Gr, J. 0. D. Dikkers, Uit den Gemeenteraad. Marktberichten. Advertentiën Advertentiën. Eene Hofstede ■publiek verkoopen VE II KIEZING voor den Gemeenteraad. De Burgemeester der gemeente Texel brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Dinsdag, den 27 Juni aanstaande, zal plaats hebben de verkiezing van 6 leden van den gemeenteraad, noodig tengevolge periodieke aftreding van de keerenKI. Lap Bz., Jb. Kikkert PPz., W. Mets Tz., A. Lange veld Pz,, en tengevolge van de vermeerdering van de bevolking, dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter Secretarie der Gemeente bij den Burge meester kunnen worden ingeleverd Opgaven van Candidaten, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onderteekend zijn door ten minste 22 kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing en be- hoorende tot het district, waarvoor de can lidaatstelling geschiedt. De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk dooi één of meer personen, die de opgave hebben onder teekend. De candidaat kan daarbij tegen woordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvaDgst afgegeven. Formulieren, voor de opgaven boven vermeld, zijn ter Secretarie dezer Ge meente kosteloos verkrijgbaar van den 19 Juni 1911 tot en met den dag der verkiezing. De stemming en herstemming, zoo noodig, zullen worden gehouden op 11 Juli en 22 Juii a.s. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt: Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij isvoorzien van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deel neming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor een wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geld boete van ten hoogste 120 gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing, ter inlevering bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Texel, 13 Juni 1911. De Burgemeester voornoemd, J. S. DIJT, Lo -B. Collecte voor den gewapenden dienst. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel maken bekend dat in den loop van deze of van de eerstvol gende week aan de huizen der ingezetenen zal worden gehouden de gewone jaar- lijksche collecte ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den ge wapenden dienst in de Neder landen. Zij achten het niet ondienstig de inge zetenen te herinneren, dat dit Fonds niet is opgelicht en wordt aangewend om datgeno te doen waartoe de Staat ver plicht is, maar om buitengewone be- looningen uit te reiken aan hen, die bij de verschillende oorlogen voor ons Vader land on onze overzeesche bezittingen lijf en leden hebben veil gehad. Burgemeester en Wethouders ver trouwen, met het oog op de steeds toenemende behoefte, dat de ingezetenen door milde offers blijken zullen geven van hunne belangstelling in het lot der gekwetsten. Texel, 13 Juni 1911. Burgem. en Weth. voorn., J. S. DIJT, L.-B. RUIBING, Secretaris. JIuziekuitvoering Fanfarecorps. Naar ons werd medegedeeld, zal Zondag a s. door het Fanfarecorps alhier eene muziekuitvoering worden gegeven. Plaats en uur kan met zekerheid nog niet worden gemeld. Posterijen De b w li a rb Ck*d/>rp ui t n wjj er op n1 dn -ie polk >r ar. daar, vanaf in- ie- Ijf' rnu ute> cerd--r vertrekt dan j'W n, a zoo inplaats Van 12.20 te 1215 Mejuffrouw Emilie Timmer te Haar lem, heeft met goed gevolg aan de Universiteit te Amsterdam, het doctoraal examen in de Nederlandsche letteren afgelegd. Koeientrouw. De landbouwer J. v. Sprang te Willem stad, had een zijner koeien verkocht aan iemand