N°. 2498. Donderdag 7 September 1911. 248fce Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week. Wit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voorj den Berg 30 Cts. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika ea andere Unden met verkooging der porto's. Advertentiën vóór 9 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. 36 Aug.—3 Sept. Het ligt voor de hand, dat we dezen keer ons weekoverzicht aanvangen met enkele woorden gewijd aan onzen nationalen feest dag bij uitnemendheid, die de afgeloopen week aan ons land en volk bracht. H. M. de Koningin heeft weder haren verjaardag mogen vieren en overal in den lande heeft men daaraan op meer of minder feestelijke wyze aan deelgenomen. Opnieuw is geble ken hoe ons volk althans het overgroote deel ervan bij al zijn verschil en ver scheidenheid, zich één voelt met ons Vorstenhuis, dat als 't ware met Nederland onverdeelbaar samengegroeid is. De feestdag onzer Vorstin deed opnieuw de hechte banden gevoelen die Nederland en Oranje samenbonden. Op dezen dag zwijgt de stem van partijschap en verdeeldheid, dan wordt het zwaard in de schede gestokeD en schaart iedereen, rijk en arm, jong en oud, zich om zijn Koningin. Wat scheidt wordt voor een oogenblik vergeten en heel het volk brengt Haar die de kroon draagt eer biedig hulde en waardeering. Het mooie in deze nationale feestviering is dan ook wel het feit, dat we een Vorstin bezitteD, die boven alle partijverdeeling en kibbelarij staande den naam van Lands vrouwe mag dragen. We mogen gelooven dat H. M. een ge- zegenden verjaardag heeft mogen vieren. Er is voor Haar veel wat tot dankbaarheid kan stemmen. Niet alleen de trouw harer onderdanen en het vreedzaam samenleven van Haar volk, maar ook de eigen om standigheden. De weelde van een kind te mogen bezitten, dat heerlijk ontluikt als een Lenteroos, zegt zooveel. Ook naar dat kind zullen de gedachten uitgegaan zijn op dezen feestdag. Het is Neerlands hope en 't schijnt haast of na de geboorte van dat kind de Moeder nog dichter tot het Nederlandsche volk genaderd is, zooals dat ook het geval geworden is met Haar Gemaal, Prins Hendrik der Neder landen. Moge het H. M. en de Haren gegeven zijn nog dikwijls met vreugde den laatst6n Augustus te vieren, tot heil van Nederland en het Nederlandsche volk —o—o—o— Na de reusachtige betooging onlangs door de geconsentreerde liberale en socialistische partijen in Brussel gehouden, is er in do afgeloopen week eene gevolgd van de Belgische katholieken. Deze betooging, die wel niet zoo groot van omvang was als die der tegenpartijen, kan toch met recht aanspraak maken op den naam reusachtig. Van alle kaoten waren de geloovigen samen gestroomd te Leuven, om getuigenis af te leggen van hun vertrouwen in den onlangs gevallen minister-president Schollaert en instemming uit te spreken met het door hem ingediende ontwerp Schoolwet. Behalve een groote optocht, waaraan door duizenden werd deelgenomen met vaandels en banieren, wapenschilden en mottobordon werden groote bijeenkomsten gehouden waarin een groot aantal Kamerloden het woord voerde. Niet minder dan 86 katho lieke volksvertegenwoordigers w. o. alle leden van het tegenwoordige Kabinet. Kr heerschte groote geestdrift die ten top steeg toen in den namiddag den oud-minister president Schollaert op de Oude-Markt, waar de demonstratie gehouden werd, verscheen. De muziekcorpsen lieten de Brabanqonne en strijdliederen weerklinken, terwijl de aanwezigen losbraken in luid gejuich. De katholieke studenten legden bloemen aan de