N°. 2494, Donderdag 24 Augustus 1911. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland» 24ste Jaargang. Van week tot week Uit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor db Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere anden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nur op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 5 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel; Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Vrijdag den 25 Augustus 1911 des voormiddags te lO1/» ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, den 22 Aug. 1911. De Burgemeester van Texel, GAARLANDT. Onderwerpen ter behandeling: 1. Onderzoek geloofsbrieoen. 2. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 3. Aanbieding gemeentebegroting 1912. 4. Vaststelling gemeenterekening 1910. 5. Goedkeuring rekening 1910 Alg. Armb. 6. Benoeming onderwijzeres aan de school te den Burg. 7. ld. aan de school te de Cocksdorp. 8. ld. gemeentegeneesheer. 9. Voorstel opheffing betrekking onder wijzeres in uak K etc. aan de school te de Cocksdorp. 10. Vaststelling belooning gem. reiniger. 11. Benoeming gem. reiniger. 12. Voorstel tot toekenning uan subsidie uoor den in 1910 gehouden teekencursus. 13. Benoeming ambtenaar u/d burgerl.st. 14 Wijziging uan de uerordening regelende de uerdeeling der werkzaamheden uan de ambt. u/d Burgerl. Stand. etc. 15. Afschrijuingen reclames hoofd, omslag. 12—19 Aug. Sedert we ons vorig overzicht schreven zjjn een tweetal bekende Néderlanders, mannen van beteekenis, naar hun laatste rustplaats geleid en we achten het ons aan hun verdiensten verplicht hier enkele woorden aan hun nagedachtenis te wijden. De lezer zal begrijpen dat we op het oog hebben den staatsman mr. J. C. de Marez Oyens en den schilder Jozef Israels, wier verscheiden dezer dagen gemeld werd. De dood van eerstgenoemde kwam vrij wel onverwacht. Midden uit het leven werd hy weggerukt terwjjl hij in den vreemde met de zynen eenige verpoozing zocht. Waarschijnlijk tengevolge van een vnl kwam hij in het Zwitsersch gebergte om hei leven en eerst na eenige dagen van angst en spanning werd zijn lijk gevonden. Tragisch einde van den staatsman, die nog zooveel werklust en werkkracht bezat. Do heer de Marez Oyens behoorde tot den kleinen kring der Christenstaatslieden waarvoor mede- en tegenstanders beide eerbied hadden. Was hij een overtuigd aanhanger der rechtsche beginselen, hy wist door de wijze waarmee hij dezen beleed en uitleefde, alsmede door de wijze waarop hij gewoon was, andersdenkenden te beoordeelen, aller achting te verwerven. In allerlei arbeid op Christelijk gebied stond hij vooraan, maar inzonderheid op het terrein van het publieke leven, als dienaar van den staat was zjjn arbeid be- teekenisvol. Lange jaren stond hy aan het hoofd van de afd,6eling handel en spoor wegen van hot departement van Watci- staat totdat in 1901 door hem zitting werd genomen in het Kabinet Kuyper als mi nister van Waterstaat. Na z\jn aftreden had hij zitting in allerlei staatscommissies en het vorig jaar vaardigden de Zuid-Hol- landscho Staten hem af naar de Eerste Kamer ter vervanging van den heer Van Heeckeren van Keil. Behalve een uitnemend staatsman was hij een voorbeeldig mensch met veel liefde voor het schoone, ook op het gebied van het klassieke en dat der muziek. Ging in mr. de Marez Oyens een onzer uitnemende staatslieden heen, in Jozef Israels verloor ons land zijn grootmeester onzer hedendaagsche schilderschool. Hij bereikte bijna den 88-jarigen leeftijd en men mag zeggen dat hij als 't ware ge vallen is mee het penseel in de hand. Bijna tot aan zijn laatsten ademtocht heeft hij zich g6wijd aan de kunst die hem zoo lief was, die hem onverwelkelijke lauweren gebracht heeft en in wier wereld zijn naam eeuwig zal voortleven als een der hoogst begenadigden. Want niet alleen was hij een man van groote beteekenis voor de Nederlandsche schilderskunst in het bij zonder, hij was het ook voor de kunst in het algemeen. En toch, als schilder van het Hollandsche leven heeft hij zich van zijn beste zijde laten kennen, niet van het Hollandsche weeldeleven maar van het leven met zijn zorgen om het dagelijksch