Tandarts Ansingh, Nieuwe Houtwaren en Afbraak. Advertentiën Advertentiën. Coöp. Boerenleenbank in Hotel „de Lindeboom." Belangrijke Houtveiling. ,.De Bijenteelt", PRIMA BOTER, Hotel „TEXEL", Texelsch Fanfarecorps. Predikbeurten- een best Werkpaard, extra boot mede door de niet zoo gunstige zaken op de Leidsche markt door de kooplieden gedaan, was de stemming niet zoo willig, de handel wat gedrukt en de piijz u merkelijk lager dan den vorigen m ir'it dag. Niettegenstaande dat, kon de prijs zeker nog goed genoemd worden, waar gemiddeld wel f 12,50 zal zijn besteed. Bij de Maandag gehouden aanbe steding voor het bouwen van een school met onderwijzerswoning, in den polder Zuid Eierland, met bijlevering van schoolmeubelen, waren ingeleverd zeven biljetten, als volgt M. Vlas, Texel f 15433 J. Molenaar 14300 Koorn Schagen 14268 A. Krijnen, Helder 13820 H. Wijker 13600 Gebr. Smit, Texel 13500 J. J. van Wessem 13374 Oosterend, 30 Mei. Zaterdag jl. keerde de ansjovis kuil- visschers van de Zuiderzee terug. De vangsten waren onbevredigend, waarom niet allen gisteren weder daarheen vertrokken zijn. Men klaagt over de weinige plaats, die door de netjeszetters voor de kuil- visschers overgelaten wordt en daarom zou het wenschelijk zijn dat de Regeering het Zuiderzeegebied voor de beide soorten visschers ging verdeelen. Bij het bezoek van Z. K. H. Prins Hendik zal door de leerlingen van de drie scholen een lied gezongen worden. Gaarne had men meerdere feestelijkheden gehad, doch op verzoek van den Prins zei ven gebeuren zij niet. Wel zal voor en na het bezoek muziek gegeven worden door het Harmoniecorps „Excelsior." Oudeschild, 30 Mei. Stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. Kerk alhier hebben met 36 tegen 7 stemmen beslist, dat in het eerstvol gend 10-jarig tijdperk, het beroepen van predikanten, enz. zal geschieden door een kiescollege en niet door den kerke- raad. Gisteren zijn met 2 veebooten van hier vervoerd 9 koeien, 3 kalveren, 1424 lammeren, 1 paard en 5 varkens. Vergadering van Hoofdingelanden op Zaterdag 20 Mei 1911. Texel, 22 Mei. Aangevoerd werden 13 Koeien f 180.— a f 210.— 2 Paarden 7 Pinken f100 a f115 7 Schrammen f 30.— a f 35.— 10 varkens f35 a f40 2 N. Kalveren f 20 a f 25 26 Schapen f25.— a*f30.— 6330 Lammeren 112,— a f 16, Flinke handel. Purmerend, 30 Mei. Aangevoerd 559 Runderen waaronder: 223 vette koeien 70 d 80 Ct. per KG, Q17 Gelde koeien 1 150 d 220 ÓL' Melkkoeien f 190 d 280. 21 stieren. 343 vette kalveren f 0,70 a f 0.90 p. Kg. 519 Nuchtere kalveren f 12a f 26 1537 Schapen!' 22 d 30,— 2014 Lammeren t 7,a f 16, 454 vette varkens I 0,41 a 10,45 per Kg.; 55 magere varkens f 18 a 1 28, 297 biggen f8 a 1 15 kipeieren f 3.75 a 4.25 per 100; Zondag 4 Juni 1911, le Pinksterdag.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kijne. Zendingecollecte. Waal, Voorm. 10 uur ds. van der Waa. Zendingscollecte. Oudeschild. Vm. 10 uurds. Visser. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Visser. Coll. voor de zonding. H. Doop. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. CocksdorpVm. 10 uur ds. Boeke. ZondingBCollecte. GEREFORMEERDE KERK. Uosterend. Vm. half 10 ds. Dagovoa. Nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Kupcrus. Den HoornVm. 10 uur ds. Bussemaker. Maandag 5 -Juni (2e Pinksterdag.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Voorm. 