'J N°. 2484. Donderdag 20 Juli 1911. 24ste Jaargang Niejuws- en Advertentieblad. Van meek tot week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD&DE R O O IJ, Parkstraat, Burg opTexei. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE DEL4STINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat het kohier no. 1 der be lasting op bedrijfs en andere inkomsten over het belastingjaar 1911/12, invorder baar verklaard op den 12 Juli 1911,aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorko mende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 15 Juli 1911. De Burgemeester, J. S. DIJT L B. SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester van Texel breDgt ter openbare kennis, dat het volgende bericht aan zeevarenden is uitgevaardigd. Schietoefeningen in de stelling van den Helder. Texel, den 18 Juli 1911. De Burgemeester voornoemd, J. S. DIJT, Loc.-B. NATIONALE MILITIE. Inschrijvingsregister en Alphabetische Naamlijst. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekeDd, dat het Inschrijvingsre gister voor de lichting van 1912, met de daaruit opgemaakte Alphabetische Naamlijst, gedurende acht dagen, van den 20en Juli 1911 tot en met den 28 Juli d. a. v. ter gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, den 18 Juli 1911. De Burgemeester, J. S. DIJT, Lo -B. liustvisscherjj. Do Burgemeester der gomoeuto Texel vestigt er de aandacht van belanghebben den op, dat, volgons vorkregen inlichtingen, alle visschors, zoowel schippers uls knechts die kustvissohorij uitoeionen, voorzien moeten zijn van eon consent, bedoeld in art. 12 der Vissoherijwot. Aan schippers van vaartuigen kan het consent niet worden uitgereikt voor het vaartuig in het daarvoor bestemde register is ingeschreven. De aangifte tot deze in schrijving moet worden gedaan door den eigenaar van het vaartuig, en wel voor vaartuigen, die te Texel thuis behooren, bij den Burgemeester. De voor de aan gifte benoodigde formulieren zijn ter ge- meente-scretarie kosteloos verkrijgbaar. Texel, den 15 Juli 1911. De Burgemeester voornoemd, J. 8. DIJT, L.B. Gemeenterekening. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat de rekening van de inkom sten en uitgaven der gemeente over het dienstjaar 1910 aan den Raad is over gelegd en gedurende 14 dagen, van den 16 Juli 1911 tot en met den 30 Juli aanstaande, ter gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt en tegen beta ling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Texel, den 15 Juli 1911. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, J. S. DIJT, L.B. De Secretaris, RUIBING. 8—15 Juli. De Eerste Kamer is een paar dagen bjjeen geweest in de afgeloopen week en zonder veel debat hebben de hoeren een heele rij wetsontwerpen aangenomen, w. o. ook de Eedswet en de Jachtwet. Alles liep zoo vlot van stapel dat er van parlementair nieuws haast niet gesproken kan worden. Ook in ander opzicht viel er niet veel bijzonders voor indien men den feilen strijd, die thans te Amsterdam gestreden wordt, buiten be schouwing wil laten, 't Is den lezer bekend dat er in verband met de staking in het scheepvaartbedrijf betreurenswaardige con flicten tusschen stakers en militairen heb ben plaats gehad en hoe een poging om tot een overeenstemming te komen tus schen de organisaties der werkgevers en die der werknemers niet is mogen gelukken. Het bemiddelende optreden van minister Talma, door de werknemers aanvaard, werd door de reedersvereeniging afgewezen, wat zeer te betreuren is. De strijd moet tot een bitter einde wellicht volslreden wor den. Het gaat hard tegen hard en waar is nog het einde? Groote kapitalen gaan weer verloren en de klove tusschen patroon en werkman wordt al dieper en dieper, 't Is bedroevend. De Belgische Kamer is weer bijeenge komen en heeft de begrooting voor buiten- iandsche zaken onder handen genomen. Na tuurlijk kwamen daarbij ook verschillende onderwerpen ter sprake ons land betreffende, o. a. de invoerrechten op Hollandsche zeep en klompen, en zooals wel van zelf spreekt, ook weder de Nederlandsche kustverdedi ging. Het moet gezegd dat over laatstge noemde kwestie in zeer gematigde toon word gesproken en dat niemand dor spre kers aan Nederland het recht meende te moeten ontzeggen zjjn defensie-systeem te wijzigen. Ook de regeering sprak in zeer vredelievenden geest. De minister van bui- tenlandsche zaken, Davignon, meende zich zelf geluk te mogen wenschen met de zoo sympatieke en van verzoeningsgezindheid getuigende verklaringen van den Ncdor- landschen minister van buitenlandsche zaken, De socialistische afgevaardigde, Wauters, toonde zich evenwel niet geheel gerust gesteld, daar z. i. duidelijke verklaringen ontbreken botreffonde de volstrekte handels vrijheid op de Schelde. Ook was hjj van meening dat er in het Vlissingsche