t 'N°. 2510. Donderdag 19 October 1911. 258te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Gemeenteraad van Texel. Hit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Idrertcntiën vóór 9 nnr op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIJËN worden aangenomen bij de Uitg. Firïia LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurs op Texel. n°-o[] De commissie van rapporteurs bestaande uit de heeron Bakker, Koning eu Keesom, brengen een uitvoerig rapport uit. Zjj wijzeu op enkele bun inziens scheeve voorstellingen vau zaken eu onjuiste moti- veeriugen vau posten, wat betreft de teiug- gave f1717.— te veel genoten subsidie voor 1 o., de salarisverlioogiDg van de secretaris en den veearts, vragen naar de ontvangsten van de haven en doelen tevens mede dat de beer Keesom los van de commissie eenige opmerkingen zal ter tafel breugen. Iu een tegenrapport doen B. en W. weten dat van een scheeve voorstelling of onjuiste motiveering geen sprake is le. al was B. en W. bekend de verlangde subsidie voor I. o., toch hadden zij niet het recht om in verband daarmede willekeurig te bezuinigen, terwijl bovendien de voor ziening in de tussehentydsche vacatures een uitgave van f829.60 meebrachten. 2e. was bezwaarlik vergelijking met meer dan 5 gemeenten uit deze proviueie te maken, wat botreft salarieering van de Secretaris, omdat er niet meer dan 5 van ongeveer gelijk zielental worden gevonden, 3e. heeft de veearts niet een provinciale toelage van f200.— doch van f150.— en 4e. is de haven niet een gemeente instelling en wordt daarom afzonderlijk beheerd. De Voorzitter deelt verder mede, dat in verband met wijziging in de post kosten krankzinnigenverpleging, salaris gemeente geneesheer de Cocksdorp enz. de begrooting aanwijst een bedrag in ontvangst van f76353,52'. in uitgaaf van f73353,526. De beer Keesom opent de discussies met een opmerking over bet 'terugontvangen van een gedeelte der kosten verpleging van krankzinnigen. De Voorz. merkt op dat waar 2 patiënten geheel voor rekening komen, h. i. de 3e patient daar evengoed voor in aanmerking komt. De heer Zijm is met B. en W. eens dat de betrokken echtgenoote niet kan bijdrage. De raming Voor onderhoud straten vindt de beer Keesom te hoog. in verband met de aankoop van 50000 steenen. De heer Over zegt er is een bedrag bij voor bet verstraten van oude st6enen, terwijl de Voorz. Verzekert dat de post niet te ruim genomen is. De beer Keesom maakt aanmerking op het bedrag voor aankoop grint uitgetrokken er staat 300 M3 en kon voor dat bedrag wel 310 M3. wezeD vindt verhooging van weekloon van D. Koorn overbodig met bet oog op emolementen. De Voorz. kan niet gissen hoeveel die emolementen zullen bedragen, doch zegt wy hebben te oordeelen of een bezoldiging van f8.— voldoende is voor den gemeente werkman. De heer Mets stelt verhooging tot f 9 voor. De Voorz. zegt tot de beer Mets dat straks een voorstel daartoe kan worden gedaan. De beer Keesom vervolgt, dat hetgeen hij zegt geen bepaalde voorstellen zijn, doch slechts opmerkingenhij zou het bedrag van f460, „onderzoek waterleiding" willen schrappen en brengen op de post onvoor ziene uitgaven. De Voorz. deelt mede dat dit bedrag is terugontvangen van de waarborgsom tentoonstelling en nu daarvoor beschikbaar gesteld. De heer Keesomwaar is de rente Hoe hoog zijn de kosten voor straatver lichting te den Burg vraagt de hr. Keesom, vroeger was dat f268.en de vorigö burgemeester zei het zou ongeveer f 400 kosten. De Voorzitter zegt dat zou kunnen blijken uit de rekening die ter goedkeuring naar Ged. Staten is gezonden. De hoer Dijt; reken maar op f800, De mindere klasse is vorig jaar in de H. Omslag ontlast, zegt de heer Keesom, is nu schoolgeld nog te zwaar? De Voorzitter meent dat de voorgestelde progressie billijker is. terwijl de heer Over opmerkt, dat de laagste klasse 10 cent per maand blijft betalen en de wensch tot bil lijker progessie al veel eerder geuit is. De gemeente behoeft niet beter te worden van de markt, zegt de heer Keesom, maar als de uitgaven stijgen boven de inkomsten waarom dan