10 uur ds. Kyne. Zendingscollecte. Koog, Voorm. 10 uur ds. v. d. Waa. Zendingscollecte. Den Hoorn, Voorin. 10 uur ds. Visser. Zendingscollecte, OosterendVoorm. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp, Voorm. 10 uur ds. Boeke. Zendingscollecte. GEREFORMEERDE KERK. OosterendVm. 10 uur ds. Dagevos, DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, Vm. 10 uur ds. Kuperus. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in dc Texelsclte Courant, in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. te TEX.KL. Het Kantoor der Bank is verplaatst naar hoek Warmoesstraat, ten huize van Mej. Wed. P. ZIJM. Do kantooruren zijn Maandags van 10 1 uur. Woensdags „11 12 Vrijdagsavond 8 9 Gelegenheid tot Geldbelegging voor iedereen. Hoofdgracht 28 don Helder, is Donderdag 8 Juni van 11 tot half twee uur te spreken Deurwaarder C. de Wijn te TEXEL, zal op Vrijdag 9 Juni 1911, 's morgens 10 uur, op het Haventerrein te Oudeschild op Texel, ten verzoeke van den heer A. H. VERBURGT te Amsterdam, publiek verkoopen Eene aanzienlijke partij bestaande in Vloer- en Zolderdeelen, Dampalen, Hek- paleD, Richters, Riggels, zware en lichte Balken, Battings, Kolders, Schotwerk, Schrooten, Kozijnen, Ramen, Kozijns met Ramen, Deuren, Marmeren Vloertegels, een partij Brandhout en een groote partij Dakpannen. Alles afkomstig van een gesloopte Villa te Amsterdam. TE KOOP met of zondor veulen. P. STOEPKER, Hofstede „Maurick" Eierland. Handboek voor bijenhouders, door T. C. Hootsen. Ingenaaid 1 1.25. Gebonden f 1.60. Hockhundel Parkstraat, Dagelijks verkrijgbaar tevens gelegenheid voor Inlegbotcr. C. BRUIN Pz. Schildoreind. zal 1 en 2 Juni tot nader order voor cafébezoek gesloten zijn. Zondag 4 Juni, des avonds half twaalf, vaHrt oen van Niouwediep. Tarief: eerste klasse 50 cents, tweede klasse 30 ci nts. Hot Bestuur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de heer J. S. Dijt, Dijkgraaf. J. Rnibing, Secretaris. Na opening der vergadering en lezing der notulen der vorige vergadering, die worden goed gekeurd, wordt voorlezing gedaan van Een schrijven van Ged. Staten, d.d. 15 Maart 1911, no. 53, houdende toezending van het goed gekeurd besluit tot het aangaan eener tijdelijke geldleening ad. f 10000, Voor kennisgeving aangenomen. Een adres van het Molenbestuur van den polder het Noorden, d.d. 18 Mei 1911, houdende het verzoek een duiker te willen leggen in de kade aan de Zuidzijde van de Molenkolk. De Voorzitter merkt op dat dit adres nog niet in de vergadering van het Dag. Best, is besproken kunnen worden. Een dergelijk verzoek is vroeger reeds afgewezen, om bekende redenen. Wellicht bestaat er daarom geen bezwaar, dit verzoek direct te behandelen. De heer W.A.Eelman merkt op, dat het eerste verzoek betrof een sluis, nu een duiker. Reeds vroeger heeft het Dijksbestuur een duiker gelegd, die bleek te kort te zijn, waarom met subsidie van het Dijksbestuur de tegenwoordige duiker is gelegd. Deze is thans vervallen, waarom de vraag om een andere. De heer Jac. Kikkert Nzn. vraagt of het bezwaar ontmoet nu weer voor gezamenlijke rekening een duiker te leggen. Die vraag is volgens de Voorz. thans niet aan de orde. Eerst moet worden opgelost de vraag is het Dijksbestuur tot het leggen van dien duiker verplicht. Spreker voor zich zelf meent van niet. Het Molenbestuur heeft te zorgen voor zijne eigen bemaling. Het noodzakelijke van bet