voeten van den oud-minister en hossende werd het liedje aangeheven Vivat onze Frans, En hij mag er wezeD. Vivat onze Frans, En hy mag er zijn Verder werd aan Frans" den heer Schollaert een herinneiingsmedaille aangeboden, onder luide bravo's. Natuurlijk voerde de oud-rainister-presi- dent ook het woord, om in krachtige taal zijn gevallen wetsontwerp te verdedigen en op te wokken tot den strjjd voor do vrije school. Van de betooging valt voorts nog te vermelden, dat er niet aan deelgenomen werd door de oud-katholieken, ouder leiding van Woerte. En voorts dat zich enkele incidenten voordeden doordat eenige groe pen socialisten den stoet in den war trachten te breDgen. Overigens had de geheeie betooging een goed verloop. Het was voor de Katholieke partij stellig een beteekenisvolle dag. o—o—o— Keizer Wilhelm is na zijn gebruikelijk zomeruitstapje, waarbij hij o a. een ont moeting had met den koning van Zweden, in Berlijn teruggekeerd. En zijn eerste werk haast kon wezen een Oostersche gast te ontvangen, n. 1. de Kroonprins van Turkije. De Jong-Turksche regeering heeft gemeend te moeten breken met de traditie die gebood den Sultan of aanstaanden Sultan binnen de muren van de paleizen te houden. Turkije wil niet langer onderdoen voor andere rijken, die er op uit zijn vrienden in den vreemde te zoeken. Al moge de zending van den Turkschen Kroonprins naar Berljjn, misschien enkel het karakter dragen van een vriendschappelijke visite, de schitterende ontvangst hem daar bereid en het feit dat op dat zelfde oogenblik de Duitsche gezant te Constantinopel aan den Sultan de orde van den rooden adelaar overhandigde, wijst er op dat Duitschland en Turkije bezig zijn meer dan goede vrienden te worden. Of dat alles zonder eenige bijbedoeling geschied Wie gelooft het o—o—o— Er is in sommige streken der Fransche republiek een gewelddadige beweging ont staan, tengevolge van do duurte der levens middelen. Op verschillende markten sloten de Fransche huismoeders zich aaneen om niet meer te besteden voor verschillende waren dan zij waren overeengekomen. Het gevolg was dat de kooplui hun waar weer in konden pakken of hun prijzen moesten verlageD. De aanleiding tot dat optreden dei huis moeders schijnen de kooplui zelf gegeven te hebben, door n. 1. de prijzen der koop waren, die tengevolge der aanhoudende droogte reeds hoog waren, nog op te drijven door aaneensluiting. Het zou misschien alles nog wel vreed zaam afgeloopen zijn, indien de anarchis tische elementen niet getracht hadden munt uit den toestand te slaan. Daardoor is het thans in verschillende plaatsen tot ernstige opstootjes gekomen, waarbij tegenover de kooplieden en winkeliers hardhandig werd opgetreden. In sommige plaatsen was het alsof er een revolutie uitgebroken was. Allerlei geweldenarijen hebben plaats gehad en de beweging aanvankelijk ontstaan onder een aantal ontstemde vrouwen is op ge heeie groepen der arbeidende bevolking overgeslagen. De regeering treedt met kracht tegen deze anarchistische betoogingen op. o—o—o— De Marokkokwestie blijft nog steeds aan de orde en op het oogenblik dat we dit schrijven is er al weinig meer van te zeggen, dan een week of 14 dagen geleden. Het eigenaardige is wel, dat noch Cambon, noch Von Kiderlen Wachter zich over den stand der onderhandelingen uitlaten, dat door de regeeringen een volkomen geheim houding in acht genomen wordt en niette min alle groote buitenlandsche bladen als om strijd hun lezers mededeelingen doen over den aard der onderhandelingen. Ze hebben hun inlichtingen natuurlijk