ten slotte heeft het toch partij gekozen en is met de linkerpartijen samengegaan om van de regeering allerlei concessies te vragen voor het Rijksland, niettegenstaande het Centrum daarover alles behalve gesticht was. De regeering stelde er prijs op dat het ontwerp tot stand kwam, zij het dan ook in gewijzigden vorm en gaf, hoewel schoorvoetend, aan verschillende eischen toe. Een van de belangrijkste daarvan was wel de opname van de bepaling dat in Elzas-Lotharingen het algemeene, directe en geheime kiesrecht zal worden ingevoerd. Een bepaling, die wel eenige verwondering moet wekken als men bedenkt, dat de regeering zelfs voor Pruisen een zoo uit gebreid kiesrecht niet heeft durven voor stellen. De verschillende onderhandelingen tus schen de meerderheid dei commissie en de regeering namen eenige maanden in beslag maar toen men eenmaal tot overeenstem ming was gekomen was het lot van het ontwerp dan ook beslist. Toen dit dan ook in de afgeloopen week in den Rijksdag ter tafel kwam was men het er spoedig over eens. Na eenig debat werd het ontwerp in tweede en vervolgens ook in derde lezing aangenomen. Alleen het Centrum stemde er tegen. Er is in de laatste dagen in de Euro- peesehe pers nogal wat te doen geweest over de jongste nota door Rusland aan de Porte gericht inzake de Albaneesche kwestie Die nota heeft nogal opzien gewekt omdat ze algemeen beschouwd werd als een ulti matum. In bedoelde nota werd aan Turkije te verstaan gegeven dat de aanwezigheid der Turksche troepen bij de Montenegrijnsche grens een ernstig gevaar voor den vrede heeft doen ontstaan. Rusland eischte daarom dat Turkije op besliste wijze zijn vredelie vende bedoelingen aan Montenegro zou kenbaar maken opdat dit de reeds getroffen militaire maatregelen weer zou kunnen in trekken. Deze nota heeft eenigszins beroering ge wekt in de Europeesche pers omdat men daarin een inmenging zag van Rusland in de Albaneesche aangelegenheden van Tur kije. Een inmenging met geen ander doe! dan Montenegro en de andere BalkanstateD, die niet in vriendschap met Turkije leven, gunstig voor Rusland te stemmen. Intusschen heeft Rusland zich gehaast te verklaren dat het met ziju nota enkel den vrede heeft willen dienen. Of dat zoo grif geloofd wordt is nog zoo zeker niet. o—o—o— In Marokko heeft de toestand, blijkens de berichten der laatste dagen een gunstigen keer genomen. Generaal Moinier is n). met zjjn Franscbe troepen Fez binnengetrokken. Tegenstand werd slechts weinig onder vonden, zoo melden de berichten althans. De troepen opstandelingen die de Marok- kaansche hoofdstad ingesloten hadden, wa ren by de nadering van het ontzettingsleger afgetrokken. Moeley Hafld kan nu weder verruimd ademhalen. Hij is thans weder veilig, al is het dan ook onder de hoede der Franschen. De Fransche bladen betuigden in de laatste dagen opnieuw, dat het do bedoeling van Frankrijk geenszins is Fez bezet te houden of veroveringen te maken. De Franschen zullen Moeley Hafld wat mil- joentjes voorschieten om een goed leger op de been te brengen, waarna zij zich uit de hoofdstad weder zullen terugtrekken. 't Is te hopen, dat het niet bij voornemens moge blijven. Zoolang de toestand niet normaal is, blijft Marokko nog meer of minder een gevaar voorde rustin Europa, —o—o—o— De gunstige berichten over den toestand in Mexico blijven aanhouden. President Diaz heeft ten slotte het hoofd gebogen en afstand van de regeering gedaan. Iu alle stilte heeft hij Vrijdag Mexico verlaten en bevindt hij zich thans waarschijnlijk op weg naar Spanje. Het einde van de regee- ringsloopbaan van een zoo krachtige per soonlijkheid moet inderdaad tragisch worden genoemd. Evenwel, Diaz heeft het er wel naar gemaakt ook. De wyze waarop hij regeerde had meer van een dictator dan van een president eener vrije republiek. Er is reeds een voorloopige president aangesteld. Madero, de leider der opstan delingen, had voor dit baantje bedankt. Hij heeft de troepen der opstandelingen, voor zoover ze niet naar hun haardsteden teruggekeerd zijn, ter beschikking gesteld van het nieuwe gezag en is zelf rustig naar zijn woonplaats teruggekeerd. Binnenkort zullen de verkiezingen voor een nieuwen president plaats hebben en waarschijnlijk, dat Madero, die reeds vroeger een ernstige tegencandidaat van Diaz was, de grootste kans heeft gekozen te worden_ TEXEL, 81 Mei 1911. Bezoek van den Prins. Naar vrij zeker algemeen bekend is zal Z. K. H. Prins Hendrik der Neder landen in het laatst van deze week Texel bezoeken. Wij waren in de gelegenheid in ons nummer van 21 Mei omtrent dat bezoek een en ander mede te deelen en zullen dat thans niet herhalen; wij herinneren slechts dat de Prins Donderdagavond te 7 uur te Oudeschild Texels bodem zal betreden en naar den Burg zal rijden om in Hotel Texel af te stappen. Vrijdags zal een tournee over Texel worden ge maakt en alle dorpen worden bezocht. Zaterdagmorgen vertrekt de Prins weder te 9 ure. Vrijdagavond zal ter eere van den Hoogen gast het Fanfarecorps eeDe uit voering geven op de Groeneplaats. Van het aanbrengen van eenige ver siering hebben wij niets vernomen, noodig meenen wij zulks ook niet. Een bezoek aan Texel heeft toch ten doel Texel te zien zooals het is, en de natuur biedt hier genoegzaam schoon dat door aan gebrachte versiering wellicht zou worden ontsiert, doch laat het ontplooien van de vlag een vriendelijke groet zijn aan den Hoogen bezoeker. Z. D, H. