'J Tweede Blad, Zomerdienst. Spoorboekjes a 10 cent. N°. 2477, bondag 25 Juni 1911. 24ste Jaargang Nieuws» en Advertenti ehladL Gemengd Nieuws. Marktberichten. Dit. blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD DE ROOI.T, Parkstraat, Burg op Texel Mr. G. van Tienhoven. Naar wordt gemeld, staat het vast, dat Mr. O. van Tienhoven, Commissaris der Koningin in de provincie Noord- Holland, binnenkort dit ambt zal neer leggen en 's lands dienst verlaten. Ruim elf jaren heeft Mr. van Tienhoven dit gewichtig ambt vervuld, hij heeft zich doen kennen als een beminnelijk en door en door hoffelijk man, die met hart en ziel belang stelde in alles wat de provincie Noordholland betreft, vooral het verkeerswezen en de waterschaps- belangen hebben steeds zijn volle aandacht gehad; onder zijn gouverneurschap is veel tot stand gekomen. Meer dan een voordeel. j Iemand voerde het woord in een ont houdersvergadering. „Kijk", zei hij, „ik zal zeggen hoe 't was. Ik lei m'n hand op m'n hoofd en daar was 'n erge pijn. Toen lei ik m'n hand op m'n lijf, en daar was er nog een. Ja, daar was heel veel pijn in mijn gansche lichaam. Toen stak ik m'n hand in m'n zak, en daar was niets. En nu sedert ik de borrelflesch heb stuk geslagen en het glas erbij nu is er geen pijn meer in mijn hoofd. De p(jn in mijn lichaam is heelemaal weg. Ik steek m'n hand in m'n zak en daar is een portemonnaie met geld. Is 't nu wonder dat ik het met de geheelonthou ding houd Vergeten. Iu eene gemeente nabij Utrecht doet zich het geval voor dat twee jongelieden, die voor de herkeuring moesten komen, door de gemeenteambtenaren wegens drukke bezigheden geheel vergeten zijn. Zij kregen hunne stukken niet, zoodat zij nu onmiddelijk in dieust zijn geroepen, wat voor beiden een schadepostje is. Kondentrouio. Ruim 2 jaar geleden werd een patiënt naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden vervoerd, vergezeld door zijn hond een mooien „Keeshond." Het beest schijnt zeer gehecht te zijn aan de plaats waar hij van zijn meester moest scheiden. De zieke stierf, hij is ruim twee jaren dood en sedert al dien tijd is de hond niet bij het ziekenhuis weg te slaan. Uit deze houding van den hond maakt men op, dat het dier nog steeds wach tende is op zijn meester. Tot waarschuioing voor anderen. Dinsdagmiddag begaf zich een te Amersfoort woonachtig persoon per trein van Utrecht naar zijn woonplaats. Nabij Blauwkapel zaghij vermoedelijk kennissen langs de lijn en om deze toe te zwaaien, boog hij zich ver uit het portier der derde klassewagen, waarin hij had plaats genomen, De onvoorzichtige had blijkbaar het naderende Zeister treintje niet opgemerkt waardoor zijn rechterarm met het voor- bijsnorrende locaaltje zoodanig in aan raking kwam dat dit lichaamsdeel op twee plaatsen werd gebroken. De trein reed door tot De Bilt en daar werd de gewonde reiziger voorloopig verbonden door een geneesheer en een pleegzuster die zich toevallig in den trein bevonden. By aankomst te Amersfoort werd de man, die zijn onvoorzichtigheid zwaar moet boeten, naar het ziekenhuis over» gebracht. Be zwakke sexe. Twee buurvrouwen in de Langstraat te Arnhem kregen Maandagmiddag „woorden." Yan de woorden kwam 't tot daden. Bij het eind van den strijd, toen an dere buurvrouwen de vechtende geschei den hadden, bleken beiden het aange zicht vol krabben te hebben, de nagels hadden geducht dienst gedaan. Tijdens het duel waren de vrouwen tegen een raam gevallen en hadden drie glasruiten gebroken. Dinsdagvoormiddag was devrede weder geteekend en besloten beiden de gebroken ruiten te betalen en elkander niet meer lastig te vallen Spoorwegongeluk bij Maassluis. Dinsdagavond 11 uur ontspoorde even voorbij het station te Maassluis een voor de Harwichboot te Hoek van Holland bestemde expres-trein. Een der reizigers, die het ongeluk meemaakte, en op weg was naar de kroningsfeesten in Engeland, schrijft het volgende Het was even voorbij Maassluis, we waren juist de brug gepasseerd, toen