N®. 2504. Donderdag 28 September 1911, 25ste Jaargang Niejuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week. "it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nar op den dag der nitgave ^ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD&DEROOIJ, Parkstraat, Burg op Tex el. el! RANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. 16—23 Sept. De opening onzer Staten-Generaal heeft op de gebruikelijke wijze plaats gehad, uit genomen dan dat Diet H. M. de Koningin persoonlijk [de z. g. troonrede heeft uitge sproken, doch dit opgedragen had aan den minister-president Heemskerk. We mogen veronderstellen dat onze lezers met den inhoud der jongste regeeringsverklaring bekend zijn, wat ons ontslaat van de taak dien hier in extenso weer te geven. Alleen enkele aanteekeningen en opmerkingen mogen ons hier veroorloofd zijn. Zooals reeds door ons in het vorig week overzicht opgemerkt werd, was onze ver wachting omtrent hetgeen de Troonrede de volksvertegenwoordigers en het Ned. volk te zeggen zou hebben, niet hoog ge spannen. De regeering heeft nog te veel voor het mes, om opnieuw royaal in het beloven te zijn. Het zal den lezer gebleken zijn, dat we niet geheel mis gezien hebben. Als we toch de algemeene opmerking over de droogte en de mogelijke gevolgen daarvan, alsmede de heenwijzing naar enkele binnenlandsche aangelegenheden over het buitenland wordt nauwelijks gewaagd buiten beschouwing laten, blijft er niet veel over dat we al niet wisten. Dat de rijksmiddelen meer opgebracht had den dan geraamd werd is even algemeen bekend als verblijdend. En dat een gewich tige arbeid op den jjver en toewijding der Kamerleden wacht, eveneens, Of de Troonrede dan in 't geheel niets nieuws bracht? Zeker wel! Zelfs in het aankondigen van een rijtje nieuwe wets ontwerpen, getuigend stellig van de werk zaamheid van het Kabinet, maar die eigenlijk zoo eenigszins den indrnk van paradepaarden maken. Bjj het vele wat op wetgevend gebied nog in de beide komende zittings jaren op afdoening wacht, hoeft waarlijk niet veel meer gevoegd te worden. De regeering spreekt dan ook zeer wijselijk in zeer betrekkelijke termen over de wets- voordrachten die in uitzicht gesteld worden. In bewerking is een wet voor pensioneering van gemeenteambtenaren en hun weduwen en weezen. In gereedheid worden gebracht wetsvoordrachten tot regeling maar neen we zullen de opsommiDg niet ver volgen. Slechts van een der nieuwe aan gekondigde wetsontwerpen kan gezegd worden dat het wat dichter bij lijkt dan de anderen, n. 1. van dat betreffende het verkrijgbaar stellen in eigendom of in pacht van land met woningen aan landarbeiders. Opmerkzaamheid verdient dat de regeeiing niettegenstaande het ruimer vloeien der geldmiddelen dan verwacht was met nadruk herhaald, dat „duurzame versterking der middelen waartoe ontwerpen zijn ingediend" noodig bljjven. Is dit een antwoord wellicht aan de velen die in den laatsten tijd den strijd aanbon den tegen Kolkman's tariefplaDnen Niet alleen naar hetgeen er in staat maar ook naar hetgeen er niet in staat wordt in den regel de Troonrede beoordeeld. In deze Troonrede mist men een woord over de plannen tot grondwetsherziening of over den arbeid der desbetreffende commissie. En ook wordt niets losgelaten over de opvatting die de regeering heeft over het rapport der Ineenecbakelingscommissie. De regeering kan haar goede redenen hebben niet meer los te laten als uiterst noodig is. Tengevolge daarvan zal misschien menigeen deze Troonrede wat „mager" noemeD. Wjj voor ons hebben niet meer verwacht en meenen dat er buiten de Troonrede om voldoende arbeid op het parlement te wachton ligt om het nieuwe zittingsjaar tot een hoogst belangrijke te stempelen, o—o—o— De