N° 2500. Donderdag 14 September 1911. 248te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor; den Burg 30 Ct3. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere Unden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 5 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uiig. Firma LANGEVELD&DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. Mond- en Klauwzeer. De Burgemeester van Texel: Gelet op een ontvangen circulaire van den Heer Commissaris der Koningin in deze provincie; Vestigt er de aandacht van belang hebbenden op, dat ten opzichte van het mond- en klauwzeer de volgende maat regelen nog van kracht zijn: lo. de aangifte bij den Burgemeester wanneer zich bij eenig vee verschijnselen van mond- en klauwzeer voordoen of eenig aangetast of verdacht vee is ge storven 2o. het verbod van vervoer van aan getast of verdacht vee; 3o. het verbod van opzettelijk in ver dachten toestand brengen van vee. Texel, den 12 September 1911. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. 3—9 Sept. We doorleven wel dagen van spanning in den laatsten tyd. De Marokkaanscho kwestie is nog steeds niet opgelost en scheen meer dan eens in de afgeloopen week zulk een wending te zullen nemen, dat een minnelyke schikking moeilijk ge hoopt kon worden. En toch werden er over den stand der onderhandelingen tusschen Duitschland en Frankrijk van offlcieele zijde geen mede- deelingen gedaan. Al de berichten die de bladen brachten kwamen uit half-ambtelijke bron of misschien wel uit de vermaarde groote duim. Dat alles echter verhoogde de spanning. De groote onzekerheid gevoegd bij den langen duur der onderhandelingen werkte opwindend en men mag gerust zeggen dat in geheel Europa een zekere spanning bestaat en met eenigen angst uitgezien wordt naar de beslissing die nooit heel lang meer kan uitblijven en waarbij een antwoord zal worden gegeven op de vraag „Oorlog of Vrede? Geen wonder dat onder den druk dier angstige afwachting onze regeering het voorbeeld van België volgde, zij het dan op bescheidener schaal. Van België kan gezegd worden dat het zijn grenzen, die als 'tware de sluitboomen vormen op den kortsten weg tusschen Duitschland en Frankrijk bezet heeft, doch zoo omvangrijk behoefden de de maatregelen onzer regee ring vooralsnog niet te wezen. Ons land toch loopt niet zooveel gevaar bjj een oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland in de knel te geraken als België, Maar toch meende onze regeeriDg niet geheel werkeloos te mogen blijven en terecht. Vandaar het Kon, besluit waarbij den duur der huidige herhalingsoefeningen van de lichtingen 1907 en 1908 verlengd werd. Voor de betrokken miliciens is die maat regel stellig niet prettig, doch waar do omstandigheden haar noodig maken, daar moet men zich in het algemeen belang een opoffering getroosten. Als die opoffering niet grooter wordt dan een paar dagen laugor den soldatenrok te dragen valt er werkelijk niet te klagen, temeer waar ver wacht mag worden dat de beide lichtingen van de derde herhalingsoefening vrijgesteld zullen worden. Betoogingen als in het kamp te Laren gehouden waarbij do militairen hun teleurstelling op onjuiste wijze uitten, kunnen enkel verschooning vinden in de omstandigheid dat de teleurstelling voor de manschappen zeer groot moest wezen, waar ze bijna hun diensttijd achter den rug hadden. Nog meer afkeurenswaardig Bchijnt de houding der Larensche officieren geweest te zijn, die bij hot ontvangen van de tijding niets beter wisten te doen dan hun glas op to boffen on bravo's te laten weerklinken. Daarvoor heeft het Kon. be sluit dan toch waarlijk wel een te ernstigen achtergrond. Wat intusschen de Marokkaansche kwes tie zelf betreft valt er nog weinig bijzonders te vermelden. We merkten boven reeds op dat alles nog steeds even onzeker is. De bladen wijdden erkolommenlange beschou wingen aan, maar werkelijke feiten kan al niemand mededeelen, behalve dat de onder handelingen weer begonnen zijn. Daarin stemmen de berichten nogal overeen en daarin zullen ze stellig ook wel geen on gelijk hebben, dat Cambon en Kiderlen Wachter het nog niet zoo heel gemakkelijk eens kunnen worden. Doch zekerheid daaromtrent ontbreekt evenzeer. Alles berust op onderstellingen, gissingen en geruchten. Daarom zou het werkelijk niet zoo onmogelijk zijn dat als deze regels onder de oogen der lezers komen de beslissing reeds gevallen is. Laat ons hopen dat