te Spanjersgat en leverde de vorige week het dier aan den kooper af. Dezer dagen kwam het beest, dat bij v. Sprang was opgegroeid, kalmpjes naar zijn oude weide gewandeld en toonde zich pas rustig in de weide bij zijn gezellinnen. Besloten werd toen de koop ongedaan te maken. Een geschenk van Carnegie. Uit Den Haag wordt gemeld Carnegie heeft voor Nederland ongeveer een half millioen gulden geschonken voor de stichting van een heldenfonds, om daaruit belooningen toe te kennen aan redders van menschenlevens. Nachtvorst. Al is men reeds in het langst der dagen, toch spelen de korte nachten den boer nog leelijke parten. Op een paar nachten daalde de thermometer beneden het vriespunt, met dit gevolg, dat te Dongen de boekweit grootendeels is verloren. Struif. Zaterdagavond stond iemand met een mandje eieren bij zich, op de brug aan de Binnenwatersloot te kijken naar 't visschen. Visschen is oen interes sante bezigheid, die altijd kijkers trekt, maardaar ter plaatse is die belang stelling niet geheel ongevaarlijk. Dit ondervond bedoelde persoon, die plotseling in.de klem kwam t^gen de voorbijrijdende stoomtiam. i ij kwam er nog goed af, maar zijn eieren weiden tot struif ge metamorfoseerd. 't Had eiger kunnen zijn. Delfcsche Crt. De Leeuwmensch. Uit Antwerpen wordt gemeld aan de „Tel." dat de leeuw-mensch, die in 't Haagsche Apollo theater optrad, doch naar de „Haagsche Ct." mededeelde een doodgewoon mensch zou zijn, dewelke listig een leeuwenhuidje over zijn corpus trok en deswege te Bromberg tot ge vangenisstraf werd veroordeeld, wel degelijk een leeuw mensch is. Hij vraagt 100 000 frs. schadeloos stelling en wil de bladen, die het be richt overnamen evenzeer vervolgen als de „Haagsche Courant." Daar kon een spaantje af. Door de politie te Delft is een man wegens dronkenschap in arrest gesteld, die bleek niet minder dan f9000 aan waardevolle effecten en f 3000 aan bank papier bij zich te hebben. Dat alles was zijn rechtmatig eigendom. Hoe komt iemand ertoe Alweer een vlieg mensch. De heer W. Reynders te Yeendam, van wien onlangs werd gemeld dat hij een vliegtuig gebouwd had en nu nog maar op een milden gever wachtte, die hem een motor ten geschenke zou geven, heeft dezen gevonden. De man is overgelukkig. Hij gaat zich met het eigengebouwde toestel bekwa men op het vliegveld te Zejjen. (Dr.) 't Schrikt nog niet af, ofschoon 't velen het leven kost. Eigenaardige toestand. Donderdag 8 Juni kwam aan de ge meentesecretarie te Nieuwkoop iemand aangifte doen van een overlijden en een van geboorte. Beiden moesten onver richter zake huiswaarts keeren; er was geen ambtenaar van den Burgerlijken stand meer. Als ambtenaar was benoemd iemand, die niet gewild was door den burgemeester en een der wethouders, beiden ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Deze beiden namen toen onmid- delijk ontslag. De nieuw benoemde kreeg nog geen acte van benoeming en kon dus niet beë9digd worden. Kookt uw melk goed. Te Warmond is een kind lijdende aan mondzeer of „tongblaar" en wel in he- vigen graad. De oorzaak wordt gezocht in het niet koken d'-r melk Beteekenend cijfer. Ons volk geeft ieder jaar aan ver schillende soorten van gedistilleerd, wij u en bier, naar matige berekening 120 millioen gulden uit. Verbreking trouwbelofte. Een Engelsch blad meldt, dat voor de rechtbank te Londen terecht heeft gestaan H. B., uit de province Groningen, wegens het verbreken van zijn trouwbelofte aan de wed. W. te Londen. B. handelaar in