Tandarts Ansingh, ^ergaderiog Gemeenteraad van Vlieland. Marktberichten. Advertentiën. in Hotel „de Lindeboom." „Blut en Genoegen," Spreker de heer HULST. OnderwerpOordeelkundige Veevocdering Soliede Agenten gevraagd INGEZONDEN STUKKEN. Predikheyrten. Vergadering Vergadering N.H. Boerenbond Nntsdcpartenieut Texel. Uit de vergadering van het Nuts- departement Texel, gisterenavond gehouden, deelen wij mede dat besloten werd in den komenden winter 5 open bare vergaderingen te houden, waarin als sprekers zullen optreden1 Nov. de heer L. J. Kikkert25 Nov. Ds. Melchers9 Dec. de heer Volkeren (spreker van het hoofdbestuuronder werp kleurenfotografie)in Januari de heer de Jongh. Getracht zal worden voor Febr. ook een spreker te verkrijgen genoemd werden Ds. Veen en de Vos. De heer Gaarlandt werd gekozen als lid van het bestuur in plaats van Ds. Kuperus, die als zoodanig aftreedt. Zeer ernstig wordt gesproken over de oprichting van een Nutsspaarbank, waaromtrent in de alg. verg. van het Nut belangrijke besluiten werden genomen. Verder werd besloten bij genoegzame deelneming, alhier een cursus te doen houden van de reizende keuken. Een oproeping tot deelname daaraan zal worden gedaan. Het doel van deze cursus is om de deelneemsters te leeren een goede volksvoeding te bereiden. O udeschild, 9 October. Hedenmorgen is weder een groot ge deelte der visschersvloot naar Terschel ling uitgevaren, omdat daar meer oesters zijn te korren dan hier Het aantal uit gevaren schuiten is echter niet zoo groot als in de afgeloopen week, daar bier vrij wat wulken worden gekord, die tegen hoogen prijs van de hand worden gedaan. Even als verleden jaar is het vervoer van stroo en hooi van ons eiland in vollen gang. Er gaat bijna geen week voorbij of één of meer volgeladen motors verlaten onze haven. De Coeksdorp, 9 October. De landbouwer B. G. in Eierland had in het laatst der vorige week het ODgeluk met den drijfriem eener stoomdorsch- machine in aanraking te komen, met het gevolg, dat hij aan het hoofd gewond en in bewusteloozen toestand werd opgenomen. De onmiddellijk ontboden geneesheer, Dr. Over, verleende heel kundige hulp. De toestand van den patient is thans goed. Liefnebbers van goede lectuur wordt dezen winter weer de gelegenheid aangeboden boekeG te verkrijgen van de „Reizende Bibliotheken" van de Haatsch. tot Nut van 't Algemeen. De voorwaarden zijnde dezelfde als die van het vorige leesseizoen, terwijl de eerste uitreiking nog in deze maand zal plaats hebben. Bibliothecaris is de hr. Th. Reuvers. Het tjalkschip „Oude Zorg", ge laden met stroo van hier bekwam bij den Westwal nabij den polder Eendracht een groot lek. Om zinken te voorkomen werd het schip op de droogte gezet. Het schip is verzekerd; de lading stroo welke aan den stroohandelaar Eelman toebehoort echter niet. Oosterend, 10 October. J. 1. Zaterdag hield de afd. Oosterend van den Ned. Protestantenbond hare jaarvergadering, waarin hoofdzakelijk huishoudelijke zaken werden afgedaan. Aanwezig waren 8 leden van het bestuur en 4 gewone leden. De notulen werden goedgekeurd. Ook de rekening die met een goed batig saldo sloot, bleek, na onderzoek door eeno commissie, in orde te zijn. Tot leden van het Bestuur werden gekozen de Heeren C. G Kuijper, J. J. Bruin'en C. Duinker, allen aftredend. Nadat nog een lijstje van predikanten die dezen winter zullen uitgenoodigd worden, was opgemaakt werd de ver gadering gesloten. Het Bestuur moest evenwel nog de functies verdeelen. De heeren J. Daalder Dz., M. Kikkert en