N°. 2472. Donderdag 8 Juni 1911. 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland.» Van week tot week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verkooging der porto's. Advertcntiën vóór 9 unr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uiig. Firma LANGEVELD&DEROOU, Parkstraat, Bübg op Tex 37 Mei—3 Juni. Onze volksvertegenwoordiging bracht in de afgeloopen week de steenhouwerswet ten einde. De eindstemming zal over enkele dagen plaats hebben, maar naar het zich laat aanzieD, behoeft minister Talma zich over den uitslag niet al te zeer ongerust te maken. Na afhandeling der steenhouwerswet heeft minister Regout gelegenheid gekregen zijn wetsontwerp inzake de eedskwestie tegen de aanvallen die er tegen onderno men werden van verschillende zijden te verdedigen. De behandeling is nog niet geëindigd, doch niettegenstaande veel ver zet zal minister Regout zijn ontwerp in behouden haven brengen. Tenminste als de voorteekenen niet bedriegen. Naar het zich laat aanzien zal de minister van Oorlog ook nog gelegenheid krijgen voor de sluiting der tegenwoordige zitting met zijn Militiewet voor de Kamer te ver schijnen. Zooals men weet werd aanvan kelijk van meer dau eene zijde de meening verkondigd, dat er op een behandeling van het Militieontwerp in dit zittingstijdperk niet veel meer te rekenen viel. Van ver schillende zijden is intusschen ook aange drongen op een spoedige behandeling van dit ontwerp, inzonderheid naar aanleiding van het zoo donker gekleurde rapport van den Raad van Defensie over den toestand van ons defensiewezen. Nu, aan den Mi nister zal het niet liggen als het ontwerp vertraagd wordt. Even spoedig deze_ klaar was met de indiening zijner reorganisatie plannen, even vlug tracht hy thans de Kamer zijn memorie van antwoord te doen toekomen. Men deelt mede, dat deze binnen enkele dagen te verwachten is en dat een behandeling van het ontwerp voor het zomeneces nog niet tot de onmogelijk heden behoort. In aansluiting met hetgeen we boven mededeelden omtrent het ontwerp-militie- wet, kan door ons melding worden gemaakt van de indiening van het reeds eerder aangekondigde wetsontwerp tot instelling van een Landstorm. In do afgeloopen week heeft minister Colijn dit ontwerp aan de Kamer doen toekomen. Volgens het ontwerp zullen, in het algemeen, tot den Landstorm behooren: a. ieder, die van den dienst bij de militie is vrijgesteld, hetzij wegens broederdienst, hetzij wegens aanwezigheid van in het zelfde jaar geboren broeders of halfbroeders dan wel wegens kostwinnerschap; b. ieder, die na volbrachten dienst bij de militie of by de landweer uit den dienst is ontslagen; c. ieder, niet vallende onder a, die ge diend heeft by de zeemacht (het korps mariniers en marine-reserve hieronder be- giepen) bij het leger hier te lande (het reserve-personeel bjj de landmacht hieronder begrepen), bij de gouvernementsmarine in Ned. Indie of bij de koloniale troepen, en bü het verlaten van den dienst gevestigd is binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk of in België, of zich bij of na het verlaten van den dienst daar vestigt, d. ieder, die tot een vrijwillige verbin tenis bij den Landstorm is toegelaten. Ter geruststelling van onze lezers die voor indeeling bjj den Landstorm in aan merking zullen komen, kan worden mede gedeeld dat deze nieuwe wet geen per soonlijke lasten zal opleggen. Althans met in tijd van vrede. De Landstorm toch kan alleen in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden tot werkelijken dienst worden opgeroepen. Men mag wel aannemen dat de Landstorm niet eerder zal worden geroepen dan wanneer