Gr. J. 0. D. Dikkers, G. J. 0. D Dikkers, güLotew. Marktberichten. Advertkntiën. Vrijzinnig Hervormden. Een HEERENHUIS, met Schuur en tuin, Predikbeurten. publiek verkoopen: Vrouwenkiesrecht Propaganda-avond. Niettegenstaande het ruwe weder waardoor de laatste dagen zioh ken merken, heeft de ijverige strijdster voor Vrouwenkiesrecht, Mej. Groot, vergezeld van Mej. Boldingh, zich niet laten weer houden de zee over te steken, om de tegen gisteren uitgeschreven propaganda- avond van de afd. Texel voor Vrouwen kiesrecht bijtewonen, en voor de zooveelste maal een pleidooi te houden voor het kiesrecht van de vrouw. De bijeenkomst welke nu juist niet talrijk was bezocht, werd geopend door Mej. Langevcld, presidente, die de aanwezigen, niet het minst de boven genoemde dames, welkom heette, hierbij er aan herinnerende dat Mej. Groot voor 2 jaren geleden tot oprichting van deze afd. den stoot gafde afd. bloeiende is en thans 55 leden telt. Hierna ver kreeg Mej. Groot het woord. De spreekster, die haar taak alleszins toevertrouwd was, hield zeer begrijpelijk een krachtig pleidooi voor Vrouwen kiesrecht, vrijwel in den geest als is uitgedrukt in het ingezonden stukje van Mej. Gr. Keijser, in ons vorig nummer. De spr. maakte duidelijk waarom de vrouw het kiesrecht toekomt, lichtte met tal van voorbeelden toe het onrechtvaardige dat de vrouw daarvan nog steeds blijft uitgesloten, en hoe het kiesrecht voor de vrouw, gelijkstelling van man en vrouw, in het belaüg is van de maatschappelijke samenleving. Meer zullen wij er niet van zeggen, wij kunnen zulk een rede niet geheel weergeven en enkele fragmenten er uit zou voor degene die er niet geweest zijn toch onvoldoende zijn, terwijl voor hen die de bijeenkomst bijwoonden, het zeker onnoodig is. Laat ons er slechts dit van zeggen dat de spreekster meende te mogen constateeren dat de idee Vrouwen kiesrecht" steeds meer veld wint bij alle politieke partijen, zelfs bladen van de rechterzijde spreken er over in gun- stigen zin reeds wordt bij enkele kerk genootschappen en polderbesturen de vrouw het kiesrecht toegekend en wor den betrekkingen, eerder enkel door mannen vervuld, ook aan vrouwen toe vertrouwd. Ook de voordracht„Wat Marijke er van dacht", door dezelfde spreekster gegeven, was een krachtig pleidooi voor Vrouwenkiesrecht. Nu eens kruidde humor, dan weer ietwat sarcasme rede en voordracht, doch met ernst werden de aanwezige aangespoord om kennis te nemen van hetgeen bij de behandeling van wetten wordt geschreven en wordt gesproken, zich te ontwikkelen in die richting, om als het stembiljet de vrouw bereikt (en dat zal komen zegt spr.) geschikt te zijn voor de plicht welke dat stembiljet oplegt. Mevr. Boldingh vulde door het voor dragen van verzen het verdere van den avond aan. De presidente bracht aan het einde der vergadering de spreekster dank voor hetgeen door haar werd gepresteerd, de aanwezigen voor hunne tegenwoordigheid en aandachtig gehoormet den wensch dat deze verg. goed9 vruchten zal dragen voor de afd., wordt de bijeenkomst gesloten. Debat werd niet gehouden. Hierbij zullen wij het laten, daar de tijd ons tot beknoptheid dwingt. Opcenten lieffing. Door den minister van financiën is thans ingediend een wetsontwerp om, overwegende, dat de toestand van 's lands financiën, in afwachting van duurzamen aard tot versterking der middelen, alsnog maatregelen van tijde- lijken aard vordertook op de aanslagen in de bedrijfs- en vermogensbelasting over het belastingjaar 1912—1918 tien opcenten te heffen. De gronden waarop de indiening van dit wetsontwerp berust, zijn, zegt de minister, neergelegd in de JNota betref fende den toestand van 's lands finan ciën, gevoegd bij de Staatsbegrooting voor 1912. Be gedwongen 0-uur-winkelsluiting te Amsterdam De nieuwe verordening op de winkel sluiting, heeft mazen, waar doorheen te sluipen valt Yerkoopen in de winkels na 9 uur is