uit een „betrouwbare bron" of „van welingelichte zijde". Veel geloof verdienen deze „ont hullingen" evenwel niet en we zullen dan ook geen moeite doen ze op den voet te volgen. De regeeringen willen eenvoudig niets definitiefs loslaten en zelfs de offt- cieuse regeeringsoiganen brengen „onthul lingen" die zonder eenige b6teekenis zijn. Do Fransche regeering gaf dezer dagen een officieus comminuque uit, door middel van het Havasburean, waarin niets anders werd gezegd dan dat alle pas weer in de bladen opgenomen mcdedeelingon over de Duitsch- Fransche onderhandelingen in het bijzonder over voorgenomen ruiling van gebied, op geschroefd on onjuist waren. Cambon, do Fransche gezant is te Berlijn teruggekeerd en de onderhandelingen inzake de netelige Marokkaansche kwestie zijD weer aangevangen. Naar luid der berichten heeft de Fransche regeering zoodanige instructies gegeven dat Duitschland niet anders dan aannemen of verwerpen der voorstellen zal overblijven. Uit Berlijn werd dezer dagen gemeld, dat de voorwaarden en aanbiedingen van Frankrijk door de Duitsche diplomaten niet onaanneembaar zijn bevonden. Men zal moeten afwachten of dit bericht juist blijkt te zijn. Waar schijnlijk zal er tusschen de vertegen woordigers der beide landen nog wel over verschillende „onderdeelen" van gedachten gewisseld moeten worden. De Fransche pers toont zich over den vermoedelijken uitslag deronderhandelingen nog lang niet gerust. En in tal van couranten - artikels is Duitschland gewezen op het gevaar van een verwerpen der Fransche voorstellen. De Fransche pers beweert dat Frankrijk thans tot de uiterste grens gegaan is. Nog verder te gaan zou de iegeering in conflict brengen met de openbare meening en zou vernederend voor Frankrijk zijn. Met groote belangstelling zal in geheel Europa den uitslag der besprekingen te Berlijn tegemoet worden gezien. Te hopen is het dat een alle partijen bevredigende oplossing verkregen worde. Of daarmede dan de Marokkaansche kwestie tot het verleden zal behooren We gelooven het niet. Er zijn meer mogend heden die belang bij Marokko hebben en die de schending der Algecirasakte wellicht als een welkome gelegeheid zullen aan grijpen om ook hun „rechten" voor te dragen. Spanje, Engeland en Italië volgen met spanning de Duitsch Fransche bespre kingen. Ook ons land heeft belangen in Marokko. Tusschen onze havens en Tanger wordt een drukke scheepvaartverbinding onder houden. En zoo zijn er meer landen die belang bij deDuitseh Fransche besprekingen hebben en inzonderheid bij een vrijen handel met Marokko. TEXEL, 6 Sopt. 1911. Texelsch Faufarecorps. Op de Zondag j. 1. gehouden repetitie van Texelsch Fanfarecorps werd besloten, zoo mogelijk het 20-jarig bestaan op Donderdag 7 Sept. a s. te herdenken, door een uitvoering te geven op de Groeneplaats, 's avonds ten 8 ure in een voor dat doel op te richten muziektent, met gas verlicht. Bij' het bestuur onzer gemeente en dat van de gasfabriek werden de noodige stappen gedaan, en naar wij vernemen met gunstig gevolg, zoodat ons Donder dagavond, als het weêr het toelaat (en wie heeft thans reden daaraan te twij felen) een verrassing staat te wachten. De Harkt. Gebrek aan gras, is niet onwaarschijn lijk de oorzaak dat de aanvoer van schapen aan de markt nog steeds aan houdt, docli gebrek aan gras elders, is tevens een oorzaak dat het vee laag in prijs blijft de markt Maandag j.l. leverde daarvoor bewjjs, want de prijzen waren eer dalend dan rijzend. Pen Hoorn, 5 September. Door het aanleggen van een vuurtje, door eenige Heeren