N°9 2487. Zondag 30 Juli 1911. 24ste Jaargang Niejuws- en Advertentieblad. Binnenland, Uit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEYELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. Toelating van nieuwe leerlingen op de o.l. school m.u.l. te den Burg. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter kennis van belang hebbenden dat op 1 September a. snieuwe leerlingen op de o. 1. school m. u. 1. te den Burg kunnen worden toegelaten, die op dien datum den leeftijd van 5 jaar en 6 maanden hebben bereikt. De aanmelding moet geschieden bij het hoofd der school vóór 8 Augustus a.s. ouder overlegging van het vaccinatie bewijs. De aandacht wordt er op gevestigd, dat op 1 Januari a. s. ook leerlingen worden toegelaten, die reeds andere scholen in de gemeente bezoeken. Texel, 24 Juli 1911. Burgem. en Weth. voorn. J. S. DIJT, Lo -B. RUIBING, secr. LOTING VOOR DE MILITIE. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel maken bekend, dat de loting voor de lichting van 1912 voor deze gemeente zal plaats hebben te den Burg in een der lokalen van de o. 1. school m. u. 1. op Don derdag 17 Augustus 1911, des voormiddags te 11,15 uren. Aan de loting nemen deel de ingeschreve nen voor die lichting wier inschrijving plaats had vóór den lsten Juli j.l. met inbegrip van hen, wier inschrijving voor de lichting na evenvermelden datum krachtens art. 24 der Militiewet 1901 mocht zijn bevolen. Bedoelde ingeschrevenen worden mits dien uitgenoodigd om op het hierboven vermelde uur ter aangegeven plaatse aan wezig te zijn. BEPALINGEN BETREKKELIJK DE LOTING. TEXEL, 29 Juli 1911. Is (lit de weg? Voor ons ligt een ingezonden stuk, ons toegezonden door iemand van elders, ons persoonlijk onbekend, waarin een onzer geachte ingezetenen in bezadigde woorden in staat van beschuldiging wordt gesteld en in het openbaar ter verant woording geroepen. Nog daargelaten dat een zoodanig on- geteekend stuk door ons nimmer zou worden geplaatst, meenen wij dat er een andere weg is om iemand zijn hou ding of optreden in een of andere zaak te doen verdedigen en dat is door hem daarover door de betrokken personen te doen ondervragen. Van een in 't openbaar, met of zonder voorbehoud uitgesproken beschuldiging, blijft zelfs bij volkomen rehabilitatie, na jaren nog iets hangen, waarom wij den inzender in overweging geven, zijn on derzoek in te stellen bij de persoon, thans door hem in staat van beschuldi ging gestold, of zoo men wil, ter ver antwoording geroepen. XJitg. Tex. Ct. Ongewenschte gast. Tijdens afwezigheid van da bewoners werd Woensdag bij den landbouwer van S. te Eieriand, een horloge weggenomen. De politie slaagde er in, de dader, zekere W. W. uit Duitschland, die in deze gemeente werk kwam zoeken, op te sporenDonderdag werd bij onder politiegeleide naar Alkmaar getranspor teerd. Warmte. Over warmte schrijven op Texel, dat is werke lijk de moeite waard, zelfs met dit warme weder, want warmte, d. i. meer dan enkele warme dagen, bobben wy zeker in jaren niet gebad. We maken ons er warm over of het gisteren warmer was dan vandaag, doch zeker is 't dat er een meer dan normale warmte keerscht, Vrijdagmiddag toch, wees te den Burg de thermometer in de schaduw 86 tot 90° fahrenheit, voor ons Texelaars een ongekende warmte. 't Is dan ook niet onmogelijk, dat de warmte oorzaak is van de hier voor komende plotselinge ongesteldheden en sterfgevallen, en hoe aangenaam mooi weer ons is, om die reden, èn om de verbazende droogte, waarmede deze warmte gepaard gaat, wordt allerwegen naar een verfrisschende regenbui ge smacht. Van verdere uitbreiding van het aantal gevallen mond- en klauwzeer vernemen wij niet zooveel, zou de heerschende droogte misschien als ver delger van de microben dienst doen, de zon, de oDtsmetter bij uitnemendheid, spaart ons zijn weldadige werking niet. Er is aan alles een schaduw- en een zonnezijde, laat ons de zonnezjjde zoeken, het onheil wordt er niet grooter dooi en ons lot valt vast lichter te dragen. Oosterend, 26 Juli. De heer Corn. Drijver van hier, leerling aan de Zeevaartschool te Helder, deed met goeden uitslag overgangs-examen van de le naar de 2e klasse. 