het marktgeld niet verhoogd? De heer Over: dat durven wij niet. Voor de haven staat als uitgaat f3250, waar zyu de inkomsten vraagt de beer Keesom. De Voorzitter zegt dat is het aandeel dat de gemeente moet bijdragen in do geraamde kosten, zij wordt niet beheerd door het gemeentebestuur, doch door B en W. De heer W. Bakker Kz. vraagt, iu verband met het legaat van wijlen F. Keijser, öf dat geld door B. en W. in gebruik genomeu is öf een deel uitmaakt van de leening groot f5900, waarop de Voorzitter meedeelt dat dat geld geen deel van die leening uitmaakt maar door B en W wel tijdelijk voor uitgaven is gebruikt, rente zullen een volgeud jaar worden verantwoord. De heer D. Bakker Pz. zegt dat de ver hooging van de jaarwedde van do secretaris hom bevreemdt, hy vindt de verhouding niet geheel juist, een bloeiende gemeente als de onze vraagt een krachtig bestuur, zegt spr. en nu afgezien van het hebben 1 van de capaciteiten om beide betrekkingen naar behooren te vervullen, vindt spreker waar wij hehben een eerste Wethouder die dijkgraaf van de 30 polders is, het niet gewenscht is dat dë secretaris der gemeente tevens secretaris van genoemde polder is, hij geeft in overweging een einde aan dien toestand te maken en het salaris alsdan met f200 te verhoogen. De Voorzitter zegtik ben het persoonlijk niet met U eens, ik heb niets dan lof voor den secretaris aan wien ik t6 danken heb, dat ik voor een deel al in de dingen zit, en bovendien is de heer Ruibing met Uw voorstel niet gebaat de heer Bakker „als wij maar gebaat zijn"; de Voorzitter: Zoolang de Raad niet te klagen heeft, dat er geen voldoende gang in de zaken zit, is er, dunkt mij, geen aanleiding voor Uw voorstel; de he6r Bakker is daarmede niet bevredigd elke Maandag ziet men de Secretaris uitgaan naar de vergadering van polderbestuur; soms in de loop van de week nog eens, zonder verkeerde bedoelingen, maar men kan geen twee heeren gelijk dienenen hoe zal het gaan als Gemeentebestuur en polder bestuur met elkander in contact komen de Voorzitter zegt, dat de Raad zich daar indertijd niet tegen heeft verzet en dat zoolang zich geen concrete feiten voor doen er z. i. geen aanleiding bestaat. Indien ik meen dat het belang van de gemeente door deze verhouding wordt benadeeld, zal ik geen oogenblik aarzelen, het persoonlijk belang van den Secretaris op te offeren. do heer Bakker heeft nit de mond van een lid van 't polderbestuur vernomen, dat zij over den heer Ruibing kunnen beschik ken wanneer ze dat willen de Voorz. merkt op, dat wij een eerste ambtenaar ter secretarie hebben, die de secretaris bij afwezigheid volkomen kan vervangen eD noodigt de heer Bakker uit de zaak aan zijne prudentie over te laten wat betreft het gesloten zijn van de secre taris in kantoortijd, zoo iets zal niet voor komen, daarvoor zal de Voorz. waken; de heer Bakker zegt dezelfde opmerking is wel eens eerder gemaakt door leden van den Raad buiten de vergadering, die dat hier niet willen uiten de Voorz. zegt tot de heer Bakker, dat wanneer hem als raadslid in de toekomst feiten bekend worden waaruit blijkt dat er voor de gemeente nadeel voortvloeit uit het bestendigen van dezen toestand, van hem voorstellen kunnen worden verwacht De heer Over drong gedurende deze discussie herhaaldelijk aan om het Doemen van feiten terwijl de heer Dijt in het midden brengt, dat de Raad indertijd de secretaris vergunde die funtie aan te nemen en spr. nièttegenstaande hij Dijkgraaf van de 30 polders was, tot wethouder benoemde; de heer Eelman vraagt of de Raad dat al dan niet tijdelijk vergunde; Op een desbetreffende vraag van den voorz. deelt de heer Ruibing, mede, dat aan hem werd overgelaten of hij de beide functies zonder b6zwaar kon waarnemen de heer W. Bakker is dat niet geheel met den den heer Ruibing eens, niet wanneer hij, doch wanneer bleek dat de beide functies niet zonder bezwaar konden worden waar genomen de heer Koning voert aan. dat de heer Ruibing het recht verkreeg alle vergade ringen bij te wonen doch daarbij verklaarde als één lid van den Raad klaagt zal ik het neerleggen. De voorz. stelt voor te wachten tot zich feilen voordoen. De wijziging verordening schoolgeldheffmg hierop aan de ord6 gesteld, wordt bij acclamatie goedgekeurd, evenzoo de ver hooging van de jaarwedde van den secretaris. Het voorstel van den heer Mets om het weekgeld van den gemeente-werkman te verhoogen tot f9.