Buitenland. Uilslag van gohoudon Verkoopiogen. Marktberichten. fjBP^ Advertentiën Advertentiën. Predikbeurten. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend dat de passage met rij- en voertuigen langs den „Doolhof- weg" van den Grindweg tot de Weezen- plaats tot nadere aankondiging gestremd zal zijn. Texel, 4 Augustus 1911. Burgem. en Weth. voornoemd, GAARLANDT. De Secretaris, RUIBING. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van de ingezetenen, dat hij in den regel ten Raadhuize te spreken zal zijn alle werkdagen uitgezonderd op Zaterdag van des voormiddags 10 tot 12 uur. Texel, 4 Augustus 1911. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. De Cocksdorp. De konjjnen doen in Eierland veel schade aan de te veld staande gewassen langs den duinkant. Geheele velden graan worden als 't ware weggevreten. Wel worden van rijkswege vrijakten voor de jacht ver leend, doch niet zoodanig, dat doorloo pend jacht op dit wild gemaakt kan worden. Er blijft altijd een tijd over, dat niet gejaagd mag worden en juist dien tijd maken de konijnen zich ten nutte hun vernielingswerk te volbrengen. Eergisteren lagen er twaalf tjalk schepen in en bij de sluis op vlas te wachten, hetwelk een heele bedrijvig heid gaf. Ouden van dagen kunnen zich herin neren, dat het ongeveer een halve eeuw geleden ook zoo druk kon zijn, doch dan lagen de schepen ook langs den dijk, aan den zuidkant der sluis, waar thans alles verzand is. Oudeschild, 4 Aug. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer C. Schaap, thans klerk der Posterijen en Telegrafie, is geslaagd voor adsp.- commies bij de Posterijen en Telegrafie. Door de vogels. In Hollands Noorderkwartier hebben de vogels dit jaar buitengewoon veel schade toegebracht aan te veld staande gerstbanen. De opbrengst blijft bij velen dan ook beneden het middelmatige, 7 a 9 H.L. per 100 roeden H.A.) De fiscus gefopt. Hoe men de gevolgen eener in alle strengheid toegepaste wet kan ver zachten is te Doetinchem op duidelijke wijze gebleken. Dezer dagen werden daar een zestal runderen in beslag genomen, die uit een verboden kring waren vervoerd. Niette genstaande de dieren volmaakt gezond werden bevonden en er een drietal eerstdaags kalveren moesten, werden zij toch afgemaakt en had de verkoop van het vleesch en de huiden plaats. De oorspronkelijke eigenaren werden koopers van het vleesch voor f 42,57, van de huiden voor f 1.— Onmiddellijk na afloop begonnen de nieuwe eigenaren weer een verkoop en het vleesch bracht thans op f591, de huiden f93. Door de solidariteit van de slagers was deze geschiedenis voor den fiscus geen buitenkansje. Ontbrandbare rieten daken. Ook in ons land zal weldra de deug delijkheid van het Duitsche procédé om rieten daken brandvrij te maken worden onderzocht. Een belangrijke zaak uit een oogpunt van landschapsbescherming. Het „Bouwk. Wbl." deelt het volgende mede. Op verzoek van den beer W. F. C. Schaap, directeur van gemeentewerken te Arnhem, heeft de gemeente Arnhem een terrein beschikbaar gesteld voor het houden van den proef met het ontbrand baar rieten- en strooien dak. Ten einde bet onderwerp nader tot uitvoering te brengen zal een Arnhemscho commissie benoemd worden. Vermoedelijk zal in September a. s. bet gebouwtje gezet wordenden gelieelen winter blijft het staan, om het goed aan weer en wind blootgesteld te hebben, waarna in het voorjaar van 1912 de brandproef zal plaats vinden. Van meerdere zijden mocht het hoofd bestuur blijken van instemming ontvan gen betreffende de wenschelijkheid een dergelijke proef te houden. Krasse oudjes De kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. te Oostwold, laat de diepe en breede gracht om den pastorietuin schoonmaken en uitgraven, niets bijzonders natuurlijk! Wat echter wel een bijzonderheid mag heeten is, dat het werk, en dat nog wel in de heete dagen van tegenwoodig, wordt verricht door drie arbeiders, die resp. 80, 78 en 76 jaar tellen. Het zijn de krasse oudjes Vos, Linkvis en Nap, die dat zware werk verrichten. Gevaarlijk speelgoed. Eenige jongens waren in de 2e Spaarn- dammerdwarsstraat te Amsterdam bezig met het afschieten van zoogenaamde rotjes. Eén der jongens wierp met een aangestoken vuurprojectiel en dit kwam juist in een opengeschoven raam éénhoog binnen. De gordijnen vatten vuur en vlogen in brand, zoomede had een bed, dat te luchten was neergezet, ook eenige schade. De brandende gordijnen werden afgerukt en op straat gegooid, waar de vlammen door de omstanders werden gedoofd. De