N°. 2505. Zondag 1 October 1911. 25ste Jaargang Nieluws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 mden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nar op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTlEN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LAN GEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. TEXEL, 30 Sept. 1911. Indeeling JMilitieplichtigen. Bij de den 27 dezer te Helder plaats gehad hebbende indeeling van militie- plichtigen uit deze gemeente, werden ingedeeld als volgt Willem Smit Casper Kuiper 2e reg. Veld, Den Haag. Cornelis Moojen 2e reg. Veld, Leiden. Hendrik Smit Klaas Kouwenberg Cornelis Dogger Pieter Kuiper Jan Vermeulen 10e reg. Infanterie, Helder. Den Hoorn 29 September. Meldt men van de Cocksdorp dat daar een maisplant te bezichtigen is die de hoogte van 2,30 M. heeft bereikt, alhier is nu een plant bij den heer Dekker die een hoogte heeft van 2.50 M. Werd aan allen die bij de jongste brand in de duinen de behulpzame hand hadden geboden tot stuiting van het gevaar, door den E.Achtb. heer Burge meester dank betuigd, nu van andere zijde eenig bedrag aan geld is toegekend aan de hulpvaardigen, zijn niet allen even tevreden naar het schijnt, doordien, naar wordt beweerd, aan enkelen die bij het onheil niet tegenwoordig waren ver goeding zou zijn toegekend, terwijl anderen, die hebben medegewerkt om het gevaar te keeren, daarvoor niet in aanmerking zijn gekomen. „De paarden die de haver verdienen krijgen die niet," zegt een spreekwoord. Wat het beletsel was. De gemeenteraad van Naarden heeft onlangs besloten tot weglating van de in de onderwijzerskringen veel besproken uitdrukking „het aankweeken van liefde tot het Vorstenhuis enz." uit de oproe pingen voor onderwijzend personeel. In 1910, toen die bepaling nog daarin opgenomen was, meldde zich geen enkele sollicitant aan. Thans, na weglating daarvan, dingen 60 onderwijzers en 16 onderwijzeressen naar tweeopen plaatsen. Smokkelen. Langs de Oostgrens van Groningen houdt het smokkelen niet op, hoewel op ministers bevel de controle is verscherpt. Zoo werden Zondagnacht in de buurt van Bourtange 100 varkens binnenge smokkeld. Zijn de prijzen hier laag, over de grenzen zijn ze spotgoedkoop. Alles is geld waard. Bij de schaarschte aan gras zal het lof der beetwortelen als veevoeder worden gebruikt. In de II- en Haarlemmermeerpolders wordt het opgekocht voor f25 en f40 per H. A. In andere jaren bleef dit lof op het land liggen en werd het onder- geploegd. Goede voorzorg. De eikeloogst is in de omstreken van Rozendaal in vollen gang en levert een overvloedig beschot. Tal van arme huisgezinnen verzamelen de vruchtjes, die dezen winter bij 'theerschende gebrek aau veevoeder een aardige duit zullen op brengen want als varkensvoeder zijn de eikels zeer gewild. Toekomstbeeld van den winter Te Druten worden in den laatst tijd nachtelijke strooptochten gehouden. Het gaat om aardappels, boonen, wortelen, kool enz. Op de Waal werd ook 60 poud paling gestolen. De daders zijn nog onbekend. Ongeluk te Oosterbeek. 2 dooden, 14 gewonden. Een hoogst noodlottig ongeval, dat Dins dagmiddag te Arnhem vlak bij de grens van Oosterbeek plaats had, heeft het aan tal slachtoffers der Oosterstoomtram weder met een 2-tal dooden en een groot aantal gewonden vermeerderd. Op den gewonen tijd. om halftwee vertrok de tram uit Oosterbeek. Op dit uur is het aantal passagiers steeds groot, hoofdzakelijk ten gevolge van de talrijke kleine en grootere kinderen uit Oosterbeek die de onderwijsinrichtingen te Arnhem bezoeken, en thuis hun twaalf uurtje gebruiken. Naar gewoonte zette de machinist even voor den viaduct, waar de lijn Arnhem Nijmegen den straatweg kruist, en deze zelf met een steile helling den Beekschen berg opgaat, een flinken gang, om de machine met haar drie geladen wagens naar boven te krijgen. Juist onder de viaduct reed een van de zware last-auto's, wegende 6000 kilo's, die aan de manoeuvres deelgenomen had en thans bestuurd door een Franschen chauf feur, eveneens in de richting Arnhem giDg. Uit die richting kwam een bakkerswagen, waarvoor de Franschman, onbekend met 't gevaar daaraan ter plaatse verboden, wilde uitwijken eu