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Kralingen (Ie ZeerEerw. Heer J. Th. Lagerweij, pastoor te den Burg. Tot pastoor te den Burg de ZeerEerw. Heer J. G. van Keickhoven, kapelaan te Hoorn. Bevolkiug Texel. Blijkens de jongste algemeene volks telling bestond de bevolking van deze gemeente op 31 Dec. 1909 uit 6255 zielen; naar kerkelijke gezindten aldus ingedeeld; M. Vr. Nederduitsch Hervormd 1590 1624 Waalsch 1 Roomscb Katholiek 714 647 Doopsgezind 500 47S Behoorend tot de Geref. kerken 186 200 Christ. Gereform. 15 11 Evaug. Luthersch 4 3 Hersteld 2 Remonstrant 2 Ned. Israëlliet. 9 7 Tot andere kerkgen. beh. 7 5 Tot geen kerkgen. beh. 141 109 3166 3089 Zoo ongeveer duizend. Vermoedelijk is wellicht door menigeen wel eens de opmerking gemaakt dat op Texel nog al veel aan de fietssport wordt gedaan en kwam ook wel eens de vraag boven, hoe groot het getal fietsen hier wel zou zijn. Uit betrouwbare bron vernemen wij dat van 927 fietsen aangifte is gedaan, door hoeveel personen aangifte is ver zuimd kwam ons niet ter oore. Hierbij gevoegd een groot aantal fietsen waarvan geen aangifte behoeft te worden gedaan, is het niet gewaagd te onderstellen dat zeker wel duizend fietsen op het eiland in gebruik zijn. Dat is nog al een res pectabel cijfer voor een bevolking van ruim 6000 personen. Bijenteelt. De vergadering van de afdeeling „Texel" der vereeniging voor bijenteelt in het café den Burg op Zaterdag jl., was goed bezocht. In het openingswoord deelde de Voorz. de heer Visser van Z.Eierland mede, dat deze vergadering hoofdzakelijk was belegd om de leden die zich door bemiddeling van de vereeniging een Simplex-kast hadden aangeschaft, in te lichten omtrent de be handeling daarvan. Pogingen waren aangewend om de heer Kelting van Santpoort, de leverancier der kasten te doen overkomen, doch men was daarin niet geslaagd, zoodat de voorzitter zich thans had voorgenomen zoover zijn kennis strekte de leden van voorlichting te dienen. De notulen van de vorige vergadering werden gelezen en onveranderd vastgesteld. De afgevaardigde naar de algemeene ver gadering, te Utrecht gehouden, de heer W. F. Schumaker, secretaris, brachi verslag uit van die vergadering en mocht daarvoor de dank van de vergadering ontvangeD, waarna aan de orde was het belangrijkste punt van de agenda, de behandeling der Simplex-kast. Aanschouwelijk onderwijs. Een Simplex-kast was aanwezig en de heer Visser begon, na een korte inleiding over de losse bouw, z. g. mobielbouw, aan de hand van hetgeen hij gezien, gelezen en ervaren had (in z'n omgeving waren al een paar zwermen in de voor Texel nieuwe woningen onder dak gebracht) de korf te ontleden, telkens verklarend waarvoor het een, waarvoor het ander diende. Spreker toonde aan hoe door hem de zwermen in de kast waren gebracht, hoe men voorbouw, hoe men kunstraat in de losse ramen brengt, waarom de kasten waterpas dienen geplaatst te worden, hoe men zich op de hoogte houdt van het bijenvolkje in de kast, hoe men hen steeds meer ruimte toestaat, om ten slotte de z. g. honigkamer in gebruik te nemen, die men door middel van de koninginnerooster vrij houdt van broed. Vervolgens lichtte spr. toe het gebruik van de honigslinger, deelde mede hoeveel honig een korf noodig heeft om te over winteren en hoe dit berekend wordt,^prak over het voederen van de bijen, over het bewaren van raat, deed middelen aan de hand om de wasmot te bestrijden, kortom gaf van zijn kennis in ruime mate, zoodat zeker niemand der aanwezigen meer bezwaar zal hebben de Simplex-kast in gebruik te nemen. Juni a.s. zegt spreker komt de heer van Giersbergen,leeraar in de bijenteelt, voor onze afdeeling over, laat iedei dan present zijn, om hem te overstelpen met onze vragen. Over het gehoorde werd nog een weinig met den heer Visser van gedachten gewisseld en toen waren we aan het laatste punt van do agenda, de z. g. rondvraag, die niet veel opleverde Een der leden stelde de vraag, of het geoorloofd was personen te intioduceeren en ofschoon men algemeen van oordeel was dat dit niet mocht ontaarden in een azen op wat de vereeniging zijn leden biedt, toch meende men dit voorloopig vrij te laten, om zoodoende velen in de gelegenheid te stellen kennis te maken met de vereeniging; deelnemen aan de excursie is slechts de leden veroorloofd. Van de gelegenheid daarop geboden, om gezamealijk allerlei hulpmiddelen voor het ijmkersvak in het algemeen en de losse bouw in het bijzonder aan te schaffen, werd wodeiom een ruim gebruik eemaakt, waarna de vergadering te half elf met een woord van dank voor de belangstelling door den Voorzitter werd gesloten. Lauiiucrenmarkt. Do derde groote lammerenmarkt ken merkte zich weder door grooten aanvoer, ruim 63ÜU stuks werd aangeboden. Wellicht door die groote aanvoer, als- TEXELSCHE COURA m o—o—o

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1