«óf H. TI PETERS. Predikbeurten. Marktberichten. Advertentiën. INGEZONDEN STUKKEN. Voorbereidend militair onderricht. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat gedurende do wintermaanden 1911/1912 het voorbereidend militair onderricht in deze gemeente zal worden gegeven te Den Burg, in het lokaal „De Vergulde Kikkert", des Maandags en Donderdags van iedere week, van des nam. 7 tot 9 uur. De aanvang van het onderwijs is bepaald op Maandag 2 October e. k. Texel, 15 September 1911. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. Vergadering van de Vereeniging tot bevordering van Vreemdelingenverkeer. De vergadering van de Vereeniging hierboven genoemd, gisterenavond ge houden, gaf zeker een treurig beeld van de belangstelling welke bij vele belang hebbenden voor deze Vereeniging bestaat. De Voorz. wees daarop dan ook terecht in zijn openingswoordslechts een tien tal personen was aanwezig. Toch meende de Voorz. zich zelf niet te mogen vrijpleiten inzake het weinige hetwelk dit jaar door de Vereeniging werd gedaan, waaraan ook zijne mede bestuurders schuldig werden genoemd. Dat deze beschuldiging maar niet zoo zoetsappig werd opgenomen is te denken, evenzoo dat het leidde tot ernstige discussie, welke tenslotte een bevredigend verloop hadden. Besloten werd om pogingen aan te wenden om de berooide financieele toe stand der Vereeniging zoo mogelijk in 't reine te brengen, door het innen der contributiehetwelk de laatste twee jaren geheel is verzuimd. Verder werd besloten een algemeene oproep aan de burgerij te doen tot eene vergadering, waar ieder voorstellen zal kunnen doen (en verdedigen) op welke wijze hij zou meenen dat eene gewenschte bestemming zou kunnen worden gegeven aan het legaat door wijlen den heer F. Keijser vermaakt, tot verfraaiing van den Burg. Men zie de desbetreffende advertentie in dit nummer dezer courant, denke over deze zaak rijpelijk na, bezoeke de uitgeschreven vergadering en brenge zijne gedachten er over behoorlijk gefor muleerd alsdan ter sprake. De Cocksdorp 15 Sept. Te ongeveer 12 ure geraakte bij de duinen op eenigen afstand van de boeren hofstede „Sumatra" in den polder Eierland 5 erwten-, haver- en g9rstklampen, toe- behoorende aan de heeren C. en K. Troost, in brand. Aan blusschen was geen denken, daar er geen water in de nabijheid was. De inmiddels uitgerukte brandspuit moest dan ook onverrichterzake terugkeeren. De eigenaars waren niet thuis. De oorzaak is onbekend. Er wordt voor gewaakt, dat de duinen niet in brand geraken. Oudeschild, 15 Sept. De heer C. D. Schaap adsp. commies der Posterijen en Telegrafie is met ingang van 1 October van Amsterdam over geplaatst naar Rotterdam. Muizen op de aardappelvelden. Nu 't rooien der aardappelen in de omstreken van Kaatsheuvel begonnen is, bemerkt men eerst recht, welk een massa's muizen in de aardappelen een schuilplaats gevonden hebben. De schade, welke deze diertjes hebben aangericht is groot. Bij honderden ziet men ze over het veld loopen, zoodat do rooiers hun maat regelen moeten nernen, willen ze hun proviand, die ze bij zich hebben, dezen diertjes niet prijs goven. De meeste rooiers brengen hun eten mee in blikken bussen, terwijl zij, die zoo'n trommel niet hebben, genoodzaakt zijn, het eten in aarden potten op het Jand te bewaren. Worden de boterhammen in zakjes ge daan of in papier gewikkeld, dan kan men er zeker van zijn, dat, als de maal tijd begint, reeds een gedeelte er van verorberd is. Een boschbrand tusscben Mierlo en Gsldrop (N-Br.) heeft zich zoo u:tge bre d, dat twee boerderijen aangetast werden, die geheel zijn afgebrand. Vele zware boomen zijn vernield. Men denkt aan kwaadwilligheid. Na 14 