j 2501. Zondag 17 September 1911. 25st° Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Bi nnen land. S)it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor^ den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere l inden met verliooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nur op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD&DEROOIJ, ParkstraatBurg op Te Kostelooze Vaccinatie. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel maken bekend, dat de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kos telooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden: te Den Burg, in de O. L. School, op Woensdag 27 September'smidd. 12 uur; Texel, den 14 September 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, C. JONKER, L.-S. GAARLANDT. Hcrlialings-onderwijs. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend dat vanaf 1 October tot en met de maand Maart a.s. in deze gemeente gelegenheid zal bestaan tot het ontvangen van herhalingsooderwijs, welk onderwijs zal worden gegeven op Woensdag en Zaterdag van iedere week van des namiddags 2 tot 4 uur, op de O.L. scholen te den Burg, Oosterend en de Cocksdorp, terwijl die gelegenheid op de overige O.L. scholen eveneens wordt opengesteld wanneer zich aldaar minstens zes leerlingen hebben aangemeld. Ouders of verzorgers, die hunne kinde ren het herhalings-onderwijs willen doen volgen, zijn verplicht daarvoor aangifte te doen bij de hoofden der O.L, scholen tusschen 15 September en 1 October a.s. onder duidelijke opgave hunner naam en woonplaats, alsmede de juiste namen hunner kinderen of pupillen en onder overlegging van het vaccinebewys. De leerlingen mogen den leeftijd van 16 jaren niet hebben overschreden bij den aanvang van den cursus, alzoo op den len October. Het schoolgeld bedraagt f 0.40 per leerling en per maand: voor meerdere leerlingen uit hetzelfde gezin, die gelijk tijdig het herhalingsonderwijs volgen, bedraagt voor iedere leerling het school geld f 0.20 per maand. Yoor minver mogenden is de helft van de hiervoren genoemde bedragen verschuldigd, terwijl bedeelden en zij die, hoewel niet bedeeld onvermogend zijn, van de betaling van dit schoolgeld zijn vrijgesteld. Burgemeester en Wethouders beslissen wie ten aanzien van de hierboven ge noemde bepalingen als minvermogend en als onvermogend zijn te beschouwen. Texel, 12 September 1911. Burgem. en Weth. voorn., GAARLANDT, C. JONKER, Lo.-Secr. j TEXEL, 16 Sept. 1911. Muziekuitvoering. liet doet ons genoegen te kunnen mededeelen dat hot Fanfarecorps Zondag a. s. weder eene muziekuitvoering zal geven in de op het marktplein geplaatste tent. De uitvoering zal plaats hebben dos avonds te 8 uur. Controle Itununcii Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld waren bij de den 12 Sept. gehouden keuring van half-jarige controle rammen, welke keuring was uitge schreven door de „Voreeniging tot ver betering van de,Schapenfokkerij in N.H.", aanwezig 23 stuks, waarvan 10 stuks veorloopig werden aangehouden, n.l. 6 v. cl. Hr. C. Keijsor Sz., Harkebuurt 3 R. J. Kejjser,' den Burg; 1 Joh. Koning Sz., Oosterend. n. M. van Landbouw. In de algemeene vergadering van de H. M. v. L., deze week te Leiden gehouden, werd besloten dat de volgende algemeene vergadering te Medemblik zal plaats hebben. Voor Medemblik waren 405 stemmen; voor Purmerend 230. Tot lid van het Hoofdbestuur voor Noordholland werd gekozen de heer J. H. M. Evelein, te Haarlemmermeer, voor Zuidholland werd benoemd de heer H. van Eeten, burgemeester van Ameide. Lid van de fin. commissie werd de heer D. de Boer te Stompetoren. Oosterend, 15 Sept. De melkboeren en melkslijters alhier hebben den prijs der melk met één cent per liter verhoogd. De onlangs opgerichte rederijders- kamer „V. I. O. S." heeft thans haar reglement vastgesteld en bepaald, dat eiken winter minstens twee tooneel- uitvoeringen gehouden zullen worden. In de eerstvolgende uitvoering zullen twee blijspelen gegeven worden. Dona teurs kunnen elk met eene dame beide voorstellingen bywonen. Vlieland13 Sept. Door kapitein Gaumare van de gaffel schoener Jauna, hier gisterenavond van Hamburg aangekomen, is