't Is bijna ongeloofelijk. Een drietal kinderen van den winkelier P. Schravendeel, te Heineoord, dat jaren mank is geweest, is dezer dagen ge nezen teruggekeerd uit Gronau, waar het onder behandeling van den „Kno- chensetsen" is geweest. Waterwild. In Friesland hebben eenige jagers, broodjagers en amateurs, aan Ged. St. verzocht, in de provincie de jacht op waterwild, waarvan de opening gewoon lijk in de eerste helft der maand Aug. geschiedt, 6 weken later te openen. Als redenen worden vermeid, dat in het begin van genoemde maand het wild dat geschoten wordt, nog niet volwassen is en weinig waarde bezit en alsdan de verzending door het warme weder we gens bederf meermalen zeer bemoeilijkt wordt. Ouderdomspensioen. Uit Den Haag wordt aan de „Leeuw. Ct. bericht, dat minister Talma aan dr. mr. B. C. de Savornin Lohman, in Den Haag, en dr. V. H. Kutgers, te Hilversum opgedragen heeft, iu Engeland een on derzoek in te stellen naar de werking van de Eugelsche wet op de ouderdoms pensioenen (Old Age pensions Act-1908) en tevens naar de werking en inlichting der Friendly Societies. Dit laatste tevens in verband met de taak, welke deze in stellingen zullen hebben te vervullen, wanneer de National Insurance Bill tot stand is gekomen. Laat men zich echter maar niet te vroeg verheugen. Origineele reclame. De kapper W. Koldewijn in de Ane- gang te Haarlem, maakt een origineele reclame ten gunste van een haargroei middel. De vindingrijke coiffeur heeft in zijn winkelraam twee van een prachtigen haartooi voorziene dames neergezet. Een zwart bord, waarop met krijt een he stelling op het haarmiddel geschreven is, maakt het pièce de miilieu uit. Een der dames heeft het haar 115 cM. lang. De reclame lokte veel kijkers. Veel vraag. De jonge paarden uit den Haarlemmer- meerpolder zijn in trek en do landbou wers behoeven met die dieren niet meer te gaau marktenbehalve de monste ringen die tot aankoop dier paarden gehouden wordeD, gaan thans handelaars de hofsteden rond om ze ter plaatse te koopen. Zingende kiesrechtvrouwen. Met redevoeringen op muziek gezet werd de overheid te Los Angelos ver schalkt door de kiesrechtvrouwen, die een paar dagen te voren bericht kregen, dat zij hun „doughnut campaign" niet konden voeren in gemeenteparken, wan neer zij speeches hielden voor vrouwen kiesrecht. De opening van hun „doughnut campaign," zooals hun picknic-meetings worden genoemd, had plaats in Hollen- beck park, en alle redevoeringen werden met veel succes gezoDgen. Eindelijk komen de suffragettes eens met haar eigen wijze van strijdvoeren, veel ver- kwikkelijker dan het uitdeelen van stompen en allicht eerder tot de over winning voerend. Naspel van vliegen. De toestand van de vier slachtoffers van het vliegongeluk te Leeuwarden is vooruitgaande. Mevrouw Winkel-Groot huis, uit Besoyen, die een ernstige schedelfractuur kreeg, maakt het vrij goed, Mevrouw de winkel uit Akkrum, is reeds naar haar woning vervoerd kunnen worden. Zooals men weet. had zij een rib gebroken. Tot dusver lijkt juffrouw Faber-Reitsma uit Bolsward, er het minst aan toe. Zij toch heeft haar rechterarm beneden het eileboogsgewricht moeten misseD, terwijl de linkerhand ernstig is gewond. Mevrouw Weidema-Vosman, die van het begin af in haar woning wordt ver pleegd, maakt het zeer goed. Gevaarlijk, Eenige gezinnen te Wognum (Noord- Holland), zijn tengevolge van het gebruik van worst, waarvan het vleesch in een koperen ketel gekookt was, ongesteld geworden. Een vrouw was zoo ernstig, dat de dokter vreest voor haar leven. Beletselen door veeziekte. Op de meeste plaatsen in West-Noord- Brabant is het vlas geplukt en reeds gedeeltelijk in de schuren gebracht, waar men met het reepen, d.i. het aftrekken der zaadbollen, is begonnen. Het aldus bewerkte vlas moet voor ongeveer 14 dagen in de slooten gelegd om te rotten en daarna over de weide verspreid om te drogen. In verband met het heerschen van het mond- en klauwzeer mogen de zieke koeien niet van de eene weide naar de andere worden gebracht. Het vlasspreiden ondervindt daardoor groote moeilijkheid en is op vele plaatsen zelfs onmogelijk. Daarom hebben eenige vlas boeren tot den minister het verzoek gericht het vei bod van het vervoeren van vee van de eene weide naar de andere te willen intrekken. Maak je maar blij. Daar heerschte dezer dagen groote blijschap in 't gezin van den heer S. te Winschoten. En geen wonder, als je daar, zonder d'r op gerekend te hebben, bericht ontvangt, dat man „bedocht is in 't testemeut" van 'n verren bloedverwant! „'t Mout wei in veul staoken, vrouw" aldus S., als hij van den eersten schrik was bekomen, „maor men ken 't nooit waiten, oom was gain weg- smieter het d'r aaltied zuunig van leeft 't ken nog wel mitvall'n vrouw Thans is de zaak afgewikkeld en S. heeft bericht ontvangen, dat zijn deel is welberekend 'n haive cent. „Pr. Gr. Co." TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 4-5 Cts. Naar Amerika en andere anden met verliooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De ingeschrevenen worden in de volgorde der alphabetische