N°, 2507, bondag 8 October 1911. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, 15 it blad verschijnt Woensdag- ea Katerdagavond Advertentie» vóór 9 nar op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Te x e l SCHIETOEFENINGEN De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het volgende bericht aan zeevarenden is uitgevaardigd: Schietoefeningen van het fort Harssens. Reede van Texel. „Volgens mededeeling van den Minister „van Oorlog zal op 10 en zoo noodig ook „op 11 Oct. a. s. eene schietoefening „worden gehouden van het fort Harssens. „Er zal gevuurd worden met kanonnen „van klein kaliber (6 c.M.) waarbij onvei lig wordt gemaakt de reede van Texel „tot op 4500 M. van het fort. „Op de dagen, dat gevuurd wordt, „zal van het fort eene roode vlag waaien „die 3 uur vóór het begin der oefening „halfstok en één uur vóór de oefening „geheel voorgeheschen wordt, alsmede „gekleurde vlaggen, aangevende de ware „richtingen waarin gevuurd zal worden. „Bovendien zal op den avond vóór en „op den dag der schietoefening, een „waarschuwingsbord geplaatst worden „bij het gebouw van den vischafslag aan „de buitenhaven, vermeldende in welke „richting dien dag zal worden gevuurd, „terwijl bij het torpedo-magazijn en „aan den ingang der haven borden zullen „geplaatst worden, waarop is aangegeven „de beteekenis der gekleurde vlaggen, als „volgtrood-witte vlag beteekent Noord, „wit-zwarte vlag N.O., zwarte vlag Oost. „Aan de W.grens moeten schepen, om „zooveel mogelijk buiten den onveiligen „sector te blijven, niet beO. de lijn haven „Nieuwediep-Oudeschild komen tot de „N.-lijkste mijlton en in het Malzwin „varende, zoo Z.lijk mogelijk- houden. Texel, den 6 Oct. 1910. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. TEXEL, 7 Oct. 1911. Aan de Texelsche kust is een lijk aangespoeld, vermoedelijk een slachtoffer van den storm, welke Zaterdag over een groot deel van het land heeft gewoed. Het lijk is Woensdag alhier ter aarde besteld. Ontzettend zijn de berichten welke in de dagbladen voorkomen over de onheilen welke de storm heeft aangericht, niet slechts materieele schade werd toege bracht, doch ook vele mensohenlevens zijn verloren gegaan, Gelukkig zijn we hier voor treffende onheilen gespaard gebleven. Van vele zijden wordt tot hulpe aan gespoord, onze Koningin ging reeds voor en 't is zeker niet te veel gevorderd, wanneer wij aandringen op het brengen van een geldelijk offer, wanneer door eenige commissie daarvoor aanzoek wordt gedaan. Oudescliild, 5 October. Zooals reeds gevreesd werd, is gebleken waarheid te zjjn. De oesterbedden op Texelstroom en in den omtrek zijn zoo goed als zonder oesters. Slechts enkele worden er opgekord. Een groot gedeelte der visschersvloot is dan ook Dinsdag j 1. naar Terschelling uitgezeild. Enkele visschers zjjn hier maar gebleven, waar van sommige zich nog met de paling- visscherij bozig houden. Het is daarom dubbel te betreuren, dat de nieuwe visscherijwet niet aan allen verbied do onderrnaatscho oesters van het oester- veld weg te voeren. Zij, die zich meer uitsluitend bezighouden met het korren van wulken, vangen nogal aardig. De wulken worden thans a f 4 per H. L opgekocht. Oosterend, 6 October. De biljartwedstrijd, die alhier in „het Wapen van Amsterdam" gehouden wordt en waarvoor duizend partijeD gespeeld moeten worden, trekt meer en meer belangstelling. Er zijn nu 530 partijen gespeeld en wel opmerkelijk is het, dat de drie spelers, die thans voor de prijzen in aanmerking komen, juist ieder 50 punten hebben. Nachtelijk avontuur van een Maan daghouder. Een Maandaghoudrr, die héél veel te veel van het goede had genoten legde zich Maandagavond in een poortje aan den Steenweg te Utrecht te slapen. Dat poortje werd om 11 uur door den eigenaar gesloten, die in het donker zijn ongenoode logé niet zag. Deze ontwaakte 's nachts uit zijn slaap, voelde zich ontnuchterd en wilde heengaan. Hij vond zijn slaapkamer echter afgesloten op een zoo soliede wijze, dat de poort niet te verroeren of te bewegen was. Daarop maakte de man zoo'n geweldig kabaal door tegen de deur te trappen en te schreeuwen dat de halve