Nacht registers, Bin nenlancL Gemeenteraad van Texel. Marktberichten. Advertentiën Advertentiën. een versch afgekalfde Koe. India-Rabber-Stempels, liAKCACHGTTEH Predikbeurten. 10e Regiment Infanterie Haarlem. Lichting 4e Comp. Wielrijders, Assen. TEXEL, 19 Juli 1911. Herstemming Gemeenteraad. Zoo noodig, herinneren wij er aan, dat Zaterdag a.s. de herstemming van leden voor den gemeenteraad zal plaats hebben. Meer in het bijzonder brengen we in herinnering dat de bureaus voor stemming van des morgens 8 tot des namiddags 5 uur zullen geopend zijn voor het inleveren der stembriefjes. Van de uitslag der stemmiDg zulion wij voor Texel in ons nummer dat Zaterdag wordt uitgegeven, melding maken. De mogelijkheid is daardoor niet uitgesloten dat enkele exemplaren een post later dan gewoon bij de ge adresseerden zullen worden bezorgd. Laten wij mogen opwekken tot ver vullen van de kiezersplicht door alle kiesgerechtigden. De Markt. De markt van Maandag gaf weder eene goede hoeveelheid van wolvee te aanschouwen, zoowel schapen als lam meren. De handel viel niet tegen, ook de pryzen schijnen niet onbevredigend te zijn geweest. Premiënkeuring Voor de Dinsdag gehouden premie keuring vanwege de Provinciale Rege- iingscommissie voor de Paardenfokkerij in Noordholland waren per S. s. „Zee meeuw" zeven heeren van elders over gekomen. Van de voor het stamboek aangeboden paarden werd opgenomen een merrie, toebehoorende aan den heer R Leber, hofstede „Antwerpen", polder Eierland alhier, terwijl de volgende aanhoudings- prem ën werden toegekend De rijkspremie van f250.— aan de hengst Mentor, een premie van f25.— aan een paard van den heer Leber bovengenoemd en een idem van f 10. aan een éénjarig paard van den heer C. Kuip C/j. te de Koog. Aan de aangeboden veulons werd niet één piemie waardig gekeurd. Per S s. „Zeemeeuw' vertrokken de heeren weder van hier naar Terschelling voor de aldaar te houden keuring. Oudeschild, 18 Juli. Bij eenigszins gunstig weder zuilen Vrijdag, 22 Juli a s58 schoolkinden met 6 geleiders een reisje naar Amster dam maken. Het voornemen bestaat alsdan een bezoek te brengen aan de Nieuwe Kerk, Artis, 't Panorama enz. Zaterdag jl. hield de Schippers- en Visschersbond in café Dogger eene alge- meene vergadering. Bij afwezigheid van den voorzitter werd zij door den secre taris geleid. De opkomst liet heel wat te weuschen over. Na voorlezing en goedkeuring der notulen, deelt de secre taris mede, dat op de door de besturen der visscherijvereenigingen van Ooster end en Oudeschild verzonden missive, betreffende de ongevallenwet, eene af wijzende beschikking was ingekomen. De daarop betrekking hebbende missives werden voorgelezen en voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van het verzoek van het Vi-sschersfouds te Wie- ringen, om iets te doen voor de nage laten betrekkingen van den 7enJuni ji. verdronken visscher K. Lont, werd hot bestuur gemachtigd bij B. en W. de noodige stappen te doen, om vergunning te bekomen voor dat dool een inzameling langs de huizen te houden. Het overige van den avond werd verder grootendeels besteed met het invullen van formulieren van aangifte voor de inschrijving van kustvaartuigen. Nog niet de helft der schippers hebben aan die verplichting voldaan. Bij rondvraag stelt de heer W. Dijker voor, pogingen in het werk te stellen alhier een afslag te krijgen. Op voorstel van den waaroomenden voorzitter werd dit punt tot een vol gende bijeenkomst aangehouden. De vergadering werd daarna te ruim half tien gesloten. Naar men ons mededeelt moeten ook de visscherskDechts in het bezit zijn van een consent voor de kustvis- scherij. Den Hoom. Het mond- en klauwzeer breidt zich op ons dorp ernstig uit. Een koe van den veehouder L is reeds gestorven. Verscheidene schapen en zelfs kippen zijn door de ziekte aangetast. Vlieland. De