N0o 2503. léOndag 24 September 1911. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor hen Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 inden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nar op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERT E N TIN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGE VELD DE ROOU, Parkstraat, Burg opTexel. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade oi hinder kannen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de N.V., tot voortbrenging van licht, warmte en beweegkracht in de gemeente Texel om op de perceelen, kadastraal bekend in Sectie D, Nos. 2342 en 2363 de aerogeen- gasfabriek, staande aan de Julianastraat te den Burg te mogen uitbreiden door hen is ingewilligd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprutendentie eventueel NIET tot beroep van de beschik king bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen om hun bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 18 September 1911. Burgemeester en Wethouders vnd. De Secretaris, De Burgemeester, C. JONKER, Lo.S. GAARLANDT. DRINKWATER. Burgemeester en Wethouders yan Texel Daartoe aangezocht door de Gezond heidscommissie, gezeteld te Schagen Geven den ingezetenen in overweging het drinkwater niet anders dan gekookt te gebruiken. Texel, den 20 September 1911. Burgemeester en Wethouders vrn. GAARLANDT. De Secretaris C. JONKER, Lo.S. Zitting van den Militieraad. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel maken onder verwijzen naar op de gemeentelijke aanplakborden aan geplakte publicatiën bekend, dat de zit ting van den Militieraad voor deze ge meente zal worden gehouden op Maandag den 9 October a.s. des voormiddags te 11 uur te Alkmaar. Zij brengen daarbij onder de aandacht van belanghebbenden, dat in deze zitting uitspraak zal worden gedaan omtrent a. de lotelingen, door of voor wie eenige reden van vrijstelling wordt in gebracht b. de lotelingen, die hetzij voor goed, hetzij voorloopig van den dienst moeten worden uitgesloten en c. alle overige lotelingen. Voor den Militieraad moeten in per sonen verschijnen de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken of wegens gemis van de gevorderde lengte en de lotelingen die onderling de overeenkomst hebben aangegaan, waarvan sprake is in de 4e zinsnede van art. 47 en in den tweeden volzin yan art 50 der wet. Texel, den 22 September 1911. Burgem. en Weth. voorn,, GAARLANDT. De Secretaris C. JONKER, Lo.S. TEXEL, 23 Sept. 1911. De heer M. Veen, ambtenaar bij de Dir. Belastingen te Hezinge, Overijsel, wordt met ingang van 1 November a.s. in gelijke betrekking alhier overgeplaatst. Benoemde is de zoon van den heer W. Veen te Oudeschild. Het onweder dat hier Donderdag morgen losbrak heeft, voor zoover ons bekend, hier geen onheil veroorzaakt, de milde regen was ten hoogste welkom. Te Helder moet het onweder meer ernstig zijn geweestofschoon geen persoonlijke onheilen zijn voorgevallen, werden door het inslaan van den bliksem een paar perceelen gehavend, n. 1. aan den Haven- dyk waar de schoorsteen werd wegge slagen en het dak gehavend van het huis bewoond door den heer Davidson, evenzoo een perceel aan de Zuidstraat, bewoond door den heer Vonkin den Helderschen polder werd een koe door het hemelvuur gedood. Vereeniging Het Witte Kruis. De vergadering van de Vereeniging „Het Witte Kruis," belegd tegen Woens dagavond in het logement „de Zwaan", had in hoofdzaak ten doel de behandeling van den beschrijvingsbrief en het be noemen van een afgevaardigde voor de alg. verg. welke Dinsdag 26 September a. s. te Amsterdam zal worden gehouden. Aan de te benoemen afgevaardigde zal worden opgedragen om bij de ver kiezing van leden voor het Hoofdbestuur te stemmen op de heeren H. v. d. Berg, voorz. van de afd. Haarlem; C. Nobel, Rijkslandbouwleeraar voor Noordholland en Mr. H. J. C. van Tienen, aftr. lid van het Hoofdbestuur (herkiesbaar). Inzake het voorstel (punt 9) van de afd. Purmerend c. s. om „de saldo's van het Reservefonds van de Premieleening te bestemmen voor een herstellingsoord voor mannen, in den trant van „Heide- heuvel", wordt door het Hoofdbestuur geadviseerd dit voorstel te verwerpen, en doet het Hoofdbestuur het voorstel (punt 10) „tot het