m Buitenland, Marktberichten. Advertentiën Advertentiën. Van de markt Maandag j.l valt weinig gunstigs te vertellen de aanvoer was weinig, de hai del trekkend, de prijzen niet hoog. Onstermd, 19 Sept. De N V. „Wilhelmi a" heeft tot Directeur gekozen den heer C. Timmer Az. in de plaats van den heer C. Slik, die volgens rooster moest aftreden. Tot com missaris werd gekozen de heer Anth. van der Vis, in de plaats van den heer C. Vlaming (met herkiesbaar,). De Vennootschap wordt tegenwoordig beheerd door 3 directeuren en 4 commis sarissen. Men heeft besloten het ijspakhuis op de haven te Oudescbild ten verkoop aan te bieden, 'aar de Noordzeevisscherij steeds minder wordt, is het ijsverbruik van weinig of geene beteekenis meer, zoodat men bedoeld pakhuis thans niet meer noodig heeft. Zondagavond kon men van hier in Oostelijke richting een brand waar nemen, en wel zoo duidelijk, dat hij moeielijk in Friesland geweest kan zijn, zoodat dan in de eerste plaats aan brand op een vaartuig gedacht moot worden. Ook elders had men den brand zoo duidelijk gezien, dat men hem op Texel waande. De É.A. Heer Burgemeoster kwam daarom hier een onderzoek in stellen. De nieuwe Commissaris. Zaterdagmorgen te halftien is de nieuw benoemde Commissaris der Koningin in deze provincie, de heer mr. dr. W. F. van Leeuwen, in functie getreden. Op last van den waarnemend commis saris, den heer P. B. J. Ferf, was de vlag uitgestoken van 't Gouvernementsgebouw in de Jansstraat. De installatie geschiedde zonder eenig ceremonieelin allen een voud, zooals mr. Van Leeuwen dat ook wenschte. Rijkslandbouwwinterschool teSchagen. Personen, die dezen winter aan de lessen dezer school wenschen deel te nemen, worden er alsnog op attent ge maakt, dat na 26 September geen aan giften meer worden aangenomen. Derde Dinsdag in September. Naar gewoonte is ook dit jaar op den derden Dinsdag in September in vereenigde zitting van beide Kamers, de Staten-Generaal geopend. Nu evenwel niet door de Koningin, doch door Minister- Heemskerk, die zulks deed met eene rede, waarin werd gewaagd van den toestand van land en volk, die eendeels gunstig, anderdeels ongunstig werd genoemd. Het nieuwe zittingsjaar werd van groot gewicht geacht, door de behandeling van aanhangige en in te dienen ontwerpen. Op dezen zelfden dag had tevens de groote kiesrechtbetooging plaats uitge schreven door de S. D. A. P. Duizenden bij duizenden waren naar de Hofstad opgegaan om aan deze demonstratie deel te nemen. Er heerschte niettegenstaande de drukte een goede orde. Gevolg van mond- en klauwzeer. Verschillende melkgebruikers op Wal cheren en zeker ook elders klagen tegenwoordig over zoute m rik. Men moet de oorzaak zoeken in uierontsteking als bijkomend verschijnsel van mond- en klauwzeer. Daarvan is een gebrekkige melkvorming het gevolg. Terwijl nor male melk o. a. gemiddeld 4.5 procent suiker en 0.7 procent aschbestanddeelen bevat, is er in zoute melk soms 2.54 procent suiker en 1.32 procent asch dus maar ongeveer do helft suiker en haast dubbel zooveel asch. Staatscommissie voor Grondwets herziening. Uit zeer vertrouwbare bron vernemen we thans dat de Staatscommissie voor grondwetsherziening in meerderheid be sloten heeft, inzake het kiesrechtvraag- stuk te adviseeren, dat het kiesrecht zal worden verleend aan de gezinshoofden en aan alle 25-jarige mannelijke inge zetenen, die in hun eigen onderhoud voorzien. Eenige bepaling in de richting van vrouwenkiesrecht, hetzij geheel of gedeel telijk, kon geen meerderheid vinden. Een groot deel dezer is door de commissie besteed aan de verschillende voorste,llen inzake het gemeentekiesrecht. Met dit negatieve resultaat, dat Vrijdagmiddag te half vijf alle voorstellen, op verande ring van dit kiesrecht betrekking heb bende, óok het vrij sterk vooropgedrongen Pruisische stelsel, zijn verworpen. Met belangstelling zien we, omtrent deze mededeelingen, de oificieuse tegen spraak tegemoet. (Tel.) Fijne sigaren. Te IJselmonde hebben eenige inge zetenen kistjes sigaren gekocht van een vreemden koopman. Nu zij de sigaren willen rooken, blij ken ze gevuld