Binnenland. Predikbeurten- Marktberichten. Advertentiën Advertentiën. C. Bakker Wz. 296 stemmen. A. Boon 160 A. Eelman Az. 348 J. Henkes 65 M. Reuvers 206 J. C. Visser 262 TEXEL, 12 Juli 1911. Duo Rotowsky. Het duo bovengenoemd heeft zich de reis naar Texel niet te beklagen. Was het bezoek Zaterdagavond maar matigjes te noemen, de roep die van dien avond uitging was van dien aard, dat de zaal van „Schoonoord" Zondag avond met bezoekers meer dan gevuld was, terwijl Maandagavond het echtpaar, bij een talrijk bezoek, toen bovendien de eer genoot een bloemenhulde in ont vangst te mogen nemen, bjj monde van de heer J. de Jongh, namens het kunst lievend Texelsch publiek aangeboden. Dinsdag heeft het duo onze gemeente verlaten, om de wereldreis voort te zetten. Onze burgemeester. Bij Kon. Besluit dato 8 Juli j. 1. is benoemd tot burgemeester der gemeente Texel, E. G. Gaailandt. Naar wij vernemen is de benoemde Oud-Indisch officier, wonende te Baarn Door een verzuim van derden, die ons de toegezegde telegrafische mededeeling niet deden toekomen, waren wij Diet in staat onze lezers reeds Zaterdag van de benoeming per bulletin mededeeling te doen. Tot onder-strandvonder te Eierland is benoemd R. Huisman Nz. aldaar. Van de laatste dagen Het weder van de laatste dagen, hoe geschikt ook voor een voorspoedige hooioogst, waarvan ons verrassende staaltjes ter oore komen, doet de behoefte aan regenwater grooter worden, de klacht over droogte is bijDa weer algemeen. De scherpe Noordooster maakt onze wegen haast ongenietbaar door 't stof, groote stofwolken jagen op en dringen een eind weegs in de dorpen door, de vraag is gewettigd of het geen aanbe veling verdient, eens een proef te Demen met een of andere stofbindende vloeistof, elder reeds in gebruik, al was het maar in de naaste omgeving der dorpen. Trots stoffige wegen en minder aan genaam weder was Zondag het bezoek aan ons eiland nogal beteekenend. Bijna honderd inwoners van Vlieland, meest jongelui, leden van Fanfarecorps 6D ZaDgvereeniging, onder leiding van hunnen directeur, de heer G. Donia, arriveerden te omstreeks 9 ure per „Ada van Holland" te Oudeschild en brachten een bezoek aan den Burg. Tot ruim 3 ure werd hier vertoefd, toen moest in verband met gunstig getij de terugtocht weer worden aanvaard, een tweetal muzieknummers werden door Vlielands fanfarecorps voor hun vertrek flink en krachtig ten beste ge geven. Intusschen was heel wat publiek op de been gebracht, en toen te half vier Texelsch fanfarecorps optrad heerschte er op de Groeneplaats een aangename drukte, die tot halfzes aanhield. Aandachtig werd geluisterd naar het geen door het gezelschap werd ten beste gegeven en met genoegen willen wij vermelden, dat de jeugd zich tijdens de uitvoering voorbeeldig gedroeg. Is het door den invloed van de ouders of door dat een openbare uitvoering niet meer tot de zeldzaamheden behoort In het laatste geval geven wij spoedige herhaling in overweging. .Stemming Gemeenteraad. De uitslag der gisteren gehouden stem mingen voor leden van den Gemeenteraad was als volgt Voor de vervulling van vier plaatseD waren uitgebracht 700 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 351 stemmen. Hiervan bekwamen de heeren D. Bakker Pz. 301 stemmen. Joh. Keijser Dz. 225 Jb. Kikkert Nz. 302 J. Kikkert PPz. 259 A. Langeveld Pz. 444 B. C. Lap Dz. 251 K. Lap Bz. 313 W. Mets Tz. 451 Gekozen werden alzoo de heeren A. Langeveld Pz. en W. Mets Tz. Herstemming moet