brood en dat heeft hij vast weten te leggen met zijn penseel op een wijze die tot weemoed en meélevön dwingt. Uit zijn werken spreekt de ziel van een diep en innigvoelend mensch naast den fijnen blik van den kunstenaar. Zijn kunstwerken hebben zijn roem ge dragen ver over de grenzen van ons land en in zijn nagedachtenis in den vreemde is Nederland geëerd. Ook in hem is een van onze grootste mannen heengegaan. Te Brussel heeft Woensdag de groote aangekondigde betooging plaats gehad van de verbonden liberale, sociaal-democratische en christelijk socialistische partijen ten gunste van het algemeen stemrecht en 't verplicht onderwijs. Deze betooging door de pers der genoemde partijen voldoende voorbereid was over weldigend. Uit alle deelen van het Belgen- land waren de manifestanten opgekomen en de stoet die door de straten trok was onafzienbaar. Bij de zeehaven was het punt van samenkomst en daar werd de reus- achtigste optocht gevormd die Brussel ooit in zijn straten zag. Naar schatting werd er door 200 a 300.000 menschen aan deel genomen. Er was muziek en vaandelvertoon in den stoet. Een kanonschot was het sein tot vertrek en provincies gewijze werd afgemarcheerd, waarbij iedere provincie door een ballon met naam aangegeven was. De optocht begaf zich naar de hoogte van St. Gillis, een groot park, waar ver schillende spreekgestoelten opgeslagen wa ren en tal van sprekers het woord voerden. Nadat vervolgens door een kanonschot daartoe het sein was gegeven spraken de leiders met luide stem de volgende eed uit De werklieden en democraten van België, vereenigd te Brussel op 15 van Oogstmaand, in plechtige betooging, zweren te strijden zonder duur noch ruste tot de algeheele verwering van het Schollaertontwerp, en tot de verwezenlijking van het algemeen stemrecht en 't verplicht onderwijs." Onder groot enthousiasme werd toen door de duizenden door het opsteken der armen den eed afgelegd. Het was voor de oppositie tegen het huidige regeeringssysteem in België een dag van groote krachtsontplooiing en pro paganda. —o—o—o— Engeland doorleefd dagen van groote beroering. Niettegenstaande de bemoeiingen der regeering, trots de waarchuwingen van deze hebben de leiders der georganiseerde spoorwegbeambten het gewaagd de alge- meene spoorwegstaking uit te roepen. Wel is de staking op het oogenblik dat wij dit schrijven lang nog niet algemeen, maar toch heeft ze in den treinenloop in som mige deelen van het Vereenigd Koninkrijk reeds veel stoornis teweeggebracht. Toch blijft er nog eenige hoop, dat de onder handelingen die weer heropend zijn, nog tot een spoedig einde van den noodlottigen strijd mogen leiden. De spoorwegstaking kwam niet onver wacht. Ze heeft eenige dagen lang gedreigd voor ze uitbrak en men mag zeggen dat zeer veel gedaan is om haar te voorkomen. Vooral van de zijde der regeering. De strijd tusschen de directies der spoor wegmaatschappijen en de vakvereenigingen gaat hoofdzakelijk over de toepassing der in 1907 gesloten overeenkomst, speciaal over de daarbij in het leven geroepen Ver zoeningsraden. In 1907 wilden de directies van deze raden eerst niets weten maar op aandrang van de Board of Trade namen ze er genoegen mee. Nu ze evenwel eenige jaren gewerkt hebben willen de beambten ze weer missen omdat naar hun beweren de directies er een verkeerd gebruik van maken, ten nadeele van de werklieden. Thans echter houden de directies vast aan de Raden en ze eischen dat de beambten zich zullen houden aan de overeenkomst van 1907 die tot 1914 van kracht is. Al de pogingen om beide partijen tot overeenstemming te brengen mislukten. Ook niet die der regeering. Minister Buxton, die het beheer heeft van het departement van handel, heeft conferentie na conferentie gehouden met de vertegenwoordigers van de beide partijen. Donderdagmiddag stelde de minister voor het laatst aan de leiders der werklieden een aantal vragen, die ze ontkennend beantwoordden. Ze bleven er bij, dat de Verzoeningsraden verdwijnen moesten, omdat ze de directies ruimte gaven tot willekeur, waarop de regeering met het voorstel kwam om een commissie in te stellen teneinde een onderzoek in te stellen naar de werking der Verzoeningsraden en