gerapporteerd, dat hij voor Stortemelk een haai van groote afmeting heeft gezien. De ver schijning van een haai behoort hier tot de groote zeldzaamheden. Wel een treurig bericht. De Europeesche Staten geven voor oorlogsonkosten gemiddeld 9 maal meer uit dan voor onderwijs, naar een buiten- landsch blad weet te vertellen. De kosten van den gewapende vrede beloopen over heel Europa 20 ci 30 milliard per jaar, zegt hetzelfde blad. Is het niet treurig dat in onzen tijd zoo iets moet worden geconstateerd? Zonderlinge vondst. Op de stoompont te Velzen heeft men een verzameling inbiekerswerktuigen gevonden, waarschijnlijk verloren door iemand, die daarmede geen al te beste bedoelingen had. Zij zijn bij de politie gedeponeerd, doch de eigenaar schijnt het raadzaam te ach ten, zich maar niet aan te meldeu Brutale oplichting. Maandagmiddag vervoegde zich een heer, een jongmeusch van naar schatting 24 a 26 jaar, ia den goudsmidswinkel der wed. Van Rijn te Amsterdam. De eigenaresse van de zaak was alleen in den winkel. Het jongmensch vroeg eeuige ringen te mogen zien. De winkellierster moest daarvoor de winkelkast openen en, voorovergebogen, vèr reiken om het bakje ringen te krijgen. Bovendien was zij genoodzaakt een bakje met gouden dasspelden even op zij te zetten. Terwijl zij voorovergebogen stond, met het hoofd in de ótalagekast, zei de kooper eerst even met z'n vrouw over de ringen te zullen gaan spreken. Hij verwijderde zich en nam het bakje gouden dasspelden mee, voor mevr. Van Riju in staat was, iets tot zijn aanhouding te kunnen ondernemen. In het drukke gewoel was bii oogen- blikkelijk verdwenen. Een ltind als onderpand. In de huurt van Leek (Gr.) heeft een schipper zijn ongevoor 12-jarig meisje voor een hoop turf aan eon vorvener in onderpand gegeven. Later, wanneer hij geld had, zou hij het kiud weer komen inlossen. Oorlog of geen oorlog. Staatsraad generaal Den Beer Poortugael schrijft aan de „Nieuwe Courant" Oorlog of geen oorlog? Ziedaar de groote vraag, de vraag, welke thans veler gemoed vervult. Bestemds is er niets van te zeggen. Hoop en vrees wisselen elkander af. Zoolang de onderhandelingen tusschen Von Kiderlen Wiichter en Cambon, tusschen Duitschland en Frankrijk niet tot een bevredigend einde zijn gebracht, kan men steeds plotseling voor verrassingen komen te staan. Ook in 1870 was op een tijd van spanning een van groote ontspanning gevolgd. Thans beleven wij gelukkig een tijd, waarin noch Duitschland noch Frankrijk een oorlog wil, ja waarin de regeeringen en de kern der bevolkingen van beide landen dien zelfs, terecht, een ramp achten. Toch is de toestand verre van rooskleurig. Iets is er echter wat tot het behoud van den vrede kan medewerken. Daarop wil ik wijzen. Het is de droogte, de buitengewone droogte en hitte, die, in Amerika begonnen dit jaar in een groot gedeelte van West- Europa heeft geheerscht en nog niet heeft opgehoudende droogte, die de meeste weilanden verschroeit, de beken, bronnen en waterputten doet opdrogen en de oogsten doet mislukken. Voeg daarbij de vee-ziekte, welke zich over Duitschland, België en Nederland heeft verspreid, en de stijgende en onrustbarende duurte der levensmiddelen voor menschen en vooi dieren, zoodanig dat zij in België en in Frankrijk reeds tot oproerige bewe gingen aanleiding heeft gegeven, dan zijn dat omstandigheden van zoodanig hoog ernstigen aard dat regeeringen, als zij de oorlogskansen overwegen, verplicht zijn daarmede duchtig rekening te houden. De legers van beide staten kunnen en zullen waarschijnlijk in de beste orde ver- keeren, maar er is nog een andere macht, die ook een woordje heeft mee te zeggen. De natuur treedt thans op als goede fee, als vrede-beschermster. Thans vooral zou de oorlog onvermijdelijk achter zich aanvoeren de vreeselijke en afzichtelijke Megaera, in de gedaanten van hongersnood en pestillentie. De cholera nadert. In de landstreken waar de oorlog woedt en gebrek en ellende heeft gezaaid, zou zij een vruchtbaren voorbereiden bodem vinden, om rustig en lustig voort te woekeren en geheel West-Europa te doen besmetten. De verantwoordelijkheid van een oorlog onder de vermelde omstandigheden zou zóó