metterdaad op zij ging helaas, te ver Want de Oosterstoomtram, die zooals gezegd, met groote snelheid de bocht kwam omrijden kon niet meer tot staan worden gebracht. Met kracht reed de auto schuins tegen de machine van de stoomtram, doch werd door de kolossale vaart, welke deze had, opzij tegen don muur van de viaduct geworpen. Op het achtergedeelte van de auto had de schok precies de tegenovergestelde uitwerking. Het gevaarte draaide als 't ware om zijn as, zoodat nu het achterge deelte in aanraking kwam met den tweeden volgwagen, die aan het voorgedeelte geheel werd ineengedrukt. En nog giDg alles voorwaarts de tram zoowel als de auto, waardoor opnieuw een botsing ontstond met den derden volgwagen, die buiten de rails liep. Een waar noodgeschrei en een angstig gegil steeg op. Een van de jeugdige scholieren de 16- jarige Cornelis Gerrits, zoontje van den brievenbesteller, leerling van de ambachts school te Arnhem, was van de tram geslingerd en onder een wagen geraakt waardoor zijn borstkas geheel was ingedrukt en de dood onmiddelijk intrad. Een andere passagier, een naar schatting 45-jarige man, lag nog onder de tram, eu kon niet bevrjjd wordeD. Trouwens voor hemzelf was ook geen menschelijke hulp meer te krijgen wat zijn lichaam was geheel vaDeengereten. 't Was een ontzettende aanblik. Luid jammerend en schreiend gingen de meeste scholieren zoowel de jongere als de oudere terug naar huis, velen van hen min of meer ernstig aan hoofd en handen gekwetst. In hot geheel vernamen we, dat er 14 gewonden waren, van wie 2, die in het St. Elisabetgsgesticht te Arnhem verbonden werden vrij ernstig. Echter is het wel mogelijk dat er nog meer gewonden zijn die onmiddelijk de plaats des onheils verlieten. Rott. Nsbld. Zij kunnen niet in slaap komen. De ingeslotenen in het Huis van Bewaring te Haarlem hebben bij monde van den directeur een klacht ingediend bij de politie omtrent overlast, hun aangedaan door een machine der licht fabrieken, die door haar gedreun hun belette den slaap te vatten. Of nu de fabriek verplaatst zal worden? Gegoten huizen. Het gegoten huis te Santpoort kiijgt navolging. Te Watergraafsmeer zullen eerlang niet minder dan een honderd huizen gegoten worden. In Zeeland is men in onderhandeling over het gieton van een aantal strandvilla's. Zelfs in Konstantinopel, waar, na den grooten brand, woningnood heerscht, wil men een proef nemen met de moderne snellere bouwwijze. Als verder voor- deelen worden genoemd het materiaal is een slechte warmte-geleider en biedt volkomen weerstand bij groote hitte, zoodat de huizen absoluut brandvrij zijn. Bij winter en zomer wordt een aange name temperatuur bevorderdmen heeft geen last van gehoorigheid ratten muizen en ander ongedierte kunnen niet voorkomen en de huizen zijn ook in andere opzichten hygiënisch, b.v. door de overal aangebrachte ronde hoeken, welke het reinigen zeer gemakkelijk maken. Hot mrteriaal is bovendien uiterst duurzaam, zoodat de onderhoudskosten zeer gering zijn. De rijst ook duurder. In verband met den toenem9nden uitvoer van rijst uit Nederl.-Indië, wegens de rijstschaarsehte in de naburige landen en sterke stijging der rijstprijzen, heeft de gouverneur-generaal tot het tegen gaan van verdere afvloeiing, waardoor de belangen der inlandsche bevolking worden bedreigd, den uitvoer van rijst uit Iodië tijdelijk verboden. Behoudens eerbiediging van reeds afgesloten con tracten, is het verbod 26 September in werking getreden. In het „locaaltje". De trein die 7 uur 57 m. van Dieren naar Apeldoorn vertrekt, bevatte twee wagons dicht met runderen beladen. Bestemming: Rotterdam. Als haringen in een ton waren de koeien bijeen ge laden. Tot berstens vol neen nog voller. De deuren van één der wagons zijn gebarsten. En één stuk rundvee is kalm uit het „lokaaltje" gesprongen of gestapt, terwijl de trein tussehen Beekbergen en Apeldoorn in vollen gang was. Eenige boeren bemerkten het en ook de machinist hoe weet men niet of de boeren het lokaaltje achterhaald hebben, dan wel de noodkreten het treinpersoneel hebben doen omzien is onbekend. Zeker is het dat de trein stopte. En dat de boeren juister twee boeren en een boerenmeid trachten de koe weer naar den