leggen van den duiker is een gevolg ran de bemaling. De 30 Polders brengt bet water tot het punt, waar begint de zorg van het Molenbestuur. Ten behoeve van de bemaling van het Noorden is de kade om de Molenkolk gelegd en behoort die kade dan ook met de molen in onderhoud bij het Noorden. Inwilliging van het verzoek is een cadeau aan het Molenbestuur. De heer P. Koning merkt op, dat het bestuur van de 30 Polders verplicht is het water van het Noorden in de zee te brengen even zoo goed als hij dat doet voor de andere deelen van het Waterschap. Hij is het dus niet met den Voorz. eens. De heer Eelman aarzelt niet de zijde van den heer Koning te kiezen, met diens bewering is hij het volmaakt eens. De Voorz. wil in principe zien uitgemaakt of de 30 Polders tot het leggen van den koker verplicht zijn, al dan niet. Zoo ja, dan moet bet verzoek worden ingewilligd en komt het onder hond ook voor rekening van het Waterschap Zoo niet, dan kan altijd nog worden overwogen of het Noorden in de kosten van het leggen van den duiker subsidie moet worden verleend. De heer G. P. Witte zegt dat reeds een koker aanwezig was, hij den eersten verkoop van land. Bij die overdracht heeft het Waterschap alle kokers, wegen, etc. aan zich behouden, dus ook de onderhavige. Do verplichting rust dusz.i.wel op de 30 Polders. Spreker beschouwt deze kwestie afgescheiden van de vraag of de noodzakelijkheid van het leggen van den koker een gevolg is van de bemaling, ja dan neen. De heer Jl). Keijser Sz. meent, dat de vorige spreker de zaak niet zuiver stelt. Iedereen wist, dat mocht eenmaal Eierland van zijn recht tot uitwatering door het Noorden gebruik maken, de door den heer G. P. Witte bedoelde koker kwam te vervallen. Dit is werkelijk het geval geworden, en dus de koker waardeloos geworden. Nu slaan wij dus voor een nieuw feit. De heer Koning blijft bij zijne meening, dat de 30 Polders verplicht zijn het water van het Noorden tot in de zee te brengen. Zij doen dit ook voor de andere deelen van het Waterschap. Hiertegen merkt de Voorzitter op, dat het Waterschap zulks ook zou doen, als het Noorden niet het water ging tegenhouden door de kade te leggen. Nu wil men van het Waterschap heb ben, dat die de lasten van dien dam gedeeltelijk zal opheffen, door er een koker of duiker in te leggen. Dat gaat volgens spreker niet op. De heer Jac. Kikkert Nzn. zegt, dat het een voudigste dus zou zijn, zooals hij reeds vroeger heeft gezegd, «de kade opruimen/). Na nog eenige discussie brengt de Voorzitter in stemming de vraag: «Is het Waterschap lot het leggen al of niet verplicht//. Zeven leden beantwoorden die vraag ontkennend, n.l. dc heeren Lap, J b. Jb. Bakker, Jb. Kikkert Nz., Jb. Kikkert Pz., KI. T. Bakker, Jb. Keijser Sz. en de Voorzitter. Drie leden antwoorden bevestigend nl. de heeren W. A. Eelman, P. S. Koning en H. J. Keijser. De overige heeren verklaren geen gevestigde meening te hebben en stemmen blanco. De V oorzitter zegt dat nu dc vraag aan de orde kan komen «zullen wij subsidie geven ja of neen//. Spreker zelf is daar niet voor. De kosten van bemaling komen voor rekening van betNoordeD. Echter spreker stelt voor bet adres veider in handen te stellen van het Dag Bestuur om advies dan kan dat nog eerst advies vragen aan de Provinciale Griffie. Na eenige discussie wordt hiertoe besloten. c. Een schrijven van het comité inzake den aanleg en