jaar berouw. In September 1897 vond iemand te Utrecht een zilveren horloge met ketting. De vinder vond het niet noodig van zijn vondst mededeeliug te doen aan de politie en behield het uunverk als zijn eigendom. Do man verhuisde sedert van Utrecht naar Amerika en droeg daar altijd het gevonden horloge. Doch ziet na 14 jaar kwam de wroeging. En thans heeft de mijnheer in Amerika een brief geschreven aan den hoofd commissaris van politie te Utrecht, met de mededeeling dat hij berouw heeft ge kregen over wat hij 14 jaar geleden verzuimde on dat hij uu nog wil trachten goed te maken. Vandaar dat de hoofdcommissaris de volgende kennisgeving deed plaatsen. „De hoofdcommissaris van politie te Utrecht bericht, dat aan het hoofdcom missariaat inlichtingen zijn te bekomen omtrent een zilveren horloge met ketting in Juli, Aug. of Sept. 1897 op den open baren weg te Utrecht gevonden." Beschonken visschen. De meertjes van Eaux Blanches en het kanaal du Midi in Zuid-Frankrijk waren dezer dagen bedekt met visschen. die men met de hand kon pakken. Men had nl. 3000 liter vervalschten Spaanschen wijn in het water uitgegoten en het gevolg ervan was, dat de visschen beschonken waren geworden. Of er bij waren, die een kwaden drank hadden, meldt de historie niet. Verregaande baldadigheid. De sneltrein van Groningen naar Leeuwarden is ter hoogte van den wacht post Zwaagwesteinde, in groot gevaar gebracht. Eenige jongens uit dat dorp hadden een 10-tal ijzeren platen, welke gewoonlijk onder de rails liggen, doch thans er naast, op de rails gelegd. Met geweldig lawaai snorde de trein er over. Een ontsporing had gelukkig niet plaats. De daders zijn opgespoord. Een waarzegster. Gistermiddag passeerde nabij Beek een oude vrouw de grenzen en werd door een Duitschen douane aangehouden, of zij iets te „versteueren" had. Het oude vrouwtje zeide van neen, waarop zich een gesprek over het warme weer ont wikkelde. Alles bleef zoo droog, zei men. Op eens zei het vrouwtje: Ja mijnheer, dit jaar een droog jaar, dan een nat jaar en dan een bloedjaar. De douane en een heer die deze „profetie" hoorden, begonnen smakelijk te lachen, hetgeen het vrouwtje niet aanstond en verontwaardigd liet zij er op volgen Mijnheeren, u lacht, maar het is zoo waarachtig, als u 6 mark in uw zak hebt. Andermaal lachte de commies en greep zijn beurs uit den zak. Daar hij niet wist, hoeveel geld hij bij zich droeg telde hij het geld na om de woorden van de vrouw te logenstraffen. Nu kwam hij tot de ontdekking, dat al het in zijn bezit zijnde geld juist 6 mark bedroeg. De man lachte niet meer en het vrouwtje vervolgde haar weg. Droogte op Walcheren. De gevolgen van de droogte in Zeeland en vooral op Walcheren dreigen ver schrikkelijk te worden. Alles is even droog; water is er niet meer. Men wascht zich op de villa's met putwater, dat al niet meer zoo heel helder is. Groenten zijn niet meer te krijgen. Men eet er bieten en koolraap. Voor den wiDter is het gelukt, tijdig busgroenten in te slaan, want waar schijnlijk zullen ook die tegen Januari niet gemakkelijk of althans slechts zeer duur te krijgen zijn. In de weiden sterft hier en daar het vee van honger en dorst. Er rijden op de Zeeuwsche lijn dagelijks eenige extra- treinen, uitsluitend met water. Tegen de armenwet. De vereenigde diaconiën der Gerefor meerde kerken in ons Jand hebben be sloten bezwaren in te brengen bij den minister van binnenl, zaken, tegen het ontwerp-armenwet, omdat dit ingrijpt in de zelfstandigheid der diaconiën. De overheid mag aan de diaconiën niet op leggen met haar in verbinding te treden over de armenzorg, omdat dit een zaak van de kerk is. Do Gereformeerden willen hun eigen armen