N°. 2479, Zondag 2 Juli 1911. 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland» Uit blad verschijnt Woensdag1- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nar op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat, Buks op Texel. Kustvisscherij. Stemming voir den Gemeenteraad. De Burgemeester der Gemeente Texel, brengt ter openbare kennis, dat op Dinsdag, den 11 Juli aanstaande, van des morgens acht tot des namiddags vijf uren, de stemming zal geschieden ter vervulling van vier plaatsen in den Gemeenteraad, wegens periodieke aftre ding en van twee plaatsen, tengevolge van vermeerdering der bevolking. De candidaten, in alphabetische volg orde, zijn D. BAKKER Pz. C. BAKKER Wz. Joh. KEIJSER Dz. A. BOON. Jb. KIKKERT Nz. A. EELMAN Az. J. KIKKERT PPz J. HENKES. A. LANGEVELD Pz. M. REUVERS. B. C LAP Dz. J. C. VISSER. K. LAP Bz. W. METS Tz. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende „Hij die opzettelijk zich voor een an der uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven ver kiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR." Texel, don 27 Juni 1911. De Burgemeester voornoemd, J. S. DIJT Loc -B. Ter-visie-ligging npgaveu van CiuHiidateii. De Burgemeester der Gemeente Texol maakt bekend: dat de hij hem inge leverde opgaven van Candidaten voor de op heden gehouden verkiezingen ter vervulling van 4 en 2 plaatsen in den Gemeenteraad evenals de door hem op gemaakte processen verbaal van sluiting der candidatenlijsten ter Gemeente secretarie voor een ieder ter inzage liggen; dat afschriften dier stukken aange plakt en tegen betaling der kosten ver krijgbaar zijn. Texel, den 27 Juni 1911. De Burgemeester voorn. J. S. DIJT, Lo.-B. TEXEL, 1 Juli 1911. Naar de „Maasbode" weet te ver tellen is er groote kans dat Mr. G. van Tienhoven, aftredend Commissaris dei- Koningin in Noorholland, zal worden opgevolgd door Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, thans burgemeester van Haarlem. Van deze week. Evenals in de laatste jaren, blijkt ook thans weder dat de kermis, laat ons liever zeggen het kermisvieren, zich verplaatst naar de laatste dagen der week, wa niet is te verwonderen, omdat het vrijwel niemand gelegen komt daar aan een volle week te wijden. Alleen de jeugd vindt daarin geen bezwaar en is present wanneer de draaimolen zich in beweging stelt. De ouderen, die de kermis bezoeken, volstaan met eens rond te zien of maken gebruik van de gelegenheid tot bijwonen van eene tooneelvoorstelling, gelijk reeds Woensdagavond bleek, toen zoowel bij Delmonte als bij Wijlacker een matig getal bezoekers was opgekomen. Over het opgevoerde wordt in gunstigen zin gesproken. Evenzoo over het Theatre Jean Klein. Het weder in deze dagen leent zich echter ook niet zoo bijzonder om op straat te vertoeven, of guur, öf regen; dat is vermoedelijk dan ook wei een reden dat h9t vertier op de kermis zoo weinig beteekent. Wellicht blijft meer het oog gevestigd op de laatste dagen van de kermisweek, waarvan door de te wachten vliegde- monstraties een meer dan gewone be- teekenis kan worden verwacht. Wij zullen 't afwachten. Zal dia vliegerij eenige kans van slagen hebben, dan zal do natuur zich echter wel wat gunstiger mogen doen kennen, want het weer van de verloopen dagen is daarvoor zeker niet zoo bij uitstek gewenscht. Vrijdag werd niet gevlogen. Onlangs heeft een visschor uit een der diepten van de Zuiderzee opgehaald eeu klein kanon en een munt, die in den roestklomp vast zat. Het muntstuk is opgezonden naar een oudheidkundig museum en bleek een Russisch geldstuk van koper te zijn. Iu het kanonnetje, dat alleen het merk VIII draagt, stelde men geen belang, daar het van te laten datum was. Op dezelfde plaats, waar men dezo voorwerpen heelt bovengehaald, heeft men ook eerder reeds het een en ander ontdekt, zoodat daar stellig eertijds een schip is vergaan. Vlieland. Tot boschwachter alhier is einde Juni aangesteld de heer J. Voortman. Aan den heer J. C. Reij, thans als zoodanig hier werkzaam, is nog geen nieuwe standplaats aangewezen. Voor do a s. verkiezing voor den ge meenteraad zijn candidaat gesteld de drie altredende leden, de heeren: K. Molenaar, C Swart en K. Visser Rzn. Vierde candidaat is de heer G. Blom. Zending s feest. Het vijftiende Provinciaal Noord-Hol- landsch Zendingsfeest zal gehouden worden Woensdag 23 Augustus as. op het buitengoed „Velserbeek", van Baron van Tuijl van Serooskerke, te Velsen. Eooge prijs. De heer Lenshoek te Kloetinge (Zee land) kocht op de verkooping van den landbouwinspan van den heer Hombach een veulen van 3 maanden voor de kolossale som van f700, onverminderd 127. onkosten. De moeder van het beest bracht niet minder dan f 1290 op. Door watergebrek. Tengevolge van de aanhoudende droogte vond de heer Vermue te Kruiningen (Zeeland) de vorige week twee zijner runderen dood in de weide. Op advies van den veearts mocht aan de overige dieren slechts een emmer water per dag worden toegediend, daar men anders ook voor het leven dier beesten vreesde. Het huis van bewaring te klein. Het Huis van Bewaring aan de We teringschans te Amsterdam, is sedert laDg te klein. De tot hechtenis veroor deelde personen of zij die hechtenis willen ondergaan in plaats van boete te be talen, worden 2 maanden na hun eind vonnis opgeroepen om hun hechtenis te komen ondergaan, doch daar het Huis van Bewaring te klein is om de steeds grooter in aantal wordende boetelingen op te nemen, worden zij onder geleide van rijksveldwachters overgebracht naar de strafgevangenis te Haarlem ot Alk maar. Deze wijze veroorzaakt veel on aangenaamheden voor de gestraften en menige klacht is iDgediend over de schade die men daardoor lijdt. Na expiratie van hun straf kunnen zij naar hun woon plaatsen terugkeeren, doch voor eigen rekening! Zij, die geen geld bij zich hebben, ontvangen een spoorkaartje naar de plaats van bestemming. Gevolgen van drift. Over een onschuldige plagerij maakte zich een werkman, werkzaam bij den heer Merens, aan het Z.-Buitenspaarne te Haarlem, zoo kwaad, dat bij zijn kameraad, zekeren Vermeer, onverhoeds mot een ijzeren staaf zulk een klap op het hoofd gaf, dat deze bewusteloos in elkaar zakte. Telefonisch word de hulp van dr. Moojen ingeroepen. Na geruimen tijd met de man bezig te ziiu geweest, keerde het bewustzijn terug en werd hij met een rijtuig naar zijn woning in het Schoterkwartier ge bracht. De dader word op staanden voet de fabiiek uitgestuurd. Kookt uxo melk. In West-Friesland, alwaar eeu groot gedeelte van den veestapel is aangetast door mond- en klauwzeer, blijkt deze ziekte thans ook op te treden bij de menschen. Bij verscheidene personen vertoont zich uitslag hij den mond, waarschijnlijk als gevolg van het drinken van onge kookte melk, afkomstig van zieke dieren. Van de arme Friesche heide. Rond gestuurd wordt een geïll. pros pectus, waarin een bewoner van die streken, de oude Freek, vertelt van de armoede en ontbering, welke op de Friesche Heide wordt geleden. Door invloed rijke person en wordtnute'sGraven- hage een loterij georganiseerd, waarvoor in genoemde circulaire wordt verzocht om eenige prijzen beschikbaar te stellen of door het nemen van loten mede te werken tot verbetering van het lot der bewoners vin de arme Friesche beide. Veelbelovend. Een slager te 's Gravenhage die deze week de maandrekening aan verschil lende klanten zond, kwam tot de minder aangename ontdekking, dat dit voor een doei eigenlijk overbodig was, omdat een der jongens het verschuldigde ten eigen profijte alvast maar geïncasseerd had door middel van valsche kwitanties. Vrouwen zijn uitgesloten. Naar aanleiding van het verschil, ge rezen tusschen Ged. Staten van Utrecht en die van Noordholland over de kies baarheid der vrouw in het bestuur van het Hoogheemraadschap van Zeeburg en Diemerdijk kan het „Hbl." mededeelen, dat Ged. Staten van Noordholland in de questie hebben toegegeven. In het ontwerp-reglement voor de samenstelling van het bestuur van dit Hoogheemraadschap wordt thans in art. 7 de bepaling voorgesteld, dat leden bij het bestuur moeten zijn voor mannelijke Nederlanders. Vrouwen zijn dus van deze betrekking uitgesloten. Een cadeautje geweigerd. Een der Haarlemsche bladen vertelt: Dezer dagen kwam een Amerikaan met zijn familie het stedelijk museum en het stadhuis bezichtigen