J. J. Roeper, resp. voorzitter, Vice- Voorzitter en Penningmeester, die niet dadelijk herkozen mochten worden, werden nu vervangen door de heeren M. Kikkert, J. J. Roeper en C. Duinker. Als Secretaris trad af de heer de Jongh, die herkiesbaar was, doch niet meer in aanmerking wenschte te komen. De Heer J. Daalder Dz., die nu gekozen werd, bedankte, waarna deze lunctie opgedragen werd aan den heer Job. Koning Sz., die haar aanvaardde. Hierna werd ook de Bestuursvergade ring gesloten. Vlieland. De loodsafhaler, in den storm van 30 Sopt. gestrand op dan Noordoosthoek is vlot gebracht eD naar de werf op Terschelling gesleept. Sinds eenige dagen heeft de kust- vorlicbting alhier weer eene belangrijke verbetering onderg tan. Inplaats van petroleumlicht brandt nu in den vuurtoreu petroleumgasgloeilicht. Het licht moet enorm veel sterker zijn dan het vorige. Wel premie heffen, maar geen uitkeering doen. „Over telefoon en nog wat." Posterijen en Telegrafie. Do directeur vau het post- en telegraaf kantoor brengt ter kennis van belang hebbenden, dat de brievenbus aan de hoeve Vruchtbaaroord te Eierland vanaf 12 dezer des morgens zal gelicht worden voor de richting de Coeksdorp, Vlieland en Terschelling Verder wordt mot ingang van beden bet kantoor to den Burg opgenomen in bet Noderlandscb Belgisch telefoou verkeer, ten Burg, 11 October 1911. De directeur voornoemd RENIER HER V ÖÏÏMDË" GË'mEEN TE. Woensdag 11 October. Burg 's Av. 7 uur Ds. Kijno. Stomlerdag 12 October. Waal 's Av. 7 uur, ds. v. d. Waa. Zondag 15 October 1911. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 'sAv. 7 uur ds. Ky'ae. Koog Vm. 10 uur ds. v. d. Waa. Oudeschild. Vm. 10 uur ds. Kijne. Nam. half 2 ds. Onnekes. vau Helder Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. v. d. Waa. Oosterend. Vm. 10 uur ds. vau Grasstek. Coeksdorp, Vm. 10 uur ds. Boeke. H. Avondmaal. Nam. half drie Dankzegging H. A. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. half 10 ds. Dagevos. Nam. 3 uur ds. Dage vos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Texel, 9 Uct. Aangevoerd werden: 10 Koeien f 80,— a f 255, 45 Graskalveren f 35.— a f 47.50. 1 N. Kalveren f 14 a f 6 Rammen f 16 a f38, 176 Schapen f 15 a f 20.- 119 Lammeren f 13, - a f 13,75 3 Schrammen f 28. 19 Biggen f 10,— a f 12, 8 Korven Kippen f 1,05 a f 1,65 Handel matig. Purinerend, 10 Oct. Aangevoerd 953 Runderen waaronder: v GEBOREiN JACOB HERMAN zoon van E. BOEKEL en G. BOEKEL-Bakicek. Burg—Texel. to OOSTEREND. Huishoudelijke vergadering op Zaterdag 13 October. Sollicitanten voor Bode en zij, die Lid wenschen te worden, kunnen zich aangoven bij het bestuur. Het bestuur van N. en G. .Ajfdeeling TEXEL op 13 October a.s. 'a avonds half Acht in hotel „de Zwaan" aan den Rurg. Nameus het Bestuur J. KOOIJ, Voorzitter. T. C. BAKKER, secretaris, P.S. Leden mogen andere belangstellenden introduceeron in alle plaatsen van Noord Holland. waar wij nog niet vertegenwoord zijn, tegen zeor hooge provisie. Be ZwiJrjdrechtsclie Znadliandcl REMEEUS v. d. GIESSEN. ZWDNDRECHX. Een merkwaardig staaltje van de werking der Ongevallenwet, of liever vau de wijze, waarop het bestuur der Rijksverzekeuogbank. sommige barer bepalingen opvat en toegepast, volgt bier. Een werkgever was hij beslissing van 4 Mei 1905 door het bestuur der Rijksverzekeringsbank ver- zekeringsplicbtig verklaard. Hij bad in die verklaring berust, de lijsten zijner werkliedenen zijn loonlijsten regelmatig ingeleverd en zijn verzekeringspremie betaald. Uit dien hoofde had bij in de kas