N°. 2493. Êondag 20 Augustus 1911. 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTEN TIÉN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Tex el INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente^exel maakt bekend, dat het kohier der belas ting op bedrijfs en andere inkomsten no. 2 over het belastingjaar 1911/12, invorder baar verklaard op den 12 Aug. 1911, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorko mende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 17 Aug 1911. De Burgemeester, GAARLANDT. JACIIT. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de volgende bekendmaking is aangeplakt. De Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland, Gelezen het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie dd. 2 Augustus 1911 no. 2 Gelet op de artt. 9 en 11 der „Jagtwet"; Brengt ter kennis van belanghebben den, dat in Noordholland: a. de jacht op grof wild zal worden geopend op Woensdag 1 November 1911, met zonsopgang b. de jacht op klein wild met uitzon dering van die op hazen 'en fazanten zal worden geopend op Vrijdag 1 Septem ber 1911, met zonsopgang; c. de jacht op hazen en fazanten zal worden geopend op Maandag 2 October 1911, met zonsopgang; d. de korte jacht dagelijks, met uit zondering van den Zondag en de lange jacht alleen op Woensdag en Zaterdag zal mogen worden uitgeoefend. En zal deze in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke ge meente van Noordholland worden aan geplakt. Haarlem, 8 Augustus 1911. De Loco Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, P. B. J. FERF. Texel, 18 Augustus 1911. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. TEXEL, 19 Aug. 1911. Een nieuwe sport. Bij bekkenslag werden Woensdag de liefhebbers en belangstellenden in het korfbalspel opgeroepen om op een aan gegeven terrein samen te komen. Niet als liefhebbers, doch als belang stellend in alles wat kan strekken tot eene gezonde lichaamsbeweging, begaven we ons naar het terrein, waar het korfbalspel zou worden beoefend. Het ligt niet op onzen weg de finesses van dit spel uiteen te zetten, dit zij aan anderen overgelaten, we willen er slechts op wijzen dat het ons voorkomt dat het korfbalspel een gezonde lichaamsbewe ging is, minder gevaarlijk dan het voet balspel. Wjj constateoren dos enkel dat het korfbalspel hier zijn intrede heeft gedaan. De voortgang er van zal afhangen van de ambitie der beoefenaars. Uitslag loting Nationale Militie. 1 Barhorst, Carel Clemens E. 2 Knol, Simon August E. 3 Vonk, Arie Br.d. O. 4 Brouwer, Cornelis Lich. O. 5 Dijt, Hendrik H. 6 Witte, Cornelis Dirk Br.d. B. 7 Schrama, Jacob B. 8 Koorn, Pieter Jan Br.d. B. 9 Spigt, Hendrik Harmen Lich. K. 10 Boon, Jan E. 11 Kok, Gerrit B. 12 Smit, Hendrik K. 13 Keijser, Pieter O. 14 Thomassen, Thomas E. 15 Rab, Jacob Cornelis B. 16 Wegman, Gerard B. 17 Huisman, Corn. H. 18 Heerding, Herman Kasse H. 19 Koorn, Jacob Br.d. B. 20 Vis, van der Jan Jacob Br.d. O. 21 Wiele, v. d. Petrus Hendrikus Lich.S. 22 Koorn, Arnoud Pieter Lich. B. 23 Slikke, van der Pieter E. 24 Flens, Sijbrand Jan K. 25 Nieuwenhuizen, Dirk B. 26 Drijver, Jacob Br.d. O. 27 Kok, Pieter H. 28 List, Jan K. 29 Halsema, Bernardus Lich. E. 30 Ocqué, Izaak Lich. O. 31 Witte, Jacobus H. 32 Ridder, de Hendrik E. 33 Koorn, Jacob Cornelis H. 34 Dop, Jacob W. 35 Dissel, Pieter E. 36 Hoogerheide, Pieter Lich. S. 37 Porto, de Thomas Br.d. W. 38 Duinker, Jacob W. 39 Smit, Cornelis H. 40 Boon, Cornelis Br.d. H. 41 Wuis, Teunis Lich. S. 42 Coevert, Nicolaas B. 43 Visser, Pieter H. 44 Flens, Johan Gerard B. 45 Witte, Jacob H. 46 Witte, Jan Cornelis Lich. E. 47 Brouwer, Cornelis Abraham E. 48 Dros, Pieter E. 49 Room, Hendrik B. B. beteekent Burg. O. Oosterend. W. Waal. E. Eierland. H. den Hoorn. S. Oudeschild. K. Koog. Br.d. Broederdienst. Lich. Lichaamsgebreken. Een