exploitatie van een stoomtram op Texel om een renteloos voorschot ad. f1100,ter gedeeltelijke bestrijding der kosten van het in te stellen onderzoek etc. Aangezien dit schrijven nog niet in de bestuurs vergadering is behandeld kunnen worden en er derhalve geen advies is, stelt de Voorzitter voor het aan te houden tot de volgende vergadering. Daartoe wordt besloten. II. Daarna wordt aan de orde gesteld de vaststelling van de rekening over 1910. Bezwaren zijn niet ingebracht, gednrende de tervisieligging, terwijl het onderzoek door hoofd ingelanden geen aanleiding heeft gegeven tot het maken van op- of aanmerkingen. In stemming gebracht wordt de rekening daarna met algemeene stemmen vastgesteld in ontvang op f 72407.471/, uitgaaf op f 61810.76'/, batig saldo f 7596,71 Het Dag. Bestuur onthoudt zich van stemmen. III. Daarna wordt overgegaan tot de vaststelling van de begrooting voor 1911. Tegen die begrooting, zooals zij door het Dag. bestuur is opgemaakt, zijn geene bezwaren inge diend. Artikclsgewijze wordt die begrooting behandeld. Bij den post «kosten verbetering van zandwegen// zegt de voorz. dat zijn ingekomen nog een tweetal adressen n.l. van W. W. Roeper tot beharding van den weg door Bargen en van J. Jz. Roeper Jr. c.s. tot beharding van een gedeelte van den weg HalMars. Het Dag. bestuur stelt voor onder de bekende voorwaarden n.l. kosteloos rijden van materialen door belanghebbenden, te beharden 700 meter van den Stolpweg. 650 meter van den weg naar het Doolhof. 200 meter van Gerritslanderdijkje. 200 meter van den Hollewalsweg. 100 meter van den Hallerweg. 700 meter op de kade in het Noorden. 200 meter hooge achterom te den Hoorn. 150 meter van den weg in Spang. 80 meter van den weg bedoeld in het adres van KI. Roeper c.s. 100 meter van den hoofdweg in het Noorden vanaf de sluis en 100 meter van den hoofdweg te beginnen aan het andere eind. 500 meter van den weg bedoeld in adres van W. W. Roeper. De heer H. J. Keijser vraagt of de beharding van den weg bedoeld in het adres van KI. J. Roeper c.s. zoo noodig is. 't Is geen verbindings weg, doch een doodloopende weg. De heer KI. T. Bakker beaamt zulks, doch voegt er aan toe dat bij geriefelijk is voor circa 80 bunders land, terwijl de lieer Jb. Jb. Bakker opmerkt, dat met het oog op de niet noemens waardige kosten, dc beharding tot geen bezwaar kan zijn. De heer Jb. Keijser Sz. merkt op, dat de post niet toereikend zal zijn, als al het voorgestelde wordt uitgevoerd. Uit die post toch moeten ook betaald worden de kosten van landaankoop, heining etc. De voorz. stemt dat toe, doch voegt daaraan toe, dat wel niet alle voorgestelde be- hardingen zullen worden uitgevoerd, omdat be langhebbenden wel niet, overal bereid zullen worden bevonden materialen kosteloos te rijden. Waar echter op het adres van W. W. Roeper geen belanghebbenden hebben getcckcnd, kan dat verzoek voorloopig worden aangehouden. De heeren H. J. Keijser en Jb. Jb. Bakker meenen dat in elk geval aan W. W. Roeper geen vargoeding voor zijn land moet worden gegeven. De laatste is bovendien van mcening, dat hij het niet zal vragen ook. Spreker is voor degeheele beharding van dien weg, het is een communicatie- weg. Aan een gedeeltelijke beharding heeft men niets. Met het oog op de financien, zegt de voorz. gaat dit in geen gevat. Spreker stelt voor het adres voorloopig aan te houden. Daartoe wordt besloten. Dan