of deze gewijzigd dienden te worden. De vertegenwoordigers der spoorwegmaat schappijen verklaarden zich voor het voor stel doch die der vakvereenigingen ver klaarden zich er tegen. Het ultimatum door laatstgenoemden gesteld nl. om binnen 24 uren te berichten of de directies bereid waren nader over de Verzoeningsraden te onderhandelen, had op de directies geen uitwerking gehad en de algemeene sta king werd geproclameerd. Zooals we boven reeds opmerkten zal van een algemeene" staking wel geen sprake kunnen zijn omdat van de spoor wegbeambten slechts een vierde deel bij de vakvereenigingen aangesloten zijn. Maar toch is hun aantal wel zoo groot, dat zc groote stoornis kunnen brengen in het verkeer zooals nu reeds overtuigend ge bleken is. Volgens de laatste berichten is de staking opgeheven en zya de militairen naar hunne garnizoens teruggekeerd o oo De onderhande'ingen omtrent de Marok- kaansc'ne aangelegenheden willen nog maar niet opschieten naar het schijnt. Er liepen in do laatste dagen weer allerlei goruchten die er op wezen dat de vertegenwoordigers van Duitschland en Frankrijk het maar niet eens kunnen worden. Het Parijsche blad „Matin" wist zelfs te vertellen dat de onderhandelingen geheel en al mislukt waren en daarop is de Fransche pers van leer getrokken tegen Duitschland. Naar haar beweren weet Kiderlen Wachter niet wat hij wil en kwam hy in den laatsten tijd telkens met nieuwe voorstellen, die steeds onaannemelijker werden. Naar de Fransche bladen beweren staat de Duitsche vertegenwoordiger te zeer onder den invloed der Al. Duitschers, die moord en brand schreeuwen over het toegeven aan de eischen van Frankrijk. De Duitsche bladen ontkennen dat evenwel. Toch is ook in de offleieuse Duitsche pers gemeld dat Cambon en Kiderlen Wachter het nog niet over de grondslagen eens zijn. Er heerscht zoo weder een pessimistische stemming, 't Is te hopen dat er spoedig klaarheid kome. TEXEL, 23 Aug. 1911. De Markt. Geen vlugge geest kenmerkte de markt van Maandag. De aanvoer was aan vankelijk van weinig beteekenis, doch langzamerhand werd die iets grooter, mogelijk noodgedwongen, door de voort durende droogte. De kooplieden die maar moeilijk afzet gebied schijnen te kunnen vinden voor het vee, waren niet zoo erg kooplustig, tengevolge waarvan de prijzen niet hoog genoemd kunnen worden. Ten dezen opzichte was er geen juichenstof. De Meeting. Vaal en grauw, dor en droog teekent de weide, fel schijnt de zon aan een wolkelooze blauwe hemel, een tiental personen gehurkt tegen de tuinwal die weinig of geen schaduw biedt, en idem zooveel personen rond een bakwagen die straks als spreekgestoelte zal dienst doen benevens een grazend paard, zoo onge veer was de toestand op het meeting- terrein Zondag klokke twee. Doch het werd beter, niet wat betreft de dorre weide en de felle zon, doch het aantal bezoekers werd grooter en toen tegen half drie het spreekgestoelte, alias bakwagen, in de schaduw der boomen aan de weg werd geplaatst, groeide het aantal bezoekers spoedig tot een honderd tal. Met een gepast woord opende de heer J. Duinker van Zaandam de vergade ring en verleende de eerste spreker de hoer v. d. Sluis van Amsterdam, het woord, die zijn rede over een vijand van het volk begon met in eenvoudige, on opgesmukte taal de bekende tabel van Tolstoï aan zijn toehoorders te vertellen, waarvan de hoofdstrekking is, te doen zien hoe door de sterken drank de beste en gemoedelijkste mensch, zacht uitge drukt tot een onmensch wordt gemaakt, die zich beneden het dier verlaagt. Spreker gaf vervolgens uit eigen er varing als onderwijzer in de provincie Friesland staaltjes ten b9ste als beves tiging van bovenstaand niet alleen, maar tevens om te doen zien, hoe nadeelig het drankgebruik der ouders werkt op de kinderen in meer dan een opzicht en op het gezin in het algemeen. Voorts deelde spreker mee hoe, op getuigenis vau den heer Directeur van het krankzinnigengesticht Duin en Bosch 20 a 25 7» der gevallen van krankzinnig heid direct of indirect te wijten zijn aan den drank, hoe Dr. Vos van Hellendoorn veibaudt vindt tusschen alcohol en TEXELSCHE COURANT. Ipgj o—o—o

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1