N°* 2478. Donderdag 29 Juni 1911 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Van week tot week. l!it blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nur op den dag: der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Fikma LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBubg op Texel. Kustvisscherij. Stemming voir den Gemeenteraad. De Burgemeester der Gemeente Texel, brengt ter openbare kennis, dat op Dinsdag, den 11 Juli aanstaande, van des morgens acht tot des namiddags vijf uren, de stemming zal geschieden ter vervulling van vier plaatsen in den Gemeenteraad, wegens periodieke aftre ding en van twee plaatsen, tengevolge van vermeerdering der bevolking. De candidaten, in alphabetische volg orde, zijn D. BAKKER Pz. C. BAKKER Wz. Joii. KEIJSER Dz. A. BOON. Jb. KIKKERT Nz. A. EELMAN Az. J. KIKKERT PPz J. HENKES. A. LANGEVELD Pz. M. REUVERS. B. C. LAP Dz. J. C. VISSER. K. LAP Bz. W. METS Tz. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: „Hij die opzettelijk zich voor een an der uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven ver kiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR." Texel, den 27 Juni 1911. De Burgemeester voornoemd, J. S. DIJT Loc -B. der candidatenlijsten ter Gemeente secretarie voor een ieder ter inzage liggen; dat afschriften dier stukken aange plakt en tegen betaling der kosten ver krijgbaar zijn. Texel, den 27 Juni 1911. De Burgemeester voorn. J. S. DIJT, Lo.-B. Ter-vislc-ligging opgaven van Candidaten. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend: dat de bij hem inge leverde opgaven van Candidaten voor de op heden gehouden verkiezingen ter vervulling van 4 en 2 plaatsen in den Gemeenteraad evenals do door hem op gemaakte processen verbaal van sluiting 17—24 Jnni. De totalisator waarover in den laatsten tijd zooveel te doen is geweest in Kamer en pers is thans voorgoed ten doode op geschreven. De poging door het Kamerlid Van Kamebeek in de afgeloopen week, om althans voorloopig het gevaar voor het verdwijnen van den totalisator op te heffen is mislukt en zijn motie is door de Kamer met groote meerderheid verworpen. Het vonnis over den totalisator is thans onher roepelijk geworden. Bijna de geheele week wijdde de Kamer aan de voorloopige bespreking der Ziektewet van minister Talma. Voorloopige bespreking want de eigenlijke behandeling der wet is nog dadelijk niet te verwachten. De Com missie van voorbereiding voor het ontwerp heeft van haar bevoegdheid gebruik gemaakt om aan de Kamer een drietal vraagpunten betreffende de wettelijke ziekteverzekering ter behandeling voor te leggen, nadat reeds tevoren door de commissie schriftelijk overleg was gepleegd met den minister. In de drie vraagpunten zijn de hoofd beginselen van het ontwerp neergelegd en als de Kamer zich met die hoofdbeginselen niet mocht kunnen vereeDigen dan behoeft de Commissie haar arbeid vermoedelijk niet voort te zetten en dient de minister te beslissen wat er verder met het ontwerp zal geschieden. De drie vraagpunten zijn de volgende lo. Is het wenschelijk de wettelijke ziekteverzekering te beperken tot uitkeering van ziekengeld met uitsluiting van de zorg voor geneeskundige hulp 2o. Is het wenschelijk de wettelijke ziekteverzekering uitsluitend te doen plaats hebben bij van overheidswege in te voeren organen 3o. Is het wenschelijk Raden van Arbeid in te stellen belast met de taak om mede te werken tot de uitvoering van wetten» betreffende den arbeid f Over de eerste dezer drie vraagpunten is de Kamer de geheele week zoowat bezig geweest en de bespreking is nog niet ten einde. Er is veel over gesproken en dikwijls met groote scherpte. Door enkele sprekers der linkerzijde werd scherp gelaakt dat de regoeringsmeerderhoid