JB u 11 e nian d. Oosterencl, 1 Aug. Id het laatst der vorige week ver toefden hier de Heeren Hoofd-inspecteur en inspecteur der Visscherijen, om uit te zetten een terrein van 275 bij 1500 M3 in de Zuiderzee bjj Oost, hetwelk door den Staat in pacht is afgestaan aan de Handelsvereeniging „Wilhelmina" alhier, met het doel er schelpdieren te kunnen kweeken en visschen. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer A. Bremer Pzn., heeft met goeden uitslag examen afgelegd voor len stuur man, groote vaart. Hedenmorgen sloeg de bliksem in de woniDg van den heer J. Kuip. Yan den schoorsteen werd een hoek afge slagen, en iD het woonvertrek werden verscheidene voorwerpen vernield. Een klok werd geheel verbrijzeld. De bewo ners kwamen met den schrik vrij. Dm Hoorn 1 Aug. Tijdens het zware onweder hetwelk eergisteren boven ons dorp woedde, is in de duinen een schaap van deD vee houder C. de J. door den bliksem gedood. Als een bijzonderheid kan worden vermeld dat zich in de duinen tegen over de Aalloop een witte leeuwerik ophoudt. Deze leeuwerikken komen bijDa nooit voor. Volgens sommige wordt voor een witte leeuwerik een aardig som metje betaald omdat ze zoo weinig voorkomen. Vlieland 31 Juli. De stoomboot „Ada van Holland" gaf gisteren, aan wie daartoe lust gevoelde, gelegenheid een zeetocht te maken naar hier en Terschelling en op de eilanden geruimen tijd te vertoeven. De Ada bleek evenwel, toen zij ongeveer twaalf uur hier aankwam, geen groot aantak bezoekers voor Vlieland te hebben. Met des te meer animo werd van de gelegen heid geprofiteerd door de Vlielanders zeiven om eenige uren op het naburig Terschelling door te brengen, toen de boot daarheen vertrok, nam ze velen met zich. Een heerlijke reis op de kalme zomerzee. huis ingestort. Zaterdagmiddag tegen 3 uur is een in aanbouw zijnd huis aan de Marienburg- straat te Nijmegen, waarin, ook tijdens den herbouw een tapperij werd uitge oefend, ingestort. Van de zes aanwezige werklieden, die, dank zij het onmiddellijk optreden der koloniale reserve, met veel moeite zijn gered behoefde er slechts één per brancard naar het ziekenhuis te worden vervoerd. Alleen het kindje van den vergunninghouder zelf zal waar schijnlijk aan de bekomen verwondingen bezwijken. Zonnesteek. Te Beverwijk werd Vrijdag dood ge vonden in den tuin, waarin hij werkte, de heer G. S., koster der Ned. Herv. Gem. Hij was door zonnesteek getroffen. In de buurtschap HeindeD, bij Dinx- perloo, is de landbouwer Scheuer door zonnesteek getroffen en was onmiddellijk een lijk. In de Friesche gemeente Smallinger- land zijn Donderdag en Vrijdag 4 arbei ders tengevolge van de warmte bezweken. Te Elshout, bij Waalwijk, is de land bouwer C. de K. door zonnesteek ge troffen en kort daarna aan de gevolgen overleden. Te Rozendaal (N.-B.) is een 19-jarige spoorwegarbeider door zonnesteek getrof fen en kort daarna overleden. Het onweder van Maandag. Te Opheusden sloeg de bliksem in de boerderij van Evert Oostermann. Ze brandde geheel af. Te Resteren werden 2 koeien door den bliksem getroffen. Te Diepenveen stood in een oogen- blik de woning van H. Nieuwehuis in lichtelaaie. Te Zwartendijk werd de boerderij van W. Kanis geheel vernield. Bij Barneveld werd een schuur van Jacobs in de asch gelegd. Te Woensdrecht sloeg de bliksem in de schuur en stalling van den landbouwer van Putte, die geheel afbrandde. Tege lijkertijd bij den arbeider A. de Moor, welk perceel ook in vlammen opging. Te Urk sloeg de bliksem op drie verschillende plaatsen in, doch veroor zaakte geen brand. Wel geraakten sommige der bewoners bewusteloos. Varkensziekte. In de Haarlemmermeer zijn in de laatste week zeer veel varkens gestor ven aan de vlekziekte, welke zich daar op onrustbarende wijze uitbreidt. Het langdurig droge weder schijnt daar op veel invloed te hebben. het onweer. Het onweer van Vrijdag heeft op vele plaatsen in ons land onheil aangericht. Te Harderwijk werden vele pannen van de daken geslagen en enkele boomen ontworteld