het land in gevaar is. En in dien tijd die nimmer moge komen! zal ieder gezond Staatsburger beroid zijn te doen wat het Vaderland van hem vraagt, —o—o—o— Te Rotterdam werd dezer dagen het tweede jaarcongres gehouden van de Soci aal Democratische Party onder leiding van den heer D. J. Wy ikoop. Uit het jaarverslag bleek dat de partij in het afgeloopen jaar met 10 leden vooruitging en thaus 51o leden telt. Naar aanleiding van dit verslag werden nogal breedvoerige discussiën ge voerd, waarbij de leiding van het partijbe stuur aan critiek werd onderworpen. Tot propagandist van de partij werd be noemd de heer Wijnkoop, wiens bezoldiging zal geschieden uit een te vormen fonds. Door dr. van Ravestein werd verslag uit gebracht over het internationaal congres te Kopenhagen, waarbij deze met verheu ging constateerde dat het aan mr. Troelstra niet gelukt was de S. D. A. P. daar te weren. Besloten werd nogmaals toelating te vragen voor de partij by het socialistisch bureau. Bij het punt raadsverkiezingen betoogde de partijsecretaris, de heer Ceton, de wen- schelijkheid om overal eigen candidaten te stellen en slechts bij het otbreken daarvan de candidaten der S. D. A P. te steunen. Voorts werd besloten een eigen jeugd organisatie in het leven te roepen, terwijl de wenschelijkbeid uitgesproken werd van aansluiting der vakvereenigingen bij de bestaande bestuurdersbonden. Als plaats voor den volgenden partijdag werd Ben Haag aangewezen. Voor den Duitschen Rijksdag is de zomer- vacantie reeds aangebroken. Tot October zijn do werkzaamheden gestaak. Waar- schynlijk dat dan een korten tijd nog gearbeid wordt, waarop van den huidigen Rijksdag gezegd kan worden dat hij evenals de Mohr „sein Schuldigkeit gethan" heeft 6n deswege gaan kan, In de laatste zittingen van den Rijksdag werd het Rijksverzekeringsontwerp afge handeld. Een oatwerp dat ten doel had de arbeidersverzekering te verbeteren en de verschillende desbetreffende corporaties in een Rijksverband bijeen te brengen. 'tWas een nogal gewichtig stuk wetgevenden arbeid en met groote meerderheid kwam het tot stand. Toen kon de Rijksdag gerust met vacantie gaan en over 't algemeen spraken de bladen met waardeering over den door hem in de achterliggende zittings periode afgedanen arbeid. Van waardeering ook legde niemand minder dan de Keizer getuigenis af. Deze toch vereerde den Rykskanselier zijn portret met een begeleidend schrijven, waarin hij Yoc Bethmann Hollweg zijn warmen dank bracht voor de totstand brenging van de Grondwet voor Elzas Lotharingen en van de Rijksverzekeringswet. De onder-Staats secretaris Delbrüch kreeg daarbij een rood adelaartje. Von Bethmann en zijn afdeelingschef kunnen dus met een opgewekt hart hun koffers pakken voor hun vacantieuitstapjes. Intusschen heeft de onderscheiding die den Rijkskanselier te beurt viel nogal de aandacht getrokken. Door de Vrijzinnige bladen wordt daaruit al dadelijk een politiek wapen gesmeed tegen de conservatieven. Zooals men weet hebben deze bij de be handeling van de Grondwet voor Elzas- Lotharingen nogal eenige nederlagen geleden en nu meent men in de dankbetuiging van den Keizer aan den rijkskanselier de gevolg trekking te mogen maken, dat de Keizer daardoor in afkeurenden zin heeft willen spreken over de politiek der conservatieve reg6eringspartij. Zij gelooven zelfs dat de tyd niet zoo heel ver meer is, dat ook aan Pruisen gegeven zal worden, wat thans aan Elzas-Lotharingen toegestaan is, n. 1. een verbeterde Kieswet. Afgewacht moet worden of deze gevolg trekkingen juist zijn. De conservatieve bladen wenschen zich er niet mee bezig te houden of