N°. 2508, Donderdag 12 October 1911. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Van week tot week. Wit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Fikma LANGEVELD DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Te x e l oefening brandweer. Burgemeester en Wethouders van Texel; Gelet op art. 8 dor Verordening, regelende de inrichting van de brandweer in deze gemeente; Maken bekend, dat op Zaterdag li October 1911, eene oefening zal worden gehouden met de te Oudeschild gestati oneerde brandspuit. Zij roepen mitsdien de dienstplichtigen bij die brandspuit op om op gemelden dag des namiddags ten 4 'I, ure aanwezig te zijn bij het brandspuithuisje te Oude schild. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel; Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag den 14 October 1911 des voormiddags te 10 ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuizo dezer Ge meente. Texel, den 10 Oct. 1911. De Burgemeester van Texel, GAARLANDT. Onderwerpen ter behandeling: 30 Sept.—7 Oct. Terwijl de Tweede Kamer zich in de afgeloopen week nog binnenkamers hield in de afdeelingen vergaderde kwam de Eerste Kamer bijeen om enkele wetsont werpen af te doen. De wijziging der Arbeidswet en de Steenhouwerswet werden behandeld en na een vrij lang debat aangenomen, de laatste met een meerderheid van slechts een paar stemmen. Eet kan nu juist niet gezegd worden, dat onder gewone omstandigheden voor den arbeid der Eerste Kamer veel belangstelling bestaat. Voor een deel is dit te wijten aan het feit, dat de gewone debatten over wets ontwerpen in den regel slechts echo's zijn van die gehouden in de Tweede Kamer en voor een ander deel omdat onze Senaat gewoon is de zaken kalm, zoDder veel drukte en op recht parlementaire wijze af te doen. Obstructie-tooneelen als in onze Tweede Kamer onlangs plaats gegrepen hebben behooren in onze deftige Eerste Kamer nog tot de onmogelijkheden, terwijl zelfs bij een scherp principieel debat nooit de wellevendheid en de waardeering uit het oog verloren wordt, zooals dat dikwijlsj in de Tweede Kamer het geval pleegt te zijn. En binnenkort wellicht opnieuw het geval zal wezen. Het staat toch vrij zeker vast, dat de sociaal-democraten voorloopig nog niet hun obstructie-plannen zullen laten varen. Tenzij de rechterzijde een tegemoetkomende houding mocht aannemen. Blijkens de mededeelingen, gedaan in de vergadering onlangs in den Haag gehouden, waarover reeds met enkele woorden in het vorig nummer van dit blad melding werd gemaakt, zal straks door de sociaal democraten voorgesteld worden in plaats van de Militiewet de Bakkerswet te be handelen. Tegen het eerste wetsontwerp hebben de sociaaldemocraten allerlei be zwaren, waarschijnlijk achten ze het geheel onaannemelijk, terwijl ze in den Bakkers wet wel iets goeds vinden. Gaat de rechterzijde echter hiermee niet accoord en blijft deze op 17 October de behandeling der Militiewet eischen, dan zal het lieve leventje weer beginnen. En waar het niet waarschijnlijk is dat de rechterzijde bakzeil zal halen, staat het vrij stellig vast dat we ons op rumoerige parlementaire zittingen kunnen voorbe reiden Naar de bladen weten te melden hebben de sociaaldemocraten het plan bij de Militiewet met een zoo groot aantal amendementen te komen, dat er van een afdoen in dezen herfst geen sprake zal kunnen zijn. Zooals men weet heeft de regeering niet onduidelijk verklaard, dat ze de verantwoordelijkheid niet aanvaarden kan van een laDger dan tot dezen herfst uitstellen der Militiewet. LateD we intusschen blijven hopen, dat er nog een weg gevonden wordi om een ongewenschte obstructie te voorkomeD. —o—o—o— Naar het zich laat aanzien nadert de Marokkaansche kwestie haar oplossing met rassche schreden. Mag men de officieuse berichten gelooven, dan kan de definitieve overeenkomst tusschen Frankrijk en Duitschland binnen zeer korten tijd ver wacht worden. W'elblijvenernogenkelejvra- gen 'van redactioneele aard te regelen maar men denkt daarmee spoedig klaar te kunnen komen. Naar het heet is er, voor het geval er uit de overeenkomst moeieli;kbeden mochten voortkomen in de practijk, in de overeen komst de bepaling opgenomen, dat in die gevallen steeds een beroep zal worden gedaan op het Haagsche Hof van Arbitrage. Wat de overeenkomst eigenlijk bepalen zal, welke transactie tusschen beide landen tot stand gekomen is daarover valt nog niets met volkomen zekerheid te zeggen, aangezien van offlcieele zjjde nog steeds stilzwijgendheid qetrscht wordt. Het is met de Italiaausch-Turkschen oorlog tot nog toe kalmer gegaan dan men aanvankelijk had verwacht. Gevochten is er vau belang nog niet. Turkjje neemt tot heden een zeer passieve houding aan, verdedigd zich zwakjes tegen de Italianen, die wel aanvallend