— wordt aangenomen. Over de verhooging van de jaarwedde vau den veearts viaagt de heer W. Bakker Kz. stemming. De heer Over breekt een lans voor die verhooging, herinnert aan de ernst waarmede do heer Roeloffs zijn taak 23 jaar vei vulde, dat de veestapel zich sedert wel heeft uitgebreid, doch dat de veestapel sedert zooveel gezonder is geworden, dat de praktijk minder oplevert en maar een bestaautje geeft, dat men het iu de heer TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bürg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiên. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Vergadering op Zaterdag 14 Oct. 1911, voormiddags 10 ure. Voorz. de heerE. G. Gaarlandt, Burgemeester. Secretaris, de heer J. Ruibing. Aanwezig aiie (13) leden. De voorzitter opent de vergadering en stelt voor als punt 5a aan de agenda toe te voegen Benoeming van een telefoonhouder te Oudescbild. wordt goedgevonden. l)e notulen van de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. De vorrzitter doet mededceling en voorlezing van de volgende ingekomen stukken a. Missive van Z. Ex.de Min. van Binnenland- sehe Zaken houdende mededeeling, dat op de Uiiksbegrooting voor 1912 is uitgetrokken een bedrag vod f2250,als subsidie voor alhier op te richten zeevaartschool. b. Proces-verbaal van kasopneming op 27 Sept. 1911 bij den gemeente ontvanger. f 113107,31'. f 111064,84. f 2041,47'. Ootvangsten Uitgaven In kas c. Opneming bavenkas, Ontvangsten f 6422,07 Uitgaven f6169,48 ln Kas f 252,59 De hesr Langeveld vraagt of wanneer er geld in kas is, dit rentegevend wordt beleed, waarop de voorzitter antwoordt dat er bijna altijd te kort in kas is, immers dit voorjaar is nog een leening groot, f 5000,aangegaan om te voorzien in de behoefte aau kasgeld. d. Adres In. Witte I.Pz. en 24 anderen houdende verzookj verbreeding Koogerweg langs de dijk van Burgernieuwland en demping sloot. e. Idem van C. Kooiman Dz, houdende verzoek om jaarlijksche subsidie van f400.voor een wagendienst, uit te voeren met model brik voor 6 personen, iederen werkdag 's namiddags van Oosterend over Waal, Burg naar Oudeschild en terug, f. Idem van D. Bakker Pz. en J. Kikkert PPz. houdende verzoek niet over te gaan tot verbetering van het voetpad onder Hoogeberg, doch den Raad te verzoeken zich in deze vergadering in beginsel nit te spreken voor verbreeding van de bestaande weg en het voetpad langs de sehildsloot om zoodoende te komen tot den verkorten weg. De voorz stelt voor dit verzoek te stellen in handen van n. en w. voor prea-advics. De heer D. Bakker vindt het gewenscht dat de Raad zich reeds nu uitspreekt. De voorzitter meent dat B en w. in staat moeten worden gesteld zich op do hoogte te stellen. De beer Bakker noemt het idee urgent en van zoo groot belang voor de gemeentenaren dnt de Raad zich wel reeds nu kan uitspreken. De voorz, stelt voor de discussie tot de volgende vergadering uit te stellen. De lieer Eelman vraagt meer verbeteringen van verkeerswegen. Een stem Rij de sluis van 't Noorden De voorzitter zegt doe voorstellen, de Raad kan die verbeteringen dan in een volgende vergadering stuk voor stuk of als een geheel behandelen. De heer Mets vraagt of er niet is ingekomen een adres vau de schippers- en vissehersbond. De voorzitter geef te kennen dat er reeds in B. en w. over is gesproken en zegt voorlezing toe, om in een volgende vergadering voorzien van prae-advies te worden behandeld. De heer Koning dringt aan op een verkorte weg van Oudeschild door Spang naar Oosterend. Dj voorz. j wij hebben geen voorstel daartoe. De heer Koning: dan stel ik het voor. De voorz.maar dat gaat niet, wij moeten een voorstel met redenen omkleed voor ons hebben, laat de heeren een duidelijk voorstel in dienen, dan kunnen wij het in een volgende vergadering ter tafel brengeri. g. Adres van de schippers- en vissehersbond houdende verzoek tot oprichting van een visch- afslag, waarbij de gemeente zal zorgen voor een gebouw en een afslager. Sub a, b, en c, worden aangenomen voor kennis geving, sub d, e, f en g gesteld in handen van b. en w. om te dienen prae advies. 