principieele bezwa ren tegen Je voorgestelde regeling heeft maar toch deze accepteeren wil om den minister te sparen. De rechterzijde schijnt er intusschen wel zoowat over eens te zijn en het is zeer waarschijnlijk dat het eerste vraagpunt toestemmend door de meerder heid der Kamer zal worden beantwoord. ^De lezers van deze rubriek verwachten zeker niet dat door ons een getrouw verslag zal worden gegeven van de groote Euro- peesche rondvlucht, die in de laatste dagen zoozeer de aandacht hier en elders in beslag nam. Onze ruimte laat niet toe in bijzonder heden daarover te treden, maar toch kunnen we deze gebeurtenis op het gebied der aviatiek niet stilzwijgend voorbij gaan, omdat er een inderdaad internationale be langstelling voor nan den dag gelegd werd en zij de groote bladen inspireerde tot artikelen en beschouwingen een groote Europeesche gebeurtenis waardig. Er is in de laatste dagen weer heel veel gesproken en geschreven over „de verove ring der lucht", maar de feiten zelf hebben doon zien dat van verovering nog moeielijk gesproken kan worden. Wel is waar waren er enkele van de vele deelnemers aan den groolen tocht, die met gunstig gevolg den voorgeschreven luchtweg aflegden, maar hun aantal was betrekkelijk klein en nog kleiner was het aantal dio zonder averij of zonder oponthoud ter bestemder plaatse kwamen De aviatiek verdient ongetwijfeld groote belangstelling. Zij voert ons als 't ware aan de poort van een anderen een nieuwen tijd van groote overwinningen door de menschelijke genie, maar verder dan tot aan de poort voert ze ons thans nog niet. Een wedstrijd als de Europeesche rondvlucht toont onELongetwijfeld de snelle voortschrijding van de menschelijke weten schap wie onzer zou het ooit hebben durven hopen nogeens de lucht tot een weg te zien worden daartegenover moet ook staan de erkenning dat de vliegkunst nog op de onderste sport van de ladder der volmaking staat. En tevens dat in dit stadium wedstrijden als het bovengenoemde veel weg hebben van waaghalzerij in het groot, die geen aanmoediging behoeven. Er zijn bij deze wedstrijd al weer slacht offers gevallen en in de FraDsche Kamer heeft men hulde gebracht aan hun nage dachtenis als aan in den strijd gevallenen. Maar de arme kerels zijn dood en door hun offer is de vliegkunst volstrekt geen schrede verder gekomen. Er zal een nieuwe tijd aanbreken, waarin rondvluchten als deze meer zekerheid voor veiligheid bieden daD thans omdat de aviatiek dan een zoodanige hoogte bereid zal hebben dat men van haar zeggen kan iets bruikbaars te zijn. Thans is men nog zoo ver niet en is ook de tijd nog niet gekomen om ten_ believe van het op sensatiën beluste publiek der gelijke wedstrijden te houden, waar nog zulke groote gevaren en zoo weinig kans op nuttige resultaten verwacht moeten worden van de vliegwedstrijden. Ware het daar niet beter, rustig af te wachten en de wetenschap tijd te gunnen te volmaken wat nu nog onvolmaakt is? We vragen het in alle bescheidenheid, na ons meer dan eens persoonlijk te hebben kunnen overtuigen van het feit dat we met ODze vliegkunst nog maar staan aan het aller eerste begin. De bladen staan vol over den grooten wedstrijd en wie leest het nietWie gevoelt ook niet bewondering voor de jonge mannen die de driestheid hebben aan den „dooden- rit" mee te doenWie volgt niet met belangstelling het verloop van den strijd 1 Maar wie ook is er die ten volle be vredigd is oo o In Engelands geschiedenis is een nieuwe datum geschreven met gulden schrift22 Juni 1911. De datum die het nageslacht herinneren zal aan de kroningsplechtigheid waarbij George V den kroon van het Ver- eenigd Koninkrijk op de slapen werd gedrukt. Het moet een indrukwekkende, plechtig heid geweest zijn, die kroning en vour