komen tegen do conclusion van de liberalen op. Natuurlijk laten ze niet na te beweren, dat de kanselier door zijn houding tegen de conservatieven, zyn beste wapens voor de verkiezingen weggeworpen heeft. —o—o—o— De Fransche Senaat heeft zich in de laatste dagen der afgeloopen week bezig gehouden met de wet op de arbeiders pensionneering. De Senaat zoowel als de Kamer hebben de verklaring afgelegd, dat zij ingrypende veranderingen in het ontwerp noodig oor- deelen, waarmede de minister van Arbeid het evenwel niet eeus is Het verschil van gevoelen schijnt nogal diepgaand te zjju. Althans gemeld wordt dat mi nister Boncour zwanger gaat van het plan om in den Senaat de kwestie van vertrouwen te stellen, Bij de conferentie die door de ministers bij het ziekbed van minister-president Monis ge houden werd, gelukte het, den minister van Arbeid op zijn voornemen voorloopig te doen terugkomen. Intusschen heeft de Senaat in haar ver gadering van Vrijdag een motie aangenomen waarvan de inhoud als volgt is „De Senaat vasthoudend aan het beginsel van drievoudige bijdrage n. 1. door patroons, werklieden en den Staat, vertrouwend dat de regeering bij de invoering van het arbeiderspensioen zoowel met voorzichtig heid als energie zal optreden [6n overtuigd dat de regeering die wijzigingen zal voor stellen, welke door de ondervinding hoofd zakelijk zullen blijken, gaat over tot de orde van den dag. o oo Het is vooral Portugal, dat in de laatste dagen om de aandacht komt vragen. Aller eerst door allerlei alarmeerende berichten over ontdekte complotten, alsof men er aan den vooravond van een contra revolutie staat maar niet miuder ook door de mededeelingen over den uitslag dergehouden verkiezingen. Het moet gezegd worden dat d6 eerste verkiezingen in de republiek zonder ernstige incidenten afgeloopen zijn. De regeering kreeg een „overweldigende" meerderheid, wat niet behoeft te verwon deren, daar de monarchisten niet aan de verkiezingen wenschten deel te nemen. Zoo zijn alleen de candidaten door de regeering gesteld gekozen en zal het Kabinet een volgzame kamer achter zich hebben. Het voorloopig bewind heeft reeds een aantal wetsontwerpen ingediend w. o. tot reorganisatie van het leger en tractements verbetering voor lagere ambtenaren. Met eenige belangstelling mag thans de vraag gesteld worden, welke houding de mogendheden thans tegenover de republiek zullen aannemen nu het Portugeesche volk zich heeft kunnen uitspreken bij de stembus. TEXEL, 7 Juni 1911. Van de verloopen dagen. De Pinksterdagen hebben zich geken merkt door een ongekende warmte. Toeristen en meer anderen die zich naar buiten waagden kunnen er van mede- praten. De leden van het fanfarecorps alhier begaven zich des morgens feerste Pink sterdag) naar Noord-Scharwoude, om deel te nemen aan het uitgeschreven concours van Fanfarecorpsen; dat ook zij een warm dagje zullen hebben gehad is wel buiten twijfel. Zij mochten hun moeite beloond zien door een derden prijs a. Aan den avond van dien dag pakten zich de wolken samen en eenige bliksem schichten doorkliefden het luchtruim, terwijl het gerommel van den donder zich deed hooren. De zoo zeer gewenschte regen bleef echter uit, slechts enkele druppels vielen neder, te weinig nog om de bloemen te verfrisschen; de hoop op een flinke regenbui, werd jammer genoeg, verijdeld, want aan water be staat zeer groote behoefte. Ten zuiden van ons eiland schijnt het onweder sterker te hebben gewoed en een milde regen te zijn gevallen. In zuidelijke richting werd tijdens het on weder des avonds de lucht rood gekleurd, zelfs zagen we vlammen opstijgen Het vermoeden was dat