trein te brengen. Maar het koebeest weigerde, zette de voorpooten schrap en wilde geen stap doen die haar dichter bij de juist door haar verlaten trein zoo brengen. De leiders van het locaaltje besloten de koe maar achter te laten en slechts te zorgen dat niet andere kooien het voorbeeld volgden. De deuren werden veilig verzekerd en stevig gebonden, door den hoofdconducteur, op de schouders van eenige omstanders geklommen. Na een aangenaam oponthoud van een minuut of 10 de reizigers hadden meorendeels de trein verlaten en toonden groote belangstelling in wat er gebeurde stapte ieder weer in en zette het lokaalte zijn moeielijken tocht naar Apeldoorn voort. Hef verkeerde Amerika. Te Beekbergen (onder Apeldoorn) werd dezer dagen in de buurtschap „Amerika" een briefkaait ontvangen, die te oor- deelen naar het groot aantal poststempels een groote reis gemaakt had. 16 Aug. was hij te Apeldoorn gopost met be stemming Amerika, waar bij te Brooklyn was terechtgekomen. Van daar heeft bij zijn weg terug gevonden naar Amerika in Beekbergen (Holland.) Wvirijden. Een millioen gulden van de wielrijders. U.t de m lar.dstatistiek van den in-, u.t eu doorvoer, uitgegeven door het Dep. van Financiën, blijkt, betreffende den invoer van rijwielen in ons land, dat in de maand Augustus uit België zijn ingevoerd: 150 rijwielen, met'een aangegeven waarde van f 7000, zijnde ongeveer f46,50 per rijwiel; uit Groot- Brittannië303 rijwielen met een aan gegeven waarde van f17.000, zijnde ongeveer f56 per rijwiel; uit Pruisen: 852 rijwielen met een aangegeven waarde van f26.000, zijnde ongeveer f30,50 per rijwiel. Over het tijdvak 1 Januari tot 1 Sep tember zijn dez9 cijfers België 2078 stuks is f 59.000 is onge veer per rijwiel f28,50; Gr.-BrittaDnië 9567 st. is f382.000 is f40 p. rijw. Pruisen 27881 st. is f664.000 is f23,50; totaal 39526 stuks is f 1.105.000 is f28 per rijwiel. Hiervan werden 5 invoerrechten betaald, zijnde f55.250. In het nieuwe ontwerp van invoer rechten, dat in Februari door de Tweede Kamer in behandeling zal worden ge nomen, is het invoerrecht op 10 pCt. voorgesteld, dat voor motorrijwielen en automobielen op 12 pCt., motorvracht wagens 10 pCt. Buskruitontploffing, De'jager P. F te Nunspeet, hield zich bezig met het vullen van jachtpatronen, met buskruit en hagel. Eensklaps ont snapte hem een der reeds gevulde patronen uit de handen, valt op den grond en gaat ai. Het gevolg hiervan was, dat de geheele hoeveelheid buskruit (plm. 1 kilo) ontplofte. Niet alleen P. F., maar alle aanwezi gen zijn vrouw en twee kinderen werden dermate aan hoofd en handen getroffen, dat zij er allen verschrikkelijk uitzien, en hevige pijnen lijden. De door de ontploffing veroorzaakte slag was zoo sterk, dat het raam uit do kamer naar buiten geslingerd en zelfs een zij muur eenigszins naar buiten gedrongen werd. Het schijnt, dat de getroffenen geen van allen levensgevaarlijk zijn verwond en hun gezichtsvermogen niet heeft geleden. Vuurtje stoken. Terwijl eenige kinderen te 's Ueeren- berg een vuurtje stookten van aardappel loof, hebben de kleeren van het 14jarige dochtertje van den landbouwer v. Bladeren vlam gevat. Met zeer ernstige brandwonden over het geheele lichaam werd het meisje opgenomen. Haar toestand is hopeloos. E-')i oud paartje. Dinsdagmorgen zijn ten Haarlemschen Stadhuize een 81-jarige vrouw en een 73-jarige man officieel in 't huwelijks bootje gestapt. In 't Stadhuis was het bij trouw plechtigheden gewoonlijk aanwezige belangstellende publiek veel grooter dan anders 't stond er vol. Ook op de Groote Markt waren een massa menschen. Over „de bij hun huwelijk ondervonden blijken van belangstelling heeft het bejaarde echtpaar dus niet te klagen gehad. Om al te veel opzien te voorkomen heeft men de oude jonggehuwden na afloop der plechtigheid niet door den vóór-, maar door den achteruitging van het Stadhuis laten vertrekken. Land voor laiularbeidere 1 Naar de Ned. verneemt is het in de Troonrede aangekondigd wetsontwerp tot verschaffing van land aan landarbeiders reeds zoo goed als voor de indiening bij de Tweede Kamer gereed. De Riad van S:a:e heeft het reeds behandel i.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1