der Rijksverzekeringsbank 7 Januari 190S reeds gestort f2286.S3, In 190S overkomt aan een zijner werklieden een ongeval, waarvoor deze uitkeering aan de Rijksverzekeringsbank vraagt. Het bestuur der Bank onderzoekt die vordering en wijst haar af, op grond, dat de onderneming waarin de getroffene werkzaam is, niet is een verzekeringsplicbtig bedrjjf. De werkman bracht zijn vordering voor den Raad van Beroep en voor den Centralen Raad en ook deze wezen de vordering af, omdat het ongeval niet plaats beeft gehad in verband met een verzekeringsplicbtig bedrijf. Het bestuur der Rijksverzekeriugsbank uam daarop 30 Juni 1908 de beslissing //dat de be schikking van i Mei 1905 (die, waarbij bet bedrijf verzekeringsplicbtig werd verklaard) als vervallen is te beschouwen en de aangifte ten onrechte is geschied.// Natuurlijk betaalt, sinds dien tijd bedoelde onderneming geen premie meer aan de Rijksverzekeringsbank, De betrokken persoon bet was een Naauil. Vennootschap redeneerde nu Als mijn bedrijf niet verzekeringsplicbtig is, en mijn werklui geen uitkeering verkrijgen als bun een ougeval overkomt terwijl sinds 1905 in mijn bedrijf niets veranderd is, ben ik nooit verzekeringsplicbtig geweest, cd heb ik dus nooit premie te betalen gehad. Op deze redeneering volgde de coriclussiede f2286,82. die ik dus aan premie betaald heb, zijn onverschuldigd door mij betaald, en ik heb dus bet reebt teruggave dezer nooit verschuldigde som van de Rijksverzekeringsbank te vordeten. Toen de Bank dit geld niet vrijwillig teruggaf, begon de werkgever een proces. Achtereenvolgens werd deze vordering hem toegewezen en door de rechtbank en door het Hof te Amsterdam, maar ten slotte verloor de wetkgever zijn proces bij den Hoogen Raa i, die hem om formeele redenen in zijn eiscb niet ont vankelijk verklaarde. Mr. H. Louis Israels kwam dezer dagen daar tegen met nadruk op in een artikel in de //Tel.// Hij laakte het in den hoogsten rechter, van wiens uitspraak geen beroep meer bestaat, dat deze zonder de rechtmatigheid van de vordering te onderzoeken, baar alleen om formeele redenen niet onvankelijk verklaart. En aan het adres van de Rijksverzekerings bank zcide bij //Administratieve omslag zonder eindelang- fame afdoening der uitkeeringen, steeds stijgende tekorten, plotselinge onverwachte premieverboo- gingen en nu ten slotte nog premieheffingen van ondernemingen, aan wier werklieden men toch niet uitkeert het is mooi!// Maandag 2 October. Afwezig wegens ziekte de heer K. R. Visser wethouder. Voorzitter de heer J. Molenaar, burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. De Gemeentebegrooting, dienst 1912, in de vorige vergadering aangeboden, onderzocht door een commissie bestaande uit de b. h.T. Meijer en K. Molenaar, komt in behandeling tegelijk met bet voorstel van B. en W. om voor 1912 den Hoofd. Omslag met 50 te verboogen. B.en VV. aebten zulks noodig om bet tekort op de gemeente buishouding te dekken en de begrooting sluitend te maken. De beer T. Meijer doet een voorstel orn de opbrengst uit de Steigergeiden Ie verboogen welk voorstel wordt aaogenomen in dien zin, dat B. en W. in de volgende vergadering inct eene gewijzigde verordening te dezen opzichte komen. Andere leden spreken hnn leedwezen uil, dat de belasting verhoogd moet worden, maar geven toe, dat er noode aan te ontkomen is. De begrooling wordt ten slotte goedgekeurd, de bclasting- verbooging incluis met 1 stem tegen (die van den heer K. ft. Bakker) Naar aanleiding van een ministerieel schrijven, dat wel