N°. 2496. Donderdag 31 Augustus 1911. 24ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Van week tot week lïit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANÖE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Keuring van Dekhengsten. 19—26 Ang. We zitten nog in den vacantietyd en aan de afwezigheid van belangrijk binnen- landsch nieuws is dat wel te merken. Er viel in de afgeloopen week weinig belang rijk nieuws binnen onze grenzen voor. Enkel van een paar nieuwtjes op parle mentair gebied zouden we melding willen maken. Allereerst, dat blijkens een bericht in het Volk de commissie voor het onderzoek der Verzekeringswetten van Min. Talma verrast is geworden met een vrij groot aantal wijzigingen die de minister nog in zijn ontwerpen wil aanbrengen, alsmede van een stapel amendementen die door leden der Kamer op de ontwerpen zijn ingediend. Een en ander zal de commissie ongetwijfeld nog veel nieuwen arbeid be zorgen en den dnur van het onderzoek niet onbelangrijk verlengen. Nu het betreffen zeer ingrijpende wets ontwerpen en daarbij komt het meer op de degelijkheid dan op de vlugheid van het onderzoek aan. Het tweede nieuwtje bevestigt opnieuw dat minister Talma een harde werker is, zooals uit do reeds door hem ingediende lijvige wetsontwerpen reeds eerder gebleken is. Thans heeft de minister alweer een belangrjjk ontwerp in de maak althans een schema van wettelijke verzekering voor zeelieden en zeevisschers is aangekondigd. Voordat dit ontwerp evenwel door den miniater bij de Kamer aanhangig gemaakt wordt, wenscht hij het te onderwerpen aan hot ooideel van mannon van het vak. Mot dat doel heeft hy een uitnoodiging gericht tot alle vereenigingen die bij de Zeevaart en zeevisscherij betrokken zijn om iemand to willen aanwijzen om zitting te nemen in een commissie die ingesteld zal worden tonoinde het ontwerp nader onder de oogen te zien. Minister Talma workt nogal gaarne met dergelijke Commissies en het valt niet te ontkennen dat zulks zijn goede zijde heeft. Het gaat niet gemakkelijk de Kamer te bevredigen en als de minister dan zoo'n commissie van vakmenschen achter zich heeft dan beteekent dat voor hem in de Kamer een flinken steun in den rug. —o—o—o— Het nieuws over Marokko is samen te vatten in enkele woorden. Cambon de Pransche gezant heeft te Parijs verschillende besprekingen gehouden en naar luid der berichten is daarbij de verdere gedragslijn vastgesteld. De Duitsehe en Fransche pers is in de laatste dagen veel kalmer geworden en men hoopt van beide zijden dat de onderhandelingen die Dinsdag weer hervat zullen worden tot een goed einie zullen leiden. Over wat Frankrijk besloten heeft wordt hel grootste stilzwijgen bewaart evenals over de oorzakea die tot een schorsing der besprekingen geleid hebben. Meer valt er niet over te melden en daarom vragen we thans de aandacht voor Engeland. —o—o—o— De groote Engelsche spoorwegstaking heeft gelukkig maar kort geduurd. Ze be hoort thans weder zoo goed als tot het verleden. Dank zij het krachtig bemiddelend op treden der regeericg is er luscchen de strijdende partijen een overeenkomst ge sloten die aan den ongewenschten en nood- lottigen toestand bijtijds een einde maakte. De overeenkomst komt hierop vooral neer dat de hangende geschilpunten en grieven door een Koninklijke commissie zullen worden onderzocht. Die commissie zal dadelijk aan den arbeid tijgen. Door de directies zullen alle stakers dadelijk weer in dienst worden genomen. Zoo werd de staking opgeheven, nadat ze intusschen een paar dagen groot ongerief en schade had veroorzaakt. Want al was ze lang niet algemeen toch was ze van zoodanigen omvaDg dat het verkeer groote belemmeringen ondervond. Zooals te begrjjpen is was Dinsdag bij het bijeenkomen van het Engelsche Lager huis de staking het onderwerp, dat aller eerst aan de orde kwam. Minister Asquith legde een korte regeeringsverklaring af, waarin hij zeide, dat de natie dank moest zeggen aan allen, die direct of indirect hadden bijgedragen om den vrede te her stellen. Voorts deelde hij mede, dat de commissie inzake de kwestie tusschen spoorwegdirecties en personeel in te stellen, onder leiding zou staan van Sir David Harrel, voormalig onderpresident van Ierland. Asquith keurde een debat over de afgeloopen gebeurtenissen af op dit tijdstip en gaf zijn vertrouwen te kennen dat Lagerhuis en natie