Marktberichten. Predikbeurten- Donderdag j.l. had de aanbesteding plaats van het bouwen van een heeren huis voor den heer R, Joh. Keijser. Zeven biljetten werden ingeleverd, te weten van N. van Os, Helder f 9913,— Gebr. Smit, Texel „8950,— Koorn Schagen, „8930,— J. Molenaar, 8885,— M. Ylas, „8563,- Ylaming Buis 7900,— S. M. Boon, Helder 7550,— Oudeschilcl, 30 Juni. In de laatste 2 dagen zijn hier niet minder dan 3 postduiven opgevangen. De eerste door G. Weijdt. Deze had aan den linkerpoot een gummiring, waarop aan de eene zijde stond D8l3 en aan de andere zijde Hirondelle Nalluin 186. De beide andere duiven zijn opge vangen door Js. Slaman Wz. Da eerste droeg aan den linkerpoot een ringetje gemerkt 6498 50H g en de ander had aan den linkerpoor een gummiring, waarop stond 5 (0) 2 en aan den rech terpoot een ringetje gemerkt 10 3 1495 NTHP. Woensdagmorgen jl. geraakte een paard van den heer Zijm van Zuid- Haffel even voorbij de Moordkaap, door een verkeerde beweging in een modder sloot. Spoedig waren eenige mannen ter hulpe toegesneld, doch het paard zat zoo vast, dat zij het er niet uit konden krijgen. Eerst met behulp van een span paarden gelukte het, het arme dier uit zijn ne- teligen toestand te bevrijden. Oosterend30 Juni. De Minister van Waterstaat heeft afwijzend beschikt op een verzoek van de Visschersvereeniging „Betracht het goede", alhier, om Ue nog in het Mars diep aanwezige overblijfselen van het schip „Roma," waaraan de visschers zoo dikwijls hunne netten scheuren, of verliezen, te doen opruimen, en wel onder mededeeling, dat de groote diepte ter plaatse alle gevaar voor de scheep vaart buiten sluit, en dat het niet op den weg van het Departement van Waterstaat ligt, om den bodem der zee en van de zeegaten ten behoeve van de visscherij schoon te houden. Gisterenavond werd in het lokaal van den Heer Koppen voor een volle zaal eene tooneelvoorstelling gegeven door een tiental personen van deze plaats. Drie aardige stukjes werden vlot en leuk gespeeld, 't Waren: „Een lastige klant", „Altijd netjes", „De slaaf der Eubiothiek". Het mooie spel met de goede gestes en de beschaafde uitspraak getuigden van de uitstekende leiding, waaronder de rollen ingestudeerd waren. Bijna alle personen waren voor het eerst op de planken, en wanneer men dit in aanmerking neemt, dan kan voor de toekomst iets goeds verwacht worden, want zoo we het goed begrepen, ligt het in de bedoeling, eene Rederijkers kamer te stichten, en dan zou de nu gehouden voorstelling daartoe de proef zijn. En dan kan wel beslist gezegd wordeo, dat deze proef uitstekend ge slaagd is, allen zijn vol lof over wat gegeven is, en het woord van dank, door een der aanwezigen namens het publiek tot het gezelschap gesproken, was verdiend. Ook hier wordt de wensch uitgespro ken, dat de Rederijkerskamer, die stellig door velen gesteund zal worden, weldra geboren mag zijn. Ben Hoorn, 28 Juni. Kan men op ons dorp gewoonlijk van de kermis niet veel bespeuren, heden was dat geheel anders; wel niet door allen, maar toch door velen was gehoor gegeven aan de oproep ter bijwoning tot onderzoek en oefening der alhier gestationneerde brandspuit. Zoowel spuit als slangen verkeerden in een uitste kende staat en was men er uitstekend over tevereden. Toen de oefening was afgeloopen was er een groot orgel in ons dorp, waardoor zoowel de buitenlui als dorpsgenooten nog e<n geruimen tijd op de been bleef; daarna bal in het loodsmaoswelvaren, dat alles zonder stoornis afliep. Kopiesioasschen na elj uur. „De Nederlander" schrijft „Het bevel aan eeri dienstbode tegen elf uur 's avonds gegeven om nog een paar kopjes om te wasschen, is met het oog op den tijd, waarop het gegeven werd, niet als een redelijk bevel te beschouwen". Ziedaar de wijsheid