Londen was de kroningsdag een feestdag met grooten luister. (Jit alle deelen der wereld waren afgezanten van regeeringen en volken bij de plechtigheid tegenwoordig en reeds dagen te voren vulden honderd duizenden bezoekers uit de provinciën de koloniën en uit den vieemde de hotels der groote wereldstad. Meer dan ooit was Lon den in de afgeloopen week de verzamel plaats van de geheele wereld. Men hoorde er alle talen, men zag er de kleedij van schier alle landen. Zaterdag waren Koning George en gemalin uit Windsor te Londen aangekomen en de volgende dagen had op het paleis de offi- cieele ontvangst plaats van de vertegen woordigers der vreemde landen en de ministers van Britsche gewesten en kolo niën. De kroningsplechtigheid had Donder dag plaats in de" Abdij van Westminster en" voor een benepen staanplaatsje in de buurt van de Abdij, op een der vele stel lages werd var. f 1ÜÜ tot f 125 betaald door de toeschouwers die het er op gezet hadden den schitterenden stoet te zien. Daaruit kan men zich zoo eenigszins een denkbeeld vormen van de reusachtige belangstelling in de Kroningsplechtigheid. De eigenlijke kroning had plaats op de gebruikelijke plechtigo wijze en werd ver richt door den aartsbisschop van Canterbury. Nadat de Koning in diens handen den eed had afgelegd om te regeeren overeeukomsiig de door het parlement aangenomen wetten, werd George V gewijd met de heilige olie op het hoofd, de, borst en in de palmen der handen, waardoor hij gemaakt werd, „den gezalfde des Hoeren". Vervolg 5 wefd h\j met het priesterlijk gewaad bekleed en werden hem ter hand gesteld de gewijde gouden sporen en den gouden degen met de woorden „Handhaaf met dezen degen het recht, stuit den voortgang der onge rechtigheid, bescherm de heilige kerk van God, ondersteun en verdedig de weduwen cn de weezen, herstel de dingen, die tot gruis vallen en bewaar wat hersteld is." Daarna volgde de aanbieding van den rijksappel met het kruis waarbij de aarts bisschop zeide„Wees indachtig dat de geheele wereld aan de macht en de heer schappij van Christus, onzen Heiland onder worpen is". Nadat hierna nog andere ceremoniën verricht waren plaatste de aartsbisschop de kroon op 't hoofd van den koning, die vervolgens den troon beklom omstuwd door de bisschoppen en de paers van het land die hem voor trouw en ge negenheid beloften kwamen aanbieden, —o—o—o— Het nieuwe Belgische Kabinet heeft thans kennis gemaakt met de Kamer. Onder groote belangstelling kwam de Kamer Dinsdag voor het eerst na de Kabinets crisis bijeen en kreeg de minister-president gelegenheid het programma der nieuwe regeering te ontvouwen. In de regeerings- verklaring werd aangedrongen op de aan neming van het ontwerp over de rechts persoonlijkheid der universiteiten. Verder kondigde de regeering een aantal nieuwe wetsontwerpen aan. Wat het ontwerp Schoolwet betreft, dat zooals men weet, den val van het vorige Kabinet na zich sleepte, merkte de regeering op, dat het ontwerp in principe niet bestreden kan worden, doch dat het, wat de toepassing betreft, voor amendementen vatbaar was. Ze deed, met het oog op dit ontwerp, een beroep op de bezadigdheid van allen. Voorts deelde de regeering mede, dat een wets ontwerp zal worden ingediend over de vermeerdering van het aantal Kamerzetels, zoodra de uitslag van de jongste volks telling bekend zal zijn, waarna ze de Kamer verzocht, afgezien van alle politieke vraag stukken, met het onderzoek der begrooting te beginnen. Nadat vervolgens Woeste de verklaring had afgelegd, dat hij geen schuld had aan het aftreden van het vorige Kabinet, con stateerde de liberaal Hijman, dat het pro gramma van het Kabinet geen politiek maar een zakenprogram is. Hij vroeg voorts o a. of door de regeering de behandeling der