het gezellige onderhoud, waarin ik met mijn medepassagierster gewikkeld was, wreedaardig afgebroken werd door een vreeselijk geschok onmiddelijk gevolgd door een woest door elkaar ge gooi van bagage, aan beide zijden stuk springende ruiten, waarvan de scherven links en rechts om ons heen vlogen, terwijl het licht half uitgedoofd werd. Een paar stukken glas en een zware koffer, dien ik op hoofd en schouders kreeg, heeft mij, wonder boven wonder alleen mijn schouder bezeerd, terwijl mijn medereizigster, die zich bijzonder goed hield, evenmin door de rondvliegende glasstukken geblesseerd werd, wat zij eensdeels te danken had aan haar grooten hoed, die flink de glasscherven pareerde 1 Ik erken geen oogenblik geschrokken te zijn, en zag den toestand kalm aan terwijl mijn medereizigster zeer begrij pelijk van het ongewone gevalletje ge schrokken de coupé wilde uitvluchten. Daar was echter geen kans voor, aangezien aan beide zijden alles verbogen was. Het treinpersoneel was onmiddelijk bij onze coupé om hulp te bieden, doch het bleek onmogelijk de deuren te openen en we konden ten slotte door de gang het rijtuig verlaten. Gelukkig bleek er niemand gewond te zijn. De Rolland—Friesland-lijn. Naar men verneemt, zijn de twee salonbooten „Heerenveen"en „Bolsward" vaD de Holland Friesland-lijn, varende tusschen Amsterdam en Lemmer, ver kocht naar Konstantinopel. De „Heeren veen" gaat aanstaande week reeds derwaarts en de „Bolsward" zal eerst na afloop van den zomerdienst, dus in de maand September, naar de Turksche hoofdstad vertrekken. Het voornemen bestaat, dat de maat schappij in 't vervolg in den dienst op Friesland zal voorzien door twee groote ponten, waar do spoorwagens op gereden kunnen worden. De reis op zee zal wel iets langer duren doch wijl het lastige en tijdroovende overladen vervalt, zal men een snellere verbinding met de verschillende Friesche en Groningsche plaatsen krijgen. Wanneer dit plan tot stand komt, ligt het in de bedoeling de ponten voor het publiek zoo aangenaam mogelijk in te richten, door er flinke kajuiten, salons en eetzalen, alsook slaaphutten in aan te brengen. Ouderdomspensioneering en Vrijz. Dm. Bond. Naar de „Werkmansbode" verneemt worden in Haarlem en Rotterdam door onderscheidene leden van het Alg. Ned. Verbond voorstellen gedaan in de afd. van den Vrijz. Dem. Bond het hoofd bestuur van dien bond te bewegen tot het uitschrijven van een bondsvergade ring waarop een uitspraak zal worden gedaan ten opzichte van de ouderdoms pensioneering in verband met het aan geboden wetsontwerp. Vanwege het Centraal Bestuur van ons verbond wordt een conferentie aangeboden met het heefdbestuur en de Club van Vrijz. Dem. leden der Tweede Kamer eveneens ter bespreking van hetgeen 'behoort te geschieden. Aardappelziekte. Bij warm en vochtig weer in de laatste dagen van Juni of de daarop volgende zomermaanden, treedt in de meeste jaren de bekende aardappelziekte met groote hevigheid op en verwoest het loof der planten, zoodat deze niet meer groeien; terwijl ook de knollen, vooral bij langzaam voortwoekeren der ziekte, kunnen worden aangetast. In de Bordeauxsche (en de Bourgondische) pap is ons een uitstekend middel tegen deze ziekte gegeven, dat, een voldoend aantal keeren ter rechter tijd op de planten uitgesproeid, niet alleen het loof maar ook de knollen zoo goed als geheel ziektevrij houdt. Aan de directie van den landbouw te 's Gravenhage en aan het Instituut voor Phytopathologie te Wageningen, is gratis verkrijgbaar gesteld een brochure, waarin is medegedeeld hoe men de ziekte bij haar eerste optreden kan herkennen en hoe en waneer men de Bordeauxsche pap moet bereiden en toepassen. Niemand behoeft, wanneer hij maar den in de brochure gegeven raad met de noodige zorg opvolgt, eenigszins belang rijke schade ten gevolge van de aardap pelziekte te lijden. Tijdens omveer telefoneeren. Tijdens een kort onweer werd de directeur van de telefoon in Den Haag opgebeld door een kantoor, waar