Groote schade is aan de vruchtboomen aangericht. Een wagen, geladen met rogge sloeg om. De zoon van den eigenaar raakte er onder en brak een been. In de weide van Schermer te Akersloot werd een paard gedood en in de weide van Swart te Heilo een koe. Vrijdagavond om zeven uur sloeg de bliksem in de R. K. kerk te Haaren bij Oosterwijk, een der welvarendste dorpen in Noord-Brabant. Te Bunschoten sloeg de bliksem in een in aanbouw zijnde woning. Het werkvolk had het werk neergelegd en was binnen mogelijk gaan schuilen. Twee metselaars werden getroffen. De een was bijna onmiddelijk dood, de an dere is gedeeltelijk verlamd. Onder Oudenbosch is de bliksem ge slagen in een arbeiderswoning van de Veth, op KuivezaDd en te Bosschenhoofd in een laDdhouwschuur van de wed. Den Dabber. Uit de arbeiderswoning werden den inboedel en eenig vee gered Te Heemse werd in de buurtschap Ebenbroek de landbouwerswoning, be woond door A. Op de Haar, door den bliksem getroffen. De vrouw des huizes, aan de tafel zittende werd onmiddellijk gedood. Het huis met inboedel en ver bouw ging geheel verloren. De kracht van den windhoos, die Vrijdagavond boven de geheele provincie Friesland gewoed schijnt te bebbeD, is te bepalen uit een bericht uit Franeker, waarin gemeld wordt, dat onder Lutje- lollum een koe door den wind werd opgenomen en weerneergesmakt,waar door het dier op de plaats doodbleef. Men mag vrij visschm! Van wel ingelichte betrouwbare zpde werd onderstaande medegedeeld, hetwelk wij ons haasten bekend te maken. Zaterdag 1-5 Juli 1.1. werd in de ge- tuigenkamer der arr.-rechtbank te Rot terdam een belangrijke en interessante lezing gehouden door den hoofdinspecteur en inspecteur der rijksveldwacht inzake de toepassing en DaleviDg der nieuwe wet op de zoetwatervisscherij. Tot ODze voldoening kunnen wij zeggen dat uit die lezing ten volle en duidelijk is gebleken, dat de hengelvisscherij op alle wateren, die voor de algemeene publieke scheepvaart geopend zijn, de hengelvisscberij met een hengel zonder acte en zonder permissie is geoorloofd, en dat een klein schepnetje (laafnet) daarbij mag worden gebruikt om de gevangen visch welke zich reeds aan den haak bevindt, op te scheppeD. Hier bij verlieze men vooral niet uit het oog, dat op enkele visch, z.a. baars en snoek, maten zijn vastgesteld. Deze lezing, welke voor de rijksveld wachters en jachtopzieners in het 4 e district werd gehouden, werd druk door bovengenoemde ambten bijgewoond. Het is te hopen, dat het wegjagen en bemoeilijken der hengelaars hiermede een einde genomen heeit en dat de vrij onschuldige liefhebbers-visschers onge stoord in den vervolge hun sport kunnen beoefenen. De al te ijverige veldwachters gelieven hiervan goede nota te nemen. Nog zij medegedeeld, dat de hengelaars in den rijksveldwacht geen vijand hunner sport behoeven te zien, dat is uit bo vengenoemde lezing duidelijk gebleken. („L.D.") Zijn verjaardag gevierd. Een mijnwerker te Schaesberg (Lim burg) meende het aan zijn reputatie verplicht te zijn, zijn geboortedag op passende wijze te vieren. In den loop van den middag kreeg bij bezoek van een collega-mijnwerker uit de kolonie, die vrouw en kindereD had meegebracht. Er werd lustig gegeten en gedronken ter eere van den jubilaris. Nauwelijks hadden de bezoekers den jarigen mijn werker, na hem voor de schitterende ontvangst bedankt te hebben, verlaten, of zijne vrouw komt naar buiten stormen onder den uitroep: „Mijd man wil me slaan Doch de mijnwerker-bezoeker trad handelend op en belette zijn collega diens vrouw te mishandelen. De „jubileerende" mijnwerker haalde vervolgens een revolver voor den dag, waarmede hij zijn gast bedreigde, en trok ten slotte een mes, met welk wapen bij den bezoeker, met wien hij zoo pas flink bad gefuifd, een 1 cM. lange, diepe wond over de hand trok, Een marechaussee, toevallig in de buurt zijnde, van het relletje hoorende, hield den dronken mijnwerker aan, en verbond de wonde van den mishandelde mijnwerker, die als