optreden, maar het heel kalmpjes doen. Er valt dan ook nog weinig van wapenfeiten te vermelden. Het belang rijkste is wel dat de Italiaansche vloot de forten van Tripoli gebombardeerd en daarna genomen heeft. De Turksche troepen hebben de stad ontruimd om wellicht verder het land in, den vijand af te wachten. De Italiaansche scheepskanonnen namen de forten onder vuur en wel werd dit door de Turken beantwoord, doch zonder succes, omdat het Italiaansche geschut het Turksche ver de baas was. De kanonnen der laatste konden de Italiaansche vloot niet bereiken. Na eenige uren bombardement werden de forten overgegeven. De stad zelf ondervond van het schieten geen last. Tripoli is thans in handen der Italianen. Verder was de Italiaansche vloot nog even in actie voor Pre vera, de Europeesche- Turksche haven waarin cenige Turksche torpedobooten een schuilplaats hadden. Ze werden in den grond geboord. De eigen lijke Turksche vloot bevindt zich bij de Dardanelles tenzij het bericht juist is. dat ze uitgestoomd is met geheime bestemming eu verzegelde orders. Ook van buitmaken van schepen door beide partijen wordt geen melding gemaakt. Tot nog toe gaat Italië kalm te werk. Het lijkt geen moeielijke taak te hebben. Die taak bestaat nog hoofdzakelijk om de Turksche vloot op te sluiten en het zenden van versterking te voorkomen. Intusschen wordt in de Italiaansche havens nog druk gewerkt aan de expeditie, die weldra na Tripoli vertrekken zal. Eerst als deze er is en de tocht in de binnenlanden aanvangt zal er van ernstige feiten gesproken kunnen worden. Of Italië dan zoo'n gemakkelijke taak zal hebben staat nog te bezien. Turkije bereidt zich op ernstig verzet voor. We zullen er spoedig van hooren. —o—o—o— De zittingen van het Oostenrijksche Huis van afgevaardigden zijn Donderdag weder aangevangen. De inzet was alweder een heftige scheldpartij tusschen de Duitsche en Tsjechische afgevaardigden. Voor de aanvang der zittiDg waren ongeveer 100 Tsjechische vrouwen met haar kinderen ten tooneele verschenen om op haar manier te protesteeren tegen de sluiting van de Tsjechische volksschool te Weenen. Onder aanvoering van eenige Tsjechische leden gelukte het aan een deel der vrouwen toegang tot de zitting te verkrijgen, terwijl het andere deel zich met geweld toegang zocht te veroveren, waarin ze door Tsjechische afgevaardigden ondersteund werden. Daarbij kwam het tusschen Duitsche en Tsjechische afgevaardigden tot een heftig handgemeen, waarbij een der Tsjechische leden zolfs met een revolver dreigde. Als op die wijze de verzoening tusschen beide nationaliteiten verkregen moet worden, dan ziet het er treurig uit. Nadat de zitting geopend was begon ook in de zaal al dadelijk het lieve leventje. De sociaal-democraat Adler hield een heftige redevoering tegen de regeering en viel vooral den minister van justitie scherp aan. Hij noemde het een wonder dat de bevolking haar ellende nog lauger verdroeg en besloot met een „Wir haben noch ganz aDdere Mittel(We hebben nog heel andeie middelen). Op dit oogenblik riep een partijgenoot „An den Golgen" en nauwelijks bad deze uitgesproken of op de publieke tribune sprong een armoedig gekleede jonge man op, trok een revolver eu ondér den uitroep „Leve het socialisme lost hij een schot op de ministerbank. Onderwijl omstanders hem aangrepen loste hij nog een paar schoten. Üe kogels sloegen in de ministrieele bank eu een er van kwam tegen het plafond en ver wondde bij het neerslaan den minister van onderwijs licht aan den arm. De dader werd gegrepen en aan de politie over geleverd. Hij verklaarde voornemens te zijn geweest den minister van justitie te dooden. De zitting werd dadelijk opgeheven, terwijl de minister waartegen de aanslag gericht geweest was van alle kanten gelukgewenscht werd. Na heropening ontstond een hoogloopende twist tusschen de sociaal-democraten en de nationaal-liberaleu, waardoor de president opnieuw de zitting schorsen moest. Later toen de gemoederen wat gekalmeerd waren, kon de beraadslaging voortgezet worden. Aan het eind der zittiug wendde de president zich tot de socialisten, waarbij hij zeide„Gjj zyt niet bevreesd maar ik ook niet. Ik zal mij er absoluut niet laten afbrengen om de orde en de wet te haven. Daarmede eindigde deze eerste zitting van het Oostenrijksche Huis. Dat belooft wel wat voor de toekomst. —o—o—o— De Tortugeesche republiek heeft dezer dagen zijn eersten verjaardag mogen vieren. Het kan echter moeielijk gezegd worden dat het ODder hoopvolle en verblijdende omstandigheden was. Integendeel de regeering doorleefd dagen van groote zorg. Sedert de republiek uitgeroepen was, is het niet volkomen rustig geweest. Vooral niet in het Noorden van het land met zijn streng katholieke en monarchistisch gezinde