N°. 2476, Donderdag 22 Juni 1911. 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week. Wit blad verschijnt Woensdag1- ea Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de üitg. Fikma LANGEVELD DE ROOD, Parkstraat, Bubg op Tex el. VERKIEZING voor den Gemeenteraad. De Burgemeester der gemeente Texel brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Dinsdag, den 27 Juni aanstaande, zal plaats hebben a. de verkiezing van 4 leden van den gemeenteraad, noodig tengevolge perio dieke aftreding van de keerenKI. Lap Bz., Jb. Kikkert PPz., W. Mets Tz., A. Langeveld Pz en b. vau 2 leden tengevolge van de ver meerdering van de bevolking, dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter Secretarie der Gemeente bij den Burge meester kunnen worden ingeleverd Opgaven van Candidaten, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onderteekend zijn door ten minste 22 kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing en be- hoorende tot het district, waarvoor de candidaatstelling geschiedt. De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door één of meer personen, die de opgave, hebben onder teekend. De candidaat kan daarbij tegen woordig zijn. Yan de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren, voor de opgaven bovem vermeld, zijn ter Secretarie dezer Ge meente kosteloos verkrijgbaar van den 19 Juni 1911 tot en met den dag der verkiezing. De stemmingen en herstemmingen, zoo noodig, zullen worden gehouden op 11 Juli en 22 Juli a.s. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt: Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deel neming aan de verkiezing, waarvoor do inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor een wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geld boete van ten hoogste 120 gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing, ter inlevering bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Texel, 13 Juni 1911. De Burgemeester voornoemd, J. S. DIJT, Lo.-B. Oefening Brandweer. Burgemeester en Wethouders van Texel Gelet op art. 8 der Verordening, regelende de inrichting van do brandweer in deze Gemeente; Maken bekend, dat op Zaterdag 21 Juni 1911, eene oefening zal worden gehouden met alle te den Burg gesta tioneerde brandspuiten. Zjj roepen mitsdien de dienstplichtigen bij die brandspuiten op om op gemelden dag des namiddags ten 67> ure aanwezig te zijn bij de Yerversloot achter de Warmoesstraat te den Burg alhier. Onder de dienstplichtigen bij die brand spuiten weiden verstaan 10—17 Juni. De Tweede Kamer heeft de afgeloopen week gelegenheid gehad zich een beetje uit te rusten van de vermoeienissen der laatste dagen. Als deze regels onder de oogen der lezers komen heeft ze echter haar werk weer hervat en zal ze nog een paar weekjes rustig doorwerken om dan met „gioote vacantie" te gaan. „Rustig" zeggen we, doch dat is wel eenigszius gewaagd. Naar het heet wacht de Kamer nog een debat over enkele wetsontwerpen. Inzon derheid zou de linkerzijde zich er tegen willen verzetten om de vragen betreffende de ingediende Ziekteverzekering nog voor het reces te behandelen. Verder wordt er in de bladen beweert dat de Bakkerswet vooreerst nog niet in behandeling zal komen. En meer berichten doen in de bladen de rondte, waarvan de juistheid tbans nog moeilijk te controleeren is, doch die niet zoo heel onwaarschijnlijk lijken. Dat er echter voor de vacantie nog veel afgedaan zal worden is moeilijk aan te nemen, —o—o—o— Uit hetgeen daarover in den laatsten tijd in de bladen geschreven werd, is bekend dat de Vrije Liberalen het stelsel eener dwangverzekering, zooals minister Talma thans aanhangig heeft gemaakt, niet gun stig gezind zijn. Ook in den Bond der Vrije Liberalen is de Verzekeringskwestie al langen tijd aan de orde. Zoo werd in Mei van het vorige jaar een commissie in gesteld die tot taak had een onderzoek in te stellen naar de werking van het Bel gische stelsel van ouderdomsverzekering en omtrent haar bevindingen rapport uit te brengen. Dezer dagen nu is bedoeld rapport ver schenen welke eindigt met e6n tiental conclusion, waaruit op te maken valt dat de commissie veel gevoelt voor het ver zekeringsstelsel dat in België toegepast wordt. Bedoeld stelsel bestaat uit vrijwillige verzekering met steun van staatswege en do commissie is van meening dat een der gelijk stelsel, zij het dan eenigszlns ge wijzigd, ook voor ons land aanbeveling verdient en meer passend is bij onzen nationalen geest en in moreel opzicht te verkiezen boven dwangverzekering en staatspensionneering. Bij do toepassing in ons land zou de Staat subsidies moeten geven voor vrijwillige stortingen by een van rykswege op te richten bank, bij de daarvoor in aanmerking komende particu