onderhouden zonder hulp van den staat. Kerkbrand te Rossum. Dinsdagnacht te halt 2 ontdekte de pastoor van de R. K. kerk te Rossum, dat de gordijnon voor het raam van zijn slaapkamer aan het branden waren. Verschrikt sprong hij van zjjn leger stede en zag aanstonds, dat er brand woedde in de kerk, en die zich reeds had uitgebreid tot de pastorie, er vlak naast liggende. Op zijn alarm kwamen verschillende ingezetenen toegeloopen en trok de brandweer uit, die echter wegens gebrek aan water geen hulp kon verleenen. De brand had direct zoo'n grooten om vang genomen, dat er niet aan te denken viel, iets uit de kerk te redden. Al de kerkelijke benoodigdhed6n en kerksie raden werden een prooi der vlammen. Ook in de pastorie breidde zich het vuur snel uit en kon daaruit met groote moeite slechts een klein gedeelte van den inboedel worden gered. En kerk en pastorie zijn geheel uit gebrand. Omtrent de oorzaak van den brand verkeert men in het duister. Ontevreden miliciens. Maandagavond hebben ook te Amers foort eenige miliciens, die bij het 5e regiment infanterie voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen zijn, kabaal gemaakt. Het begon met het zingen van socia listische liederen in de cautme, waarmee de sergeant der cantine gelastte op te houden. Toen volgde een te hoop loopen waar bij een korporaal dermate in 't gedrang kwam, dat hij onder heelkundige be handeling moest worden gesteld, en een luitenant en de kapitein der week even eens werden opgedrongen. Er werd nu gewapend appèl geblazen en de troep rukte uit voor een nachte lijke velddienstoefening. Daarmee was de zaak atgeloopen. Raadslid-Gemeentewerkman. Te IJlst is een raadslid eiken dag druk bezig met het verrichten van baggerwerk voor gemeenterekening. Aangezien de man 't niet breed heelt waagt hij er, volgens zijn zeggen, zijn raadszetel aan. Een zxoare straf Siam is voor vrouwen het gelukkigste land ter wereld. Als ten minste waar is, wat de bladen zeggen. Want dan vindt men ei het geringste aantal oude vrijsters. Alle vrouwen zijn gehuwd, zelfs de allerlee- lijkste, niet omdat die daar juist zoo ge zocht zijn, maar omdat het huwelijk met deze minder met schoonheid en gratie ge- zegenden, een rechtstreeksch uitvloeisel is van de straffen, door de rechtbank bij over treding der Siameesche wet uitgesproken. Ziehier hoe dat mogelijk is. Op een be paalden leeftijd kan elke vrouw, die nog een echtgenoot zoekt, die er tegen opziet de rest van haar leven in eenzaamheid door te brengen, aanvragen om ingeschre ven te worden in de lijst van huwbare jonge dochters. Zij komen dan onder be scherming van den koning te staan, die zich verplicht haar „aan den man" te brengen. Gerugsteund door de wet is hij daar op de volgende wijze toe in staat. Siam is een land als elk ander. Het telt dus onder zjjn burgers, mannen, die het met de eerlijkheid nu niet zoo nauw nemen en die evenals overal elders overtredingen der wet, ja zelfs misdaden begaan. Ieder nu die zich in Siam daaraan schuldig maakt, wordt, behalve tot boete en gevan genisstraf, veroordeeld tot het huwen van een der ingeschreven huwbare vrouwen. Is de overtreding licht, dan is de straf eveneens niet zwaar, tenzij de overtreder een verstokte vrouwenhater is, want dan moet zelfs een minuut doorgebracht in het bijzijn eener vrouw, een vreeselijke beproe ving zjjn. Maar anders kan een gelukkig leven voor hem zijn weggelegd, want hij heeft het recht zich een vrouw te kiezen. Erger voor hem wordt het echter als de misdaad wel zwaar is, want dan wijst de koning den overtreder der wet zonder pardon een bepaalde echtgenoote aan en hij zal daartoe de leelijksto en meest onsympatieke zijner beschermelingen