brandweer, die inmiddels was opgebeld, behoefde geen dienst te doen. Zal liet weer omslaan? Na weken van droge hitte, waarbij het kwik in den thermometer hooger gestegen is dan gedurende zestig jaren in ons land werd waargenomen, terwijl men dagelijks in de courant leest van menschen, die wegens de warmte be zwijken of door den bliksem getroffen worden, of bij het baden verdrinken, van verwoestende branden, van aanstaande melk- en waterschaarste, van algemeens verslapping van het werk na zulk een tijd vraagt men zich met bezorgd heid af, hoe lang dit nog duren moet? Maar eindelijk, hoewel de teekenen nog niet duidelijk zijn, eenig uitzicht op „omslaan" van het weer. De Wetterwarmte te Weilburg meldt dat in het Zuidwesten de lucht werkt en een verandering van het weer in aantocht schijnt. Ook het Berlijnsche instituut gaf een dergelijke prognose. En het instituut in De Bilt acht afkoe ling na onweer waarschijnlijk. Konijnenplaag. De boeren van Hasselt klagen luide over de konijnenplaag. Ongelukkig kan onmiddellijk weinig aan dat euvel worden verholpen. De wantoestand bewijst echter, hoe dringend noodig het is dat de jachtwet tot herziening kome en aan een groot sociaal onrecht een eind worde gemaakt. Wanneer men daar velden haver ziet liggen, dermate door de konijnen ver woest, dat de boeren het oogsten niet meer waard achten wanneer men hoort verklaren, dat vele velden geen tiende gedeelte opbrengen van hetgeen zonder de konijnenplaag zou zijn geoogstwan neer men de sarcastische opmerking hoort, dat de akkers het volgend jaar niet bemest behoeven te worden, wijl de konijnen daarvoor gezorgd hebben wanneer men let op de gaasafrastering een extra uitgave welke langs sommige akkers is gemaakt en die nog geen voldoende beschutting blijken wanneer men de boeren hoort klagen, dat, nu de haver verdwenen is, de boekweit aan de beurt der vernieling is, dan behoeft men voor de onrecht vaardige werking der jachtwet geen nader bewijs. Het is onverdedigbaar, dat de boeren een groot gedeelte van hun oogst moeten afstaan om wild te voeren en er is geen rechtsgrond te vinden voor het verbod, dat een landbouwer, die zoo onbillijk en buiten iedere verhouding zijn oogst ziet aangetast, dat maar lijdelijk moet aan zien en er geen vergoeding voor krijgt. Tegen muggen en vliegen. E. Th. Witte geeft in „Buiten" eenige middelen tegen muggen en vliegen Een paar zeer eenvoudige middelen zijn er om tegen die lastige bezoekers beschermd te zijn, Wil men geen mug gen in de slaapkamer hebben,dan hange men er enkele frisch gesneden takken van een gewonen noteboom in op en de diertjes zullen de plek mijden, waar die hangen. Doch niet iedereen heeft 6en noteboom in zijn tuin staan en dan is er een ander middel, n. 1. kruidnagelolie. Wanneer men voor het naar bed gaan het gelaat met een paar druppels van die olie insmeert, zal men geen last van muggen hebben. Wel verspreiden beide een bijzonder aromatischen geur, doch men went daar spoedig aan en merkt er dan niets van. Ook vliegen kan men gemakkelijk uit de kamers houden door voor de vensters die men des zomers open zet, enkele Pelargonium- en Calceolariaplaüten te zetten. Het schijnt, dat ze den bijzonderen geur van deze planten niet verdragen kunnen en door een raam, waar zij voor staan, niet naar binnen zullen vliegen. Voor de warme dagen. Wij ontleenen aan het Gr. Dbl.: Alles wordt een gewoonte. Zelfs de verzengende hitte, die de bladeren in Juli reeds aan de boomen doet verkwijnen die de chocolade-bonbons in automaten tot zoete mosterd maakt en de kaars in de fietslantaren doet smelten. Het men- schelijk aanpassingsvermogen is groot. Men is nu aan negentig graden warmte gewend en vindt een zeventig-tempera tuur koel. Allemaal gewoonte. We leggen een korreltje zout op de tong de dokter heeft het aangeraden en hebben nergens last van. Vroeger kregen we dorst op zout, nu slikken we zout nadat we drinken, overwegende, dat onze maag er behoefte aan heeft. Wie laboreert aan zoutzuur-arm maagsap, ondervindt, dat bij stijgende temperatuur dat euvel zich in sterkere mate doet gevoelen. Maag- katarrhale aandoeningen, die thans veel voorkomen, zijn vaak te wijten aan de al te sterke zoutafscheiding in het zweet zeggen zij, die het weten. Touristen kunnen ervan meepraten, dat keukenzout een ware verkwikking is, wanneer de maag, na een vermoeienden, verhittenden tocht, begint te hinderen. Na deze gewichtige uiteenzetting is natuurlijk ieder overtuigd van het nut van zout-slikken in dezen kritieken tijd. Maar