Steenweg wakker schrok en politie werd gehaald die de poort weder ontsloot en de Maandaghouder zijn vrijheid teruggaf. Nadeelig zaakje. Te Haarlem hebben de vierdaagsche feesten van de vereeniging „Koninginne dag" een tekort van f 3000 opgeleverd 't Vredespaleis afbreken Terwijl Turkije en Italië oorlogvoeren vordert in Den Haag de bouw van het Vredespaleis met rasse schreden. E9n schrijver in de Matin vindt het heel onrustbarend en hij toont op de volgende wijze aan dat het gebouw onder een ongelukkig gesternte staat Er wordt tot den bouw besloten de oorlog in Zuid-Afrika breekt uit. Eerste-steenleggingKeizer Wilhelm gaat naar Tandzjerbegin van de Marokkaansch-Europeesche verwikke lingen. De eerste verdieping is klaarOosten rijk maakt zich van Bosnië en Herzo- gewina meester. Tweede verdieping g9reedFransch- Duitsch gehaspel. Het dak er op Italiaansch-Turksche oorlog. Met angst en beven zegt de schrijver volg ik het werk van de metselaar aan het Vredespaleis in Den Haag. Net omgekeerd als in Balzac's Peau de Chagrin wordt de toestand erger naar mate dit grooter wordt. Denk eens aan, dat de glazenmakers, de behangers, de stoffeerders nog niet eens met hun werk begonnen zijn. Ik heb hooren praten van groote schilderingen symbolen vau den zegepraal van do vredesbeweging.... Past er op lederen keer, dat zoo'n schilderstuk op zijn plaats gezet wordt, zal er ergens een regen van shrapnells neerkomen. Er is ook sprake van beelden (Pax, Lux, Labor, enz), waarmee de galerijen zullen versierd worden. Elk beeld zal duizenden menschenlevens kosten. Waarom de Franschman dan ook verzoekt, het eenvoudig af te breken. OiCdt Alkmaar. De Alkmaarsche ontzetvereeniging „Floris van Teijlingen" welke ter gelegenheid van haar vijftigjarig jubileum een historisch marktplein üudt- Alkmaer gehoeten, voor de dagen van 7 11 October had ver vaardigd, heeft een geduehten tegenslag ondervonden, doordat de storm Zaterdag avond alles heeft vernield, Men was reeds zoo ver gevorderd, dat de decora teurs, gebr. Beijne uit Amsterdam, met de afwerking in finesses een aanvang zouden maken. Op een taverne na zijn alle gebouwen uit elkaar geslagen groote houten wanden werden zelfs door den wind over het Kanaal in het Victoriepark geslingerd. Het bestuur besloot echter onmiddelijk met man en macht den herbouw te beginnen, over tuigd, dat zonder nieuwen tegenslag a.st. Zaterdagavond 't marktterein in vrijwel ongewijzigden vorm gereed zal zijn, zoodat de 400 poorters in oud- Hollandsch costuum hun tijdelijke ver blijfplaats dan kunnen betrekken en de feestelijke opening dan zal kunnen plaats hebben. De nood der tijden Uit een artikel in het Zeeuwsch Kerkblad blijkt, dat de oproeping van de classis 's Gravenhage, in opdracht van de Generale Synode der Geref. Kerkenom op den door haar bepaalden dag en datum een bededag te houden, om verschillende redenen in de provincie Zeeland zóó weinig resultaat heeft gehad, dat van de 55 kerken slechts een 16-tal er gehoor aan gegeven hebben. Een burgemeestershuis gesteenigd. Bij gelegenheid van de driedaagsche kermisin het anders zoo rustige Oldemarkt hebben thans eenige hoogst afkeurings- waardig9 ongeregeldheden plaats gehad. De aldaar voor betrekkelijk korten tijd benoemde burgemeester schijnt zeer tegen de keimis en alles wat daarmee in ver band staat, gekant te zijn. Geheel tegen vroeger gebruik in moesten thans alle herbergen en alle plaatsen van publiek vermaak een paar uur vroeger sluiten. Een groot deel dei- ingezetenen was hierover zeer slecht te spreken. Zondag reeds begonnen de on tevredenen samen te scholen, doch men ging nog tot geen baldadigheden over. In den nacht van Maandag op Dinsdag nam de ontevredenheid een meer ernstig karakter aan, en werd het huis van den burgemeester door 'n samengeschoolde menigte met steenen gebombardeerd. Een groot aantal ruiten werd ingeworpen. De burgemeester zelf werd door geworpen steenen verwond, Tel. E ij wist raad. Een chef op een dorpstation vroeg, toen hij de gewone maandelijksche lijst van benoodigde artikelen opmaakte, o.m. een nieuwen borstel. Toen de goederen aankwamen, zag h\j dat er