van elders, ontstond gisteren brand in de duinen achter ons dorp. Genoemde heeren wilden daar een keteltje met water voor eieren koken doch door de droogte geraakte de heide in brand, zoodanig dat zij het onmogelijk konden blusschen. Aange zien de wind naar het dorp woei liet het zich voor enkele oogenblikken zoor ernstig aanzien, daar de brand steeds grooter afmeting aannam. Gelukkig echter was sp> odig het gevaar geweken doordien men, door het krachtig en spoedig optreden van ieder ,!:o maar kon helpen, eene dam van zand had gemaakt die het vuur in zijn voortgang stuitte. Onze EdelAchtbare Heer Bur gemeester met het feit in kennis ge steld arriveerde zeer spoedig en prees de lieden voor hun kranig optreden. Toen het gevaar geweken was, kwamen nog een zestig man der Marine, wier hulp gelukkig niet meer noodig was. Men ziet hier weder hoe gevaarlijk het is in dezen drogen tijd met vuur om te gaanwas de wind opgestoken, het zou er voor ons dorp kwaad uitgezien hebben. Beide heeren zal hun reisje naar Texel nog lang in herinneringblijven; naar men ons verzekerd hebben zij zichzelve bij den Burgemeester aange geven. Vlieland. De uitslag van de loting voor de Nat. Militie was voor deze gemeente als volgt 1. Pieter Kroon, 2. Willem Bloem, 3. Nicolaas Lodewijk Sieben, 4. Umke Ruijg, 5. Pieter Sieben, 6. Flijke Tot, 7. Arjen Bloem, 8. Kors List, 9. Cornells List. De werkzaamheden voor den aanleg van de Intercommunale Telefoonverbin ding zijn in vollen gang. Dagelijks wordt op den N. Oosthoek gewerkt aan het leggen van den kabel onder den grond, op de Hors wacht later hetzelfde werk, over het eiland heen zal de verbinding bovengrondsch geschieden. Jlistoriscli Gedenkboek 1S13. De Provinciale Commissie voor Noord- Holland voor de samenstelling van een Historisch Gedenkboek bij de 7iering van het 100 jarig herdenkingsfeest van Neêr- lands herstelling in 1813, verzoekt ieder, die in het bezit is van familie- of andere papieren betrekking hebbende op het tijdperk van overgang, 1813 1814, die ter inzage te willen afstaan aan deze commissie. Voor de in ontvangstname, waarvan bewijs zal worden afgegeven, stellen zich beschikbaar, de heeren J. RuibiDg, gem.-secretaris van Texel, W. Mets Tz. te Oudeschild en W. L. Bakker, brieven gaarder te Oosterend en H. J. Boldingh te Helder. Tevens boudt de commissie zich aan bevolen voor op schriftgestelde in de herinnering voortlevende bijzonderheden omtrent personen, die een rol hebben gespeeld bij die bevrijding. Namens de commissie, H.J. BOLDINGH, Leeraar a/h Kon. Inst. v/d Marine. Vroege aardappeloogst. De aardappeloogst op de Friesche zandgronden, die geregeld in 't midden van September aanvangt, is door de droogte, nu reeds in vollen gang. Hij is vrij goed en de qualiteit is over het ge heel best. Er worden goede prijzen be steed, wijl er veel vraag is, zoodat tal van verbouwers reeds groote hoeveel heden hebben afgeleverd tegen f 1,60 a f 1,80 per H L. De opbrengst per H.A. loopt van f 500 tot f 600. Tweede opbrengst. Te Oosterwijk bij Gorinchem rooit zoo meldt „de Geldermalser" de heer T. van Doorne van hetzelfde land en van dezelfde oude planten voor de tweede maal aardappelen. Twee jaren geleden had hij opgemerkt dat aan de weggeworpen vochtig gebleven stronken nieuwe aardappelen waren ge groeid, hetgeen hem op hot idee bracht, zoo'n stronk dadelijk na het rooien weer te poten. Dit jaar waren de half Juni voor bet eerst gerooide planten nu weer rijkelijk bezet met flinke aardappelen. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1