dat in te zien is niet voldoende. Jawel, zei er een kastelein. Dan laat ik achter op de bordjes waar „ijs" op staat „zout" drukken en hang de bordjes om. De bordjes zijn verhangen maar.... men bestelt nog steeds ijs. Domme menschen I Surprise. Bij een bewoner van een huis aan den Graafschen weg te Nijmegen sloop een vreemde kat, die al eens weggejaagd was, stilletjes binnen op een oogenblik dat de deur op een kier stond. Eenmaal in de gang, wandelde zij behoedzaam de voorkamer in, en verschool zich daarna in een linnenkast, die toevalligerwijze ook een beetje open stond. Een half uur later kwam de bewoner in de voorkamer, hoorde eenig gestommel in de kast, keek eens en zag verrast de ouwe poes met zeven jonge poesjes in de kast liggen. Een zonderling man. James B. Hammond, de uitvinder van den brief-tikker, die zijn naam draagt, is natuurlijk geen geWoon man, waarvoor zijn uitvinding reeds op zich zelf het bewijs is. Maar nu heeft Hammond een zoo Amerikaansch plan bedacht, dat zelfs zijn landgenooten er verbaasd over doen staan. Hammond gaat een spelevaart ondernemen, welke, volgens het plan, 27 jaar zal duren. Die reis wordt onder nomen met een speciaal voor het doel gebouwd motorjacht van 95 Eng. vt. lang. Het vaartuig bevat o. m. een berg ruimte voor een auto en is met de uitgezochtste gemakken toegerust. Ham mond wil niet langer aan den vasten wal leven; voortaan zal hij zijn leven slijten aan boord met zoo af en toe eens een autouitstapje aan den vasten wal. Maar nu de duur van den tocht: 27 jaar! Wel, heeft Hammond gezegd, ik ben nu 73 en reken er vast op, de honderd te halen. En dan dat is dus over 27 jaar trek ik mjj terug en geef ik het jacht weg aan de regeering, Brand op de Luneburger heide. Een geweldige heide- en boschbrand is op do Luneburgerheide begonnen. Groote bosch- on heideten-einen zijn verbrand. 3 e^cadrons dragonders en de brandweer uit don omtrek zyn ter plaatse om hulp te bieden. Nader meldt menDe brand op de Luneburgerheide duurt nog voort en richt groote verwoestingen aan. De geheele bevolking van de streek neemt aan den strijd tegen het vuur deel. Vrijdag 4 Aug. 1911. in Hotel do „Lindeboom" Notaris G. J. O. D. Dikkers. Een Hoeren huis met Erf in de Juliana- straat, groot 199 centiaren, Een Tuin naast genoemd perceel groot 164 centiaren, Een overtuin, groot 212 centiaren. Kooper Ario de Waard voort 3220.— Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 29 Juli tot en met 4 Aug. 1911. GEBOREN: Geene. ONDERTROUWD: Jacobus Hendricus Kuijper en Maria List. GETROUWD: Geene. OVERLEDEN Jacob List, oud 79 jaar, ougeh. (WaalenBurg). Neeltje Witte, oud 74 jaar, wed. van Gerrit Klaassen, (den Burg), GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: 1 portemonnaie inhoudende eenig geld en 1 blauwe kiel. van 15 Juli1 Aug. GEBOREN Geertruida Margarethad.v. Arien Kooiman en Trijntje Pais. Schagen, 3 Aug. Aangevoerd: 15 Geldekoeien f 150 a f 240 67 Vette Koeien f 195 a f 335, 25 Kalfkoeien f 150,a f 300 60 Nuchtere Kalveren f 7 a f 23. 60 Lammeren f 8.a f 15. 40 Vette Varkens 43 a 50 cent per Kg. 50 Biggen f 9.— a f23, Boter f 1.45 a f 1.55 per K.G. Kipeieren f 3.25 a f 4,25 per 100; Leiden, 4 Aug. Ter markt aangevoerd 51 Stieren f124,— a f 321,—; 166 Kalf- en Melkkoeien f 174 a f 321; 95 Varekoeien 132 a f 253 157 Vette Ossen en Koeien 1191 a 1305 63 Kalveren (vette) f 62 a f 136 43 Kalveren (magere) 1 5.a 1 9. Lammeren f a f 523 Schapen (vette) f 16.a f 24.— 425 Schapen (weide) f 15,a f 19,— 616 Magere Varkens f 15— a f 42,--; 510 Biggen f 6.— k f 11. Zondag 6 Augnstus 1911 HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Vm. 10 uur ds. Kijne H. Doop. Waal, Vm. 10 uur ds. Van der Waa. Oudeschild. Vm. 10 uur ds. Visser, Nam. half 3 ds. Poort van Helder Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. v. Dijk van Steenwijkerwolde. Oosterend. Nm. 3 uurds. Visser. Coclasdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. half 10) ds. Rooseboom Nam. 3 uur )van Hillegersberg. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. de Hol), van Medomblik. Den HoornVm. 10 uur de Hr. H. J. Woelders, Theol. cand. en student aan het Se menari der Doopsgezinden te Am sterdam. voor VIEIt achtereenvolgende plaatsingen in de Tcxelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Ondertrouwd JACOBUS HENDRICUS KUIJPER en MARIA LIST. Haarlem n Texel Augustus 1911. Abus. reeds Woensdag geplaatst. Utlg. Burgerlijke Stand der Gemeente Vlieland.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2