N°6 2518. Zondag 29 October 1911 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de üitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. TEEKENONDERWIJS. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat onder dezelfde voorwaarden als vorige jaren door den heer Korff gedurende de wintermaanden 1911/1912 in een der lokalen van de o.l. school m.u.l. te den Burg een teekencursus zal worden gehouden, iederen Zaterdag van 6—9 uur nam., aanvangende Zaterdag 4 November a.s. Aanmelding tot deelneming moet vóór gameiden datum geschieden ten raad- huize. Texel, den 27 Octobor 1911, De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. TEXEL, 25 Oct. 1911. Naar wij vernemen zal de eerste leesavond van het Nutsdepartement al hier, Dinsdagavond a.s. in de „Vergulde Kikkert" plaats hebben. Als spreker zal dien avond optreden de heer L. J. Kikkert. Oudeschild, 26 October. De visschersvloot heeft deze week door het onstuimige weder maar twee dagen kunnen visschen. Vanmorgen uit gevaren, was zij tegen den middag weder in de haven. Nog altijd worden er veel wulken gevangen. Er zijn vis- schers, die 3 a 4 H.L. per dag vangen. In de afgeloopen week werd f 6 per H L. besteed. De prijzen zullen nu echter wel achteruit gegaan zijn, daar door het zachter weder gedurende de laatste dagen der voorgaande week, sommige partijen bedorven aan de markt zijn gekomen. Dm Hoorn 25 October. Bij den strandvonder zijn aangebracht een partijtje spoorbalken. Een eigenaardige verkooping. Te Haarlem had Woensdag plaats een openbare veiling van voorwerpen, in 1910 achtergelaten in treinen van de H. IJ. S. M. Opmerkelijk is, dat jaarlijks het aantal grooter wordt. Ditmaal niet minder dan 2100 parapluies en 750 wandelstokken, waarbij verscheidene met zilver gemonteerd. Verder een groot aantal gouden en zilveren voorwerpen, o. a. een fraaie diamanten broche, foto grafietoestellen, boeken, kleeren, hoeden, petten, kousen, hand- en overschoenen enz. enz. Provinciale belasting, Ter bestrijding van de uitgaven der prov. Noordholland in het dienstjaar 1912 zullen worden geheven: 12 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen; 12 opcenten op idem on gebouwde eigendommen; 11 opcenten op idem personeele belasting. Rattenpap. Te Someren (N.-Br.) was de weduwe B. aan het pap koken, toen een rat uit den schouw in de ketel met pap viel, onmiddellijk gevolgd door een collega. De vrouw viel door schrik overmand, in den haard Hare kinderen meenden dat zij door een toeval was getroffen en legden de bewustelooze vrouw te bed. Tijdens den papmaaltijd kwamen de rattenrestjes, zooals pooten, staartjes, enz., voor den dag. Er was ook 'n raar smaakje aan de pap geweest. De dure tijden. Over de duurte schrijft de Nieuwe Prov. Gron. Ct., die herinnert dat er vroeger óók zeer dure tijden zijn geweest, terwijl de inkomens toen heel wat geringer waren dan nu In verschillende gemeenten is het ge meentebestuur dan ook bezig middelen te beramen om in den te vreezen nood tegemoet te komen. Men vestigt óf zijn aandacht meer bepaald op de werklieden en ambte naren in gemeentedienst, óf op den toestand in algemeen. Verschillende middelen worden aanbe volen. o.a. dit, dat de gemeente levens middelen in 't groot zou aankoopen, om ze dan voor goedkooperen prijs beschikbaar te stellen. Een gevaarlijk middel, omdat men dan weer den kleinen middenstander treft, die zooals door het bestuur van den Middenstandsbond zeer terecht is gezegd, part noch deel heeft aan de stijging der prijzen, ja er zelfs door gedrukt gaat. De arbeiders worden, Daar het blad verzekert niet het meest door de duurte getroffen en als de socialistische pers het verschijnsel gebruikt voor propaganda, van hongerzweep en dergelijke spreekt en de voorstelling wekt, alsof er thans door de arbeiders grooten nood wordt geleden, dan moet daartegenover ook een andere voor stelling worden geplaatst. In onze stad (Groningen) staat op het oogenblik een paardenspel en wie nu eens een oogenblikje tijd over heeft