Nederl. Gaffeischoener „Jauna", kapitein Gaumare, van Aitona naar Lobith bestemd, is hier binnengekomen met verlies van kluiverboom. Geweldige brand te Brakel. Zondagmiddag is brand uitgebroken in een woning, staande aan den dijk, te Brakel (tusschen Zait-Bommol en Gorincbem. Aangewakkerd door den wind die evenwijdig met den dijk woei, nam de brand zoodanig in omvang toe, dat, naar men meldt, 36 woniDgen in de asch gelegd werden, alle staande langs den rivierdijk en zich uitstrekkende over een lengte van 5 a 601 meter. Aangezien de brand, omtrent welks oorzaak vooralsnog niets bekend is, over dag uitbrak, hadden alle gezinnen ge legenheid zich in veiligheid te brengen, zoodat, naar de berichten geruststellend luiden, geen menechenlevens zijn le be treuren. De geweldige brand, waarbij aan blus- schen niet te denken viel, beeft zich niet slechts bepaald tot kleine huisjes, doch zelfs aanzienlijke boerenhuizingen met schuren en hooibergen zijn tot puin geworden. De overblijfselen leveren een droef- geestigen aanblik. Nader meldt men Er blijken totaal 40 buizen afgebrand (50 woningen), 60 hooibergen, een hooi- pers eri vele hooischelven, gedeeltelijk verzekerd. De oorzaak is onbekend. rio-on Texel, 17 Juli. Aangevoerd werden 1 Paard f 100, 8 Koeien f210.— a f250,— 6 N. Kalveren f 12 a f 16.50 403 Schapen f 16 a f 20. 468 Lammeren f 12, af 14,50 Handel vlug. Purmcrend, 18 Juli, Aangevoerd; 601 Runderen waaronder: 306 vette koeien 70 a 86 Ct. per KG, 9fi9 Gelde koeion f 150 a 210 J Melkkoeion f 190 A 280. 13 stieren 119 vette kalveren f 0,85 a 11.05 p. Kg. 309 Nuchtere kalveren f 10a 1 26 1673 Schapen f 20 k i 25, 853 Lammeren t 14,a 1 17,00 258 vette varkens 1 0,49 a i 0,53 per Kg.; 22 magere varkens i 18 a 1 25, 297 biggen f8 a f 13 kipeieren f 3.75 a f 4.50 por 100; Amsterdam, 17 Juli. Aangevoerd 260 Runderen, le kwal. 82 h 86 ct. 2e kwal. 76 a 80 ct. M 3e kwal. 68 a 74 ct. q, 110 Melk- en Kalfkoeien 1 195 a f 350, 84 Nuchtere Kalveren 1 7,h 1 14, 452 Vette Yarkens 45 a 47 ets. Zondag 23 Juli 1911, voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Te.velsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. E. IIOEGSMA. TE KOOP te bevragen bij J. KOERSEN, Zevenhuizen. W ij hebben steeds in voorraad Nachtregisters voor Logementhou ders. Roekli. Parkstraat, onmisbaar voor verzending v in briovon met geldswaarden. Verkrijgbaar goedkoop eu solide inden Boekh. Parkstraat. NATIONALE MILITIE. Oproepiag van verlofgangers onder de wapenen. De Burgemeester yan Texel maakt bekend, dat de in deze Gemeente gevestigde ver lofgangers, wier namen hieronder zijn ver meld, bij deze, ieder tegen het achter zijnen naam aangegeven tijdstip, krachtens art. 111 der Militiewet 19ül onder de wapenen worden opgeroepen 1910 vonk, Leonardos Johannes, 8 Aug. 1911 3e Regt. Velil-Artillerie, Bergen op Zoom 1906 Hoorn, van, Lonis, 11 Aug. 1911 190S Bakker, Pieter, 4 September 1911 De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen dat zij zich, ieder cp den voor hem aangegeven dag, in uniform gekleed onvoorzien van hun ver lofpas (zakboekje), alsmede van al de bij bun ver trek met groot verlof medegegeven voorwerpen van kleeding en uitrusting, bij hun korps aan melden, en wel le. zij, die woonachtig zijn in de plaats van opkomst, uitetlijk te S uur voormiddag; 2e. zij, die woonachtig zijn binnen 20 kilo meter van de plaats van opkomst, uiterlijk te 10 uur voormiddag 3e. de overige verlofgangers, voor zoover zij binnen het Rijk gevestigd zijn, op het tijdstip, waarop zij aanwezig kunnen zijn, indien zij zich op den dag, voor de opkomst bepaald, met het eerstvertrekkende middel van versneld vervoer langs de op de vervoerbewijzen aangegeven route naar de plaats van opkomst begeven, en, voor zooveel zij buiten het Rijk gevestigd zijn, voor 4 unr namiddag. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst van een verlofganger mochten verhinderen, moet hiervan zoodra doenlijk ter Gemeentesecretarie worden overgelegd eene gelegaliseerde geneeskundige ver klaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Na zijn herstel vervoegt hij zich onver wijld bij zijn korps. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, wordt, na daartoe verstrekten last van den Minister van Oorlog als deserteur afgevoerd. Hij, die zonder geldige reden zich te laat bij het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet-ontvangen van een afzonderlijken oproepingsbrief ontheft een verlofganger, zoo deze althans binnen het Rijk verblijf houdt, geenszins van zijne verplichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar de openbare kennisgeving EENIG en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Texel, den 18 Juli 1911. *De Burgemeester voornoemd, J. S. DIJT Jio-B. Vergadering op Zaterdag 15 Juli 1911, voormiddags 10 ure. Voorz. de lieer J, S. Dijt, loco-Burgemeester. Secretaris, de lieer J. Ruibing Aanwezig 9 leden, afwezig de heeren Lap en Mcls, laatstgenoemde inet kennisgeving van ver hindering. Na opening van de vergadering door den voorz. worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. 1. (Aededeelingen. Ingekomen stukken. Wordt mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken, a. Missive van Gcd. Staten houdende goedkeu ring van staat van af-cn overschrijving begrooting 1910. b. Idem het doen van betalingen uit de post onvooiziene uitgaven 1910 en 1911. c. Idem kohier en suppl. kohier schoolgelden. d. Missive van Ged. Staten houdende mede deeling in verband met de motie Zijm en Dros, dat de gemeenteraad als zoodanig niet bevoegd is verordeningen vast te stelleu omtrent maximum te vervoeren gewicht in verband met velgbreedle der wielen over de wegen, doch dat de mogelijk heid van hel vaststellen cener provinciale veror dening in dien geest wordt overwogen. e. Mededeeling van gehouden kasverificalie bij den gemeenteontvanger. Ontvangsten f 91077.47'/3 Uitgaven f S737S.40 Saldo in kas f 3G99.07 '/2 Kasopname Havendircciio Ontvangsten over 1910 f 546,74 Uitgaven n 1911 f 268,34 Saldo 1911 f 27S.40 idem 1910 1101.03'/, in kas f 1379,43'/, f. Verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim. g. Verzoekschrift van C. Kooiman te Oosterend om gemeentesubsidic voor een op te richten wagen- dienst OosterendOudeschild, via Waai cn den Burg, voorloopig Woensdags en Zaterdags uit te voeren welk verzoekschrift vergezeld gaat van een beluiging van instemming onderteekend door inwoners van de dorpen Oosterend, Waal enden Burg. Sub a tot en met f worden aangenomen voor kennisgeving, sub g worden gesleld in handen van B. en W. om praeadvics. 2. Aanbieding gemeenterekening 1910. Meldende in ontvangst f 710S0 73 in uitgaaf i 67353.02' batig saldo f 3727.70' Wordt voor onderzoek gesteld in handen van een commissie bestaande uit de heeren Mets, Zijm en Lap. 3. Idem rekening Alg. Armbestuur. Meldende in ontvangst f 5131,27'/, in uitgaaf f 5496,23'/, nadeclig saldo f 364,96 Wordt gesteld in handen van commissie van van onderzoek, bestaande nil de heeren Bakker, Koning en Keesom. 4. Vaststelling rekening Alg. Weeshuis. over 1910, in vorige vergadering aangeboden, wordt op voorstel van rapporteurs vastgesteld, zooals zc is aangeboden, in ontvangst f 19907,41'/, in uilgaaf f 18904,15'/, voordcelig saldo f 973,26 onder bemerking dal aanbieding niet op den tijd bij reglement bepaald is geschied, en de opmerking van het lid der commissie Langcvcld, dat het hem genoegen heeft gedaan te zien, dat door het bestuur van die instelling voor de voeding van de verpleegden geen kosten worden gespaard. 5. Vacature gem.