stichten van een herstellingsoord voor jongens en een voor mannen te Schoorl". Deze voorstellen gaven nog al aan leiding tot besprekingde vergadering besloot om, indien het voorstel van het Hoofdbestuur kan worden gesplitst, de afgevaardigde te machtigen dat voorstel te steunen. Indien geene splitsing van dat voorstel wordt gedaan, alsdan zijn stem uittebrengen voor het voorstel Purmerend c. s. Tot afgevaardigde wordt gekozen de heer L. J. Kikkert, tot diens plaatsver vanger de heer Pisart. Bij de rondvraag doet een der aan wezigen de vraag of het ook op den weg der Vereeniging zou liggen om een wagentje aan te schaffen tot vervoer van patiënten. De primitieve wijze van ver voer, welke binnen korten tijd bij een paar ongevallen alhier plaats had, gaf tot deze vraag aanleiding. De Voorz. meende dat zulks wel op den weg der Vereeniging zou liggen, doch de financiën laten zulks alsnog niet toe. Van andere zjjde werd betoogd dat zooiets meer op den weg van de ge meente zou liggen, omdat de vereeniging slechts verplegingsmaterieel verstrekt. In verband hiermede werd besloten een adres aan den Raad te richten, met verzoek om aan de Vereeniging eenige bijdrage voor dit doel toe te staan. Verder was er niets aan de orde de Voorz. sloot met dank, op een tijdig uur de vergadering, die slecht bezocht was. Samenstelling, gehalte en betaling der melk. Op duidelijke eenvoudige wijze werd bovenstaand onderwerp Donderdagavond, voor een belangstellend aandachtig gehoor behandeld door den heer Visser. Alle mcnschen hebben verstand van melk, van dikke melk, van dunne molk, van blauwe melk en gele melk, zegt spreker en toch is niets minder waar dau dat, melk laat zich niet met het bloote oog beoordeelen. Het betrekkelijk lage percentage vet iu normale melk schommelend van 2VS °/0 tot 4%, dat in druppeltjes, die slechts met een vrij sterke microscoop waarneembaar zijn, daarin aanwezig is, laat zich zoo maar niet vaststellen, evenmin het gehalte aan kaasstof, dat in z. g. gezwollen toestand in ongeveer evenveel percenten in de melk voorkomt. Met voorbeelden uit de praktijk toont spreker aan, dat gissen steeds missen was. Over een derde hoofdbestanddeel van de melk, n. 1 de melksuiker, die ook in een hoeveelheid van ruim 4% iu melk voor komt, geeft spreker evenals over de eigen schappen van botervet en kaasstof een en ander ten beste, om slottens te komen tot de conclusie, dat, waar de samenstelling zoo verschillend is van de melk, vooral het vetgehalte zoo sterk wisselend is, het een grove onbillijkheid is de melk per liter te betalen, zonder met de samenstelling reke ning te houden. Ter loops behandelt spr. de vorming van de melk in de uier, de verschillende rundvee rassen, critiseert 't gebruik van melkwegers alleen, evenals het trekken van conclusies door oproomen. Die wijzen van onderzoek zullen steeds falen, zegt spr. alleen heil is te verwachten van het vormen van contröle- vereenigingen en het aanstellen van een melkcontroleurdan slechts krijgt men betrouwbare gegevens en met die gegevens in de hand kan men het kaf van het koren scheiden, want daar moet het heen zegt spr., en met allerlei bewijzen toont hij aan, dat het geven van melk met een laag of hoog vetgehalte een innerlijke eigenschap van het dier is, die niet door betere voeding of wat ook, duurzaam is te verbeteren. Verbetering van den veestapel in die richtiDg is een eisch des tijds en betaling op gehalte is een sterke prikkel daartoe. Veel en velerlei, vooral omtrent proeven uit de praktijk deelt spr. mee, alles wijst er op dat slechts betaling op gehalte eerlijk is, op het oog beste koeien, best land en uitstekende voeding geeft niet de minste zekerheid omtrent het gehalte van de melk, terwijl ook alleen betaling op gehalte waar borgt tegen vervalsching, vervalsching, die als het met overleg geschiedt, nooit kan bewezen worden. Gedurende de lezing werden door den heer J. G. Flens, gediplomeerd controleur, 23 monsters melk, getrokken door den heer Roeloffs, van evenzooveel koeien van 4 verschillende eigenaars, op gehalte onder zocht. De cijfers na het onderzoek door den beer Visser medegedeeld, waren zeer uiteen loopend, die van eigenaar no. 1, wisselde vau 5.7 pCt. tot 4.1 pCt. vetgehalte, van no. van 3.5 pCt. tot 2.9pCt.,\an