om te zien wie naar dat spel stroomen, zou waarlijk niet den indruk krijgen, dat de kleinere luiden tegenwoordig gestriemd worden door den hongerzweep 1 De bond van gemeente-werklieden heeft aan den gemeenteraad een adres gezonden om loonsverhoogiDg. In een toelichting werd de noodzakelijkheid hiervan uiteen gezet. En het eerste argument was... dat de arbeiders ook wel eens naar den schouwburg willen en uitgaven voor kunstgenot moeten kuDnen doen Dit bewyst, dat de menschen die 't hardst schreeuwen over de duurte der levens middelen, hoogstwaarschijnlijk er zelf weinig onder ljjden. Wij kunnen ons tenminste niet voorstellen dat als de werklieden zelve zoo'n stuk opstelden, ze allereerst aan geld voor schouwburgbezoek zouden denken. Wij gunnen ieder gaarne de genoegens, die hjj meent noodig te hebben maar wjj vinden het heusch niet erg, dat de werklieden, evenals zoovele burgers zich in dagen van duurte eens die genoegens, moeten ontzeggen, of er zich in beperken. Dat is toch zoo erg niet. Toch wordt er, het blad geeft dit toe, door velen geleden, al is 't niet door hen, die 't hardste schreeuwen. Een liefhebbend echtgenoot en vader. Iemand te Sluiskil (Zeeland) was ruim een week geleden op reis gegaan. Daar hij na eenige dagen afwezigheid niet was teruggekeerd, maakte de familie zich ongerust. Thuis had hij achtergelaten vrouw en 10 kinderen. Toen te Antwerpen geïnformeerd werd vernam men, dat hij met de Red, Starboot naar Amerika was vertrokken Het haantje van den toren. In een Friesch dorp vermaakte eene vrouw bij overlijden haar gouden oorijzer aan de kerk. De kerkvoogden hebben nu besloten het oorijzer te laten smelten en daarmee het haantje op den toren dik te vergulden. Maanblusschcrs. Hot was 's avonds halfwezen. Het dorp Uden naar gewoonte rustig en stil. De hemel in het Oosten vuurrood getint. Opeens wordt de stilte gestoord door de zware tonen der braudklok, het akelige geluid van den brandtoren. Alles vliegt de straat op, want er is braud. Onze brandweermannen, vol plichtbesef, haasten zich in allerijl, maar ditmaal loopt alles dooreen. Men vi aagt elkander af; waar is de brand Op „Melle" hooren we zeggenNeen op de „Hoeve", zegt een ander, en een derde wil zelfs een weddenschap aangaan, zoo zeker weet hij het. Midden in 't dorp staat de aan gespannen brandspuitmaar waarheen moet zij Ja, daar is 'tZie je 't niet achter de kerk. Men holt in de aangegeven richting. Maar jaweldaar ontwaart men de opkomende maanen verder niets. De brand is gebluscht en de „maanblusschers" keeren vol vroolijke scherts huiswaarts. En alzoo gebeurde het in 't jaar 1911 dat het lieve maantje de Udensche brandweerlui bij den neus nam. De overstrooming te Dvrgerdani. De waterstand in het overstroomde Durgerdammer-Die is thans gelijk met dien van het boezemwater, zoodat er ongeveer 700,000 kubieke meters inge vloeid is. Voortdurend komen te Durgerdam een aantal personen het terrein van de ramp in oogenschouw nemen. De watermolen, de verlaten woning en hooivonrraden vormen een droevig aanblik te midden van de golven. De geteisterde veehouders K. Bijl en J de Vries hebben een onderdak gevonden, hun voorraad en berging voor de winter zijn zij echter kwijt. Geen kost voor alle vee. Wat voor het varken goed is zoo schrijft men uit Oegstgeest is nog niet altijd wenschelijk voor het rund. Van den landbouwer N. is een koe gestorven die met eikels was gevoederd. Ook bezweken een paar kalveren van den veehouder G., welke dieren in een weide graasden, waar ook eiken groeiden en welker vruchten door die dieren ge nuttigd waren. De aardappelen goedltooper Het schijnt dat men in Duitschland geen aardappelen uit ons land meer noodig heeft. Althans het geven van orders is ten deele gestaakt. Men verwacht nu een daling van den prijs. Het ongunstig xoeer. Men schrijft onsGewoonlijk is half November de tijd, waarop het vee wordt gestald. Dit jaar valt dat echter wat vroeger. Dezen zomer heeft de kudde honger geleden en is zij in de weide moeten gevoerd