merkt de Voorz. nog op dat dc Stolpweg meer is voor het Hoornder-Nieuwland dan voor de 30 Polders, zoodat de vraag gewettigd is, moet van den eersten een bijdrage worden gevraagd of niet 'i Dc heer Lap is het dnarmede niet eens, dc weg is wel van belang doch slechts voor een deel van het Hoornder Nieuwlaud. Op voorstel van den Voorz. wordt besloten 600 M. van dicu weg te beharden en liet laatste eind voor het Hoornder Nieuwland om te beharden over te laten, onder voorwaarde, dat het later onder houd geheel voor het Waterschap komt. Goed gevonden. De heer Eelman vraagt hoe het staat met de doortrekking van den weg op Vierhuizen, nl. van den grintweg naar Ju. Brans. De Voorz. zegt toe, nog eens met Vlaming te zullen overleggen, om te trachten die doortrekking tot stand te kunnen brengen. De heer Eelman vraagt daarna eenige toelichting op den post «kosten onteigening land langs Z.Haffe'.erwcg a f400,// De Voorz. antwoordt dat nogmaals aan de heeren J. Verberne Pz. en Jan Zijm Mz. gevraagd is land te willen afstaan voor de nog altijd niet tot stand gebrachte verbreeding van een gedeelte van den Zuidhaflelerweg, waarvoor van de rijks bijdrage indertijd f 300 is ingehouden. Thans is die zaak in handen gegeven aan een procureur, om met behulp van de wet van 1851 tot de verbreeding te komen. De kosten vau een en ander worden geraamd op plm. f400. Daarna worden' de ontvangsten behandeld en de omslag vastgesteld op f5,50 per H.A.envoor de polder Koog en Everstekoog op f 3,1625 per HA. De heer Eelman zou nog graag weten of de hoek in den weg bij KI. T, Bakker wordt afge sneden of niet, waarop de Voorz. zegt, dat de weg wordt genomen juist in de richting van Oosterend, dus dat de hoek er af gaat, De begrooting wordt- daarna in stemming gebracht en met algemeene stemmen vastgesteld in ontvang op f70563,40 uitgaaf op f 60092,78'/, Vermoedelijk saldo f 10470,61 '/3 Het adres van E. Dekker om te heltarden een gedeelte weg in bet Noorden tot de poort van het land van Dirk Boon, wordt voor kennisgeving aangenomen. De heer KI. T. Bakker zegt daarna dat P. Dekker zijn brug aan het Waterschap wil afstaan om af te breken en om de geschikte afkomende gedeelten hout te gebruiken. De Voorz. meent dat er niets tegen is daarop in te gaan, wij kunnen dan zien wat goeds er van over blijft. De heer Joh. D. Roeper zegt dat M. Reij klaagt over het water in de Bogaard. De sloot tot afvoer van het water is verstopt van den rommel. De Voorz. zegt voorziening toe. Dc heer Jac. Kikkert Nzn. aeht het aanbrengen van een leuning aan de brug in den 2en dwarsweg in het Noorden zeer gewenscht, evenzoo langs den overtoom bij de baven naar den Waalderweg. Wat het le punt betreft zegt de Voorzitter overweging toe en wat het tweede aangaat, verwijst hij naar de havendirectie, die het beheer heeft over dien overtoom. Sluiting. Wij ontvingen de treurige tijding, dat op den 25sten Mei a/b van H. M. s.s. „Holland", in Ooat-Iudië, tot onze diepe droefheid is overleden onze ge- lieide Zoou en Broeder, W I L L E M, op den jeugdigen leeftijd van 23 jaren Zijn bedroefde Vader, Broeders en Zusters, W. BOON Sz. Oudeschild, Texel. Voor de zeer vele blijken van belang stelling ondervonden bij ons25jirige Hu welijksfeest, betuigen wij onzen hartelijken dank. A. ZIJM. A. ZIJM-van Heerwaarden. Driehuizen op Texel.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2