te zijn mettuifmolm! Gevaarlijke hoedenspelden. Hoe gevaarlijk het is, dat vele dames hoedenspelden dragen van bijzonder groote lengte, bleek Donderdagavond in de Zijl straat te Haarlem waar een groote men- schenmassa naar den brand op de Groen markt keek. Toen een daar staande dame haar hoofd omdraaide, kreeg een man den naald in zijn wang, vlak onder het oog, een bloedende wond veroorzakend. In strijd met de drankwet. Te Heerenveen, Gorredijk en andere plaatsen in Friesland zijn drogisten be keurd wegens het verkoopen van brand spiritus, citroenspiritus, eau de carmes en Hofmansdruppels. De verkoop door drogisten van deze alcohol bevattende artikelen wordt in strijd met de Drank wet geacht. Een eigenaardige trouwplechtigheid. Een eigenaardige trouwplechtigheid heeft dezer dagen te Haarlemmerliede plaats gehad. Een bijna 40-jarige bruid, die hare beide beenen geh9e! miste, trad in het huwelijk en werd door den bruidegom uit het rijtuig in de trouw kamer gedragen. Ten gerieve van de ongelukkige bruid was ditmaal een be nedenkamer in het Gemeentehuis als trouwkamer ingericht. Na de plechtigheid droeg de zorgzame echtgenoot zijn vrouw ook weer in het rijtuig. Branden. Bij Abbenes (Haarlemmermeer) is een veenbrand ontstaan in het land van den landbouwer Baars. De brand verspreidde zich snel, doch leverde geen gevaar op. Over een uitgestrektheid van ruim 4 H.A. brandde het veen op verschillende plaatsen. Vooral in den avond was het 'n prachtig gezicht, die telkens opflikkerende vlam metjes. Kippenziekte. In enkele plaatsen vertoont zich weer de gevreesde kopziekte onder de kippen. Ook in de Zuid-Zijpe komt zij reeds voor. Van medische zijde werd ons voor jaren het gebruik van zwazel-ijzer (Sul phas Ferri) daarvoor aanbevolen. Een kwart eierlepeltje op een aker drinkwater is voldoende. Wij hebben het genees middel met veel succes toegepast. (Zijp. Cour.) Door den drank. Maandagavond trok een arbeider bij 't stationskoffiehuis Lippinkhofl te Losser zijn revolver en verwonde den fabrieks arbeider R. Haarman zoo in zijn gezicht dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Hot schot ging door de linkerwang en verbrijzelde gedeeltelijk het kaakbeen. Sterke drank is de oorzaak; dader en getroffene hadden niets tegen elkaar. Een alcohol-drama. In het Bretonsche dorp Bourchioc her trouwde, zes weken geleden, de varkens slachter Pirion met een 42-jarige weduwe, Renée Graten genaamd. Pirion was aan den drank verslaafd en in het dorp werd beweerd, dat bij in dronkenschap zijn eerste vrouw had doodgeslagen. De twee de vernam dit eerst na het huwelijk, maar zeide daarop, dat als haar man mocht probeeren haar te mishandelen, hij er niet zoo gemakkelijk zou afkomen. Dat bleek geen ijdele snoeverij, want toen eenige dagen geleden de man zich weer in de herberg zat te bedrinken en de vrouw hem er uit haalde en hij haar daarover in woede ontstoken, wilde mis handelen, verweerde z(j zich met een hamer zoo geducht, dat'de dronkaard dood neerviel. De vrouw, die in wettige zelfverdediging heeft gehandeld, stelde zich vrijwillig ter beschikking van de justitie. Een ijskachel. Een uitvinding, die een volgend jaar, als we6r een hittegolf ons overstelpt, misschien goede diensten kan bewijzen, moet gedaan zijn door Grabam Bell. Deze heeft namelijk een ijskachel ge construeerd en een zoo deugdelijke, dat, terwijl in Washingto's straten de ther mometer meer dan 40 gr. C. aanwees, de temperatuur in Bell's kamer constant niet meer dan 16 gr. C. was. De ijskachel is doodeenvoudig en heeft 't voordeel, dat ze heel goedkoop „ge stookt" wordt. Ze bestaat uit een ijskast, die door een buis met de buiten lucht in verbinding staatvan de kast gaan verder een aantal kleinere buizen uit, die langs de kamerwanden loopen, net als de buizen van een centrale ver warming. Aan de buis, die met de buitenlucht in verbinding staat, is een ventilator aangebracht, die door electri- citeit gedreven wordt en lucht inzuigt, deze door de ijskast heen en vervolgens in de kamer perst. Men heeft er alleen zorg voor te dragen, dat de vloerende muren luchtdicht zijn, daar anders de aangevoerde koudere lucht, die door haar zwaarte naar beneden zakt, door de aanwezige voegen en spleten weer zou ontwijken en aldus de werking van de ijskachel geheel geneutraliseerd zou worden. „Tel." Wat een hedendaagsch Amerikaansch blad aan zijn lezers over de geschiedenis van Texel meedeelt. Weinig waarheid en veel verdichting. Sondag 24 September 1911. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Vm. 10 uur ds. Ky'ae. Koog Vro. 10 uur da. v. d. Waa. Oudeschüd. Vm. 10 uur da. Boeke. Nam. half 4 ds. Poort van Helder Dan Hoorn. Nm. 2 uur ds. Kijne. Oosterend. Vm, 10 uur ds. van Grasstek. Kerkcollecte. CocksdorpNm. half drie ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. half 10 ds. Dagevos. Nam. 3 uur ds. Dage vos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den HoornGeeu dienst. Texel, 18 Sept. Aangevoerd werden 3 Paarden f150 a f275. 2 Veulens f80 a f90. 3 Koeien f180,— a f 210, 2 Pinken f 100 a f 110. 3 N. Kalveren f 12 a f 16. 68 Rammen f 0,— af 58 Schapen f 14 a f 16.— 37 Lammeren t 13, af 14, 6 Biggen f 8,— a f 10,- 2 Korven Kippen f 1,00 a f 1,10 Purmerend, 19 Sept. Aangevoerd 752 Runderen waaronder: 472 vette koeien 68 a 82 Ct. per KG, 9,9 Gelde koeien f 130 d 190 Melkkoeien f 170 d 260. 38 stieren. 78 vette kalveren 1' 0,90 a f 1.10 p. Kg. 290 Nuchtere kalveren f 13a f 25 3477 Schapen f 17 k 125,00 602 Lammeren 1 10,— a 1 15,00 538 vette varkens 1 0,46 a f 0,52 per Kg.; 6 magere varkens f 20 a 1 23, 123 biggen f7 a f 11 kipeieren f 5.25 a f 5.75 per 100; Amsterdam, 18 Sept. Aangevoerd 216 Runderen, le kwal. 78 k 82 ct. 2e kwal. 72 a 76 ct. 3e kwal. 64 a 70 ct. g, 170 Melk- en Kalfkoeien 190 a 1 300, 63 Nuchtere Kalveren 1 9,k 1 18, 451 Vette Varkens 46 a 50 ets. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in 'de Texelsehe Coarant In eens opge geven, worden slechts driemaal iu rekening gebracht. (üit liet Eflgelsch vertaald door E. Timmer. Een eiland in de Noordzee, vijf mijlen van de Nederlandsche kust af gelegen, bezat een gevaar lijk rotsachtig strand, 'twelk het verderf is ge worden voor menig schip dat op die onstuimige zee voer. Op het eiland woonden mannen die, wanneer er een schip was vergaan, dat deel van de bemanning dat aan de golven ontkomen was vermoordden en hetschip plunderden. De regeering van Nederland besloot aan de zeerooverij op het eiland een eind te maken, en het oog van Koning Willem I viel op een jong advocaat die pas in Den Haag begonnen was praktijk uit te oefenen. //Ik draag u op om op dit eiland ordelijke toestanden te vestigen//, zoo luidde het koninklijk bevel tot den jongen rechtsgeleerde. Het was een zwaar werk voor een jongmensch van twintig jaar. De koning benoemde hem tot burgemeester van het eiland, en toen daar binnen een jaar een gerechtshof werd opgericht werd de jonge advocaat rechter. En in zijn dubbele betrekking maakte hij een eind aan de zeerooverij op het eiland. De jongeman besloot nu om zich voor goed op het eiland te vestigen, en begon naar een plaats voor een tehuis om te zien. Maar het was een treurig land om er te wonen, verstoken van hoornen of elk ander groen het had er veel van of men er naar Siberië verbannen was. Doch, zei de jonge burgemeester tot zichzelf, een plaats is alleen leelijk omdat het er niet mooi is. En mooi zou dit eiland worden, zoo besloot hij. Op zekeren dag riep de jonge rechter-burge- meester zijn raad bijeen. //Wij moeten hoornen hebben,// zei hij, //als wij willen kunnen wij dit eiland rijk aan natuurschoon maken.// Maar de practisch-gezinde zeelieden verzetten zichbet weinige geld dat zij bezaten was noodig voor dringender behoeften dan boomen. //Heel goed,// besloot de burgemeester, //dan zal ik het zelf doen.