nalezing. Het lot heeft weder aangewezen aan wie van de jongelingschap de taak zal zijn opgedragen het vaderland te dienen. De lotingsdag is voor de daarbij be trokkenen een evenement in het leven en het is zeer verklaarbaar dat zulk een stond aanleiding geeft om van de gewone levensgang af te wijken. In vroegere jaren was zulk een dag meermalen het tooneel van bachanaliën, waaraan we gelukkig zoo langzamerhand ontwenden. Geheel schijnt daar evenwel nog niet mede te zijn gebroken en is het nog de flesch welke sommigen schijnt te moeten inspireeren om de vreugde of tegenslag te kunnen verdragen. Ook nu bleven we daarvan niet be vrijd. Enkelen, doch gelukkig zeer enkelen meenden het noodig nog eens weder de oude weg te moeten gaan, en gaven het walgelijk aanzicht te aanschouwen, dat do drank die den mensch de noodige courage heet te moeten verschaffen ook den mensch ontsierd, en tot minder dege lijke dingen verleidt door het zich be spottelijk aanstellen, terwijl het langs de straat werpen van flesschen zeker niet van gevaar ontbloot was voor wandelaars dieren en fietsen. Toch waren het geen drinkers van professie 'die zich hieraan schuldig maak ten, (die kennen we hier niet), slechts zwakken van 'n dag. Do lotingdag is voorbij; behalve hot hierboven geciteerde verliep de dag in goede orde en hadden overigens geen ongeregeldheden plaats. Dat voor ko mende jaren, we ook nog van zulk een uitwas verschoond mogen blijven, is zeker een wensch, die velen zullen deelen. Openluchtmeeting;. Voor morgen, Zondag, herinneren wij aan de aangekondigde „Openluchtmee ting", te houden namens de Ned. Ver- eeniging tot afschaffing van Alcoholische dranken, des namiddags te 2 uur op het land van den Heer Aug. Keijser, achter de Weverstraat. Vlieland. Het badseizoen, in den aanvang niet zeer druk, behoeft in Augustus niet onder te doen voor dat van het vorig jaar. Hotel en pensions, waarbij zich twee nieuwe voegden, zijn meer dan vol. Op het strand is het vooral des morgens zeer levendig, stadskinderen genieten er volop en met hen worden volwassenen weer kind, een recht prettig sans gêne heerscht daar aan de Noordzee. Twee vacantie-kolonies brachten eenige weken hier door. En des Zondags met de uit stekende gelegenheden dit seizoen aan geboden komen öf met de Kraus of met de Ada vele dagjes menschen hierheen. De frissche zeereis alleen deed in dezen warmen zomer reeds velen verlangen naar een tochtje naar de eilanden. Vreemde ziekte. Ten plattelands in Drente komt in den laatsten tijd een eigenaardige ziekte onder de menschen voor. Verschijnselen van deze ziekte zijn een zwarte tong en groote lusteloosheid. Ze heeft reeds eenige offers geëischt. Een flinke zwemmer. Een jeugdig zwemmer te Zwolle heeft een sterk staaltje van uithoudingsver mogen gegeven. Hij begaf zich te 5.53 bij 't zwembad in het Zwartewater, arriveerde 6:38 aan de Rademakerszijl, 8.39 aan de Oude Vecht en 9.45 te Hasselt. Zonder zich uit het water te begeven of rust te nemen had hij, na ongeveer 4 uur zwemmens, zijn doel bereikt. Een roeiboot volgde hem op zijn tocht. Elf huizen verbrand. Te Spekholzerheide bij Kerkerade zijn Dinsdagavond 11 woningen, bewoond door arbeidersgezinnen, verbrand. De schade is zeer groot. Weer naar moeder. Eenige dagen geleden werden twee jonge kalveren in gezelschap van het moederb-iest overgebracht van Santpoort naar den landbouwer K. in den Houtrak- polder te Halfweg, waarna de koe weer werd teruggebracht naar haar oude wei te Santpoort. Des morgens van den volgenden dag miste de landbouwer K. de kalveren. Wie schetst echter zijn verbazing, toen hij van den eigenaar vernam, dat de jonge beestjes des nachts den terug tocht naar Santpoort hadden ondernomen én 's morgens werden aangetroffen in de weide bij hun moeder I De uitdrukking „zoo dom als een kalf" kau