plaats hebben tus schen de heeren D. Bakker Pz., Jb. Kik kert Nz., J. Kikkert P.Pz. en K. Lap Bz. Voor de verkiezing van twee leden werden uitgebracht 7u3 stemmen. Volstrekte meerderheid 352 stemmen. Hiervan bekwamen de heeren Herstemmiug tusschen de heeren C. Bakker Wz., A. Eelman Az., M.Reuvers eu J. C. Visser. De herstemmingen zullen plaats hebben op Zaterdag 22 Juli a. s. Oosterend11 Juli. De personen, die bij gelegenheid van de kermis hier in „Het Wapen van Amsterdam" eene goed geslaagde too- neelvoorstelling gaven, hebben gisteren besloten tot de oprichting eener rede rijkerskamer met den naam V. I. O. S. (Vooruit is ons streven). Het bestuur bestaat uit de heeren B. Elzer,voorz., J. Daalder Dz, vice-voorz. IJ. Koppen, lesecr., J. Brouwer Jbz. 2e secr. en P. Lenghaus, penningm. Men zal trachten donateurs te krijgen. De contributie, waarvoor men met een dame twee voorsteliingen kan bijwonen, bedraagt fl.— Het batig saldo der gegeven voor stelling (f6,77) is gestort in de kas dei- pas opgerichte rederijkerskamer. Oudeschild, 11 Juli. Zondag jl. was het den geheelen dag op de Haven en langs het Oudeschild zeer levendig. Reeds 's morgens te ruim 9 uur spoedden velen zich naar de Haven, waar weldra de „Ada van Holland" de leden van het fanfarecorps en van de zangvereenigiQg van Vlieland benevens enkele particulieren, aanbracht. Met volle muziek stoomde zij de haven binnen. 's Avonds 5 uur vertrok ditzelfde gezelschap weder. Ook nu wer den eenige muzieknummers ten beste gegeven en door het zanggezelschap een paar nummers gezongen. De Dageraad, die dien dag nog een extra reis deed, vervoerde, zoowel heen als terug, telkens tal van passagiers. Zondagavond geraakte "het rijtuig van den heer Keesom, waarin zich de heer Pieper en Echtgenoote bevond, nabij de Noordkaap in de sloot. De heer Pieper wist er nog bijtijds uit te springen, doch zijne echtgenoote was niet zoo gelukkig. Zij moest het met een nat en morsig pak bekoopen. Met veel moeite wist men wagen en paard weder op het droge te brengen. Vlieland. De uitslag der stemming voor drie leden van den gemeenteraad was hier als volgt: 95 geldige stemmen werden uitgebracht, waarvan 48 op den candi- daat G. Blom, 54 op den candidaat K. Molenaar (aftr.) 46 op den candidaat C. Swart (aftr.) en 44 op den candidaat K. Visser (aftr.) Herstemming tusschen de beide laatstgenoemde heeren. Gevaarlijke hoedenspelden. De vorige week werd een heer, gaande door de contröle van 't station der Hollaodsche Spoor, te Haarlem, danig in het aangezicht gewond door den hoedenspeld van een dame, eveneens gaande door genoemde coDtröle. Een kleine woordenwisseling ontstond, daar de heer haar er op wees, dat zij haar hoedenspolden van veiligheidsdopjes moest voorzien. De dame, ten slotte haar ongelijk be kennende, bood haar verontschuldiging aan. Uithalen van een ooievaarsnest. Toen de landbouwer De Graaf, aan den Ringdijk te Haarlemmermeer, dezer dagen des avonds laat thuis kwam, ont dekte hij dat iemand bezig was het ooievaarsnest op zijn erf, waarin een 5-tal jongen waren, leeg te halen. De vreemde bezoeker hield zich, toen bjj ontdekt werd, onschuldig, doch werd door De Graaf flink aangepakt, zoodat bij in een sloot terecht kwam. Na daaruit te zijn gekropen, viel hij De Graaf aan; die hem intusschen met behulp van een arbeider spoedig naar den weg getransporteerd had. De fiets, waarop dit heerschap geko men was, hield De Graaf achter, in de veronderstelling, dat die later wel ge haald zou worden. Den volgenden dag daagde de nach telijke bezoeker op en bleek het, dat hij afkomstig was uit De Wijk (N.