bevolking. Reeds meer dan eens moest de regeering in de noordelijke provinciën optreden om de royalistische beweging te onderdrukken. In de laatste dagen evenwel heeft de toestand er een zeer ongunstige wending genomen. De monarchisten hadden besloten op den eersten jaardag der republiek zoo mogelijk het koningschap te herstellen. Naar luid der berichten hadden de leiders overleg gepleegd met de dorpsbewoners in de noordelijke provinciën, terwijl op Spaansch gebied een legercorps werd uitge- gerust. Het plan was Zaterdag met dit leger een inval te doen, tegelijkertijd moest in de provincies en in Oporto het oproer losbarsten en zoo zou gezamelijk getracht worden de republikeinsche troepen te verdrijven. Het schijnt dat men in Oporto te vroeg begonnen is waardoor de eenheid verbroken werd. Wat er echter gebeurd is, kan nog moeilijk vastgesteld worden, omdat de berichten zeer uiteen loopen. Er schijnt hevig gevochten te zijn. Heet het van een zijde dat de regeeringstroepen de opstandelingen verslagen en verstrooid hebben, van andere zijde wordt gemeld dat het leger der monarchisten oprukt naar Oporto. Deze willen het koninkrijk weer uitroepen. Nadere berichten zullen afgewacht moeten wordeD. Naar het heet hebben de opstandelingen zelfs een tweetal oorlogsschepen gereed kunnen maken om van de zeezijde den aanval te steunen. Ook wordt gemeld dat de ex-koning Manuel van Engeland ver trokken en op weg naar Portugal is om aan de actie deel te nemen. TEXEL, 11 Oct. 1911. De Markt. Ofschoon de markten welhaast ten einde spoeden, was Maandag nog weder een goede partij wolvee (schapen en lammeren) aangevoerd Naar wij ver namen waren de prijzen, hoewel niet hoog, goed te noemen. Voor den staltijd was als gewoon, jong rundvee ter markt aanwezig. Een concert. Nu de avonden langer worden, komt weder de tijd van avondamusementen; ook de ondernemers van publieke ver maken bereiden zich daarop voor. Zoo wordt ons medegedeeld dat Zondag a.s. in het Hotel Texel een Mandolinecon cert met orkest en guitaarbegeleiding zal worden gegeven, waaraan 22 per sonen zullen medewerken. Dat na afloop van het concert aan danslustigen ge legenheid zal worden geboden, ligt wel voor de hand. Oudeschild9 October. Naar aanleiding van de door vele vissckers verderfelijk geachte maatregel om aan sommige corporaties gronden af te staan met het recht daar onder- maatsche oesters neer te werpen, zal dooi de hesturen van het visschersfonds te Wielingen en van den Texelschen Schippers- en Visschersbond eene confe rentie worden aangevraagd met den Hoofd-Inspecteur der visscherij, den heer Bottemanne, TEXELSCHE COURAIT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dek Bctro 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere Unden met verliooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Ouder de dienstplichtigen bij die brandspuit worden verstaan: de pompers bij de zuigpomp; de manschappen bij de malmirum; de manschappen bij de perspomp; de reserve-perspompers; de pijpleiders; de reparateurs; de lapzakdragers; de lantaarndragers; de manschappen bij de geredde goederen; de manschappen bij de brandbaken en zeilen benevens de cpperporders en porders; alle afdeclingen met hunne commandeurs en plaatsvervangende commandeurs. Be dienstplichtigen worden hierbij tevens her innerd aan art. 9 en 10 der brandweerverorde ning, alsmede aan art. 215 der algemeene politie verordening, luidende dit art. als volgt: «De brandweerplichtigen zijn gehouden bij brand of oefening do bevelen, hun gegeven door den brandmeester of door de andere boven hen ge stelde personen,stipl en onmiddelijk te volbrengen. Zij zorgen bij oefeningen op den bepaalden tijd en bij bracd na gedane oproeping op hun post aanwezig te zijn en mogen die zonder geldige redenen niet verlaten, dan met goedvinden hunner superieuren./' Overtreding van dit artikel wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste f25, subsidair 6 dagen hechtenis. Texel, den 10 Oct. 1911. Burgem. en Weth. voorn. GAARLANDT. RUIBING, Secretaris. 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot aansluiting uan de Cocksdorp aan het Rijkstelefoonnet. 3. Voorstel tot wijziging uan het besluit regelende de bezoldiging etc. uan den gemeentegeneesheer te de Cocksdorp. 4. Benoeming gemeentegeneesheer te de Cocksdorp. 5. Benoeming personeel herhalings onderioijs 6. Verzoek H. Visser om eeruol ontslag als hoofd der school. 7. Vaststelling kohieren schoolgeld. 8. Voorstel tot bouwen onderwijzerswoning te Hoorn etc. 9. Goedkeuring begrooting Algemeen Arm bestuur. 10. Vaststelling gemeentebegrooting1912 etc. 11. Voorstel tot uerweer tegen ingestelde rechtsuordering. 12. Reclame's hoofdelijken omslag, etc. 0—0O

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1