voortaan achterwege worden gelaten. Hitte overdag 's nachts vorst. Men schreef aan de „Stand." „Bij de groote hitte, die we thans in de hondsdagen beleven, is het wel op merkelijk, dat het de laatste nachten in Friesland vriest. Zijn oorzaak vindt dit iu den koudeu Noordenwind, die den laatstmi lijd bier waait. Hierdoor wordt ook de regen opgehouden, waa. .ar met groot ^erlangen wordt uitgezien." Haast ongelooflijk 1 De brand bij Roermond. Omtrent een brand te De Weerd bij Roermond deelt de „Mab," het volgende mede Het bij ieder hier bekende gehucht „De Weerd", de uitspanningsplaats van de meeste Roermondenaars, stond in vuur en vlam. Dit gehucht is op een kwartier afstands van de stad aan de overzijde van de Maas gelegen en van uit Roermond goed zichtbaar. Tallooze menschen ston den langs de Maas het indrukwekkend tooneel te aanschouwenhet hoog op laaiende vuur tegen dan zwarten hemel aan den overkant, het telkensin de hoogte slingeren van brandende binten, die met een regen van vonken weer daalden. Soms dreef de wind heele bundels bran dend hooi de lucht in, die opvlamden boven, en dan uitgebrand plotseliDg ver dwenen waren. Op grooten afstand hoorde men het knetteren van het houtwerk en het akelig geloei van het vee, dat men trachtte te redden. Spoedig na het uitbreken van den brand werd de Roermondsche brandweer gealarmeerd, die onmiddellijk met alle middelen uitrukte. Ter plaatse van het onheil aangekomen, had het vuur zoo snel om zich heen gegrepen dat reeds een zestal boerenwoningen in lichte laaie stonden. De woningen, bewoond door de land bouwers C. Hamans, Geenen, Keuven, Bremmors, Yestjens en Timmermans waren reeds niet meer te redden. Onder deze boerenwoningen zijn 2 flinke boer derijen van groote uitgestrektheid. De brandweer kon weinig uitrichten. Spoedig vatte ook de R.-K. kapel vlam. De brandweer beperkte zich nu tot het nathouden der nabijgelegen perceelen. Het vroeger zoo interessante en wel varende gehucht leverde nu een treurigen aanblik op. Alle woningen, waar het vuur gewoed had, waren tot den grond afge brand. Geen meter hout was overgeble ven alle brandbare deelen waren ver dwenen en slechts brokstukken van de zwaite muren restten. Het vuur had dan ook overvloedig voedsel gevonden en de langdurige droogte en de lichte wind hielpen het hunne. Verschillende schuren, die nu verdwenen zijn, waren propvol met hooi en graan van den oogst. Dat er dan ook een buitengewone hitte heerschte, blijkt wel hieruit, dat in de nabijheid staande groene vruchtboomen, meest appelboomen, plotseling in brand vlogen en er na korte oogenblikken niets meer overbleef dan een rookend stuk van den stam. Die mogen nog van geluk spreken. Steven Stroek en nog een Volendammer lieten zich, na een bezoek aan de kermis te Hoorn, per auto huiswaarts rijden. Aan den Jaapweg, bij Edam, is de auto omgevallen, waarbij Steven een been brak. Hij is ter verpleging naar hetO.L.V. Gasthuis te Amsterdam vervoerd. De auto werd zeer beschadigd. Volgens een van andere zijde toege zonden bericht waren de vier inzittende die in een wel wat al te vroolijke stem ming verkeerden, bij den val der auto te water geraakt. Zij hadden, vermoedelijk door den schrik tot bezinning gekomen, zich nog goed weten te redden. Nws. Een raadszitting in de buitenlucht. De gemeenteraad van Haren (Gronin gen) heeft Maandag in de open lucht vergaderd. Het gemeentebuis wordt ver bouwd, het was warm en daarom trok de raad naar een koffiehuis in de buurt en hield in den tuin daarvan zijn zitting. Wat de heeren tijdens de debatten verteerden, weten wij niet. TE2ELSCHE COURAHT. Abonnementsprijs per S maanden. Voor de Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere anden met verkooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 8 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1