ver sterkingsplan een groot gevaar lag voor België, omdat daaruit zou voortvloeien een algtheele wijziging vau het Belgischo defensie-systeem. Er lag z. i. in de ontwor pen vestingplaunen eon pangermanistische manoeuvre waartegen, naar hij meende, geprotesteerd moest worden. Minister Davignon had echter goede hoop dat indien het Vlissingsch fortplan ter sprake mocht komen, de beide landen zich de vriendschapsbanden, die tusschen hen bestaan zullen herinneren. Ook de kwestie van algemeene ontwape ning kwam ter tafel. De socialist Huysman zette uiteen, dat de kleine naties het ini tiatief dienen te nemen ten gunste van een algemeene ontwapening en haar re geeringen dienen te verzoeken, dit over te nemen. Hij stelde voor een crediet van 1000 francs toe te staanj bij wijze van in stemming met dit plan. Hoe sympathiek dat denkbeeld ook moge zijn, de meerderheid zal op de regeering wel niet een last willen leggen die het moeilijk, misschien niet eens, volbrengen kan. -o-o—o Mag men de berichten gelooven dan is het den gewezen president Castro werkelijk gelukt in Venezuela voet aan wal te zetten. Op ongeveer 700 KM. van de hoofdstad, heet hij met een leger van 2000 man ge land te zijn om vandaar op Caracas aan te trekken. Zijn leger heet op moderne wijze gewapend te zijn terwijl Castro bovendien op de Antillen een groote hoeveelheid amunitie geborgen moet hebben. Ook zou hij over groote geldsommen beschikken en zou hij met het uur meer aanhangers winnen. In Caracas moet bij de ontvangst dezer tijdingen een ware paniek ontstaan zijn. Intusschen zal nader bericht moeten worden afgewacht. De juistheid der alar- meerende tijdingen is wei eenigszins aan twjjfel onderhevig. Al dadelijk doet zich de vraag voor hoe Castro zoo een twee-drie aan een goed gewapend legercorps is ge komen. 't Lijkt wel wat al te sprookjes achtig —o—o—o— De Fransche Kamer is thans met va- cantie. In de laatste dagen was de stem ming ook van dien aard, dat het hoog tijd werd dat do heeren eens wat rust kregen en de gelegenheid om weer tot kalmte te komen. In de laatste dagen van haar bijeen zijn behandelde de Kamer de kwestie der ont slagen spoorwegstakers. Men weet dat dit zoo langzamerhand een vast nummer op het Fransch parlementaire programma ge worden is. Dc ontslagen cbeminots willen gaarne in hun vroegeie betrekkingen terug, maai de directies der maatschappijen meenen dat de ontslag-en stakers het er niet naar gemaakt hebben en weigeren. Daardoor kroeg Jaurès, de leider der geünifieerde socialisten de gunstige gelegenheid voor dit deel van het „verdrukte en verschopte proletariaat" in de bres te springen. Als de directies niet goedschiks willen dan moeten ze maar gedwongen worden, meent Jaurès. En op zijn agenda staat derhalve bovenaan de kwestie der cheminols en meer dan eens reeds stelde hij de regeering den eisch de tegenstrevende directies te dwingen de ontslagen menschen weer in hun werk te nemen. Iets wat gemakke lijker lijkt dan het wel is omdat er met de directies zoo weinig te dwingen valt. Met de vorige regeeriug scheen Jaurès klaar te zullen komen. Monis had beloofd een ontwerp te zullen indienen om de directies op te leggen de stakers weer in het werk te nemen. Doch Monis is van het parlementairo tooneel verdwenen en Calliaux die zijn zetel ingenomen heeft, is tegenover de soeialisteu niet zoo scheutig mei moeilijk te volbrengen -beloften. Toen Jaurès de kwestie dozer dagen in de Kamer aan de orde stelde wilde Calliaux wel be loven al zijn invloed bij do directies te zullen aanwenden, maar een dwangwet was van hem niet te verwachten, noch voor het in dienst nemen der stakers noch voor het instellen van een raad van tucht voor de spoorwegen, waarin de directies zoo goed als niets te zeggen zouden hebben. Die houding stond Jaurès en zyu aanhang lang niet aan en zooals men weet, de socialisten zijn niet gewoon hun gevoelt-ns onder stoelen en banken te steken en aller minst zoetsappig in het uiten van hun grieven. Jaurès verweet Calliaux en diens radicale aanhang alles wat maar liefelijk was en gaf aan de zijnen het sein tot obstructie. Eerst de cheminots „reeht" ge daan voor dat de begrooting aangenomen wordt, decreteerde Jaurès. De obstructie brak los en in de Kamer, waar het ook al niet altijd stichtelijk toegaat was het spoedig een bende. Schreeuwen en joelen en vêchten tot slot. Dat duurde zoolang totdat de voorzitter de zitting ophief. Den volgenden dag begon het lieve le ventje opnieuw. Doch nu waren het niet de socialisten die de leiding hadden. Thans waren het weer de cheminots die aan de orde zouden komen doch nu waren de radicalen persent om het middel van ob structie eens toe te passen op Jaurès. En zoo duurde het een heele tijd voor deze in staat was opnieuw een lans te breken voor de ontslagen spoorwegarbeiders. De