de boek houder, terwijl hij aan het toestel stond door den bliksem getroffen was. Nu zijn in de lijnen looddraadjes be vestigd, zoodat bliksemgevaar uitgesloten is en de directeur ging daarom met zijn besten werkman er heen, inspecteerde de geheele lijn en het toestel, maar vond niets. Het looddraadje was nog intact. Toch had een dokter bij den patient bliksemverlamming geconstateerd. De directeur wees hem er toen op, dat vaak zenuwachtige personen, die als zij telefoneeren, plotseling den bliksem zien, zoo schrikken, dat ze als een blok neer vallen. Dergelijke gevallen zijn meer voorgekomen en er bestaat een geheele literatuur over. De dokter wist daarvan niet en besloot een zenuwarts te halen, die, na nauw keurig onderzoek, tot de conclusie kwam, dat de boekhouder werkelijk alleen een toeval had. Van getroffen zijn door den bliksem was geen sprake. Eerst in het bed kijken. Toen de veehouder De Munnik en zijn vrouw te Kampen van het melken in Brunnepe thuis kwamen, misten zij hun 4 jarig zoontje, dat nergens in de buurt te vinden tvas. Na herhaald zoeken werd aangifte bij de politie gedaan, die mede haar best deed, doch te vergeefs. Toen de bedroefde ouders omstreeks 11 uur zich te bed wilden begeven lag daar de kleine rustig te slapen met al een goede nachtrust achter zich. Bediende Dat verwenschte lawaai op straat Hindert u dat bij het werk? Neen, maar je kunt den patroon niet hooren aankomen Verdachte ziektegevallen. Een boer te Nesselroden bij Duderstadt had uit die laatste plaats een essence mee naar huis gebracht, waarmee men zelf bier zou kunnen brouwen. De essence werd aangelengd en gekookt, om met Pinksteren geschonken te worden. Het geheele gezin is er ziek van gewor den, onder verschijnselen die aan cholera doen denken. Een jongen van dertien jaar is reeds bezweken, de overige leden van het gezin zijn ernstig ongesteld. Be eerste luchtomnibus. Over enkele dagen, zoo schrijft de Fransche „Temps", zal het eerste vlieg toestel te Lueerne in dienst gesteld worden om passagiers te vervoeren. Het nieuwe vervoermiddel is een dubbeldekker en Erbster is de schipper. Men stelt zich voor dat deze manier van reizen op dun duur zoo algemeen zal worden, dat de streetcars niets meer te doen zullen hebben. Een luchtschip heeft altoos een vrije baan voor zich, terwijl streetcars telkens door andere rijtuigen in hun loop worden vertraagd. De lui die er zoo over denken zullen wel geen kiespijn meer hebben, als die tijd is aangebroken. Be landbouw levert de grootste gevaren. In Duitschland is men nu 25 jaren lang bezig, om na te gaan, hoe dat ongelukken ontstaan, hoe ze kunnen voorkomen worden en waar de meeste ongelukken voorvallen. Uit de statistieken thans verzameld blijkt, dat het landbouwvak het meest gevaarlijke is. Percentsgewijze staat de verhouding als volgt: Ongelukken onder Schilders, timmerlieden en metselaars 8 percent. IJzer en staal fabrikage 9 Mijnwerkers 8 Alle andere ambachten, fabrieken en bedrijven 80 Landbouwbedrijf 45 Dat onder den veldarbeid zooveel ongelukken voorkomen is natuurlijk, zegt het verslag. De farmer heeft met paarden om te gaan, met machinerie en met ontplofflngsstoffen. Hij is de man die 12 ambachten moet kennen, en daarom met niet een voldoende op de hoogte kan zijn. Ook de nieuwe wijze van farmen brengt hare gevaren met zich. Het percent wies van 11 in 1901 tot 20 in 1909. Uit het verslag bleek verder dat de meeste ongelukken op Zaterdag en Maandag plaats hebben. Leiden, 23 Juni. Ter markt aangevoerd: 10 Stieren f124,a f 3,53—; 79 Kalf- en Melkkoeien f 183 a 1 288; 12 Varekoeien 168 a i 258 81 Vette Ossen en Koeien 1225 a f342 59 Kalveren (vette) 1 58 a f 128 63 Kalveren (magere) 1 6.a 1 13. 1549 Lammeren f 7,50 a f 14,50 214 Schapen (vette) 1 18.a 1 25.— 152 Schapen (weide) f 17,a f 24,— 99 Magere Varkens f 14— af 32,--; 159 Biggen f 5.h f 9.00 Met en zonder Tarieven. Verkrijgbaar Boekli. Parkstraat.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1