-geneesheer Eierland etc. Wordt voorlezing gedaan van een schrijven vau den heer P. J. de Koek te Enter, meldende, dat aangezien de Raad van Wierden besloten heeft aan zijn wenschen tegemoet te komen, door be sluit bouw van een woning als anderszins, de reden voor zijn vertrek uit die gemeente zijn vervallen, waarom bij meent voor de benoeming tot gemeentegeneesheer te Texel, standplaats de Coeksdorp te moeten bedanken. De Voorz. deelt mede, dal de inhoud van dit schrijven in hoofdzaak aanleiding gaf tot deze vergadering, omdat B. cn W. door den Raad wenschen uitgemaakt, hoe nu te handelen, óf een van de andere twee sollicitanten te benoemen öf een nieuwe oproeping te doen. De heer Dros wcrischt nadere inlichtingen omtrent de sollicitanten en verzoekt schorsing van de openbare vergadering. Na heropening van de vergadering d iet de heer Bakker oen voorstel om, met het oog op gehouden examens, een nieuwe oproepitig te doen, welk voorstel door de heeren Dros en Langcvcld onder steund wordt, waarbij laatstgenoemde opmerkt, dat de mogelijkheid dan bestaat een jonge arts te krijgen, zoodat bouw cener woning voorsbands niet noodig is. Het voorstel Bakker wordt met algcmcene stemmen op cén na. die van den heer Over aan genomen. De heer Over licht toe, tegen te stemmen, omdat het de benoeming ophoudt. 6. Idem gemeentereiniger. De Voorz. deelt mede, dat voor die betrekking op een salaris van f 250.per jaar, zich niemand heeft aangeboden, en vragen B, en W. ook in deze nadere beslissing van don Raad. De heer Langcvcld meent dat het baantje goed beloond moet worden en stelt voor B. en VV.in deze vrij mandaat te geven ook ten opzichte van het salaris; iets waartoe naar onze meening, reeds in zitting van 15 Juni j.l. op voorstel van den heer Keesom was besloten, doch waarvan in de notulen geen melding werd gemaakt. De heer Zijm stelt voor een oproeping te doen op een jaarwedde van f 400.de Voorz. vindt het gewenseht door den Raad een maximum salaris wordt vastgesteld, de heer Drosstcunt het voorstel Langcvcld, dat ten slotte met 0 legen 3 stemmen, die van de heeren Zijm, Bakker cn Koning, wordt aangenomen. 7. Vaststelling kohier schoolgelden. Wordt vastgesteld tot een bedrag van 1390.97. 8. Afschrijuing belastingen. Wordt op ingekomen vcizoek, wegens vertrek naar elders verleend aan Mej. Kopper voor "j, van den aanslag, tot een bedrag van 1 5,30 en aan den heer Lagcrwcj; voor 7/n> tot een bedrag van f 30,92. Bij de gebruikelijke rondvraag niemand hel woord verlangende, wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. Burgerlijke Stand dor Gemeente Vlieland van 1 15 Juli. GETRODWD: Eelko Gorter, 32 jaur en Maaike Poelatra 25 jaar, GEBOREN: Johannes Cornells, zoon van Engoi do Boor ou Anna Lipjes. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Vm. 10 uur ds. Kijne. Korhcollecte. Koog, Vm. 10 uur ds. v. Hoogstrateu van Zeist. Waal, Vm. 10 uur ds. Yan der Waa. Oudeschild. Vm. 10 uur ds. v. Grasstek. Den Hoorn. Ym. 10 uur ds. Visser. Oosterend. ds. Van Grasstek, CoclcsdorpVm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Uostercnd. Vm. hall 10 ds. Dagovos. Nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, Vro. 10 uur ds. Kupcrus. Den tloornVm. 10 uur ds. Bussemaker. Geboren: HERMAN RERNnARi), zood van P. LENGHAUS en D. LENGHAUS Vonk. Ooatercnd, 19 Juli 1911. Bovallen van een MEISJE, M. KIKKERT van Maldegem. Rozonhout, Texel, 16 Juli 1911. Den 15en Juli, ontsliep zacht en kalm, na een langdurig smartelijk lijden, tot onze diope droefheid, onze geliefde zorgzame Vader, Bihuwd- en Grootvador, ARIE LAP, Weduwn. van Martje Koppen, in den ouderdom van bijna 67 jaar. Namens de Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, IJ. LAP. Bij mijn vertrok naar Boskoop, roep ik allen een hartelijk vaarwel cn tot weer ziens toe. om briovon vod don naam des ntzondnrs to voorzien.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2