liere verzekerings-maatscbappijen of bij onderlinge vereenigingen en wel: a. ten behoeve van een ouderdomspen sioen b. ten behoeve van een kleine levens verzekering ten goede komend aau de naaste betrokkingen van den verzekerde. Voor deze subsidies zouden, behoudens uitzondering in aanmerking moeten komen allen die lid zyn van daartoe op te richten onderlinge vereenigingen of die niet meer dan een zeker bedrag aan directe belastingen betalen. Aan hen die den 50 jarigen leeftijd reeds hebben bereikt en dus te oud zijn om een voldoend bedrag te kunnen storten zou de Staat van hun 70e jaar af een onder steuning moeten uitkeeren. De commissie meende zeer ruw geschat op grond van ervaringen in Frankrijk de Staatskosten op ongeveer 6 millioen per jaar te kunnen schatten. Dit rapport zal in de eerstvolgende al gemeene vergadering van den Bond aan de orde komen en waarschijnlijk wel on geveer gaan in de richting van de mee ningen die in den Bond leven. —o—o—o— Er werd in de laaiste dagen veel ge schreven over de actie der zeeliedeD. Tal van berichten wezen er op, dat er zoo iets als een internationale zeeliedenstaking op til was. De plannen tot een internationale actie bestaan dan ook reeds sinds lang. Het besluit dienaangaande werd genomen op het jongste internationale congres der zeelieden. Volgens het daar opgemaakte plan zouden de algemeene eischeu zijn: verbetering van het volkslogies aan boord en afschaffing van de keuring door dokters der reeders, terwijl het iedere nationale organisatie zou vrijstaan daaraan voor eigen land nog nationale eischen toe te voegen. De onderhandelingen zouden door ieder landelijke organisatie afzonderlijk gevoerd worden en de organisaties in de landen waar tot zekeren datum geen voldoende tegemoetkoming van de geuite wenschen zou zijn verkregen, zouden daarna geza menlijk tot krachtiger maatregelen, nl. tot staking overgaan. Naar luid der berichten gaven Duitsch- land en Denemarken aan de gestelde eischen toe, doch sproogen de onderhandelingen af in Engeland, België, Noorwegen en Neder land. Tengevolge van een en ander is er thans een zeeliedenstaking. Een internationale zeeliedenstaking nog wel. Tot nog toe evenwel lijkt die staking evenmin inter nationaal als algemeen. Wel staakt een deel der zeelieden, ook in onze havens, doch het verkeer ligt nog geenszins stil en 't is zeer wel mogelijk dat binnen een paar dagen de beweging alweer tot het verleden behoort. o o—o - De Belgische Kabinetscrisis is toch nog spoediger opgelost geworden dan men ver wacht had. Nadat een tweetal anderen te vergeefs waren aangezocht zich met de vorming van een nieuw Kabinet te belasten werd baron Charles de Broqueville daartoe bereid bevonden. De keuze schijnt niet zoo slecht te zijn geweest. Broqueville is een 50 jarige Staatsman met een eervol parle mentair verleden en daarbij iemand die zich in den strijd tusschen de beide fracties der regeringsmeerderheid, de oud- en jong- Katholieken steeds zooveel mogelijk on zijdig heeft gehouden. Daardoor kan hij door beide partijen met eenig vertrou wen worden tegemoet getreden. Broqueville heeft van zijn kant ook dadelijk het bewijs gegeven dat hij met beide fracties in vrede wenscht te arbeiden. Het door hem ge vormde Kabinet bestaat niet alleen uit oud-Katholieken, doch ook zijn daarin een aantal jong-Ketholieken opgenomen. Onder de leden van het nieuwe Kabinet bevinden zich ook eenige van het Kabiuet-Schollaert. De aanvankelijk uitgesproken verwachting dat er een gemengd zakenkabinet zou komen is niet bewaarheid. Het nieuwe kabinet bestaat geheel uit Katholieken, wat ook in overeenstemming is met de parlementaire constellatie. Men weet dat de Belgische Kamer een rechtscbe meerder- hoid heeft, zij deze dan ook betrekkelijk gering. Met belangstelling mag thans het pro gram der nieuwe regeering afgewacht worden. Zal de schoolwet-Schollaert waar over het vorige kabinet gestruikeld is, opnieuw aan do orde komen? Die vraag wordt thans gehoord, en gefluisterd wordt dat het ontwerp er op zal voorkomen, doch dat de behandeling er van tot het volgend jaar zal uitgesteld worden, ten einde de gemoederen golegenheid te geven te bedaren. Van liberale zijde is evenwel reeds bij voorbaat verklaard, dat het verzet dadelijk opnieuw zal losbreken indien het ontwerp voor de verkiezingen in 1912 ter tafel mocht komen. Zooals men weet verwachten de liberalen van die verkiezingen een ver sterking hunner positie in de Kamer en ze voorspellen het nieuwe Kabinet dan ook een kort leven. In 1912 gaat de Kamer om heet het en dan komen de liberalen aan 't bewind- Dat moet alles evenwel nog geschieden en 'tzal den Belgische vrijzin nigen ook geraden zijn niet eerder de huid te verkoopen dan dat de beer