uitzoeken. Dan kan de straf loodzwaar drukken, erger wezen en langer duren dan een gevangenisstraf. Want de delinquent zal dan levenslang d6 gevolgen zijner misdaad ondervinden. Maar dat kan ook goed zijn. Het kan hem van verdere misdaden terughouden en het heeft het voordeel dat oude jonge juffrouwen worden opgeruimd. Want waar aan den eenen kant de Siameezen voor 't meerendeel verre van deugdzame burgers zjjn, en het aantal veroordeelden elk jaar vrij groot is en aan den anderen kant het de Siameesche vrouwen weinig schelen kan of het zondenregister hunner aanstaande mannen meer of minder blank is. is het aantal huweljjken, dat op deze wijze ge sloten wordt vrjj groot. Aan de Maan. Burgerlijke Stand der Gemeente Teiel. Zondag 17 September 1911. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Nm. half drie ds. Kijne. naai Nam. half drie ds. Boeke. Oudeschild. Vm. 10 uur ds. Kijne. Nam. half 4 ds. Onnekes van Helder Den Iloorn. Nm. 2 uur ds. van Grasstek. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. half 10 ds. Dagevos. Nam. 3 uur ds. Dage vos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur de Heer Dirkmaat Cand. te Amsterdam. Schagen, 14 Sept. Aangevoerd: 10 Geldekoeien f 120 a f 150 73 Vette Koeien f 180 a f 325, 20 Kaltkoeien f 160,— a f 270; 40 Nuchtere Kalveren f 7 a f 28. 225 Lammeren f 10.a f 13. 60 Vette Varkens 42 a 52 cent per Kg. 12 Biggen f 8.— a f 12,—; Boter f 1.30 a f 1.50 per K.G. Kipeieren f 400 a f 5,00 por 100; Leiden, 15 Sopt. Ter markt aangevoerd: 49 Stieren f114,— a f 360, 162 Kalf- en Melkkoeien f 172 a 1 320- 27 Varekoeien 148 a f 248 153 Vette Ossen en Koeien 1192 a (325 53 Kalveren (vette) f 69 a (142 25 Kalveren (magere) 1 6.a f 13. 865 Schapen (vette) f 16,a f 24.— 524 Schapen (weide) f 14,a f 20,— 268 Magere Varkens f 17— a f 40,--; 412 Biggon f6 f 11. CORRESPONDENTIE. Aanvang muziekuitvoering is niet 8 uur zooals wij abusievelijk melden maar half negen. Uitg. Tot afscheid. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Fragment uit het gedicht(Avondmijmering) van B. LULOFS. Gij, Dochter van den nacht Gij, vriendelijke Maan Ook gij bezoekt noch steeds de azuren hemelbaan Bevallig treedt gij slaag met uwe lijfstaffieren, De starren dio bet kleed des nachts met goud versieren Van uit uw luchtpaleis in lelieblank gewaad; Belonkt in beek of vliet uw minnelijk gelaat; Gluurt door het ïuischend loof, van het windje zacht bewogen Bestrooit met zilver 'tveld en 's hemels blauwe bogen, En als een moeder, die terneer ziet op baar wicht, Dat in het wiegje zoet en zacht te sluimeren ligt, Met blosjes op de koon, met oogjes balf gesloten, Waar nog een traantje in glimt, om kindsche smart gevloten Dus ziet ge op 't aardrijk neer dat glinstert in den dauw, En vredig slaapt, gehuld in nachtelijkescliauw. Een minnaar van de Goddelijke natuur. Burg, Texel. Wij hebben voor ditmaal het bovenstaande, van een //miunaar v. d. Goddelijke natuur" een plaatsje verleend, doch willen opmerken dat wij daaraan geen verder gevolg: kunnen geven; steeds zal liet voorkomen dat eenig mooi gedicht of sl uk in proza, iemands bijzondere aandacht trekt, docb wij zouden gevaar loopen te worden overstelpt üiet dergelijke copy, indien wij er op zouden ingaan, zulks steeds op te nemen. Uitg. Van 9 tot en met 15 Sept. 1911. ONDERTROUWD) GETROUWD Ueene- GEBORENJacob, zv. Willem van Heer waarden en Maria de Porto (de Westen) Adriaan Jacobzv. Cornelis Huisman en Johanna Maat (den Burg). OVERLEDEN: Dirk Keijser, oud 37 jaar geb. m. Qerdina Nieolina Keijser (den Burg), Cornelis Knol, oud 85 jaar, geil. met Maria Lager veld (Eierland). Ti H. Doop.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2