no. 3, van 2.9 pCt. tot 1,8 pCt. en van no. 4 van 5,1 pCt. tot 3.2 pCt. en gaven de heer Visser aanleiding te zeggen dat deze cijfers wel iets zeggen, doch slechts herhaaldelijk en op gezette tijden getrokken monsters een positief oordeel kunnen doen uitspreken, omdat somwijlen enkele omstandigheden het percentage abnormaal hoog of laag doet zijn. Tot slot werden eenige lichtbeelden ver toond, in verband met het onderwerp melk door den heer Visser toegelicht. De voorzitter van de afdeeling Texel der H. M. van Landbouw, de heer Keesom, die ook de vergadering opende, sloot met een woord van dank aan spreker en hoorders. Oosterend22 Sejot. De oudst© inwoner dezer plaats, tevens de oudste van Texel, de heer Jan Daalder is gisteren 99 jaar oud geworden. Jammer, dat niet hetzelfde gemeld kan worden, wat verleden jaar gezegd werd van den ouden heer, n.l. dat hij nog een goede gezondheid geniet. Hij is nu sedert eenigen tijd lijdende en vrees bestaat dat de eeuw niet bereikt zal worden. Niettemin wordt hem gaarne beterschap toegewenscht en minstens nog een jaar levens. Alhier is in het lokaal van den heer Koppen een biljartwedstrijd begonnen. Reeds zijn 105 partijen gespeeld en de hoogste standen zijn nu 49, 47 en 44 punten in 25 stooten. Er moeten 1000 partijen gespeeld worden. De Cocksdorp. In den tuin van schipper Jn. v. d. Kooij is een pompoen gegroeid, die zeker wei een reus onder zijn soort is. Ze heeft het kolossale gewicht van 76 halve kilogrammen. Ook is hier een maisplant te bezich tigen, die eene hoogte van 2,30 M. heeft. Een Atlas van Europa geheel gratis, dat is zeker een koopje. 't Is de firma van den Bergh, welke de Yitello in den handel brengt, die alle verbruikers van dit artikel in de gelegenheid stelt, zulk een koopje te bekomen. Men zie de in dit nummer voorkomende advertie. De gedwongen 2-uur-winkelsluiting te Amsterdam. Een inzender schrijft in het N. v. d. D Alzoo is de vrijheid van den winkelier aan een ketting gelegd en wordt van een levende stad stelselmatig een doode stad gemaakt. Een voorbeeld uit duizenden, hoe de verordening werkt: Even over 9 uur wil iemand twee sigaren koopen voor 7 cent, de winkelier mag ze niet verkoopen. Zijn buurman heeft een groote meubelzaak; daar komt eea „speciale kennis" hem een bezoek brengen. Hij wordt in de huiskamer gelaten en daar wordt hem inzage gegeven van fraaie geïllustreerde catologi van meublementen. De kennis (nu klant) besluit een ameublement aan te schaffen voor f 700 en zegt tot den meubelhandelaar „Dat bezorg je mij morgen wel Zoo is er na 9 uur wel voor f 700 meubelen vorkocht, maar voor 7 centen sigaren dat ging niet 1 De kool blijft duur. In de Streek (Noord-Holland) zijn de koolprijzen nog zeer hoog. Op sommige dagen stijgt de bloemkool tot 28 cent per stuk voor roode kool wordt bedongen f 10 a f 15; gele f 10,50 a f 16 en witte 117 a f21 per 100 stuks. Een dure bloem. Op de bloemenkeuring te Haarlem werd den 31 Juli de gladiolus „Meteoor" tentoongesteld en met een getuigschrift bekroond. Dezer dagen verkocht de kweeker er één regel van aan eenige bollenkweekers te Uitgeest voor duizend guldens. Tweetalige politiehonden. Luitenant De Jager, van de politiemacht te Pretoria (Transvaal) heeft uit Neder land een tweetal politiehonden mede gebracht, die alleen Hollandsche commando woorden verstaan. Ten einde recht te doen aau de bepalingen op het gebruik van twee talen, neergelegd in art. 137 van de Constitutie, loopen deze dieren nu een cursus door tot het bekend worden met Engelschecommandow oorden! Openbare icaschinrichtingen. De „Sociaal-Democratische Vrouwen- Club" te Amsterdam heeft een adres aan den Raad gezonden waarin o. m. wordt gezegd „dat zij het een groot belang acht voor de Amsterdamsche arbeidersbe volking, dat van gemeentewege openbare waschinricktingen worden tot stand ge bracht, waar de wasch van de arbeiders gezinnen in groot bedrijf wordt behandeld en het wasschen wordt bezorgd tot een prijs, die kan worden geacht door een arbeidersgezin te kunnen worden be taald „dat zij zich met den meesten aan drang tot Uwen Raad wendt met het verzoek deze inrichtingen van groot hyg'ënisch en maatschappelijk belang op te richten. TEZELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1