verboden, maar bestellingen zijn er wel aan te nemei, en buiten de winkels wordt dan de verkoop voltrokken. Of wel er wordt eenvoudig met verschillende eetwaren na 9 uur op de straat gevent en die handel valt volgens art. 6 buiten de verordening. Sigarenwinkeliers in verschillende gedeeitea der stad nemen na 9 uur in den winkel opdrachten aan om sigaren te leveren, op straat geschiedt dan de levering, gevolgd door contante betaling en de politie heeft het voor het toekijken. De varkeusslager Lubsen, in de 2e Goudbloem iwarsstraat heeft een groot biljet voor zijn raam aangebracht waarop met flinke letters te lezen staat, dat tengevolge van de negen-uursluiting de verkoop op straat zal worden voortgezet. Gisterenavond verkocht hij onder de oogen van twee politie agenteu, toen wij een tien minuten er bij stonden te kijken menig onsje beuling, dat den kooper op straat werd toegereikt. Het gevalletje lokte heel wat toeschouwers. Een andere slager. D. F. Louman, in de 1ste Tuindwarsstraat, is door de negen- uursluiting in poëtische stemming geraakt en heeft in dichtmaat per strooibiljet bekend gemaakt, dat hij na negen uur op straat verkoopt De molen, die moet malen, Wil men belasting enz. betalen, Om negen uur sluiten geeft mij geen [duiten, Ten einde ra-ad, verkoop ik lekkere [leverworst op straat. H. D. Na 40 jaren. De koopman in turf R. te Nieuw- Vennep ondervond dezer dagen ook, wat het zeggen wil, dat niet altijd de liefde bestendig van duur is. Terwijl hij met zijn schuit weg was om een vracnt turf <e halen, heeft zijn vrouw de beste spulletjes opgeladen en is daarmee naar Hoofddorp gegaan, naar haar dochter, alzoo haar man geen pleizierige thuiskomst verschaffende. Meer dan 40 jaar hadden zij samen lief en leed gedeeld maar thans kon het niet langer volgens de vrouw, zoodat zij haar toevlucht bij haar kinderen zocht_ Een vreemd geval. Bij een deftige familie in Nederland aldus schrijft men aan het „Bat. Nbl.", diende een alleraardigst, fatsoenlijk moisje, dat verloofd was men een man, die voor drie jaren in het Indisch leger diende en in het laatst van 1911 uit de kolonie zou teregkeeren. Het deerntje werd genoeg omgonsd door jongelui, die wel eens met haar uit wilden doch standvastig wees ze alle toenadering af, trouw aan haar koloniaal, die na zijn Indische dienst in het moeder land een betrekking zou krijgen, welke hem tot tronwen in staat zou stellen. Daar kwam in het laatst van Juli bij de elders wonecde ouders van den soldaat een officieels mededeeling, dat hij gesneuveld was, waarbij naam en stam- boeknnmmer vermeld waren. Twijfel was derhalve nauwelijks mogelijk en de ouders legden zich dan ook gelaten bij de noodlottige tydiDg neder. Maar het meisje wilde niet aan het vreeselijke bericht gelooven en betoogde dat ze pas een brief van haar galant had ontvangen, waarin hij opgewekt en vroolijk schreef, van een naderende expeditie heelemaal geen gewag maakte en zijn terugkeer in het vooruitzicht stelde. En of men het deernje nu al zei dat tusschen een brief en een telegram verscheidene weken lagen en dat er in dien tijd een heele boel onvoorziens had kunnen gebeuren, ze weigerde stand vastig om aan het verlies van haar beminde te gelooven. En zoo wist ze het door te drijven, dat aan zijn speciaal adres een uitvoerig telegram weid verzonden, waarvan de aanzienlijke onkosten bestreden werden door een gift van de heer des huizes 1 en door meer nederige bijdragen van de familie en vrienden. Het antwoord was zcoals het kind vertrouwde. De beminde telegrafeerde terug dat hij gezond en wel was en binnenkort hoopte te repatrieeren. Maar nu was de famihe van den ten onrechte dood verklaarden militair niet langer tevreden. Zij heeft zich langs officieelen weg tot het ministerie gewend met het verzoek om niet alleen te worden schadeloos gesteld voor de booge telegramkosten, maar ook voor den doorgestanen angst. Bij wien de