N°. 2480. Donderdag 6 Juli 1911. 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Bin n en land Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden- Noor de Borg 30 Cis. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere unden met verliooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bubg op Texel. 24 Juni—1 Juli. De Kamer is nogniet met vacantie kunnen gaan ofschoon' ze in de laatste dagen in een wel wat erge vacantie-stemming ver keerde. Het heeft er zelfs eenige malen erg gespookt, zoodat ze meer op een Poolschen landdag dan op een Nederland- sche Volksvertegenwoordiging geleek. Gis ter, Vrijdag, was een bij uitstek rumoerige dag. Behandeld werden eenige voorstellen de regeling van den arbeid betreffende. De heer Brummelkamp wenschte dadelijk nog de Bakkerswet te behandelen, doch kreeg zijn zin niet. De Kamer verwierp het voorstel. Later op den dag kwam de heer de heer de Stuers de regeering kapittelen over de wijze van aanschaffing van een paar gekleurde iamen die ons land aan het Vredespaleis ten geschenke zal geven. Hij kwam zelfs met een motie van afkeu ring, doch toen er gestemd was bleken er maar rnim 40 leden aanwezig te zijn. De vergadering was niet voltallig en de voor zitter verdaagde de zitting tot Woensdag, niettegenstaande het bezoek dat president Fallieres dan aan ons land zal brengen. Dit alles had plaats onder vreeselijk veel rumoer. De Kamer leek meer op een bende dan op een deftig college. Het grootste deel van de week heeft de Kamer nog zoek gebracht met de behan deling der vraagpunten betreffende de ziektewet. Het resultaat der besprekingen is ten slotte geweest dat vraagpunt één aangenomen, vraagpunt twee ingetrokken en vraagpunt drie verworpen werd. Het voorspel der verzekeringsdebatten is daarmee achter den rug. Wanneer evenwel het eigenlijke spel aan zal vangen is nog moeilijk te zeggen. —o—o—o— Onder voorzitterschap van het Tweede Kamerlid mr. H. Tydeman werd Zaterdag de algemeene vergadering gehouden van den Bond van Vrjje Liberalen. De voorzitter hield ter opening van de vergadering een rede, waarin een overzicht werd gegeven over hetgeen er in politiek en parlementair opzicht in het afgeloopen jaar voorviel, in zoover de vrij-liberalen daarbij geïntres- seerd waren geweest. Het heeft de vrij liberalen niet aan scherpen strijd ontbroken, maar mr. Tydeman achtte dat een bemoe digend verschijnsel. Als mr. Troelstra de vrij-liberalen zijn grootste vijanden noemt dan mogen deze deze uitspraak aanvaarden als een lofspraak en een erkenning van hunne principieele bestrijding van het socialisme. In het vervolg zjjner redevoering wees mr. Tydeman er op dat thans meer dan ooit de liberale opvattingen naar voren moeten worden gebracht, omdat er geen tijd was sedert 1848, waarin ze zoo be dreigd werden als tegenwoordig. Aanvan kelijk aldus de spreker scheen het ministerie-Heemskerk een verzoenende po litiek te wenschen en bevrediging te willen schenken aan hen die meer invloed van den godsdienst op het maatschappelijk leven, in school en huis wenschten; thans wordt het duidelijk dat men een christelijk economisch stelsel tegenover het liberalisme wil plaatsen. De spreker laakte het in de regeering en de regeeringsmeerderheid, dat men den weg uitgaat waarop men bezig is de vrijheid aan te randen, het leven, de zeden, do gebruiken, de bedrijven, de administratie van bovenaf te regelen, de waarde van het individu te miskennen en eigen verantwoordelijkheid uit te blusschen. Uitvoerig oefende de spreker critiekuitop het doen en laten van regeering en Kamer meerderheid. We kunnen daarover echter niet verder in bijzonderheden tieden en vermelden alleen nog dat de spreker ein digde met de aansporing tot de vrij