-Brabant) doch tijdeiyk te Haarlemmermeer werkte. De politie, die was gewaarschuwd, verscheen en maakte van een en ander procesverbaal op. De jonge ooievaars zijn weer in het nest teruggebracht. R.N. Ouderdomsverzorging. De Bond voor Staatspensioneering heeft indertijd een commissie uit zijn midden benoemd, ten einde te werken voor het volkspetitionnement inzake wettelijke ouderdomsverzorging, aan H. M de Koningin. Bedoelde commissie heeft thans haar verslag uitgebracht. Wij ontleenen er aan, dat op d9 aan 187 afdeelingen gezonden lijsten 20 231 handteekeDingen voorkomen, plus nog 1936 namen, die in opdracht van geest verwanten door de afdeelingssecretarissen aan de commissie zijn toegezonden. Bij deze cijfers moet in 't oog worden ge houden, dat personen, die lid zijn van eenige afdeeling van den Bond, niet meer afzonderlijk op de lijsten voorkomen. Het totaal aantal vereenigingen, die instemming betuigd hebben met het adres, bedraagt 442, waarvan 197 hun ledental hebben opgegeven, te zamen bedragende 21.737. Onder die vereeni gingen, zijn 120 vak vereenigingen, 40 zieken- en begratenisfondsen, 40 politieke vereenigingen, 90 vereenigingen van openbaar nut, een aantal nuts departe menten en 80 kerkbesturen. Een redmiddel. 't Gebeurde dezer dagen zoo schrijft de „Üeli-Courant" dat een Medansche familie aan het Tobameer vertoefde en zich daar verfrisschen zou door een onderdompeling in de koele golven, ware het Diet, dat een 30-tal glurende Bataks een vervelend beletsel daar tegen vorm den. Hoewel, onoverkomelijk toch Diet 1 Immers toen het hoofd der familie den geestelijken herder der Bataksche kudde, den goeroe Lazaree, in den arm nam en hem de delicate quaestie aan het verstand bracht, bleek deze in wijsheid voor Salomo Diet onder t9 doen: Ras besloten stapte onze goeroe naar het kerkgebouw, liet zijn koster de deuren wijd opeDen en begon onverwijld een spreekbeurt te vervullen. Geen der gedisciplineerde Bataks waagde het den dieDSt te verzuimen, die eerst met bet gebruikelijk „Amen" werd besloten, toen meneer, mevrouw en het kroost zich heerlijk gebaad en weder in de kleeren gestoken hadden 1 Klauwzeer opgeloopen. Te Üterleek heeft een man, die dage lijks het vee verzorgt en melkt, klauw zeer opgeloopen, doordat hij met een hand, die heel weinig verwond was, zieke koeien had gemolken. Na opzwellen van handen en armen ontstonden, even als bij het vee, zweren op eD tusschen de vingers. Noodlottige brand te Zaandam. Zondagnacht heeft een ontzettende brand gewoed aan den Dam te Zaandam. De Dam is de kade midden in Zaandam, het drukste gedeelte van de stad. Door onbekende oorzaak ontdekte de koffie huishouder P. Hey, omstreeks 2 uur, dat er brand bjj hem was uitgebroken. De vlammen grepen weldra zoo om zich heen, dat in een korten tijd het geheele dak reeds een vlammenzee was. Het echtpaar Hey waarschuwde hun beide zoons, jongens van 17 en 19 jaar die jammerend de straat opliepen, nadat zij over de daken het brandende huis ontvlucht waren. Zij hadden gezien, toen hun vader hun wekte, dat deze met twee kinderen op den arm en moeder met de andere twee kinderen op het dak trachtten te komen. Zij konden duidelijk zien, dat de klee deren van den vader reeds vlam gevat hadden. De jongens waren den grootsten angst ten prooi. De brand woedde inmiddels voort en deelde