van een kanton rechter te Amsterdam. Op grond dier wijsheid wordt een dienstbode, die ontslagen is ten gevolge van de weigering om aan genoemd bevel te voldoen, tegenover haar meesteres in het gelijk gesteld. Leest men het vonnis na, waarin dit is beslist, dan komt men tot de ont dekking, dat het bevel gegeven is op 31 December des vorigen jaars, dus op den Oudejaarsavond, die in de meeste gezinnen op ietwat buitengewone wijze wordt doorgebracht, en voorts, dat het bevel liep over het wasschen van twee kopjes. Toch overweegt de kantonrechter dat de eisch om die twee kopjes te wasschen inbreuk maakt op den tijd, waarop een dienstbode op rust aanspraak kan maken. Nu had de meesteres in kwestie wat minder doortastend kunnen zijn, en de fultiliteit kunnen laten passeeren, in elk geval niet daarom op staanden voet ontslag behoeven te geven. Maar dat een rechter werkelijk een dergelijk bevel onredelijk vindt, daarmede toonende dat hij niets van huiselijke verhoudingen begrijpt, bewijst-, hoe gerechtvaardigd het verzet van Cbristelijk-Historische zijde indertijd is geweest tegen de toepassing van de arbeids-contractbepalingen, ook op huiselijke diensten. Men moet overal den rechter maar inhalen, en liefst niets overlaten aan het redelijk overleg van de menschen zelf. Men ziet nu eens, welke verstandige beslissingen aldus verkregen worden. Molratten. In enkele velden onder Millingen on dervindt men veel last van molratten, een dier, dat veel overeenkomst heeft met een mol, doch zich uitsluitend met planten voedt en daardoor zeer schade lijk is. Een droeve geschiedenis. Het gebeurde op een klein Noord- Hollandsch dorp.... Moeder is doodziek, kinderen en vrien den staan in spanning bij de legerstee, angstig starend naar de kreunende zieke. Het is zichtbaar, dat ze door hevige on rust wordt gekweld. Ieder der omstan ders gist wel wat er in het hart der arme moeder omgaat. Eindelijk daar klinkt van moeders lippen door het stille vertrek één woord„Gerritl" Wanhopig kijkt men, op 't hooren van dien naam, mekaar aan. Gerrit, ja Gerrit, de geliefde oudste zoon is verre, Gerrit isin de gevan genis 1 Wat te doen De dorpsgeestelijke zal probeeren wat hij kan Goddank, hij mag komen. Voorzichtig wordt het moeder mee gedeeld. En ja, daar komt hij, onder po- litiegeleide. Dit gezicht bespaart men de moeder. Gelukkig sluit zij baar zoon in de ver magerde armen. Nu tevreden en dank baar gestemd, blikt ze nog eens door het vertrek en zacht en langzaam klinkt het„Och, hij was wel goed maar de drank deed het. 't Waren haar laatste woorden. Schipbreuk. Dinsdagvoormiddag bemerkten de visscber A. Klappe en zijn knecht even bezuiden Urk een schip, dat schijnbaar in nood verkeerde. Dadelijk zetten zij koers er heen en vonden het reeds in zinkenden toestand zoodat de opvarenden schipper Stavast, uit Vreeswijk, diens vrouw en hun zoon, zich al in de boot hadden begeven. De vrouw kon nog eenige kleederen redden, overigens ging alles verloren. Het schip „Antina Jantina" dat gezon ken is, was groot 60 ton en had 40 ton steenslag als lading in, komende van Amsterdam met bestemming naar Blokzijl. Schip en lading waren verzekerd. Een oolijke oom. Een rentenier, die eenigen tjjd geleden te Berlijn overleed, heeft zijn erfgenamen, verre neven en nichten, die op oom's duiten aasden, een heerlijke poets ge bakken. Behalve een zeer aanzienlijk vermogen liet de oude heer een schimmel na, waarmee hp eenige jaren lang ge reden had. In het testament stond nu, dat de schimmel ter verzorging moest worden gegeven aan een oud vriend van den overledene. Zoolang het paard leefde zou de verzorger van' bet dier elk jaar de som van 10.000 mark krjjgen, welke afgenomen zou worden van het vermogen van den erflater, dat door dezen in een bank