kogelvanger was opgetreden voor de vrouw, die door haar man bedreigd werd. Het einde van deze geboortedagviering van den Schaesbergschen mijnwerker is, dat deze naar de gevangenis te .Maas tricht is overgebracht, terwijl de gast ter verpleging in het hospitaal te Heerlen werd opgenomen. Gebrek aan ijs. Er is in deze warme dagen gebrek aan ijs. Vrijdagmiddag 12 uur, was in monig groot café te Amsterdam geen kwast met ijs te krijgen. De ijsfabrieken kunnen niet voldoende produceeren. Een extra ijstrein is uit IJmuiden aangekomen om aan de ijsvraag in Amsterdam te voldoen. In geen jaren was de zomer zóó heet en liet zich het gebrek aan ijs zoozeer gevoelen. Op de daad betrapt. Een staaltje van brutaliteit deelt de directeur van den Gemeentelijken keu ringsdienst te Arnhem mede: Een melkboer werd veroordeeld wegens ondeugdelijke melk eo zeide toen, dat de directeur zelf maar eens bij hem moest komen zien. Deze voldeed er nog dien zelfden dag aan en betrapte toen de vrouw er op, dat zij met water in haar emmer ging melken. Door een adder gebeten. De arbeider Jan Westerveen, teDarp (Drente), werd Woensdag, toen hij voor den landbouwer P. Broekman aan 't rogge binden was, bij 't opkrijgen van een hoopje halmen, om die tot een bos te binden door een daaronder liggende adder in den wijsvinger der linkerhand gebeten. 't ODgure beest beet zoo kwaadaardig dat het aan den vinger beef hangen. De vinger werd dadelijk met een touwtje afgebonden en de arbeider reed in allerijl per rijwiel naar Steenwijk. Hier werd de man door dr. B. Koster behandeld. Op de terugreis naar huis kon de man, die al zieker en zieker werd, al spoedig niet verder en viel bewusteloos op den Berm, langs den rijksweg neer. De jonge Broekman, die hem vergezelde, spoedde zich om hulp naar den landbouwer S. Deze haalde Westerveèn per wagen op en bracht hem naar zijn woning. In- tusschen keerde het bewustzijn weder. Wester veen werd vervolgens per wagen naar zijn huis vervoerd. Des middags was de toestand van den verwonde nog niet beter. Vergiftiging. Omtrent het vergiftigingsgeval te Wognum meldt men Dader: Het vergiftigde vleesch, door 'n slager onder Wognum als worst aan verschei dene personen verkocht, was gekookt in een niet-geëmailleerde pan, die ook gebruikt werd om er aardappelen voor varkens in te koken. Of de vergiftiging nu ontstaan is door het kookgereedschap, of doordat het vleesch bedorven was, moet nog uitge maakt worden. In elk geval was de werking zeer sterk, waDt zelfs personen, die een viertal plakjes gebruikten, zijn ongesteld geweest. VaD de 12 personen, die-van't vleesch nuttigden, zjjn er 10 vrijwel hersteld. Een tweetal, man en vrouw, liggen nog ziek; de laatste vrij ernstig. Ook 2 kinderen van den slager die van de worst nnttigdeD, zijn ziek ge worden, doch hersteld. Opzet is hier geheel buitengesloten. Melk in overvloed. Een paar maanden geleden, toen ten gevolge van mond- en klauwzeer de melkproductie sterk afnam en de melk ongeschikt was voor de kaasbereiding moesten de opkoopers zich bij do kaas boeren van meik voorzien, en steeg de prjjs tot 11 a 12 cent per liler. Thans, nu do ziekte wjjkt, wordt de melkmarkt te Amsterdam overvoerd, en is de overmelk bijna onverkoopbaar, zoodat men thans voor volle melk slechts 4 a 4'/j cent per liter ontvangt. Hoe warm het loas. Vrijdag heeft de thermometer te De Bildt den hoogsten stand opgeteekend sinds do oprichting van het instituut in 1S49. Dn thermometer wees 35 gr. 4 Celcius, dat is 95 gr. 72 Fahrenheit. Als onmiddelijke oorzaken van de hooge temperatuur kunnen genoemd worden de zwakke Z.O.lijke winden en het ontbreken van W.lijke winden over Frankrijk, waardoor de Z.O.lijke lucht- stroomen reeds zeer ver uitsluitend over land hebben gewaaid en zoo droog zijn geworden, dat de zonnestraling weinig door wolkenvorming wordt tegengehou den. Zou 'twaar zijn? Men begint er in Amerika in allen ernst over te denken, bij den katoenoogst in Georgia kleurling-arbeiders door apen te