zich aan de belendende percoelen mede, zoodat spoedig het koffiehuis van den heer Wessels en de café's „het wapen van Amsterdam" en de „Zwarte Ruiter", zoomede een ijzerwinkel, een depöt van de firma Verkade en de si garenwinkel van den heer Abbestó in brand stonden. Ook eenige andere huizen werden in de asch gelegd. Alle braridbluscbmiddelen van Zaandam werdeD gerequireerd om het vuur te bestrijden, doch de eigen krachteD waren ontoereikend, zoodat besloten werd dn hulp der Amsterdamsche brandweer in te roepen. De drijvende stoomspuit „Jan van der Heiden" werd daarom naar Zaandam gezonden, die krachtig het vuur aanpakte. Ongeveer vijf uur Maandagmorgen was men den brand meester, hoewel nog dikke rookwolken uit de puinhoopen opstegen. Om 8 uur werd onder het puin van daan gehaald een klein gedeelte van het stoffelijk overschot van de kinderen. Van de lijken van de ouders was nog niets gevonden. 600 dooden per dag. De heer Quick, te Zalt-Bommel, heeft in een paar dagen met zijn grondboor- vallen 1200 veldmuizen gevangen. Brood, gedrenkt in een daartoe ver strekt serum, schijnen de muizen niet te eten. Beter gaat het met muizen- tarwe. Eemge korrels er van in muizen holen gestrooid, stuitten dadelijk het ge- vreet. Een 150-tal muizen heeft men met smetstof iDgeënt en daarna losge laten. De resultaten hiervan moeten afgewacht worden. POSTERIJEN. Gedurende de maanden Juli en Augus tus bestaat er gelegenheid tot het verzenden van brieven etc. naar eu van de Koog, d. m. v. een postbode, welke ten 3 ure van het postkantoor den Burg vertrekt en ten half vijf weder van de Koog naar het postkantoor terugkeert. Zondag 16 Juli 1911, HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Vm. 10 uur ds. Kijoe. H. Avondmaal, 's Avonds 673 uur ds. Kijne. Dankzegging. Waal, Vm. 10 uur ds. Van der Waa. Oudeschild. Vm. 10 uur ds. Boeke. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Visser Oosterend. Vm. 10 uur ds. Van Grasstek. Coclcsdorp, Nam. hall 3 ds. Boeke. Doop. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. half 10 ds. Dagovos. Nam. 3 uur ds. Dage vos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den HoornVm. 10 uur ds. Bussemaker. Texel, 10 Juli. Aangevoerd werden 1 Paard f 175, 4 Koeien f 150. a f215, 4 N. Kalveren f 12 a f 16. 1 Geit 272 Schapen f 15 a f 20. 792 Lammeren f 12,- af 13,50 Punncrend, 11 Juli. Aangevoerd: 493 Runderen waaronder: 286 vette koeien 70 a 86 Ct. per KG, 1Qo Gelde koeien f 160 A 210 Melkkoeien f 190 a 280. 14 stieren. 137 vette kalveren f 0,85 a f 1.05 p. Kg. 265 Nuchtere kalveren f 13a i 28 1179 Schapen f 22 A i 26, 871 Lammeren t 12,a f 16,00 389 vette varkens f 0,44 a f 0,50 per Kg.; 42 magere varkens f 16 a f 28, 147 biggen f8 a I 15 kipeieren f 3.50 a f 4.25 per 100; Amsterdam, 10 Juli. Aangevoerd 224 Runderen, le kwal. 84 A 88 ct. j>° 2e kwal. 78 a 82 ct. M 3e kwal. 70 a 76 ct. g, 120 Melk- en Kalfkoeion f 195 a f 300, 86 Nuchtere Kalveren f 7,A f 14, 459 Vette Varkens 43 a 48 ets. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texclsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht Geboren: WIIjIIELMINA, dochter van P. WITVLIET Gz. on R. C. WITVLIET-de Rover. BurgTexel, Juli 1911. Heden ontvingen wij do treurige tijding, dat onze golieldo Zuster JANNETJE DIJT Echtgenoote van Thijs van 11 eerwaarden, to Passaic, Noord-Amorikn is over leden. H. W. KEESOM N. KEESOM-Dijt. Texel, 9 Juli 1911

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2