gedeponeerd was. Daar de schimmel nog niet oud is, zal er waarschijnlijk heel wat voor zijn verpleegkosten betaald worden tot groote ergernis van de neyen en nichten. Gevaarlijke bezigheid. Te Almelo borstelde een kappers bediende den jas van een der klanten at. Opeens klonk een schot door het vertrek. De geladen revolver van den klant, een ambtenaar bij de belastingen uit Tub- bergen was bij het borstelen van de jas afgegaan. De drager van het gevaarlijke wapen kreeg een schampschot in de linkerzij. Overigens liep het geval betrekkelijk goed af. Mond- en klauwzeer. In de „Veldbode" raadt de districtsveearts de heer A. van Leeuwen aan, de aan mond en klauwzeer lijdende koeien op stal te zetten. „Koeien, die in de weide waggelen op hun beenen, den halven dag staan te han gen en te kleumen bij een hek of bij een sloot, zoo dun dat de buik bijna tegen den rug aan slaat, ziet men op stal als het ware herleven en na een week zijn zij by goede behandeling hersteld en zoo dik als te voren. De verklaring? Och, die ligt grootendeels voor de hand. Als een mensch een koorts achtige ziekte krijgt, die licht verloopt bij goede behandeling en als de patiënt thuis blijft, wie zou het dan in het hoofd krijgen zulk een patiënt buiten neer te leggen en bloot te stellen aan de heete zon overdag, aan de nachtelijke koude en aan regen en wind Immers niemand. En als die patiënt, dan een hevige ont steking in den mond had, met groote blaren achter in de keel, zoodat het slikken hem bijna onmogelijk was, wie zou hem dan de keel volproppen met deeg of brood of ander voedsel? Bij een koe schijnt dat echter allemaal noodig te worden gevonden, maar het kost dan ook aan heelwat dieren het leven. Vele koeien, die zoogenaamd aan tongblaar sterven, vinden feitelijk den dood door verstikking of longontsteking, tengevolge van het zoogenaamd „verslikken". Het voedsel komt daarbij niet in den slokdarm maar in de luchtpijp. Tot diep in de longen vindt men soms het gras of ander voedsel en daar werkt het doodelijk. Wie zijn tongblaar-zieke dieren wil be houden, moet ze op een luchtigen frisschen stal zetten, matig voederen met goed hooi en ander licht verteerbaar voedsel (lijnmeel, koek, gerstemeel en dergelijke). Met mais moet men voorzichtig zijn, dat schijnt wel eens te zwaar voor de dieren. Vooral als ze erg uitgehongerd zijn, kan een groote hoeveelheid mais doodelijk werken. Geen voedsel opdringen of in den bek stoppen, maar ze zooveel geven als ze zelf met graagte opnemen. En, nog eens zij het herhaald, als dan tweemaal daags den mond wordt uitge- sponsd met creoline water, dan verloopt de ziekte licht en men krijgt geen dooden. Men heeft dan gedaan wat men kon en zijn zieke dieren overeenkomstig den eisch behandeld en dat loont, zich zeer goed. Hoe zij het begreep. Op een der Zuid-Bevelandsche dorpen komt de veldwachter bij een vrouw voor de Waterloocollecte. De vrouw, onder den indruk van het droge jaargetijde zegt„Zoo, zal de burgemeester eindelijk eens voor water zorgen, dat wordt tijd ook". 't Is erg met de muizenplaag. Men meldt uit Kaatsheuvel Meende men aanvankelijk, dat de muizen alleen schade zouden toebrengen in de tuinen en velden op de laaggelegen gronden onzer omgeving en maakte men derhalve tot verdelging van dit onge dierte alleen gaten op deze velden, thans is ook gebleken, dat zij groote schade aan de weilanden hebben toegebracht. De landbouwers hadden er geen erg in, dat ook daar duizenden en duizenden muizen zich een schuilplaats hadden gekozen. Het lange gras verborg de diertjes dan ook aan het oog van de eigenaars der weiden. Nu echter met het maaien begonnen is, blijkt maar al te duidelijk hoezeer zy in het gras hebben huisgehouden. Van geheele stroken zijn de gras- stengels onder