en vroeg verlof, ook de wachtkamer te mogen zien, hoewel daar juist eeu tweetal huwelijken zouden worden gesloten. Daartegen werd toen geen bezwaar gemaakt en de Amerikaansche familie woonde, met duidelijk blijkende belang stelling, de trouwplechtigheid bij. Toen die afgeloopen was, stond de Amerikaan op, haalde een bankbiljet van f 25 voor den dag en bood dat aan een der pas getrouwde vrouwtjes aan, maar deze, niet inziende waarom zij het geschenk van een onbekende zou aan nemen, wees het beslist at. De milde schenker voor zichzelf een minder aangenaam figuur makende, nam een kloek besluit en stopte het bank biljet in de bruidenbus. Een prachtig idee. Er is vrij wat gekibbel geweest tus schen de vliegers eu de koerscommis- sarissen op het terrein te Soesterberg bij Utrecht aldus de „Nieuwe Gazet". De vliegers meenden dat het geen weer geweest was om te vertrekken en wei gerden, zooals ze zeiden, hun leven voor 't pleizier van de kijkers bloot te stellen. Later vonden sommige vliegers als Beaumont in de eerste plaats en Kim- merling daarna, dat het toch te riskeeren was, en schoteu er vanonder terwijl nog al hun concurrenten bedaardjes in de stad zaten. Wanneer is het weder goed om te vliegen Wie zal die vraag uitmaken De Chronique heelt er een prachtig idee op: Als de koerscommissarissen het vertrek bevelen, wanneer de vliegers het weder te slecht achten, zullen de vliegers moeten vertrekken, maarbij iederen vlieger op zijn machien zal een commis saris moeten plaats nemen. Moest aan dat voorstel gevolg gegeven worden dan werd het misschien nooit vliegweer meer 1 Een kip als katjesmoeder. Bij den heer B. Schimmel, teKlaren- beek, heeft een kip de voogdijschap aanvaard over 3 jonge katten. Het is aardig, om gade te slaan, hoe de jonge diertjes zich onder de vleugels der kip verbergen. Wanneer de moederkat er bij komt, mag zij twee van haar jongen wegnemen, doch het derde wenscht „moeder kip" te behouden. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor db Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere anden met verlioogiDg der porto's. Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De Burgemeester der gemeente Texel Overwegende, dat naar het zich laat aanzien, de visscherijwet op 1 Juli a .3. in werking zal treden Brengt het navolgende ter kennis van belang hebbenden. Onder //Kustvisscherijn verstaat de visscherijwet het visschen in de territoriale wateren, de zee gaten, de open havens, den Dollart, de Lauwerzee, de Waddenzee, de Zuiderzee, de Zuidhollandsche en Zeeuwsche stroomen. Ingevolge art. 12 dier wet moet ieder, die kustvisscherij uitoefent, anders dan met den hen gel of met zetlijnen, van een consent voorzien zijn, met dien verstande, dat, indien met die visscherij een vaartuig wordt gebezigd, alleen de schipper geacht wordt de kustvisscherij uit te oefenen. Het consent moet schriftelijk worden aange vraagd en wordt uitgereikt door de bevoegde autoriteit in de gemeente, waar de aanvrager woont, of voor het geval dc visscherij met een vaartuig wordt uitgeoefend, waar het vaartuig thuis behoort. Als gemeente waar het vaartuig thuis behoort is in afwijking van de tegenwoor dige praktijk te beschouwen de gemeente, waar het vaartuig als regel havent. Voor TEXEL geschiedt de uitreiking door den Burgemeester, en wel tegen betaling van het verschuldigde recht, bedragende f0,50. Formulieren voor de aanvragen ter bekoming van consenten voor de kustvisscherij, met uitzon dering van de visscherij in de Zeeuwsche stroo men, zijn ter gemeente-secretarie kosteloos ver krijgbaar. l)e consenten zijn geldig voor twee jaren, met dien verstande, dat consenten, in den loop van het jaar afgegeven, geldig zijn tot en met 31 December van het volgende jnar. Nog wordt er de aandacht op gevestigd, dat de consenten niet worden uitgereikt aan hen, wien ingevolge art. 34 der wet de bevoegdheid om krachtens een consent of akte te visschen is ont zegd, voor den duur der ontzegging. Texel, den 23 Juni 1911. De Burgemeester voornoemd, J. S. DIJT, Lo.-B. Voor de periodieke Voor de nanvullings aftreding. verkiezing.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1