groote kiesrechtbetooging ter gelegen heid van de opening der Tweede Kamer in de residentie gehouden, is zonder inci denten afgoloopen. De groote drukte die er Dtnsdag den geheelen dag in de residentie heerschte werd geen enkel oogenblik op minder aangennnu wyze onderbroken. De optocht, waaraat naar schatting dei- bladen ongeyc-er 15UU0 personen met vuau- dels en banieren deelDamon trok zeer veel belangstelling. Langs den gehoelön weg stond een dichte haag van mensehen de betooging gade te slaan. Voor in den stoet waren de kopstukken der partij terwijl de lijsten van het petitionnement zelf in 97 doozen verpakt door een 4-tal landauers naar het Departement van Binnenlandsche Zaken werd overgebracht. Daar werden ze in de gang gedeponeerd en kan Minister Heemskerk als hij er behagen in schept nu tellen of het door de sociaaldemocraten opgegeven getal handteekeningen van 317000 wel juist is. Te vermelden valt nog dat er vóór de optocht redevoeringen werden gehouden waarbij o.a. door Mr. Troelstra medegedeeld werd dat voortaan de derde Dinsdag van September een roode Dinsdag zal zijn zoolang tot de Kiesrechtkwestie opgelost is. o—oo Zoo rustig het bij de Kiesrechtdemon stratie toeging zoo rumoerig waren de in de afgeloopen week gehouden Kamerzit tingen. Keek in het vorig zittingsjaar de obstructie reeds een enkele maal in de Kamer om een hoekje, Woensdag en Don derdag ging ze een stap verder met het gevolg dat er in de Kamer tooneelen afge speeld werden als nog nooit te voren in het Nederlandsche parlement. Door de sociaal-democraten zou het voorstel worden gedaan om de openingsrede met een adres van antwoord te beantwoorden. De rechter zijde onder aanvoering van den leider der Christelijk historischen den heerdeSavornin Lohman wilde daarvan evenwel niets weten en besloot op voorstel van dezen het voorstel van de sociaal-democraten niet in behande ling te nemen. Het gevolg was dat laatst genoemden in heftige woorden protesteerden en er eenige oogenblikken een tumult in de Kamer heerschte waarbij hooren en zien verging. Door den heer Duijs werd daarbij een redevoering gehouden op een wijze die duidelijk deed zien dat ze enkel als obstruc tie bedoeld was. Donderdag begon het lieve leventje even wel eerst recht. Door de sociaal-democraten werd tot werkelijke obstructie overgegaan daarin bestaande dat de heer Schaper, bij de opmaking van de agenda voor het afdeelingsonderzoek, een zeer gezochte en even lange redevoering hield. Na den heer Schaper betrad de heer Ter Laan het spreekgestoelte, en eveneens een lange obstructieve redevoering hield, waardoor het houden van een avondvergadering noodig werd. Donderdagavond werden tot slot nog eenige onnoodige stemmingen uitgelokt door den heer Hugenholtz, waarna de sociaal democraten verklaarden dat het voorloopig genoeg was. De rechterzijde had nu gezien wat de 60C.-dem. konden en wilde ze niet dat de obstructie voortgezet zou worden dan had ze amende honorable te-maken. Dit is nog niet gebeurd en men mag benieuwd vragen wat de volgende week het parlement zal brengen. o—o—o— In Zweden waren in de afgeloopen week de Kamerverkiezingen aan de orde. Deze zijn reeds in het begin van deze maand begonnen, doch de resultaten worden thans pas bekend. De verkiezingsstrijd is met groote krachtsinspanning gevoerd, waarbij wel het opmerkingswaardige was, dat de liberalen met do sociaal-democraten samenwerkten. Men heeft in Zweden op parlementair gebied eigenaardige toestanden, gelijk al aan die in Engeland. Heeft men daar een Hoogerhuis, dat jarenlang do lakens heoft uitgedeeld, in Zweden heeft men een Eerste Kamer die feitelijk regeert, inplaats van de door het volk direct gekozen Tweede Kamer. Het eigenaardige is dat