meerderheid der Kamer had evenwel geen ooren voor zijn eischen en de regeering kreeg van de Kamer de bewijzen van haar vertrouwen. Thans zijn de heeren met vacantie en hebben ze allen tijd om weer tot kalmte te komen. —o—o—o— Scandinavië bracht in de afgeloopen week veel stakingsDieuws. Nog maar nauwelijks is een groote crisis op de Deensche arbeids markt, geëindigd en thans gaat het in Noorwegen en Zweden hard om hard tus schen de werkgevers en de werklieden in de bouwvakken. De strijd tusschen beide partijen is al eenigen tijd aan den gang, maar alle pogingen om een vergelijk tot stand te brengen zijn mislukt. De staking van een deel der bouwvakarbeiders werd niet geëindigd en thans hebben de werk gevers van hun kant het middel der uit sluiting aangegrepen. Zoo werden Maandag jl. niet minder dan 4J.OOO werklieden in de bouwvakken uitgesloten. In Noorwegen staat men aan den voor avond van nog grooteren strijd. Het conflict begon met een loonstrijd in de mijnindustrie en leidde tot een slaking van 65'JO mijn werkers. De centrale werkgeversbond dreig de toen met een uitsluiting op groote schaal die zich niet alleen tot het mijnwezen zal bepalen maar ook zich uit zal strekken tot de cellulose- en papierindustrie, de houtzagerijen en ijzerindustrie. Zaterdag is het lockout reeds gedeeltelijk in praktijk gebracht er. werden 17000 arbeiders uitge sloten. Is de kwestie Zaterdag niet opge lost dan zullen opnieuw 15000 arbeiders buiten de fabrieken worden gesleten. Verwacht wordt dat als antwoord op deze uitsluiting alle andere werklieden het werk zullen neerleggen, waardoor het aantal stakers en uitgeslotenen dan 60000 zal bedragen. Dat mag een reuzenstrijd genoemd worden voor de niet zoo zeer omvangrijke industrie in Noorwegen. o—o o In Albanië schiet het nog niet op. Nog steeds worden tusscheu de Turksche re geeriug en de leiders der opstandelingen besprekingen gevoerd, doch van toenadering valt nog niet te gewagen. De Porte is anders aan de opstandelingen tegemoet gekomen op een wijze die lof verdient. Doch de AL- baneezen vertrouwen die voorkomende houding niet en vreezen dat er van al de aangeboden consessies slechts weinig zal terecht komeu. De Porte is hard in het be loven en traag in het doen zeggen ze. En daarvoor hebben ze ook wel eenigc reden. Aan de Albaneezen werden al zoo veel mooie beloften gedaan, die altijd nog ver vuld moeten wordeD. Zelfs do consessies het vorige jaar na den opstand gegeven wachten nog op vervulling. De Porte klaagt nu over de hardnekkig heid van de Albaneezen en dreigt met het afbreken der onderhandelingen. En de Al baneezen klagen even hard en eischen vóór alles de verzekering van een der groote mogendheden dat de Porte haar beloften zal nakomen. Een eisch die al moeilijk te volbrengen is omdat de Porte nog baas is in haar eigen huis. Abonnementsprijs per S maanden. Voor de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika on andere anden met verliooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. //Volgens mcdedecling als voren zullen van 18 Juli tot en met 7 Augustus as. schietoefeningen gehouden worden van verschillende verdedigings werken 'Q de stelling van den Helder: a. van het fort Kijkduin, waarbij de zee on veilig is tusschen de ware richtingen Z,W. en NW. (90o) tot op 8000 M. van het fort; b. vnn het werk Kaaphoofd, waarbij onveilig gemaakt wordt een sector tusscben de ware rich tingen NW en NNO. (67o) of tusschen de ware richtingen West en Noord (90o), tot op 4500M. van bet werk c. van het fort Erfprins, waarbij het onveilige terrein ligt tusschen de ware richtingen Westen NNO. (112o), tot op hoogstens 9000 M. van het fort De onveilige sector zal voor elk fort worden aangegeven door bakens, op het fort of op de zeewering geplaatst en wel voor Kijkduin door een stel bakens voorzien van een ronde schijf; voor Kaaphoofd door een stel bakens, voorzien van een driehoek voor Erfprins door twee stel bakens, waarvan een voorzien van 2 dwarslatten, de O.lijke grens en een voorzien van 1 dwarslat de W.grcns aan geeft. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van den lichttoren van Kijkduin of van het fort Kijkduin en van de betrokken verdedigingswer ken een roode vlag waaien, die 3 uur voor bet begin der oefening halfstok en een uur voor de oefening geheel voorgcheschen wordt. Bovendien zal op den avond voor en op de dagen dat gevuurd wordt een waarschuwingsbord geplaatst worden op het terrein van den gemeen telijken vischafslag te Nieuwendiep. Indien een stoomvaartuig tot wnarschuwen of slecpen aanwezig is, zal, indien de oefeningen zulks toelaten, aan kleinere vaartuigen desge- wenscht hulp worden verleend om uit den ou- veiligen sector te komen. (Zie //Ned. krt." No. 201.)" —o—o—o—

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1