afgevrbten, zoodat het maaien daar hoogst bezwaarlijk gaat. Daar nu tengevolge van de langdu rige droogte enkele weken geleden do opbrengst der weilanden niet is, wat men er in het voorjaar van verwacht Lad, is het dubbel treurig er op zoo'n manier nog een gedeelte van te moeten verliezen. De boeren klagen dan ook algemeen over het tegenvallen van den hooioogst en zien met klimmende vreeze den tijd tegemoet-, waarop een begin gemaakt moet worden met het maaien der graan velden. Een voorbeeld tot navolging. Te Assendelft is, met het oog op de vele sterfgevallen onder het rundvee, een tijdelijk onderling veefonds opgericht. De deelnemers betalen voor elk rund bij een voorkomend geval slechts 10 ct. Degene, dien het ongeluk treft, ont vangt f 1.50. Een taaie Zaterdagmiddag 2 uur gebeurde te Heeze een ernstig ongeluk. Voor eenige weken is men daar be gonnen met de restauratie van den toren en duren deze werkzaamheden nog steeds voort. Zaterdagmiddag nu, klom de lei endekker de Gr. uit Nuonen naar boven (niettegenstaande een hevigen storm had hij den geheelen dag reeds gewerkt) en eenige minuten later gebeurde bet. De man had zich nauwelijks goed en wel in zijn stoeltje gezet of daar ging een knoop los en viel de man naar beneden. Gelukkig fs zijn val driemaal gebroken geworden; hij tuimelde nl. eerst op de kerk, toen op het Liefdehuis (waar hij niet minder dan 48 pannen vernielde) en kwam daarna terecht op de keuken van het gesticht, waaraan zeker te danken is, dat hij levend beneden kwam. POSTERIJEN" Postpakketten aangeboden tusschen 2 en 3,30 's namiddags, kunnen vanaf 1 Juli verzonden worden per boot van 6 uur in aansluiting op den trein van 7,30 uit den Helder. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 24 tot en met 30 Juni 1911. GEBORENTrijntje, d.v. Maarten Bakker en Aaltje Jonkerman (de Cocksdorp); Cornells Pieterzv. Albert Eelman en Vrouwtje Eelman (Eierland); Cornells, zv. Gerrit Brouwer en Anna Catharine Marie Wilhelmina Smits (de Cocksdorp) Johanna, dv. Johannes Gielis en Dieu- wertjo Kuijper (den Burg). ONDERTROUWD: Geene. GETROUWDGerardus Augustinus Jans sen en Theodora Angenieta Moelaert (den Burg) Albert Jonker en Brogje Gerdina Bakker (den Hoorn). OVERLEDEN: Jan Kalf, ond 77 jaar, wed. v. Maartje Buis (den Burg) Elias Samuel Vlessing, oud 56 jaar, geb. m. Heintje van Messel (den Burg) Cornelis Pieter Eelman, oud 4 dagen (Eierland) GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: 1 portemonnaie, inhoudende eenig geld; 1 ceintuur, 1 handschoen en 1 knijptang, een sloutel, een schaar en een gouden ring, met letters J. K. Zondag 2 Juli 1911, HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Nra. Nam. half 3 ds. Kijne. Koog, Voorm. 10 uur ds. vanderWaa. Oudeschild. Vm.10 uurds. Kijne. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp, Geen dienst. GEREFORMEERDE KERK. Uosterend. Vm. half 10 ds. Dagovos. Nam. 3 uur ds. Dagovos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, Geen dienst. Den Hoorn, Vm. 10 uurds. Bussemaker. Schagen, 29 Juni. Aangovoerd: 0 Geldekoeien f 00 af 000 47 Vette Koeien f 180 a (315, 1 Kalfkoeion f 200,a f 340 30 Nuchtere Kalveren f 7 a f 22. 20 Lammeren f 0.a f 14.50 60 Vette Varkens 40 a 48 cent por Kg. 60 Biggen f 9.— a f 14, Boter f 1.15 a f 1.25 per K.G. Kipeieren f 3.a f 4,— per 100; Leiden, 30 Juni. Ter markt aangevoerd: 13 Stieren f112,— a f 234, 117 Kalf- en Melkkoeien f' 179 a t 316; 32 Varekoeion 186 a f 254 153 Vette Osson en Koeien i 218 a f 376 42 Kalveren (vette) f 74 a f 136 51 Kalveren (magere) f 5.a t 14. 491 Lammeren 11,00 a f 13,00 227 Schapen (vette) t 18.a f 26. 158 Schapen (weide) f 17,a f 25,— 253 Magere Varkous f 15— a f 36,--; 170 Biggen f 5.k f 9.00

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2