te Koegras brand was uitgebroken, welk vermoeden later werd bevestigd. Den tweeden Piuksterdag alweder ge ducht warm, op de opea weg was het niet om te vertoeven, waarom ieder, daartoe in de gelegenheid, een schaduw rijk piekje opzocht onder de boomen, waartoe zich ook ons Park zoo uitstékend leent. Des middags kregen we bezoek van hot Leger des Heils, hetwelk een open luchtmeeting hield op het land van den heer P. S. Keijser, na een rondgang met muziek door het dorp te hebben gedaan. Hoewel dit geen nieuwigheid meer is, maakten toch velen van de gelegenheid tot bijwoning er van gebruik, weder anderen trokken naar de Waal om daar het ringsteken met paard en kar te zien plaats hebben. Texel had dien dag nogal bezoek; behalve de reeds aanwezige logé's in de hotels, kwamen er nog al wat dagjes- menschen. Puffende van de warmte kwamen ze, na de tocht langs een stoffigen weg, te den Burg aan. Men zou haast meelij hebben met de menschen die op zulk een warmen dag de wandeling van de Haven naar den Burg zich ge troosten. Van de nieuwste nieuwigheid, padvinders, waren ook eenigen naar hier gekomen, wellicht om reclame voor de organisatie te maken. Nu, men houdt hier nog wel eens van een nieuwigheid, mogelijk dat voor 'n blauwe Maandag het hier nog wel in den smaak kan vallen. Wellicht dat het ruwe en on gemanierde, om de banken in het Park te breken en planten en bloemen te vernielen, dan wat op den achtergrond geraakt. Dit zou al veel gewonnen zijn. De Markt. De markt van Dinsdag gaf geen reden tot verheuging. Er waren weinig koop lieden en dezen haastten zich niet met het koopen, zoodat de handel zeer flauw tjes was en de prijzen geducht terugliepen Naar men beweert was da oorzaak hiervan de trage markt te Leiden, zoo mede de omstandigheid dat de besmet telijke ziekte onder het vee nog steeds blijft heerschen, waarom vele weiders schromen hunne weiden met jong wol vee te bevolken. Bij vorigen marktdag waren de prijzen thans vrij zeker met een vierde ver minderd en liepen van f6 of f 7 tot fli a f 12. De middenprijs zal nog geen 10 gulden hebben bedragen. Na de vroe gere hooge prijzen was dit een geduchte tegenslag. Het lijdt dan ook wel eenigen twijfel of al het aangevoerde zal zijn verkocht; indien althans de verminderde grasvoor- raad niet tot verkoopen noodzaakte. Waal 6 Juni. Gistermiddag had de aangekondigde wedstrijd plaats in het ringsteken. 12 paren namen er aan deel. Ondanks hitte en stof waren toch vele personen aanwezig om van het eigen aardige volksfeest getuige te zijn. De le prijs werd behaald door mej. Ca. Bakker (horloge) en den heer J. List (zweep); d9 2e prijs door mej. Ca. Mantje (ketting) en den he9r P. Keijser Cz. (zweep)de 3e prijs door mej. M. de Waard (kandelaar) en den heer J. Roeper (kistje sigaren). 's Avonds om half 10 werden de prijzen aan de winnaars met hunne dames uit gereikt. Aan het bal namen, ondanks de warmte in het café, vele jongelieden deel. Eerst laat was alles afgeloopen. Vlieland 4 Juni. Het badseizoen werd gisteren geopend en hoeft zich bizonder druk en levendig ingezet. In hotel Meijer vertoeven dezer dagen vele gasten en uit Harlingen en om streken maakten van den Zondagsdienst der postboot talrijke liefnebbers van een zeetochtje gebruik om eenige uren alhier te vertoeven. Begunstigd door het prach tigste zomerweer werd volop van strand en duin genoten en toen 's middags aan het Paviljoen het fanfarecorps zich deed hooren, trokken ook vele inwoners daarheen. Veel drukte en vroolijkheid b engt ook het beznek van de „Leeuwaukr TEXELSCHE COURANT, o—o—o

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1