paarden, was bij haar als commensaal, en zwoer haar eeuwige trouw. En 't woeuwtje vond hem een beste partij. Voor den rechter verklaarde ze, dat B. haar had medegedeeld, dat hij de eenige zoon van een rijken landbouwer met 5 boerenplaatsen was. Maar niet steeds is de liefde besten dig van duur. B. ging naar Groningen, huwde er een dienstmeid van zijn vader en keerde met zijn bruid in Londen terug. Het teleurgestelde weeuwtje vroeg nu schadeloosstelling. En de rechter veroordeelde nu den trouweloozen minnaar tot een vergoeding van 75 pond sterling (f 900). 't Wordt steeds erger. Van alle kanten berichten van toe nemend mond- en klauwzeer! Te Warmond zijn aan die ziekte bij één veehouder ongeveer vijftig biggen gestorven. Te Wassenaar kwamen binnen een paar dagen negen gevallen voor. Te Alkemade werden tot heden hon derd gevallen aangegeven. Een vijftal runderen is bezweken. Te Valkenburg heeft de ziekte ook haar intrede gedaan. „L. Dgbl. Staking. De algemeene Nederlandsche Zeemans bond afd. Amsterdam, heeft met ingang van heden de staking geproclameerd voor alle Stoomvaartmaatschappijen te Amsterdam. De ve h door rn -n !/(- Nam Wl Amsterdam .-i^ gekomen. is ook o ren ook ie Hen zijn voor - Uit de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad, deelen wij mede, dat tot onderwijzeres aan de o.l. school m. u. 1. te den Burg werd benoemd mej. J. A. P. Grentzius van 's Gravenhage. Tot gemeentegeneesheer voor Eierland werd benoemd de heer P. J. de Koek, te Enter, gem. Wierden. Inzake het verzoek om een bijdrage te verleenen in de kosten tot onderzoek stoomtramaanleg werd besloten eene bijdrage te verleenen van 1475 gulden. Tot aanstelling van een derden leer kracht te de Cocksdorp, werd besloten. Op verzoek werd eervol ontslag ver leend aan de heeren: E. Hoegsma, als onderwijzer aan de o. 1. school m. u. 1. te den Burgaan P. Wilner als gemeentereiniger. Besloten werd tot het huren van een perceel grond aan den Hallerweg, tot inrichting van een mestvaalt. Kaliniest op kleigronden. Het verslag der landbouwprocfvcldeD uitgege ven door de Directie van den Landbouw in 1911, vermeldt een reeks kaliproefvelden op kleigronden. Het bevat o.a. bet volgendede tot voor eenige jaren gehuldigde leer, als zouden kleigronden geen behoefte bobben aan een bemesting met kali, is niet meer houdbaar. Deze uitspraak van regecringsambtenaren is van groot belang te achten. Helaas, zijn er nog te veel landbouwers die nog niet beproefd hebben, of er kalimest op hun landerijen noodig is. Natuurlijk bestaat de mogelijkheid, dat er geen behoefte aan kali be staat. Dan zullen dus kainiet, patentkali, cloor- kalium enz., geen winstgevende werking ver- toonen. Veel grooter is echter de kans, dat de bodem wel oplosbare kali behoeft. Dat geldt in de eerste plaats voor z.g. lichte of zwavelachtige gronden. Hier is het gehalte aan 't kali arme zand hooger en dus is er geen sprake van kali- rijkdom. Worden op kleigronden, de kaliver bruikers bij uitnemendheid voederbieten, beet wortelen en aardappels verbouwd zoo ontneemt men den bodem veel meer kali, dan de gewone stalmest er in brengt. Ilicr moet dus kaliaimocde ontstaan, op de lichte klei, zeer spoedig, op de zware na een groot aantal jaren. Worden op kleigronden meest stikstof en fosforzuurhondendo kunstmeststoffen aangewend, b.v.ammoniak,super fosfaat of guano op bieten, dan zal de oogst wel stijgen, doch voor die grootcre hoeveelheid plantendeelen is alweer meer kali noodig. Zonder kalimest moet