liberalen om pal te staan in den strijd voor het liberale beginsel. Van hetgeen verder op de vergadering behandeld werd moet allereerst genoemd worden het rapport van de commissie tot instelling van een onderzoek naar de wer king van het Belgische stelsel van ouder domsvoorziening. We hebben voor eenige weken de conclusies vau dit rapport mede gedeeld, die kort samengevat hierop neer komen, dat hot Belgische stelsel mits eenigszins gewijzigd ook voor ons land geschikt werd geacht. Lang en breed werd over het onderwerp van gedachten gewis seld waarvan het resultaat was, dat be sloten werd de kwestie nader te bestu- deeren en op de volgende algemeene ver gadering opnieuw aan de orde te stellen. Vervolgens kwam de kiesrechtkwestie aan de orde. Door de afdeeling Amsterdam was een motie dienaangaande voorgesteld waarin met het oog op het streven der Liberale Unie tot het vormen van een vrijzinnige coalitie, ten einde onder de leuze van algemeen kiesrecht de verkie zingen in 1913 tegemoet te gaan, verzocht was de kiesrechtkwestie in de algemeene vergadering aan de or,de te stellen. Dit verzoek werd toegestaan. Uitvoerig werd er over de kwestie van gedachten gewisseld, terwijl het resultaat was dat aangenomen werd de volgende motie: „De algemeene vergadering van den Bond van Vrije Liberalen, gehouden te Utrecht den 24 Juni 1911, spreekt als haar gevoelen uit: lo dat voorstellen tot vervanging van de bestaande kiesrechtregeling door een niet-attributieve regeling met uitsluitingen waarvan de omvang in het beginselpro gram van den Bond is aangeduid, niet be hoeven te worden afgewezen dat bij Grondwetsherziening het streven van den Bond gericht moet blijven op versterking van den invloed der Eerste Kamer op de wetgeving en op al hetgeen overigens kan strekken tot vermeerdering der waarborgen voor de, als eerste eisch van Staatsbeleid, door den Bond steeds op den voorgrond geplaatste onpartijdige be hartiging der onderscheidene volksbelangen naar mate van hunne beteekenis voor de gemeenschap 2o dat een gezamenlijke stembusactie van de vrijzinnige groepen onder de leuze Grondwetsherziening om te komen tot in voering van algemeen kiesrecht, niet tot verbetering van den politieken toestand zal leiden en derhalve geen aanbeveveling verdient. Voordat deze motie aangenomen werd was verworpen een andere motie om de kwestie te verdagen en eveneens een motie bedoelende om de woorden op versterking van den invloed der Eerste Kamer in de eerste motie weg te laten. Nadat vervolgens nog de rekening en verantwoording van den penningmeester goedgekeurd waren ging de algemeene vergadering over in een met gesloten deuren We kunnen ons beknopt verslag besluiten met de opmerking dat de vrij-liberalen er blijkens de aangenomen motie niet aan denken deel uit ie maken van een vrij zinnig blok als gewenscht wordt. —o oo— De Pruisische Landdag heeft gedaan werk gekregen, althans voorloopig. Eerder dan men verwacht had, eigenlijk vrijwel geheel onverwacht. De kiesrechtkwestie was er in de laatste dagen aau de orde en gaf aan leiding tot haast hopelooze debatten. Het Pruisisch kiesstelsel is, zooals men weel, lang niet een ideaal stelsel. Von Bulow noemde het zelfs reeds in zijn tijd het slechtste van alle kiesstelsels in Europa. In het nu geeindigde zittingsjaar kwam de Pruisische regeering met een „verbeterde" kieswet op de proppeD, doch deze gaf tot zoo'n verward debat en zooveel tegenstand aanleiding dat op een goeden dag het ont werp maar weer ingetrokken werd. Sedert is er af en toe in den Landdag meer of minder scherp over de kwestie gedebatteerd. Zoo ook in de afgeloopen week en daarbjj hadden de vrijzinnigen het de regeering en haar meerderheid zeer lastig