naamlijst afgeroepen ten einde zelf een nommer te trekken. Voor den ingeschrevene die niet is opgekomen of, hoezeer opgekomen, buiten staat ot onwillig is zelf een nummer te trekken, kan dit geschieden door zijn vader, moeder, voogd of curator. Is ook deze niet opge komen, dan geschiedt het trekken door den Bur gemeester of het Lid van den gemeenteraad, bij de loting tegenwoordighet lotingsbiljet wordt alsdan bewaard ter gemeentesecretarie, waar de lotoling het binDon drie maanden na de trekking kan afhalen of doen afhalen. Voor hen, die op den dag der loting blijken te zijn overleden, wordt niet geloot. Door belanghebbende lotelingcn of door hun vader, moeder, voogd of curator kunnen tegen de wijze waarop de loting is geschiedt, bezwaren worden ingebracht bij Gedeputeerde Staten, liet bezwaarschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld, doch moet, na behoorlijk te zijn onder- teckend, binnen vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting beeft plaats gehad, tegen bewijs van ontvang, worden ingeleverd bij den Burgemeester. Gedurende vijf dagen, tc rekenen van den dag waarop de uitspraak ter kennis van belanghebbenden is gebracht, kan daarvan bij de Koningin in beroep worden gekomen door be langhebbende lotelingcn, of door bun vsder> moedei', voogd of curator. Het daartoe strekkend verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Het moot rechtstreeks aan Hare Majesteit worden verzonden en behoeft niet gefrankeerd te zijn. VRIJSTELLING VAN DEN DIENST. Do loteling, die vermeent recht te hebben op vrijstelling van den dienst, geeft de redenen van vrijstelling op bij de loting, na bet trekken van zijn nommer. Is de loteling niet in persoon bij de loting tegenwoordig, of is bü, hoewel tegenwoordig, buiten staat die opgavo zelf te doon, dan kan bet opgeven der redenen van vrijstelling ook geschieden door zjjn vader, moeder, voogd of curator. Onverminderd de opgave bij de loting gedaan, moet de vrijstelling in elk geval nog worden ge vraagd bij* den Militieraad, zulks op het tijdstip nader b\j oponbare kennisgeving bekend te maken. Voorts wordt tor koonis gebracht: le. Dat eigen militaire dienst en brocderdicnst alleen dan als reden van vrijstelling in aanmurking komen, zoo dezo bestond op den iston Augustus van liet jaar, waarin de loteling, voor wicn de vrijstelling wordt gevraagd, bot 18e levensjaar volbracht i 2e. dat het bekomen van viijstelling wegens eigen militairen dienst moet worden overgelegd hetzij een paspoort of ander bewijs van ontslag, hetzij een uittreksel uit het stamboek of een bewijs van werkelijken dienst. 3e. dat tot het erlangen van vrijstelling op grond van broederdienst ten aanzien van eiken dienen den of gediend hebbenden broeder moet worden overgelegd een bewijs als onder 2o bedoeld, als mede een door den Burgemeester af te geven getuigschrift, waaruit blijkt het getal zonen tot bet gezin behoorende; 4e. dat een getuigschrift als onder 3e bedoeld ook moet worden overgelegd, indien vrijstelling wordt gewensebt wegens vermoedelijke aanwijzing tot den dienst van een of meer in hetzelfde jaar geboren broeders 5e. dat bet getuigschrift hiervoren onder 3o en 4o bedoeld, door of vanwege de loteling aan den Burgemeester kan worden aangevraagd op Donder dag 17 Augustus 1011, des voormiddags te 10 uren, ter Gemeentesecretarie 6o. dat de biervoren genoemde bewijsstukken, noodig voor het erlangen van vrijstelling wegens eigen militairen dienst of wegens dienst van een broeder of van broeders ten minste veertien dagen voor de opening der zitting van den Militieraad, alzoo voor den 25 September 1911, moeten wor den ingeleverd bij den Burgemeester, althans voor zoover bedoelde stukken op dat tijdstip niet reeds ter Gemeentesecretarie berusten. Waar in het bovenstaande sprake is van vader, moeder of voogd, heeft zulks betrekking op min derjarigen en strekt de uitdrukking //vader// voor het geval dat de vader de ouderlijke macht uitoefent de uitdrukking //moeder// voor bet geval dat de moeder de ouderlijke macht uitoefent en de uit drukking //voogd// voor bet geval de minderjarige onder voogdij staat. De uitdrukking //curator// geldt den meerderjarige, die onder curateele staat. Belanghebbenden worden er nog uitdrnkkelijk op gewezen, dat nalatigheid in bet doen opmaken en in bet tijdig inleveren van de vereisebte be wijsstukken ten gevolge zal hebben, dat de lote- lingen tot den dienst zullen worden aangewezen. Gedaan voor de eerste maal te Texel den 27en Juli 1911. Burgemeester en Wethouders vnd., GAARLANDT. De Secretaris, RUIBING.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1