do bodem dan alle kali leveren dus volgt na eenige jaren kaligebrek op deze gronden, fjranen gebruiken niet zooveel kali als bakvruchton. Wie echter het stroo verkoopt, neemt daarin heel wat kali rnec. Want bet stroo is heel wat rijker aan deze stof, dan de korrels. Komt daarentegen het stroo met mest vermengd weer op het land ran wordt het kali weer aan den bodem teruggegeven. Doch het is dan slechts langzaam oplosbaar en dus veel minder waard, da-- i I a nat mest Tenslotte zullen de soorten a» bieten, die de irr-'n<aic opbrengsten 'J i meeste kali en. Al dezo I" n i bet regecring»11 ralag besproken Ik heb ze eenigszins verduidelijkt en toegelicht. De gevolgtrekking ligt voor de hand. Ieder bebouwer van kleigronden dient door proeven uit te maken, of kalimest zich betaalt, op zijn grond en buitendien winst levert. Of er nu hoofdzakelijk granen, gras, klavers, aardappelen, bieten, boonen en erwten of andere gewassen verbouwd worden, doet tot de zaak niet af. Onderzoek of er kali in voldoende mate aanwezig i-s. In de meeste gevallen zal blijken, dat vooral kainiet een (linke winst geeft, want dit is be trekkelijk het goedkoopst. Het is echter ook mogelijk, dat patentkali en chloorkalium het voordeeligst blijken. Ook dit moeten proeven u leeien. Ik wijs alleen den weg, doch ook niet meer. B. iÈondag 18 Juni 1911, HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorin. 10 uur ds. Kijne. Kerkcollecte. Waal, 's Avonds 7 uur ds. Kijne. Oudeschild. Vm.10 uurds. van Grasstek. Nam. half 3 ds. Poort. van Helder Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Nm. 3 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. half 10 ds. Dagovos. H. Avondmaal. Nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Avondmaal. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Texel, 12 Juni. Aangevoerd werden 8 Paarden f 175 a f450 8 Koeien f 120.— af 240.— 4 N. Kalveren f 16 a f 22 23 Schapen f 18 a 1 32. 2668 Lamineren f6,— af 13,50 2 varkens f45. 12 Schrammen f 24.- af 35.— 8 Biggen f 10.- af 14.— 1 Geit? Flinke handel. Purmerend, 13 Juni. Aangevoerd: 373 Runderen waaronder: 258 vette koeien 70 d 86 Ct. per KG. 65 Gelde koeien f 150 d 180 Melkkoeien f 200 d 280. 14 stieren. 32S vette kalveren f 0,70 a 1 0.90 p. Kg. 360 Nuchtere kalveren f 13a f 26 1161 Schapen f 20 d 126,— 1082 Lammeren t 8,a f 14, 298 vette varkons f 0,43 a f 0,47 per Kg.; -magere varkens f af 39 biggen f6 a f 10 kipeieren f 3.50 a f 4.25 per 100; Amsterdam, 12 Juni. Aangevoerd 99 Runderen, le kwal. 84 k 88 ct. 2e kwal. 78 a 82 ct. 3e kwal. 67 a 74 ct. g. 40 Melk- en Kalfkoeien f 135 a f 310, 98 Nuchtere Kalveren f 7,d f 12, 333 Vette Varkens 41 a 45 ets. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Geboren: JANNETJE MARTINA, dochter van JOH. P. DROS en T. C. DROS Bremer. Oudeschild, 11 Juni 1911. Algemeene kennisgeving. Heden overleod plotseling onze ge liefde Echtgenoot en Vader, G. Dz. BAKKER in den ouderdom van ruim 72 jaar. Uit aller naam, Wed. G. D. BAKKER en Zoon. Burg op Texel, 14 Juni 1911. Strekkende tot algemeene kennis- geving. zal op Donderdag 15 Juni 1911, des voor middags om half elf uro, in hot hotel „Texel" aan don Burg op Texel, bij afslag met Arbeiderswoning en Bijgebouwen, bonevens Wei en Itouwluud inotduingrund, staande en gol gen ia den polder Eijorlnrtd op Texel, groot 53.41,80 LI.A. in drie kavels, samen ingezet op 1 17700, Inlichtingen geelt bovengonoemdo notaris,

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2