// En dat voorjaar plantte hij honderd boomen, de eerste die men ooit op het eiland gezien had. //Het is hier te koud,// zeiden de eilandbewoners, //ze zullen alle doodgaan van de kille noordewinden en de stormen". //Dan zal ik er meer planten,// zei de niet van zijn stuk te brengen burgemeester. En gedurende de vijftig jaar dat hij op het eiland woonde deed hij dat. Honderd boomen plantte hij ieder jaar en ondcrtusschen schonk hij aan het eilandbestuur land, waarop hij openbare parken aanleggen liet. En daar plantte hij elk voorjaar duizenden jonge struiken en andere gewassen. Inplaats van te kwijnen groeiden de boomen voorspoedig, bevochtigd door de zilte zcedampen. In die geheele uitgestrekte onstuimige zee en slechts zij die de Noordzee bij storm gezien heb ben weten hoe onstuimig zij wezen kan was mijlen in den omtrek geen voetbreed grond waarop de vogels van die streek, door den storm over de watervlakte gedreven konden rusten. Duizenden doode vogels bedekten de oppervlakte der zee. Totdat op zekeren dag de boomen hoog genoeg waren om van zee uit gezien te worden, en voortgedreven en afgemat kwamen de eerste vogels en rustten in de schuilplaats van gebladerte. En anderen kwamen daar om bescherming te vinden, en uiten hun dankbaarheid door gezang. Binnen weinig jaren vonden zooveel vogels een rustplaats op het eiland dat het niet alleen de opmerkzaamheid van de inboorlingen trok maar ook van de menschen aan de knst van de vaste wal op vijf mijlen afstand, en binnenkort werd het eiland beroemd als woonplaats der zeldzaamste en schoonste vogels. En op zekeren dag liet het koninklijk jacht, met de koning en de koningin aan boord, er bet anker vallen, en de hooge bezoekers kwamen het eiland en de vogels zien waarvan zij zooveel gehóórd hadden. Wijd en zijd verbreidde zich de roem van het //Vogeleiland//, zooals hel genoemd werd. En de vogels waren zoo dankbaar voor hun rustplaats dal zij een deel van het eiland uitkozen om or hun eieren te leggen en hun jongen grool te brengen en het daar als hot ware bevolkten. Binnenkort kwamen vogclkundi/'cn uit alle doelen van de wereld naar //Eicrland//, zooals men dit cilandgedcelte noemen ging, om hel merkwaardig gezicht niet van duizenden vogeleieren, maar latterlyk van honderdduizenden sommigen zelfs schatten bol aantal eieren op een millioen.*) Een paar door Jen storm voortgedreven nachte gale i had het eilum gevonden ei daar een nest gebouwd, en hun wonderbaar schooue tonen troffen zelfs hot gemoed der inboorlingen, ea wanneer do schemering viel over hetDin'zce verloren stuk land plachten vrouwen en kinderen naar //het Park// te gaan om het avondlied van den koning dor zangvogels te hooren. De twee nachtegalen werden de stamouders van een heele kolonie, en binnen weinig jaren was het eiland zoo talrijk aan nachtegalen geworden dat het nogmaals van naam veranderde en de roem van //het Nachtegaleneiland// verbreidde zich naar de Nederlandsche kust en door het land en iQ andere landen. Intusschen was de jonge rechler-burgemeester nu een man geworden, voortgegaan met jaarlijks' zijn honderd boomen te planten, en heesters en andere gewassen de grillige nauwe straten werden beschaduwd door het loof der boomen en er waren nu koele lanen en boschwegen waar men eenmaal slechts een doodsche in de zon blakende wildernis zag. Kunstenaars hoorden van de plaats en kwamen er met hun doek, en in honderden huizen de heele wereld door hangen heden ten dage aan den wand afbeeldingen van de schoone lanen en boschplekjes op //het Nachtegaleneiland. Een Amerikaansch kunstenaar komt er bijna elk jaar met zijn leerlingen en zegt tot hen, als zij in verrukking geraken over de koelte en rust op het eiland//Op de geheele wereld is geen plekje schooner dan dit//. De majestueuze boomen zijn nu veertig en vijftig voet hoog; want het is bijna honderd jaar geleden dat de jonge advocaat naar het eiland ging en er den eersten boom plantte en het kerkhof waar hij begraven ligt is nu een koel groen prieel, waar van de boomen die hij geplant heeft de regendruppels vallen op zijn met mos bedekten grafsteen. N. B. De vogels waaraan Texel zijn vermaardheid dankt zijn zee en moerasvogels, die dus nooit op boomen rusten lieden overleed, voorzien van de ri.H. Sacramenten dor Stervenden, mijne goliefdo Echtgonoote, JOIIANNA SCHOLTEN, in den ouderdom van ruirn 53 jaar. G. ZOETELIEF Jz. Den Burg, Texel, 18 Sept. 1911.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2