der commissie zegen en voorspoed zou toewenschen, Geheel zonder debat liep het evenwel niet af want lal van afgevaardigden haddon allerlei vragen te doen, tenvjjl de arbeiders afgevaardigden in het optreden der regee ring aanleiding tot scherpe critiek vonden. Macdonald en Keir Ilardic, de leiders der arbeidersparty kwamen er met kracht tegen op dat door de regeering van troepen ge bruik gemaakt was, maar minister Churchill stond de heoren ferm te woord. Hij ver dedigde in warme bewoordingen de handel wijze der regeering, die volgens zijn ver klaring ten volle gerechtvaardigd was dooi de netelige omstandigheden. Hij wees op de noodlottige gevolgen van oen langdurig stopzetten van het spoor wegverkeer en zeidevoor de belangen van het algemeen de verantwoordelijkheid te dragen. Het Lagerhuis hechtte zijn goedkeuring aan de verklaring der regeeriDg en is daarna tot October uiteengegaan. Voor Portugal was de afgeloopen week een zeer gedenkwaardige. Donderdag was het oogenblik aangebroken waarop de eerste constitutioneele president gekozen zou wor den. Met groote belangstelling werd afge wacht op wie de keuze zou vallen. Temeer waar vooraf hieromtrent zoo goed als niets met zekerheid voorspeld kon wordeD, dank zij de verschillende stroomingen die er in de Constituinte opgemerkt werden. De Portugeesche Kamer toch blijkt al even verdeeld te zijn als ieder ander waar de principieele geschilpunten dieper zijn. Ze bestaat uit ruim 200 leden, waarvan plm. 80 zich geschaard hebben onder de ministers Costa en Machado. Deze beide voorloopige bewindslieden benevens minis ter Barreto vormen een minderheid in het huidige Kabinet, wat bij de bespreking van de Grondwet meer dan eens kon blijken. Zij waren het die in de dagen der dictatuur de lakens uitdeelden, gesteund door de laagste volksklassen. In hun republikein- sche of liever revolutionaire gezindheid gingen ze echter Daar het oordeel van de andere bewindslieden wat al te ver, zooals b. v. door de scheidingswet die het werk van Costa was. De meerderheid der Kamer nu deelt het gevoelen der andere ministers en Costa heeft in de. Kamer dezer dagen daarover zijn wrevel gelucht op een wijze die den president moest doen besluiten de zitting op te heffen. Costa en zijn aanhang nu hadden voor den presidentszetel Bernandio Machado uitgekozen, terwijl de partij, die het met Costa niet kan vinden, haar keuze bepaald had tusschen Braamcamp en d'Arriaga- Braamcamp scheen daarbij aanvankelijk de meeste kansen te hebben, maar hij had twee dingen tegen zich nl. dat hij te veel aris tocraat is en tevens dat hij te lang de monarchie is blijven aanhangen. Schijnbaar heeft de vrees ook voorgezeten dat indien Braamcamp als candidaat gesteld werd tegenover Machado een deel der leden met de volgelingen van Costa zouden gaan. Zoo ging de meerderheid der Kamer ten slotte over op d'Arriaga en werd deze Donderdag gekozen tot president van de jeugdige republiek. Nu de presidentskeuze plaats gehad heeft kan waarschijnlijk de officieele erkenning der repnbliek door de Europeesche Staten spoedig verwacht worden. Frankrijk heeft het reeds gedaan door zijn president die aan d'Arriaga dadelijk na zijn benoeming een telegram van gelukwensch zond. Het eerste werk van den president zal zijn hot vormen van een definitief kabinet. Het voorloopige bewind bood reeds zijn ontslag aan, waarop de president het ver zocht do leiding der zaken te blijven waar nemen tot het nieuwe ministerie gevormd zal zijn. —o—o—o— Men herinnert zich hoe in November van het vorig jaar in de buitenlandsche bladen zeer druk gesproken werd over de z.g. Potsdammer overeenkomst. Keizer Wilhelm en de Russische Czaar hadden te Potsdam besprekingen gehouden en het verluide dat daarbij ten opzichte van, Azië belangrijke besluiten waren genomen. Vooral de En gelsche en Fransche pers toonde zich wei nig ingenomen met het geval en van die zijde werd luide de vraag gehoord of Rus land wellicht bezig was zich uit de En tente los te maken om toenadering met Duitschland te zoeken. Langzamerhand kwamen andere aangelegenheden de aan dacht vragen, de Potsdammer kwestie ge raakte op den achtergrond totdat in de laatste dagen het bericht kwam dat er tusschen Duitschland en Rusland onder, handeld werd over de Perzische kwestie. En ziet slechts enkele dagen later werd te Petersburg de overeenkomst tusschen de