2. Voorstel tot aansluiting uan de Cocksdorp aan het Rijkstelefoonnet en 3. Voorstel tot wijziging uan het besluit regelende de bezoldiging etc uan den gemeentegeneesheer te de Cocksdorp. ucsloton overeenkomstig voorstel van B. en w. zie toelichting vorig nummer. 4. Benoeming gemeentegeneesheer te de Cocksdorp. I\ Benoemd met algomeijne stummen Dr. J. P. vau Gorkum, arts le U'.rcoht. 5. Benoeming personeel herhalings onderwijs Benoemd met algemeene stemmen te de Cocksdorp, Mej. v. d. Veer, aldaar, en te den Burg, Mej. Achterbcrgh, aldaar. 5a. Benoeming telefoonkantoorhouder te Oudeschild. B. en w. stellen voor op een salaris van f50 per jaar, behoudens goedkeuring van Z.Exc. Min. v. Waterstaat, te benoemen de heer D. Mets, hulptelegraafkantoorhouder te Oudeschild. De beer Mets inng ingevolge de wet wegens bloedverwantschap aan de benoeming geen deelnemen. Met 10 stemmen, 2 waren ia blanco uitgebracht wordt de heer D. Mets benoemd. 6. Verzoek H. Visser om eeruol ontslag als hoofd der school. De heer H. Visser doel een dringend beroep op de welwillendheid van den Raad hem het gevraagde ontslag reeds tegen 22 October te verlenen. B. en W. stellen voor eervol ontslag te ver- leenen tegen 1 November a. s. Op voorstel van den heer Mets, gesteund door eenige andere leden, wordt bij aceiamatie besloten daar aan toe te voegen //met dankzegging voor de aan de gemeente bewezen diensten//. 7. Vaststelling kohieren schoolgeld. Het kohier Sept.Dec. School voor m. u. 1. o. den Burg wordt vastgesteld op f 385,40, het kohipr 4e kwartaal 1911, overige dorpen op f 387,05. 8. Voorstel tot bouwen onderwijzerswoning te hoorn etc. Sinds jaren hebben het gemeentebestuur klachten bereikt over den slechten toestand en gebrekkige inrichting van de onderwijzerswoning te den Hoorn persoonlijk onderzoek heeft bij B. enW.de over tuiging gevestigd dat, zelfs met aanwending van zelfs belangrijke kosten, die woniog niet in een eenigszins behoorlijke staat is le brengen, waarom zij voorstellen te besluiten tot den bouw van een nieuwe woning volgens bestek en teekeDiog bij het voorstel overgelegd en een aanvrage te doen om buitengewoon subsidie, zoo mogelijk voor het volle kostenbedrag, ad f4000, Zonder discussie wordt hiertoe besloten. 9. Goedkeuring begrooting Algemeen Arm bestuur. Deze begrooting wordt overeenkomstig het advies van de commissie van rapporteurs vastgesteld zooals ze is aangeboden. 10. Vaststelling gemeentebegrooting1912etc. In verband met de aangeboden begrooting worden door B. en w. de volgendo voorstellen gedaan n. de verordening up de heffing en invordering van schoolgelden le wijzigen, wat betreft de hefling, dat de klasse onderling stijgen mot een bedrag vau 10 cent per maand in plaats van met 20 cent, zooals bij de bestaande verordening. De vastgestelde wijziging zal als gevolg hebben dat de opbrengst der schoolgelden met omstreeks f25 per maand zal verminderen. b. de jaarwedde van de Secretaris met f 100 te verhoogen en te brcDgen op f1350, c. de bezoldiging van de gemeente-veearts te brengen van f350,op f450,per jaar. d. het weekloon van de gemeente-werkman te verhoogen van f S,tot. f8,50 per week. e. aan de teekencutsus 1911'12 ouder leiding van den heer A. Korff onder zekere voorwaarden een subsidie toe te staan van f 150, afwijzend te beschikken op het verzoek van //Algemeen tehuis voor Militairen// te Helder om een gift voor te stiohten gebouw, doch de subsidie voor die inrichting te brengen van f 10 op f25. g. voor bet sluitend maken van de begrooting de H. Omslag te brengen tot een bedrag van f24150,en in verband daarmede de verordening 11. Omslag te wijzigen en het maximum le hellen bedrag in plaats van op f 20000 te steller, op f 25000.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1