het een moge zijn in vredelie- venden zin. Want als er iets verschrikkelijks is, dan is het een moderne oorlog. o—o o Oostenrijk-Hongarije krijgt een nieuwen minister van Oorlog. Generaal Von Schönaich de tegenwoordige titulaires heeft ontslag genomen. Reeds eenigen tijd was dit ontslag verwacht. De oorzaak ervan is te zoeken ln het verschil van meening tusschen den minister en den troonopvolger, aartshertog Ferdinand. Zooals men weet heeft genoemde minis ter een nieuwe defensiewet ontworpen voor Hongarije en daarbij nogal eenigszins reke ning gehouden met de wenschen der Hongaren. Deze voeren al jaren lang strijd om in het bezit te komen van een grooter onafhankelijkheid. Zoo W6nschen zij o. m. voor het leger dat in Hongarije het Hon- gaarsch als commandotaal zai worden ingevoerd en het Dnitsch zal worden ver bannen. Met dezen wensch wilde Von Schönaich o. a. rekening houden mede uit overweging, dat daardoor het leger geen nadeel zou ondervinden. Keizer Frans Jozef kon zich met de opvatting van den minister van oorlog vereenigen, maar niet alzoo de chef van den generalen staf. En nog minder de troonopvolger, die de Hongaren aller minst gunstig gestemd is. Tusschen dezen en den minister is dan ook een harde strijd ontbrand. Aanvankelijk kon Keizer Frans Jozef niet besluiten zijn minister prijs te geven, doch ren slotte is hij toch voor den wil van den troonopvolger be zweken. Minister Von Schönaich wenscht nu niet langer zijn ambt waar te nemen en heeft desgevraagd reeds ontslag gekregen. Een opvolger is reeds aangewezen. De Hongaren zullen wel niet zeer inge nomen zijn met de wending die de kwestie genomen heeft. En stellig is hun genegen heid voor den troonopvolger niet gegroeid in de laatste dagen. Doch deze schijnt zich weinig om een en ander te bekommeren. Reeds meer dan eens heeft hij de Hongaren scherp laten gevoeleu, dat hij niets van hun nationaal streven moet hebben. Of dat heel verstandig genoemd moet worden is een andere vraag. Mogeljjk dat hjj er later als hij eens aan het bewind mocht komen onaangename gevolgen van ondervindon zal. —o—o—o— De Staatsgreep van Mohammed Ali den ex-Sjah van Perzië schijnt thans voorgoed mislukt te zijn. Aanvankelijk scheen de ex-Sjah nogal succes te hebben en naar het de vorige week nog heette trok hjj zegevierend op do hoofdstad, op Teheran, af, Verwacht werd dat binnen enkele dagen de oude Sjah zijn glorierijken intocht bin nen de muren der hoofdstad zou houden. Maar 't kan verkeeren. Bijna op het zelfde oogenblik dat Mohammed Ali zich heer en meester van Perzic waande, werd zijn leger door de regeeringstioepen verrast en ver slagen. Bijzonderheden over den slag zijn nog niet bekend, dan alleen dat door de regeeringstroepen 300 man benevens de aanvoerder der opstandelingen Sardar Arschad gevangen genomen werden en dat vier kanonnen werden buitgemaakt. Sardar Arschad is op staande voet terecht gesteld nadat hom een verhoor was afge nomen. De terechtstelling had een tragisch verloop. Door de eerste salvo werd de op standelingenaanvoerder slechts licht ge wond. Hij richtte zich weer op en riep met luide stem „Lang leve Mohammed Ali, de Sjah!" Voor de tweede maal klonk een salvo en de moedige Sardar Arschad, die tot zijn laatsten snik zijn ouden Sjah trouw gebleven was, zonk door vele kogels ge troffen dood neer. De toestand, waarin zich de ex-Sjah zelf bevindt moet zeer pinibel zijn, maar ver wacht wordt dat Rusland wel als redder in den nood zal optreden. Rusland wordt trouwens ook algemeen beschouwd als de aanstichter van Moham med Ali's optreden, en in Engeland is men daarover allesbehalve gesticht. En de Rus sische handelwijze om tegen alle bepalingen der tractaten in Perzië een nieuwen heer- scher op te dringen, enkel met het oog op eigen voordeel, is ook al zeer afkeurings- waardig. TEXEL, 13 Sept. 1911. Keuring fokrammen. Bij de gisteren gehouden 8e jaarlijk- sche keuring van fokrammen werden bekroningen toegewezen aan de inzen dingen van de volgende heeren Eamlammeren. aangeboden 53 stuks. Ie. prijs, eigenaar C. R. Keijser. 2e C. Keijser Sz. 3e Jn. Keijser Augz. Eenjarige Rammen. aangeboden 28 stuks. Ie prijs eigenaar C. A. Keijser. 2e D. Keijser Dz. 3e R. Joh. Keijser. Bestuursprijs C. Keijser Hz. Tweejarige Rammen. aangeboden 5 stuks. Ie prijs eigenaar Jac. Albz. Keijser. 2e W. Bakker Tz. 3e Alb. Keijser Jacz. Oudere Rammen. aangeboden 23 stuks. Ie prijs eigenaar R. Job. Keijser. 