worden. Toen de regen kwam en bet gras weer opschoot, bleef dit evenwel zeer kort. Bovendien is dit spade gras niet zoo voedzaam als dat wat in de lente uitbot. Zoo bleef het rund hongeren, vooral wanneer het toevoegen van krachtvoer allengs achter wege bleef. Ten gevolge daarvan daalde de melkopbrengst nog meer, en nu rest den landbouwer niets dan zijn stallen te openen en zijn dieren biDnen te laten. Dit doet deze en gene dan ook reeds, en moge het hem dan financieel nadeelig zijn, in het belang van den veestapel is het zeker wel. (L. Dbl.) Een rebus. Reeds is gemeld, dat een filiaalhouder van de firma A. Hillen (sigaren) te Amsterdam door den kantonrechter mr. Carsten veroordeeld is wegens het na 9 uur openhouden van zijn winkel. Ook de beklaagde, die Maandag door kanton rechter mr. Hüfelt van rechtsvervolging ontslagen werd, was een filiaalhouder van deze firma. De firma Hillen, die hniy winkels heeft opengehouden om eeu mlijke beslissing te krijgen, heeft dus éóu van haar filiaalhouders zien ver- oordeelon en den anderen niet. Ook do juristerij kan grappig zijn 1 Schelpenzuiger gezonken. Men seint uit Terschelling aan het „L. Dbl." De scbelpenzuiger „Willem Barendsz" is bij Ameland gezonken. Yan het volk is niets bekend. Collecte met muziek. Te Elburg hebben 7 jonge dames een collecte met muziek langs de huizen gehouden, ten bate van de ramp van de Zeeuwsehe eilanden. Er werd f 189,75 opgehaald. Levend begraven. Te Kerkrade (Limburg) is de grond- arbeider Rutten, werkzaam op een zand kuil, onder zand bedolven en kort daarna levenloos opgehaald. De bouwers roemen. Dat de aardappeloogst dit jaar bijzon der groot is, blijkt o. a. hieruit, dat bij de firma De Vos, (eiland Tiengemeenten onder Zuid-Beierland) van de 42 H.A. 21,090 H.L groote en kleine gerooid zijn. Gevaarlijke stoeipartijtjes Bij een stoeipartijtje tusschen den timmerman J. de K. en de jongedame L. V. te Nieuwerkerk a. d. IJsel zou eerstgenoemde voor de grap de laatste even boven het water houden. Onge lukkigerwijze echter verloor hij het evenwicht en beide tuimelden in het diepe kanaal. Met den schrik en een koud bad kwamen zij vrij. Een schoolhoofd doctor. Aan de Universiteit te Groningen werd voor het doctoraalexamen in de Rechts wetenschap geëxamineerd e9n candidaat, die reeds den middelbaren leeftijd heeft bereikt, n. 1. de heer P. de Groot, hoofd der Gereformeerde School voor m. u. 1. o. te Groningen. De uitslag door de faculteit was, dat de heer De Groot bevorderd werd tot doctorandus in de Rechtswetenschap en hem een promotor voor de promotie tot doctor in de Rechtswetenschap werd aangewezen. De VL 11S vergaan. Het vermoeden dat in den storm van 30 September op 1 October het Vlaar- dingsche loggerschip VL 118 „Kik", schipper Gooi Visser, der reederij I. H. Warneke, vergaan is, schijnt meer en meer droeve zekerheid te worden. Toen een paar dagen na den storm te Maass'uis een schip binnenkwam, waar van de schipper verklaarde, dat hij door breel en luiken van de VL 118 was gevaren, werd het ergste reeds gevreesd. De bemanning bestond uit 5 Amelan ders, onder wie den schipper, 2 uit Helder, 1 uit Oosterbierum, 1 uit Middelharnis, 1 uit Rotterdam en 2 uit Vlaardingen, zijnde de 36 jarige A. Stolk en de 23-jarige A. Maat. 5 Hunner waren gehuwd, die behalve huu weduwen samen 4 jonge kinderen nalaten2 waren weduwnaars, terwijl de andereu ongehuwd zijn. Houdt het klagm op! Aan de veiling te Broek-op Langedijk (Noordholland), waar in Augustus voor f 500.000 verhandeld werd, is over Sep tember de omzet gestegen tot boven de f 600.000. Verleden jaar had Juli den grootsten omzet, namelijk t 206 184, terwijl toen over het geheelo jaar verhandeld werd voor ruim een millioen, tegen ruim f 800.000 over 1909. Het is voor den Langendijk een jaar als nooit te voren een geweest is. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere 1 inden met verliooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer S Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1