beide genoemde rijken gesloten, die werke lijk opzien heeft gewekt, temeer waar ze tot stand kwam in de troebeleMarokkodagen, Het thans tot stand gekomen Russisch. Duitsehe verdrag bepaalt dat de Duitsehe regeering beoogt niet noordelijk van de van Kasrichiris over Kahk naar de Af- ghaansche grens voerende lijn, te streven naar concessies voor wegenaanleg, scheep vaart en telegraaflijnen. De Russische re geering verplicht zich te streven naar de verkiijging van de concessie voor den aan leg van een spoorlijn Teheran-Kanekin en twee jaar na het geieedkomen van het baanvak Sadidtee-Kanekin zelf te beginnen of den aanleg aan een buitenlandschen financieelen groep over te dragen. Zoo dit niet geschiedt staat het de Duitsehe re geering vrij te trachten die concessie te verkrijgen. De Russische regeering zal voorts aan den aanleg van den Bagdad- spoorweg geen hinderpaal in den weg leggen. De afsluiting van dit verdrag wordt vooral door de Duitsehe pers van groot ge wicht geacht, temeer daar van Fransche zijde moeite genoeg gedaan is bij den Rus. sischen viiend om de teekening van het verdrag uit te stellentot na afloop der Marokko ver wikkelingen. Als een schoon gevolg van den arbeid der Duitsehe diplomatie wordt het verdrag door de Duitsehe bladen begroet. En luide wordt het uitgetrompet dat de politiek van Engeland en Frankrijk om Duitschland te isoleeren, ten einde loopt. Rusland is aan de Potsdammer afspraak getrouw gebleven niettegenstaande het stoken der Fransche en Engelsche pers. De banden tusschen Duitschland en Rusland zijn opnieuw ge sterkt. Dat de Fransche en Engelsche pers geheel en al uit haar humeur is, ligt voor de hand. Ze had van de vriendschap, ja bond genootschap met Rusland, andere dingen verwacht. Inzonderheid nu het blijkt dat tusschen Rusland en Duitschland ook nog andere afspraken zijn gemaakt, o.a. om aan geen enkele combinatie deel te nemen die tegen een hunner mocht gericht worden. Waar deze gebeurtenissen plaats grijpen in do dagen waarin omtrent de Marokko- kwestie zooveel strijd en onzekerheid is, zijn ze stellig van groote beteekenis. TEXEL, 30 Aug. 1911. Hooge prijzen konden niet do aan voer van vee op de Maandag gehouden markt wettigen, want nog altijd blijven de prijzen laag. Het meest was nog vraag naar lammeren, doch ook daarvoor waren de prijzen niet hoog te noemen. Tengevolge van dien kon de handel niet levendig genoemd worden. Kouinginnc jaardag. Morgen, d.i. Donderdag, zal Neerlands Koningin haar 31 sten jaardag gedenken. In sommige plaatsen geeft die gedenk- Abonnementsprijs per 3 maanden. Voorj den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere lmden met verliooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 5 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel brengen ter openbare keDnis le. dat de gewone Rijkskeuring van tot dek king bestemde hengsten in dit najaar zal worden gehouden in deze gemeente op 2S September e.k. des voorm. 2e. dat tot deze keuring worden toegelaten alle hengsten, die tenminste 2'/. jaar oud zijn 3e. dat de eigenaar of houder, die een hengst ter keuring wenscht aan te bieden, verplicht is daarvan tenminste drie weken voor de keuring vrachtvrij ccne schriftelijke en onderteekende aangifte te zonden aan den Secretaris der pro vinciale regelingscommissie (den Heer P. OLY te AMSTERDAM, John. Verhulstraat no. 170), met opgave van a. naam en woonplaats van den eigenaar en houder b. naam, ouderdom, ras, kleur en bijzondere kenteekenen van den hengst, benevens, indien deze in een stamboek is ingeschreven, stamboek en stamboeknummer; c. zoo mogelijk afstamming van den hengst, zoowel van vaders als van moederszijde, en naam en woonplaats van den fokker 4e. dat een hengst, na bovengemelden termijn aangegeven, van de keuring is uitgesloten,tenzij de commissie geen bezwaar tegen toelating beeft en de eigenaar of houder vóór den dag der keu ring een som van tien gulden bij den genoemden secretaris stort 5e. dat inscbrijvingsbiljetlen voor de keuringen op vrachtvrije, schriftelijke en onderteekende aanvraag van eigenaars of houders van hengsten door den secretaris der regclingscommiesic voor noemd zullen worden verstrekt. Texel, den 25 Augustus 1911. Burgemeester en Wethouders vnd, GAARLANDT. De Secretaris, RUIBING. —0-0-0- Q3WMBMaa——MWPMB—nauw—B—

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1