gemaakt. Waarschijnlijk heeft een en ander de regeering maar doen besluiten om de heeren naar huis te zenden. De mededeeling van den president Donderdag dat 's avonds de zitting gesloten zou worden kwam voor de vrijzinnigen vrijwel onverwacht. Midden in een fel debat over een voorstel tot ver daging der beraadslagingen tot Vrijdag kwam de voorzitter Von Kröoher verklaren dat verder debat onnoodig was, omdat bij juist een briefje van Von Bethmann Holweg gekregen had, meldende dat de Landdag naar huis kon gaan. Dat er over de kwestie druk in de bladen geschreven wordt en de vrijzinuigen alles behalve gesticht zijn over deze „nieuwe gewelddaad" der regeering ligt voor de hand. —o—o—o Het Engelsche Hoogerhuis heeft in de laatste dagen blijk gegeven, den strijd met de regeering niet te vreezen. De behandeling der Vetowet is thans in vollen gang en verschillende amendementen die door de lords voorgesteld waren maakten reeds een punt van bespreking uit. De regeering van haar kant geeft echter niets toe. Meer dan eens heeft ze reeds vroeger de verklaring afgelegd dat ze zich van de drukte der lords niets zal aantrekken en geenszins zal toestaan dat deze veranderingen in het Vetoontwerp aanbrengen. Doch de leden van het Hoogerhuis schijnen zich daaraan niet te zullen storen. Althans een belangrijk amendement, dat de regeering onaanneme lijk had genoemd, werd met groote meer derheid van stemmen aangenomen. En het zal wel niet bij dat eene amendement blijven. Zoo wordt het steeds duidelijker dat de Lords voornemens zijn den strijd tegen regeering en Lagerhuis tot den einde voort te zetten. Toch zijn er nog die voorspellen dat ze ten slotte als de regeering op het punt staat om den Koning in de zaak te mengen bakzeil zullen halen. Wat intusschen de plannen der regeeriug zijn voor 't geval het Hoogerhuis zich blijft verzetten, is nog moeielijk te zeggen. De viaag treedt meer en meer op den voorgrond nu de Lords hardnekkigen in hun verzet en vond ook in het Lagerhuis reeds uiting. Minister Asquith wenschte evenwel voorloopig niets los te laten. —o—o—o— De Fransche Kabinetscrisis heeft, zooals men weet, maar kort geduurd. In de afge loopen week heeft de nieuwe minister president zijn Kabinet reeds aan de Kamer kunnen voorstellen. Bij die gelegenheid werd ook de gebruikelijke regeeringsver- klaring afgelegd. Deze bracht weinig bij zonders en vestigde alleen den indruk dat de iegeering zich zal aansluiten bij de gematigd vooruitstrevende partijen. Na de regeeringsverklaring kwamen de inter pellaties aan de orde. In antwoord daarop verklaarde minister-president Calleaux dat de regeering van plan is werkelijk te regeeren, zich zoowel van revolutie als reactie verre te houden, het land orde en hervormingen te schenken en de onder handelingen met de spoorwegmaatschap pijen over de weder-in-dienststelling der ontslagen cheminots voort te zetten. Na toejuichingen der republikeinen werd een motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. —o—o—o— Niet alleen Frankrijk, ook Oostenrijk kreeg in de afgeloopen week een nieuw Kabinet. Dat was reeds voorzien, want het resultaat der jongste verkiezingen voor den Rijksraad was weioig hoopvol voor de regeering. Bovendien kwam voor haar nog de moeilijkheid dat de christelijk-socialen die de regeering steeds zoo flink steunden na hun nederlaag bij de stembus besloten tot een onafhankelijke politiek. De positie van het Kabinet-Bienerth was daardoor onhoudbaar geworden en ontslagname volgde. Als opvolger van Bienerth is opgetreden baron Von Gautsch, een Z6er gematigd man, van wien men de verwachting koestert, dat het hem zal gelukken den strijd tus- schen de Duitschers en Tsjechen te be slechten en de parlementaire machine weer