de Tweedo Kamer een groote linksche vooruitstrevende meerderheid heeft en de Eerste Kamer een overwegende rechtsche conservatieve meerderheid. Nu wil de wet dat indien er b\j het behandelen van wetsontwerpen verschil van meening bestaat tusschen Eerste en Tweede Kamer de zaak beslist moet worden door een stemming in eeu gemeenschappelijke zitting. En dan is steeds het gevolg, dat de Eersto Kamer het pleit wint, omdat deze een groote meerderheid heeft. De libeialen eu sociaal-democraton willen daarom het zwaartepunt verleggen naar de Tweede Kamer omdat deze en niet- de Eerste Kamer den wil der kiezers uitdrukt. De regeering houdt het echter met den Senaat en niettegenstaande haar in de Tweede Kamer meer dan eens een neder laag werd bereid, stoorde zij zich niet aan die uitspraak en bleef op het kussen. In do laatste jaren hebben de conser- tieven echter terrein verloren, wat wel inzonderheid het vorig jaar bleek bij de gedeeltelijke vernieuwing der Eerste Kamer. Niettegenstaande het stemrecht daarvoor meervoudig en indirect is wisten de vooruitstrevende partijen een flinke bres te schieten in het bolwerk van den tegen stander. Liberalen en socialen trokken thans gezamelijk op ten stembus onder vooraf overeengekomen leuzen. Ze hadden goede hoop de tegenstanders thans een geduchten nederlaag te bezorgen, zoodat de Tweede Kamer een nog grootere meerderheid tegen de regeering zou krijgen. En afgaande op de uitslagen die thans bekend zijn, bestaat er alle kans dat hun hoop vervuld wordt. Met belangstelling mag afgewacht worden of de regeering, na zoo'n duidelijke uitspraak der kiezers, het roer nog langer in handen zal durven houden. o—o—o— De „dure tijd" waarover ook ten onzent de huismoeders reeds klagen en die zich elders nog meer gevoelen laat, heeft j. 1. Zondag in de Oostenrijksche hoofdstad Weenen tot een waar volksoproer geleid. De prijzen van het vleesch en van schier alle andere levensmiddelen zijn in Weenen, ja in heel Oostenrijk allang buitensporig hoog, Verschillende oorzaken hebben daartoe medegewerkt. Het meest wordt gevoeld de scbaarschte van het vee en tengevolge daarvan de z.g. vleeschnood, omdat voor het vee de verbodsbepalingen het scherpst zijn. Die toch hebben het vrijwel onmogelijk gemaakt, dat er een stuk vee binnen komt. De Rijksdag die voor een groot deel uit agrariërs bestaat heeft van de regeering gedaan weten te krijgen om alle toevoer van buiten zoogoed als geheel tegen te gaan. Dat is één van de reden van den heerschenden nood. Doordat de invoer zoo goed als gesloten is hebben de producenten gelegenheid ge kregen om de prijzen steeds op te drijven. Zij hebben kartels gevormd die geheel naar willekeur de prijzen vaststellen en voor geen concurrentie te vreezen hebben. Dat is een tweede reden voor den nood. Men ziet dat het geheele stelsel tengevolge heeft dat enkele zich met hulp der regeering ten koste van het volk verrijken. De vleesch prijzen zijn thans zoo hoog opgevoerd, dat burgermenschen er niet aan kunnen denken geregeld een vleeschschotel op tafel te hebben om van de arbeiders bevolking maar niet te spreken. 1 K.G. rundvleesch kost gemiddeld fl.60, kalfs- vleesch van nuchtere kalveren fl,SO, een paardeworst 30 ct. (vroeger 12) en 1 K.G. paardevleescb, 2e kwaliteit, 70 cent. En niet alleen het vleesch maar ook melk, boter en kaas is zeer duur, terwijl voorts bijna alle andere levensmiddelen omhoog gingen. En naar men beweert staat een nieuwe verhooging van de levensmiddelen op nieuw voor de deur. Dat er een groote ontevredenheid heerscht in Oostenrijk (ook op het platteland, want daar is de toestand dikwijls erger dan in de steden) ligt voor de hand. En dat er maar weinig toe noodig is om die ontevredenheid op