geschoten is. o—o o In Oostenrijk zijn in de afgeloopen week de verkiezingen voor den nieuwen Rijksdag begonnen. De totale uitslag is nog niet bekend op het oogenblik dat we dit schrij ven doch er valt reeds het een en ander over te melden, omdat reeds in een groot aantal districten de beslissing gevallen is. Het is vooral de in de laatste jaren haast almachtig geheeten partij der Cristelijk- socialen die ontredderd uit dezen eersten stembusstrijd te voorschijn is getreden, Alleen in Weenen b.v. ging hun stemmen- aantal met 40000 achteruit en kregen ze slechts 2 hunner candidaten bij eerste stemming gekozen tegen 18 bij de vorige verkiezing. Ook op het platteland leed de christelijk sociale partij eveneens een groot aantal nederlagen. Men schrijft een en ander hoofdzakelijk toe aan de door de genoemde partij gevoerde politiek in het laatste jaar. Vooral haar houding bij den vleeschnood moet kwaad bloed gezet hebben. De bladen hebben het thans druk over dezen uitslag en bespreken de kansen bij de herstemmingen. Algemeen wordt verwacht dat de christelijk socialen nog meer ver liezen zullen lijden. Vooral als er een sa menwerking tot stand komt tusschen de vrijzinnigen en de sociaal-democraten, waar voor veei kans schijnt te zijn. De regeering zou niet gaarne zoo'n over eenkomst tot stand zien komen en tracht reeds haar invloed daartegen aan te wenden. Het officieuse „Fremdenblatt" doet in krasse termen een beroep op de „burgerpartijen" om bij de herstemmingen samen op te trekken tegen de sociaal-democraten. Of aan deze roepstem gehoor zal worden ge geven is nog moeilijk te zeggen, doch het is wel zeer aan twijfel onderhevig. o—o—o— In Marokko schijnt het thans wij rustig te wezen en ook de kwestie die er tusschen Spanje en Frankrijk gerezen was schijnt in der minne geschikt te zullen worden. De bezetting van Larrachsj door de Spaan- sche troepen zal misschien niet van langen duur zijn, ofschoon de mogendheden wel van plan schijnen zich voorloopig nog niet met de kwestie te bemoeien. Wie zich er echter wel mee bemoeid is de Sultan, die thans weer bet hoofd boven water heeft en zeker om Frankrijk te believen gepro testeerd heeft tegen het optreden van Spanje. Zelfs moet hij gedreigd hebben de bepa lingen vau het Spaansch-Marokkaansch verdrag niet na te zullen komen als de Spaanscke troepen niet teruggetrokken worden. De sultan voelt zich schijnbaar alweer een heele branie. Of zou misschien Frankrijk achter de schermen zitten? oo o In Albanië schijnt de toestand plotseling geheel ten gunste van Turkeije veranderd te zijn. Naar het heet hebben deTurksche troepen de opstandelingen geheel verstrooid en is een deel er van een schuilplaats gaan zoeken in Montenegro. De Porte meent dat nu de tijd gekomen is, genade voor recht tc laten gelden en voor de opstan delingen is een algemeene amnestie afge kondigd. Zou de vingerwijzing van Oosten rijk daartoe ook meegewerkt hebben? TEXEL, 21 Juni 1911. Voor de derde maal in het loopend seizoen Het zich Zondag ons Fanfarecorps hooren. Ondanks het ruwe weer speelde het corps er moedig op los, en al waren de meeste nummers oude bekenden, er werd TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs pen- 3 maanden. Voor de Boeg 30 Cts. Franco per post door ge bed Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verliooging der porto's. Prijs der Adverte>ilièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. do pompen bij do zuigpomp do inanacliappon bij de malmirum do mnnsclmppcn bij do perspomp de rescrvc-porspompora de pijplijders de reperateurs de lapzakdragers de lantaarndragers de manschappen bij de geredde goederen de manschappen bij de brandhaken en zeilen benevens de opperporders en porders. alle afdeelingen met hunne commandeurs en plaatsvervangende commandeurs, voor do kleine spuit alle manschappen, commandeur en plaatsverv. commandeur. De dienstplichtigen worden hierbij tevens her innerd aan art. 9 en 10 der brandweerverorde ning, alsmede aan art. 245 der algemeene politie verordening, luidende dit art. als volgt: «De biandweerplicbtigen zijn gehouden bij brand of oelening de bevelen, hun gegeven door den brandmeester of door de andere boven hen gestelde, personen, slipt en onmiddellijk te volbrengen. Zij zorgen bij oefeningen op den bepaalden tijd en bij brand na gedane oproeping op hun post aanwezig te zijn en mogen die zonder geldige redenen niet verlaten, dan met goedvinden hunner superieuren./' Overtreding van dit artikel wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste f 25, subsidair 6 dagen hechtenis. Texel, den 20 Juni 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. S. DIJT, Loco-B. De Scretaris, RUIBING.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1