subsidie kan worden toegekend voor de verbouwing der Zecvgartk. school, maar voorbands niet voor verhooging der jaaiwedden, wordt be sloten de begrooting in dezen nog niet te wijzigen, maar pogingen aan te wenden, dat de Minister van B. Z. zijn besluit in vnor de gemeente gun- stigen zin zal willen herzien Besloten uil den post Onvoorz. uiig. een bedrag te voldoen van f 7,25 en eveneens een bedrag van f130 over te schrijven op de post jaarwedden- ondcrwijzers. Voor bet berhalingsonderwijs, cursus 1911-1912 worden met alg. stemmen benoemd voor het vak nutt. handwerken voor meisjes mcj. J. Visser en voorts voor de andere vakken voor jongens en meisjes de beer G. Donia. Aan mej. Zorgdrager wordt ontslag verleend, eervol tegen 1 Dec. Adressante vroeg INov.a.s. maar de ftaad aelille deze termijn te kort. Ver schillende raadsleden gaven hunne bevreemding te kennen over deze ontslag-aanvraag. De beer G Blom stemde tegen. Voor kennisgeving aangenomen eem proces verbaal van kasopname v. cj. Gem. Ont. Boeken en kas waren in orde bevonden. Aan contanten aanwezig f61.2,87. Behandeld worden een verzoek om afschrijving Hoofd. Omslag en een reclame tegen den aanslag van id. Op dit laats'c wordt afwijzend beschikt.. B. en W. worden door den ftaad uitgenoodigd om in samenwerking met de pogingen van bet gemeentebestuur vhd Terschelling, het daarheen te leideu, dat er althans 's zomers eiken dag eene dubbele post-verbiuding met Harlingen worde ingesteld. Ten slotte worden B. en W. verzocht een nieuwe verordening op de beffing van Hoofd. Omslag te ontwerpen, met sterker progressie en waarbij ook voor kinderen aftrek plaats vindt. Hierna wordt de vergadering gesloten. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Na bet ingezonden stuk met dit opschrift in bet vorige Woensdagblad, is mij verzocht te her roepen wat ik daar bad gezegd. Ik kanditDatuurlijk niet doen, wat de hoofdzaak betrelt, d. w.z. bet feit van het vreeselijk wantrouwen dat in Eierland in veel opzichten beerscht tegen bet gemeente bestuur -maar, over de //rechtmatige grieven// kan ik werkelijk wel eenige toelichting, en óók correctie geven na inlichtingen, ter bevoegder plaatse ontvangen. Ik noemde mijzelf al geen expert in dingen als die ik bier en daar moest aanroeren, en nu blijf ik bij mijn plan, om over bijkomende quaestiën in geen discussie te treden, maar gaarne wil ik zelf ook ander licht op dezelfde zaken laten vallen om tevens mogelijk misverstand dat door mijn sebrijvcn gewekt was uit den weg te ruimen. Persoonlijk ben ik zeer dankbaar voor de aan gename wijze, waarop ik deze zaken, i. c. de grieven die men telkens in Eierland ziet voortwoekeren, mocht behandelen met onzen burgemeester, en ik hoop dat door het volgende schrijven meer nog dan door het eerste, dat wantrouwen en de onte vredenheid in Eierland mogen worden weggenomen. Allereerst dan over de telefoon zelf. lkzei.dat voor Oudescbild 4 en voor Koog geen aansluitingen (misschien één voor het volgend jaar) waren aangevraagd, voor Eierland 3. Ik wil echter erkennen dat mij onbekend was, boe deze drie eerst, later waren gekomen, terwijl in bet voorjaar bij de algemeene oproep uit Eierland nog niets was vernomen. Daarnaast verblijdt bet mij nu te vernemen (wat ik natuurlijk de vorige week niet weten kon) dat B. en VV. vóór mijn ingezonden stuk hadden besloten goedkeuring aan den raad te vragen om bij den minister de aansluiting van de Coeksdorp te verzoeken. Verder mogen de Cocksdorpers niet meer met booze blikken hunne lantaarns