vervangen. De eigenaar van een groote plantage te Savannah kwam op dit denkbeeld door het zien van een jongen chimpansé, die met onvermoeiden ijver aan de werkzaamheden deelnam. Terwijl de negers op de plantage werkzaam waren volgde de aap hun bewegingen met gespannen aandacht. Toen hij einde lijk begrepen had, waar het op aankwam maakte hij zich zoo spoedig mogelijk gereed, het gegeven voorbeeld te volgen en hij deed in een ommezien het werk van wel drie man af. De plantage-bezitter is nog in z'n idee versterkt door een bekenden Londenschen natuurkundige, die verklaarde, dat niets de werkzaamheden van vierhanders bij den katoenoogst in den weg staat, mits men zorg draagt den sterk ontwikkelden imitatiedrang der dieren, door het voor beeld van menschelijke voorwerkers voortdurend te prikkelen. Aldus meldt de „Zwolsche Courant". Tegen hoedenpennengevaar. „Dames met overmatig lange hoeden pennen worden uit spoorwegcoupés en stations weggedaan". Dit is de korte zin van de natuurlijk mijlenlange „Bekannt- machung" waarbij de spoorwegdirectie te Saarbrücken aan het vrouwelijke, reizende publiek te verstaan geeft, dat zij krachtens art. zoo en zooveel van de „Eisenbahn- verkebrsordnung" 6f, de schermdegens waarmede het zijn stofmandjes en brood korven op het hoofd bevestigt van een pommeranzdop, kurk, schroefmoer of ander beschermingsobject moet voorzien, öf de kans zal loopen, desnoods met geweld, uit de stations en spoorweg coupés te worden verwijderd. Een mislukte Köpenichiade. In het stadje Werneuchen kwam dezer dagen een net gekleed heer op het stad huis, die zeide een hooggeplaatst ambte naar dor regeering te Potsdam te zijn en de kas te moeten nazien. Hij deed den loco-burgemeester allerlei vragen en eischte ten slotte de bescheiden en de kas. De loco-burgemeester hoorde den ambtenaar ean tijdje kalm aan, toen het hem echter te bont werd, pakte hij den inspecteur bij den kraag en zette hem zoDder vorm van proces op straat. Als de hooioogst afgeloojicn is. H6T> J Wordt in het voorjaar met groote belangstelling dc groei van hel gras door den veehouder nage gaan, niet minder ia dit het geval, of moest het 't geval althans zijn, bij den groei en do ont wikkeling van het nagewaa. Uok aan dit gewas het ctgroen moet de noodige zorg besteed worden, 't zij dat het moet dienen voor een tweeden hooioogst, zoonis in sommige deelen van ons land, 't zij dat het door bet vee wordt afge graasd, zooals elders in ons land geschiedt. In beide gevallen is het voor den veehouder van groot belang, dat de prod activiteit van het land zooveel mogelijk haar maximum bereikt. Van veel invloed is het weer. Indien n .1. een frissehe regenbui het min of meer uitgedroogde land van nieuwe groeikracht voorziet, zal daardoor alleen reeds de opbrengst vergroot worden. Doch water hoe belangrijk ook en hoo noodzakelijk, is nog niet alles. Er moeten ook voedingstoffen aan wezig zijn. Is in het voorjaar voor een (linke bemesting zorg gedragen, dan zal een tweedo bemesting in den regei niet of slccbt3in gcringo rnatenoodigzijn. Maar vaak laat dc voorjaarsbemes ting te wenschen over en in dit geval zou de veenouder zichzeil schade doen, door niet te zorgen voor een tweede bemesting. Waaruit zal deze bemesting innetcn bestaan? liet is ook bier al weer lastig met bepaalde oyfers voor den dag te komen, omdat dc aard van den bodem van groolen invloed is. Dit is echter wel zeker, dat èn stikstof èn kali vaak noodig kunnen zijn. Phosforzuur is in mindere mate noodzakelijk, behalve op die gronden, welke er zeer arm aan zijn en weinig ontvangen hebben. Eon oogst van SOOO Kg. hooi onttrekt aan den grond 22 a 23 kg. fosforzuur, 77 a 80 kg. stikstof en ongeveer 70 kg. kali, zoodat vooral cbilisalpetcr noodig kan zijn en ook kali- mest. De hoeveelheden behoeven in den regel niet groot genomen to worden Men kan volstaan b.v. met I(J() l 150 k1chili en even zooveel patentkali, dooli boe eerder, hoe beter. P

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2