op gang te brengen. TEXEL, 5 Juli 1911. De afgeloopen week. De kermisweek is voorbij en daarmede het jaarlijksch wederkeerend volksfeest „kermis'" genaamd. Van de kermis valt niet zooveel te zeggen, 't was zioals we dat gewoon zij n wellicht nog iets soberder. De kermisgei st. ,ag er ook niet zoo dik op, een paar avonden was het x\r druk, doch overigens bleef het v„ stilletjes, 'tls niet te verwondereu, de gelegenheden om uit te gaan vermenig vuldigen zich voortdurend de fiets, het vervoermiddel in onze dagen, biedt menige gelegenheid om te profiteeren van gepaste uitstapjes, welke een hooger genot bieden doch hoe het zij, de beurs lijdt onder dat alles en niet onwaar schijnlijk is het dat daaronder ook de kermis lijdt. Dat die ruil nog niet zoo kwaad is, wordt door menigeen toe stemmend beantwoord. Zij die van de kermis eenig voordeel verwachtten, zullen over die meerdere onthouding zich zeker niet zoo verheugen; toch zullen ook zij nog wel eenige zaken hebben gedaan het is nog steeds de gewoonte dat op de kermis iets moet worden gekocht, en zoo ging het ook weder dit jaarartikelen welke bij de hier gevestigde neringdoenden in goede kwaliteit zijn te bekomen, daarnaar wordt niet omgezien, op de kermis wordt zoo iets gekocht, dat is nu eenmaal de traditie. En die traditie zal zich nog lang blijven handhaven. Van de geboden gelegenheid tot het bezoeken van tooneelvoorstellingen werd nogal gebruik gemaakt; wij willen wen schen dat de ondernemers er van tevreden zullen zijn geweest, evenzoo die van het theatre, hetwelk op het kermisplein een standplaats vond. De bezoekers van een en ander waren niet altijd even eensdenkend over hetgeen hun werd geboden, doch dat kan even zoo goed aan de bezoekers als aan de vertooners hebben gehouden. De kermisweek is voorbij en daarmede de kermis; de rust en goed9 orde in de huisgezinnen, die groot gevaar liep in het ongereede te geraken, zal weder in goede banen komen We komen tot rust. Moge bij allen de gedachte aan de afge loopen week een aangename herinnering achter laten. De vliegdemonstratie. Ook Texel heeft kunDen profiteeren van het zeldzaam schouwspel hoe de mensch zich door de lucht beweegt. Op initiatief van eenige ingezetenen werd ook hier eene vliegdemonstratie voorbe reid. Jammer genoeg deed het weer zich voor deze prestaties niet zoo gun stig kennen, da wind verijdelde menige voorgenomen vlucht. Zaterdagavond had de eerste vliegtocht plaats door den aviateur Darioli; 't was een vlucht van nog geen 5 minuten, doch 'twas voor hen, die zulks nimmer hadden gezien een indrukwekkend ver schijnsel. Statig steeg de groote vogel op, majesteus zweefde zij door het lucht ruim, beschreef een grooten kring en daalde daarna weder op dezelfde plaats van waar ze was opgestegen. Eenig mooi, was de algemeene uitspraak van hen die deze vertooning mochten zien, en men moet eerbied hebben voor de vindingrijkheid van 's menschen geest, die zuike dingen mogelijk maakt. Ia het overzicht van ons nummer vau Donderdag 29 Juni, waarnaar wij verwijzen, wijdt onze overzichtschrijver eeu artikeltje aan de aviatiek in het algemeen, en nu we hier daarvan een proefje hebben gezien, en ods blijkt welke moeilijkheden nog zijn te over winnen, is het ons duidelijk dat de vliegkunst nog op de onderste sport van de ladder der volmaking staat. Maandagavond werd weder een kleine vlucht gemaakt, die niet minder be wondering wekte; bij de daling op den grond echter beliep het vliegtuig eenige averij. De commissie die in deze het initiatief nam, was wel wat ontstemd c. t do vliegeniers hunne vlucht door den ster ken wind moesten uitstellen, en dat i niet zooveel malen werd gevlogen ais TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1