aanzien want ik beb geboord, dnt die niet zoozeer afgedankte lantaarns aan den Burg, als //overcomplcete moeten worden genoemd, door de gasaanleg over bodig geworden (gelijk mij niet onbekend was) maar nog onverslelen en de Coeksdorp deelt dit lot met de andere dorpen 1 Ook wat de bestrating betreft, moet er wat toegevoegd bij mijne opmerking (ik wist wel, dal men dooreen half dozijn quaesiiën aan te voeren een heel of misschien wel twee of drie dozijn bijkomende tevens kan te berde brengen als //annex//). Toen over den grintweg is geklaagd, is daags daarop door B. en VV. te dier zake een voorstel aan poldor Eierland gedaan, om voor gezamenlijke kosten een straatweg aan te leggenen dat is dezelfde voor waarde waarop die aan de Koog totstandkwam. Wij moeten afwachten, dat is het, wat bij bet bedoelde onderhoud met den meesten nadruk op den voorgrond werd gebracht, afwachten in ver trouwen en dus ja wat ik wensebte, dat het vreeselijk wantrouwen worde aan kant gezet en bestaande grieven niet gekoesterd en gemompeld maar geuit worden en dan meestal spoedig op gehelderd, dat blijkt mij nu meer en meer ook in dezen. Aangaande de doktersbenoeming ten slotte is dat niet minder waar. Mij werd gewezen op de benoeming de Koek. Deze was het, die zelf zoo lang talmde. Dit was mij niet onbekend, maar het is waar dat zooiets later te veel vergeten wordt, en misschien ook wel eens ten onrechte op de rekening van bet gemeentebestuur gezet. Bij de benoeming Jacobson beeft deze zelf nog eenige weken na zijn benoemiug gewacht op de hangende qaaestie van eert andere benoeming, 't Gemeentebestuur verklaart ernstig, de sollicitan ten steeds naar bet raadslid Dros te hebben gezonden, en (als er soms misverstand mocht zijn ontstaan aangaande de informatie van f1500, bet gemeentebestuur neemt geen verantwoording op zich voor wat //men// misschien in den Burg beeft opgegeven. Welnu, dit zijn de behandelde punten. Een ieder kaï nu zien, boevcle zijden de waarheid beeft, van verschillende kanten bezien. Ik kan niet anders eindigen, dan ik de vorige maal deed en nu ook begon, dat is, dat het wantrouwen uitgezuiverd, en alle oorzaak daartoe vermeden worde. Zoo vele grieven zijn, op //den keper beschouwd// toeb niet of nauwelijksgerechtvaardigd; en worden, o zon licht gevoed, ja vet gemest! 't Wantrouwen is als een besmettelijke ziekte, en als men zich eens//verongelijkt//gevoelt, keert dat gevoel telkens ook bij nietswaardige zaken terug En Texel moet dar. ophouden met te spreken vari Eierland en de Coeksdorp als van een vreemd ver land, met minnchting aangeduid, als //waar geen land achter is//, maar Eierland moet niet meer Texel beschouwen als een vreemd ander eiland, doch als 't moederland, waartoe het zelf behoort I En mochten wij allen bevonden worden te zoeken naar de waarheid, ook voor ons leven E. (T.) B. 587 vette koeien 70 a 82 Ct. per KG, oor. Gelde koeien f 140 a 190 öau Melkkoeien f 180 a 270. 36 stieren. 99 vette kalveren f 0,90 a f 1 10 p. Kg. 296 Nuchtere kalveren f 12a f 15 3603 Schapen f 18 f 29,00 762 Lammeren 1 12,a f 16,00 423 vette varkens f 0,50 a f 0,56 per Kg.; 20 magere varkens f 13 a 121, 129 biggen f8 a t 13 kipoieren f 6.00 a 1 6.50 per 100; Hoofdgracht 28 den Helder, is Donderdag 12 October van half 11 tot hult drie uur te spreken van do VereenigiDg van oud-leerlingen van landhou wwintercursussen to Texel, op Vrijdag 13 October 's avonds half acht iu 't lokaal vau den heer KORS LIST. Het Bestuur.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2