schuld ligt zal uit een onderzoek moeten blijken maar moeilijk zal het departement kunnen ontkomen aan den eisch om schadevergoeding. Van vorst en sneeuw. In Midden Frankrijk in het bijzonder in het bergachtig departement Cantal, is plotseling sterke vorst ingestreden, gepaard gaande met zwareu sneeuwval. L)e sneeuw licht 10 c.M. hoog. De talrijke kudden, die zich nog indebelg- weiden bevonden zijn in allerijl naar de stallen gebracht. Ook in het Zuiden van Frankrijk is de temperatuur, vooral des nachts, sterk gedaald. Te Pau daalde de temperatuur tot 12 graden. Leiden, 29 Sept. Ter markt aangevoerd: 56 Stieren f134,— a f 360, 60 Kalf- en Melkkoeien 1 176 a i 285; 223 Varokoeien 118 a f 262 20-1 Vette Oasen en Koeien 1197 a 1320 61 Kalveren (vette) f 64 a 1 123 18 Kalveren (magere) f 6.a 1 13. 723 Schapen (vette) f 22,a 1 26.— 526 Schapen (weide) f 20,a f 24,— 486 Magere Varkens f 14,— a f 40, -; 800 Biggen f 6.a f 12.— SIET IS NOODIG. "Het is noodig, zoo boorden wij onlangs, dat o'nze wintergewassen bij ot kort voor het uitzaaien met een weinig chilisalpeter bemest worden.// (Onder wintergewassen verstaan wij de winter granen. koolzaad en ook overblijvende als karwij Deze uitspraak zal niet bij elk landbouwer on verdeelde instemming vinden, en ook wij willen gaarne toestemoien. dat er gevallen zijn, waarbij de herfstbemesting met chilisalpeter op winter gewassen weinig ot geen uitwerking zal hebben. Dit neemt evenwel niet weg, dat in bet algemeen genomen de bemesting toch noodig is. Voor niet al te langen tijd geleden goldt het nog als regel, dat chili uitsluitend in bot voorjaa'r gebruikt moest worden. Nu zou bet al zeer dwaas zijn, te beweren, dat men bet omgekeerde moet toepassen, dus dezeu mest uitsluitend in den herfst te gebruiken. De zaak is deze: zou bet niet geweuscht zijn in den herfst, wat meer dan tot nu toe bet geval is, gebruik te maken van dezen slikstofmest b:j uitnemendheid En zonder eenig bezwaar beantwoorden wij die vraag be vestigend. Zeker het is gewensebt en bel is noodig. Het valt toch niet te ontkennen, dat r! onze bouwgronden bet eerst behoefte krijgen aan opneembare stikstof en wijl de opzettelijke be mesting duur is, zal over het algemeen deze zoo zuinig mogelijk worden toegepast. In vele gevallen zal dus de voorraad opneem bare stikstof, die voor den groei van winterge wassen aanwezig is, gering, wellicht te gering zijn, doordat de voorvruebt dien voorraad, die toch al niet groot was, danig jheeft verminderd. De slikstofvoorraad zal dus meestal niet voldoende zijn. Nu is bet bekend, dat de planten bet stikstofvoedsel opnemen in den nitrischen vorm, d.w.z. als salpeterzuurzout, de grootste kans van slagen beeft. Bij den plantenteelt wordt ons geleerd, dat de zaden, die wintergewassen moeten leveren, van zeer goede kwaliteit dienen te zijn, omdat zij jonge planten moeten voortbrengen, welke den winter moeten kunnen doorstaan en dus veel te lijden hebben vau slecht weer, natheid en koude. Gebruikte men daarvoor zwakke zaden dan zou men ook vaak zwakke planten verkrijgen, die niet bestand zijn tegen den nadeeligen invloed van den winter. Iemand, die even hierover na denkt, zal toestemmen, dat deze redeneering volkomen juist is. Trouwens, er wordt in de praktijk rekening mede gehouden men neemt best zaad en men zaait dan voorjaars, mede om te voorkomen, dat de stand in het voorjaar te bol is. Om dezelfde reden nu, waarom dc beste kwaliteit zaad gewensebt is, zal bet ook noodig zijn, dat de voedingsvoorwaarden voor de jonge plantjes gunstig zijn. Daardoor zal men ook bereiken, dat het gewas stevig, steik en gezond is en krachtig toegerust om de nadeelen van den winter te weerstaan. Nu zal men ons toevoegen, of met best zaad en goede bemesting de planten niet al tc hoog opschieten en daardoor 's winters te veel lijden onder sneeuwbedekking. Zeker, dat kan plaats hebben, maar daarom moet men