gewelddadige wijze te doen uiten is Zondag wel te Weenen gebleken. Door de sociaal-democraten was een groote betooging georganiseerd tegen de duurte der levensmiddelen eu als protest togen de schuld die de regeering daaraan heeft. Door een groot aantal sprekers waren redevoeringen gehouden. De gevolgen bleven niet uit. Na de betooging sloeg de menigte tot gewelddaden over. Een waar oproer brak "los waarbij een aanval werd gedaan op het hooggerechtshof waarin geen ruit heel bleef, op eene school die gesloopt en in brand gestoken werd en op tal van winkels en café's die geplunderd en een voudig omvergehaald werden, Tramwagens werden met petroleum in brand gestoken en ten slotte een aanval gedaan op de politie en de militairen, met het gevolg dat deze het geweld met geweld keerden. De cavalerie hakte er met de sabels op los, de infanterie schoot op de menigte en ging ze met de bajonetten te lijf. De gewapende macht behield ten slotte de overhand, maar niet eerder dan nadat er een 70-tal slachtoffers was gevallen w.o, 1 doode en een vrij groot aantal zwaar gewonden. Of de regeering uit deze gewelddadige betooging ook wat geleerd heeft moet afgewacht worden. o—o o— De Amerikaansche en Engelsche pers houdt zich druk bezig met den uitslag van de verkiezingen in Canada. Deze hebben tengevolge gehad dat de liberale regeering over de geheele linie verslagen is en dat de conservatieven een groote overwinning hebben behaald. Het aftreden der regeering is dan ook zoo goed als zeker. Waarschijnlijk zal Borden, de leider der conservatieven, aan het bewind komen en dan kan door hem in het parlement op een meerderheid van ten minste 50 stemmen gerekend worden. De Amerikaansche bladen zijn niet zeer ingenomen met dezen uitslag. Verwacht mag toch worden dat het wederkeerigheids- vergelijk tusschen de Vereenigde Staten en Canada, onlangs getroffen weer te niet zal worden gedaan, dat Canada weder de banden met het moederland, Engeland, nauwer zal aanhalen. Vooral president Taft moet teleurgesteld wezen. Het wederkeerigheidsverdrag was zoo geschikt om bij de a.s. presidentsver kiezing als een wapen ten zijnen voor- deele te dienen. Het beteekende nauwere aansluiting van Canada bij de vereenigde Staten en was mede het werk van Taft. 't Loopt den dikken president in den laatsten tijd niet erg mee. Door zijn eigen Senaat zijn de mooie arbitrage denkbeelden waarvan hij zich zooveel voorgesteld had, en die bij de a. s presidentsverkiezing zoo best dienst hadden kunnen doen voorgoed bedorven. En nu ook nog de Canadeesche teleurstelling. De Engelsche pers met name den conservatieve is over den uitslag van de verkiezingen in Canada, zeer verheugd. En dat is te begrijpen. TEXEL, 27 Sept. 1911. Een jnbilé. Naar wij vernemen zal 1 Oct. a. s. de heer D. J. Bakker alhier, het feit ber denken, dat bij gedurende 25 jaren het Penningmeesterschap van het Water schap de 30 Gem. polders vervulde. Beecham's Oracles. Onze lezers herinneren zich de Beecham's pillen en zullen vragen, waar voor dient nu weer die medicijn Mis geraden dat is geen medicijn. Of het moest zijn om de verveling te ver drijven, Beecham's Oracles zijn die ge heimzinnige papiertjes, die gevouwen naar voorschrift en op een bepaalde plaats met vuur in aanraking gebracht, ons de beeltenis van de Koningin, van Prins Hendrik, van Dr. Kuijper of van Mr. Troelstra voor de oogen tooveren. Op franco aanvrage aan den heer A. Gauthey, Overtoom 341 Amsterdam, worden ze ieder gratis eu franco toege zonden. Dienstregeling: T. E. S.O. Wij herinneren onze lezers er hierbij aan dat met inging 1 October a. s. de laatste dienst, vertrek van Texel 6 ure en van Helder 7.30 ure n.m. vervalt.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1