2e Jn. Keijser Augz. Se D. A. Eelman. Bestuursprijs C. Keijser Hz. Schapen met 2 lammeren waarvan minstens één ramlam. aangeboden 16 stuks. Ie prijs eigenaar C. Keijser Sz. 2e dezelfde. 3e dezelfde. Bestuursprjjs R Joh. Keijser. Een aardig tooneeltje. Dezer dagen waren de wandelaars naar Sonsbeek in de Zijp te Arnhem er getuige van, hoe ieder der in de weide daar loopende koeien vergezeld werd door een spreeuw, die op de wijze, zooals oud- Indisch-gasten dit meer dan eens bij karbouwen hebben kunnen waarnemen, de vliegen wegving, die de dieren kwelden. Do spreeuwen giDgen hierbij met weer- galooze brutaliteit te werk en de koeien schenen de bedoeling der vliegenvaugeis te waardeeren, deden althans geen poging hen weg te jagen. Een dergelijk geval van hulpbetoon in de dierenwereld kwam ons onlangs ter oore. Toen betrof het ook een door vliegen geplaagde koe bj de Caroline-hoeve. De rol der spreeuwen werd toen waarge nomen door een wit kippetje, dat brutaal weg tegen de goedige herkauwer opsprong. (Arnh. Ct.) Een biltong ing in het kamp. Do mededeeling, dat de duur der her- halings-oefeoiugen verlengd zou worden, heeft Woensdagavond in het kamp van Laren aanleiding gegeven tot een be tooging van miliciens van de lichtingen 1907 en 1908 van het zevende regiment infanterie. Een aantal hunner schoolden samen voor de officierscantine en zongen er socialistische liederen. Een der offi cieren trad naar buiten en gelastte den manschappen uiteen te gaan, anders zou op bevel van den regimentscommandant alarm geblazen en een avondoefening gehouden worden. Daarop verspreidden de soldaten zich. Te slim af. „Alhambra flottante", het drijvend bioscoopteater, dat sinds eenigen tijd Neêrland's wateren doorkruist, zou voor boeren en buitenlui van Oude Wetering en omstreken de geheimen zijner films onthullen; edoch, van wege de bevorde ring der Zondagsrust hadden de vroede vaderen der gemeente het geven eener voorstelling verboden en ook burgemeester en wethouders van Leimuiden, dat ge legen is aan den overkant van 't vaar water, waarin het theater voor anker lag, achtte 't uit den booze te zij De bur gers, boeren en buitenlui evenwel wensch ten van het hen wachtende genot geen af stand te doen en togen tegen 't vallen van den avond in grooten getale naar de plaats des vermaaks. Aan weerszijden van den oever stonden zoowel in Leimuiden als in Oude Wete ring veldwachters geschaard, verbeidend het moment, waarop de voorstelling een aanvang zou nemen, teneinde alsdan in naam der wet de overtreding te kunnen constateeren. Steeds meer vulde het theater zich, steeds ijverig gluurden de veldwachters, tot plotseling een flinke sleepboot het drijvend theater op sleeptouw nam en de dienaren van den heiligen Her mandad aan weerszijden van den oever geschaard, moesten 't aanzien, hoe bios coop en films steeds dichter kwamen bij het Brasemermeer, een plek, die noch behoort onder de gemeente Leimuiden, noch onder de Oude Wetering. Daar midden op de wijden waterplas werd de voorsielling van 't begin tot het einde gegeven, zonder dat het meeren- deel van 't publiek bevroedde, waar het zich eigenlijk bevond. Oorzaak: een groote hoed. De N. Gron. Cour. schrijft Bij het vuurwerk Maandagavond heeft een ernstig ongeval plaats gehad. Op het trottoir voor het hotel De Doelen kregen twee meisjes twist, naar het schijnt over den hoed van de eene, die de andere hinderde. De twist liep zoo hoog, dat de een de andere een klap in het gezicht gaf, waardoor het oog gewond werd. Aanvankelijk werd aan de verwonding weinig gewicht gehecht. Dinsdagmorgen echter bleek, dat de klap geweldig raak geweest was. Het meisje begaf zich naar het gesticht voor ooglijders, waar bij onderzoek bleek, dat opneming in het gesticht noodzakelijk was, omdat er ge vaar bestaat voor het verlies van het oog. Oogziekte. Bij verschillende veehouders te Zuid- Schalkwijk doet zich een besmettelijke oogziekte onder hun koeien en kalveren voor. Sommige dezer dieren worden aan een of beide oogen stekeblind. Als oorzaak hiervan wordt gezocht de langdurig) droogte en het vele „ontuig" dat in d lucht zweeft. Een 93-jarig raadslid. Te Grafhorst heeft het 93-jarige Raads- lid, de heer W. v. Delden opnieuw de eeden a's zoolang afgelegd en zitting genomen. Wavfchjulijk is hij d1 nestor der Raadsleden in ons land. TEXELSCHE COURANT. m

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1