geen borstel bij was, on de lijst nakijkende, bleek dat zijn aanvraag daarvoor aan 't hoofd kantoor was doorgeschrapt. De volgende maand herhaalde hij zijn aanvraag met hetzelfde resultaat. Niet verlegen, zond hij toen een ouden borstel, waarvan alle haar was afgesleten, op, met het volgende briefje„Daar het schijnt, dat een nieuwe borstel mij niet verstrekt kan worden, verzoek ik een hoeveelheid haargroeimiddel op bijgaand voorwerp te smeren en mij dit terug te zenden, als het middel gewerkt heeft". Diefstal en feestvreugde. Evenals een paar jaar.geleden hebben te Leiden ook ditmaal op 3 October de dieven hun slag geslagen. Terwijl de huisgenooten even naar den optocht gingen kijken, heeft men met een valscheu sleutel de deur van den juwelier P. ,T. Maarteuse, Nieuwe Rijn hoek Hoogstraat.,' weten te openen en voor ruim f SOÓOaan gouden voorworpen uit de winkelkast genomen. Vermoedelijk zijn de dieven door den heer des huizes, die ongeveer tien minuten uit huis was, overvallen, ze hadden althans de geldlade onaangeroerd gelaten en een ketting laten vallen. Gelukkig was de heer Maartense tegen Inbraak verzekerd. Ook aan den Wittensingel is op de zelfde wijze ingebroken hier werd onge veer f 20 meegenomen. Voorts werd van een dame een beurs met geld gerold. De obstructie der sociaal-democraten. De Haagsche correspondent der Tel. meldt In de afdeelingen der Tweede Kamer is door de sociaal-democraten geen obstructie gevoerd. Het schijnt dat ze besloten hebben al hun krachten te sparen voor de openbare behandeling der Militie- wet, die op 17 October aanvangt. Obstructie in de afdeelingen heeft trouwens zeer weinig effect. De indruk in parlementaire kringen is, dat de rechterzijde niet zal toegeven, doch door het houden van zeer lange en van avondvergaderingen trachten zal de obstructie als het ware af te matten. Studentenrelletjes. Een aantal studenten heeft Dinsdag avond te Amsterdam de binnenstad op stelten gezet. Men weigerde hun, uit hoofde van hun luidruchtigheid, den toegang tot het Wiener Café en het variëteiten-theater Flora in de Amstel- straat. Daarna kregen zij op straat minder aannenaam contact met het publiek, en ten slotte kwam het op den Heiligenweg tot een treffen. De studenten trokken zich terug in hun sociëteit en spoten uit de eerste verdieping met water naar de menigte, die hierop ant woordde met 't inslaan van een paar spiegelruiten van het sociëteitsgebouw. De politie moest tot tweemaal toe met de blanke sabel een charge maken, om de orde te herstellen. Ongelukkig geval. In het dorpje Wije laadde de land bouwer A. J. Gvóór eenige dagen gehuwd zijn jachtgeweer, blijkbaar met het doel om een haas te schieten. Even latei- echter werd zijn vrouw toen ze voor 't raam stond, door een schot aan den schouder getroffen. Doodelijk ontsteld snelde ze naar de buren. Kort daarop vernam men weer een schot. Toen men de woning binnentrad, vond men den man dood in een hoek van het vertrek liggen met een schot in de borst. L. Ct. Moederliefde bij een veldmuis. Een boerenzoon zoo verhaalt „De Levende Natuur" ploegde dezer dagen een nest met kale veldmuizen boven. De oude muis had zeker van schrik het nest verlaten, maar lette op wat er- gebeuren zou. Na de jonge dieren bekekeu te hebb9n, wierp de ploeger ze in de nabijzijnde sloot. Plotseling komt nu de moeder te voorschijn, springt in het water grijpt met de bek een der spartelende jongen en zwemt er mee naar den kant. Voorteeken van een strengen wintert Door den storm zijn er te Oranjewoud zooveel eikelsgevallen, dat men ze met de schop kan opscheppen. Velen gingen ze opzoeken en kwamen met kruiwagens en zakken vol terug. Ze verkochten ze aan de boeren voor voedsel voor varkens en eenden. Eerst was de prijs 60 cts. per H. L., maar door het groote aanbod liep de prijs spoedig tot 40 cent terug. De ruimo eikelopbrengst is, volgens sommigen, een voorteekeu van een strengen winter. TEXELSCHE COURANT, Abonnemmtsprijs per 8 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verliooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 5 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1