ontzettend groot zijn, dat het niet aan te nemen is, dat men het tot een oorlog zal doen komen, een oorlog die zoo lichtelijk kan overslaan op andere landen en die ge weldig zal zijn, als al de vernielkrachten waarover men tegenwoordig beschikt, wor den ontketend en waarvan de fatale terug slag de gansche wereld jaren lang zal doen lijden. Zulk een oorlog zou zijn niet alleen een misslag maar een misdaad, een misdaad jegens de meusckheid. Keizer Wilhelm en Fallières staan daartoe moreel beiden te hoog. De droogte kan m. i. meewerken om het oorlogsgevaar te bezweren. Die lustigen Weiber von Utrecht. Men heeft natuurlijk wel eens gehoord van de „Lustigen Weiber von Windsor." Deze dames hebben concurrentie ge kregen van de Utrecktsche; en wol op een der Zondagavonden. 'tWas in de J. P. Coenstraat, dat zich twee zéér lustige oude dames bevonden, de qualitactie „oud" moeter noodzakelijk bij, want jong waren ze nu bepaald niet meer. De een was 81 en nummer twee 87, beiden waren een weinig in kennelijken staat vanwege „te veel" aan boerenjongens. De straat was voor h9t tweetal niet broed genoeg, ze hadden een pleizier van wat beu je ma en de straatjeugd had pleizier met hen Dat pleizier werd tea lange leste zoo groot, dat de heele buurt rondom de J. P. Coenstraat er pleizier van had. Toen verscheen de politie en die nam de „lustigen Weiber von Utrecht" mee naar het bureau. In het nachtregister werden de namen van de beid9 tantes zorgvuldig ingeschre ven vanwege de merkwaardigheid van haar ouderdom 81 en 87 jaar. Noch nicht dagewezen Waterzuivering. Nu er door de langdurige droogte te Zuid-Schalkwijk niet alleen gebrek aan drinkwater, maar ook aan waschwater komt, hebben eenige bewoners het vol gende middeltje bedacht. Uit het Spaarne of 69n in hun nabijheid liggende sloot worden eenige emmers water geschept. In ieder der emmers wordt een klein stukje carbid gegooid en na korten tijd heeft meD glashelder water, wat zeer goed te gebruiken is om mee te wasschen en te werken. Onder op den bodem ligt dan een heele laag vuil. Mobilisaties. De „Hbl." correspondent te Eindhoven schrijft: Van Duitsche zijde verneemt men weinig over genomen voorzichtigheids- maatregelen op militair gebied, in deze spannende politieke dagen. Dat men echter in het groote Ger- maansche Rijk ook met alle mogelijk heden rekening schiint te houden, bewijst het feit, dat tal van dienstplichtige Duitschers, die hier en daar in Noord- Brabant aan het werk waren, van de burgemeesters hunner woonplaatsen be richt ontvingen, ten spoedigste naar hun haardsteden weer te keeren, ten einde in werkelijken dienst te worden gesteld. Militaire voorzorgen. Vrijdag werd een groot gedeelte der pionniers van het regiment genietroepen te Utrecht gemobiliseerd en in de ka zerne geconsigneerd. Het betrof de detachementen voor de brugvernieling, die gereed staan om ieder oogeublik naar de groote spoor- en voet bruggen te vertrekken. Zij zijn geheel en al uitgerust, ook m9t scherpe patronen. Ook zijn d9 detachementen voor de inundatie van de Hollandsche Waterlinie klaar. Ook deze manschappen zijn in de kazerne geconsigneerd. Er heerscht onder de manschappen en officieren verwarring, die wel hieruit voortspruit, dat alles heel geheimzinnig toegaat en men niet weet waarvoor de mo bilisatie plaats vindt, noch ook wat er aan de hand is. Op last der regeering zijn alle biDnen- eu buitenlandsche verloven aan militai ren ingetrokken. Ook dat nog. Het gezin van den arbeider E. Kempers te Hengelo, is „verblijd" door de ge boorte vau drie welgeschapen kinderen. En dat in die dure tijden. Geneeskundig onderzoek voor het huioelijk. Vanwege de „Rein Leven Beweging" zal dit jaar weer een adres gezonden worden aan H. M. de Koningin, waarin aangedrongen zal worden op wettelijke regeling van een goneeskundig onderzoek voor het huwelijk. Met lucifers spelen. Te Bunschoten is een hevige brand uitgebroken; 3 groote boerderijen, 7 kleine woningen en 3 hooibergen zijn verbrand. De brand ontstond, doordat de kinde ren met lucifers speelden. Hot verbrande is gedeeltelijk en laag verzekerd. A. ^3 .«RA X E Ij

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1