ook niet oordeel bemesten en niet meer geven dan noodig is. Men zal in het algemeen om dezen tijd van het jaar kunnen volstaan met een gift gelijk aan ongeveer bet derde dee! van wat men voorjaars zou geven. Wil men een cijfer, dan zouden we zeggen 100 kg. per H.A. is gewoonlijk voldoende. Ten slotte nog een proef. Op Rozenburg werd een H.A. kleigrond in tweeën verdeeld en bezaaid met wintertarwe. Toen de tarwe goed zichtbaar was, (men had het ook wel eerder kunnen doen) werd het ccne deel bemest met 100 kg. cbili per H.A. En de uitkomst in den volgenden zomer? Onbemest30 H.L. graan en 4(00 L-g. stroo, Bemest 35 HL. graan en 4745 kg. stroo, We kunnen dus eindigen met te zeggen: //Het is noodig.// P. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 23 tot en roet 29 Sept. 1911. GEBORENLamherlus Wilhelmus, z.v. Franciscus Jncobua van Sambeek en Maria Johanna van Maassen (Eierland) Pieter Geertz.v Sicmen Schutter en Antje Wie-oma (het Noorden.) ONDERTROUWDArnoldna Theodorus Lumkeman en Catbarina Jacoba Gomes. GETROUWD: Geeno OVERLEDEN: Jaapje Koudenburg, wed, v. Willem Roeprsr. oud 75 jaar (de Waal) Pieter Bodewijk Buijsmanoudëmaanden (do Cockadorp.) LEVENLOOS AANGEGEVEN: 1 kind. GEVONDEN VOORWERPEN, Gedeponeerd ten Raadhuize 1 armband, 1 moisjeszak met inhoud, 1 ceintuur en 1 broche. Schagen, 28 Sept. Aan-evoord: 70 Geldekooien f 140 a 1 220 65 Vette Koeion f 160 a f317,50; 50 Kaltkoeion 1 180,— a f 290; 40 Nuchtere Kalveren f 7 a f 20. 165 Lammeren 1 9,a f 17. 44 V etto Varkens 48 a 53 cent por Kg. 7 Biggen I' 8.— a f 10, Boter 1 1.60 a 1 1.70 por K.G. Kipeieren i 0 00 a 1 0,00 por 000; bondag 1 October 1911. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Vm. 10 uur d9. Kijne. H. Avondmaal. 's Av. 7 uur ds. Kijne. Nabetrachting. Waal Vra. 10 uur ds. v. d. Waa. Oudeschild.-Vm. 10 uur ds. vanGrasstek. H. Doop. Nam. Geen dienst. Den Hoorn. Vm. 10 uur de hr. Hoekendijk van Heemstede. Oosterend. Fm. 3 uur ds. vanGrasstek. CoclcsdorpVm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. halt 10 ds. Dagevos. Nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Burg, 's Avonds half zeven ds. Kuperus, Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. OTrrr-rj jggMIMBM i Bij Kon. Besluit is benoemd tot heemraad van 'den polder Eierland, de heer C. Kievit te Texel. Ital en Turkije. Italië en Turkije zijn sinds Vrijdag middag 2 uur 30 min. op voet. van oorlog. Allen, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van den heer E. S. VLESSING, overleden te Texel den 27 Juni 1911, worden verzocht daarvan opgave te doen ten kantore van den Notaris G. DIKKERS te Texel vóór of op I November aanstaande. VERGADERING van Leden en Dona teurs op Maandagavond 2 October, 8 uur in Café „den Burg," J. PIS ART, Voorzitter. Notaris te Texel, zal op Vrijdag 13 October 1911, 's avonds 8 uur in het cafo „den Burg" aan den Burg op Texel, ten verzoeke van den heer P. S. KEIJSER en Mej. C. J. KEIJSER, publiek verkoopen benevens twee loodsen, staande en gelegen in de Waalderstraat aan den Burg op Texel, groot 9 aren. b. Een perceel uitmuntend Weiland, gelegen achter perceel 1, genaamd „Ach terhuis", groot 72.80 aren, en c. Een perceel uitmuntend weiland, zeer gunstig gelegen, genaamd „Boetstuk" met steeg, groot 39.76 aren. Het heerenhuis is na bekomon verlof te bezichtigen op Donderdag 12 October 1911, vau 's morgens 10 uur tot 's namiddags 1 uur. Notaris te Texel, z il op Woensdag 25 October 1911,'s mor gens 10 uur, op „Akeubuurf bij don Burg, 218 Schapen. 3 Melkkoeien. 3 D/a-jarige KocieD. 2 Kalveren. 1 Boerenwagen. 1 Driewielde kar. 1 Jachtwagen. 1 Tilbury. 1 Dogcar. 2 Voorkisten. 1 Melkontrooraer. Kribben, Ruiven, Voerbakken, Tobbon, Emmers, benevens Boeren- en Bouwgeroed' schappen. Betaling 25 Augustus 1912. ZONDAG 1 OCTOBER is mijn zaak gesloten. M. A. KUIJPEJR. imaii

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2