Schoolwet niet aan de orde zou worden gesteld en of voor de behandeling van het ontwerp tot vermeerdering der Kamerzetels ontbinding der Kamer vooraf zou gaan. Hij eischte dat de regeering het woord aan de kiezers zou geveD. Gebeurde dit niet dan zal de oppositie den strijd volhouden. Ook de socialist Van de Velde verklaarde dat de liberalen en socialisten vereenigd den strijd zullen voortzetten tegen de kerkelijke overheersching, terwijl meerdere leden der oppositiepartijen op dezelfde wijze spraken. De minister-president weigerde eenige belofte te doen. Hij wil trachten of er een formule te vinden is, om te verwezenlijken wat te verwezenlijken is. Ten slotte werd met rechts tegen links een door de regeering aanvaardde dagorde aangenomen en de zitting opgeheven. De tweede Kamerzitting was van minder kalmen aard. Daarin steeg de twist tusschen de rechter- en linkerzijde zelfs zoo hoog dat men bijua bandeemeen was geworden en de voorzitter onder groote beroering de zitting moest opheffen. o—o—o Het leven van een Kabinet is broos, vooral dat van een Fransch Kabinet. Wat in de afgeloopen week opnieuw gebleken is, ofschoon er in den laatsten tijd ver schillende omstaudigheden waren, die er op wezen dat het Kabinet-Monis niet al te sterk stond. Vrijdag nu behandelde de Kamer een interpellatie aangaande het opperbevel over het Franscho leger in geval van oorlog. De verklaringen van den minister daarom trent konden de Kamer niet bevredigen en met 238 tegen 2?4 nam ze een motie aan die door de regeering onaannemelijk was verklaard. Het Kabinet heeft nu maar besloten af te treden. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere unden met verkooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De Burgemeester der gemeente Texel Overwegende, dat naar het zich laat aanzien, de visscherijwet op 1 Juli a .s. in werking zal treden Brengt het navolgende ter kennis van belang hebbenden. Onder «Kustvissckerij« verstaat de visscherij wet het visschen in de territoriale wateren, de zee gaten, de open havens, den Dollart, de Lauwerzee, de Waddenzee, de Zuiderzee, de Zuidhollandsohe en Zeeuwsche stroomen. Ingevolge art. 12 dier wet moet ieder, die kustvisscherij uitoefent, anders dan met den hen gel of met zetlijnen, van een consent voorzien zijn, met dien verstande, dat, indien met die visscherij een vaartuig wordt gebezigd, alleen de schipper geacht wordt de kustvisscherij uit te oefenen. Het consent moet schriftelijk worden aange vraagd en wordt uitgereikt door de bevoegde autoriteit in de gemeente, waar de aanvrager woont, of voor het geval de visscherij met een vaartuig wordt uitgeoefend, waar het vaartuig Ihuis behoort. Als gemeente waar het vaartuig thuis behoort is in afwijking van de tegenwoor dige praktijk to beschouwen de gemeente, waar het vaartuig als regel havent. Voor TEXEL geschiedt de uitreiking door den Burgemeester, en wel tegen betaling van het verschuldigde recht, bedragende f 0,50. Formulieren voor de aanvragen ter bekoming van consenten voor de kustvisscherij, met uitzon dering van de visscherij in de Zeeuwsche stroo men, zijn ter gemeente-secretarie kosteloos ver krijgbaar. De consenten zijn geldig voor twee jaren, met dien verstande, dat consenten, in den loop van het jaar afgegeven, geldig zijn tot en met 31 December van het volgende jaar. Nog wordt er de aandacht op gevestigd, dat de consenten niet worden uitgereikt aan hen, wien ingevolge art. 34 der wet de bevoegdheid om krachtens een consent of akte te visschen is ont zegd, voor den duur der ontzegging. Texel, den 23 Juni 1911. De Burgemeester voornoemd, J. S. DIJT, Lo.-B. Voor de periodieke Voor de aonvullings aftreding. verkiezing. s^r —O—O—O—

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1