Vergadering Gemeenteraad van Vlieland. Marktberichten. Predikbeurten. Vergadering van het Nut. De vergadering van het Nut gisteren avond in de „Vergulde Kikkert" gehou den, was niet druk bezochttrouwens we raken daaraan zoo langzamerhand gewoonwanneer de spreekbeurt door een eigen ingezeten wordt vervuld, dan schijnen velen het beneden zich te achten een tocht naar de vergaderzaal te maken, wellicht dat men zich zelve knapper waant. De voorzitter, de heer Sleeswijk, die de vergadering opende met een welkom tot de aanwezigen, sprak dan ook over de weinige belangstelling voor het Nut. Spreker wenscht dat hetgeen het Nut zien thans voor oogen stelt, n. 1. hst houden van een kookcursus, de oprichting van een Nuisspaarbank en de uitbreiding van de leesbibliotheek, aanleiding zal mogen geven tot meerdere belangstelling voor het Nut en velen het departement zullen steunen door toetreding als lid. De spreker voor dezen avond, de heer L. J. Kikkert, hield de aanwezigen bezig met het voorlezen van de novelle „Een karakterschets", van Nieveltna de pauze gaf de spreker ten beste „Verhaal van Oom Jan van Haverscbmidt en een paar gedichtjes van Laurillard. Was het geen eigen werk hetgeen werd voorgelezen, het lezen zelf was wel eigen werk, en dat doet de heer Kikkert zoo eenig mooi, als slechts weinigen. De dank door den vooizitter bij het sluiten der vergadming hem gebracht, was dan ook wel verdient. De Cocksdorp. Op het Noorderstrand van Texel, dicht bij den vuurtoren van Eierland, is aan gespoeld het lijk van den in den storm van 30 Sept.jl. verongelukten Belgischen zeeloods Emile Timmerman. Zooals men zich herinnert verging in bovengenoemden storm een te Vlissingen thuisbehoorende loodskotter. 12 Mannen vonden den dood in de golven, waaronder de loods Timmerman. Hij bereikte den leeftijd van 42 jaar en laat eene weduwe met 4 kinderen achter. Op het lijk vond men een bedrag van circa f40 in Èngelsch geld. Het is door een der familieleden herkend en zal op de bijzondere begraafplaats te De Cocks dorp ter aarde besteld worden. De Tilburgsche Industrie- en Handel- bank. De justitie uit Breda stelde Zaterdag een onderzoek in ten kantore der Tilburgsche Industrie- en Handelsbank dat ongeveer drie uren duurde. Er werden twee volle kisten boeken handelende over de laatste jaren, in beslag genomen en naar Breda vervoerd. De boekhouder, die onder geleide der marechaussee bij het onderzoek tegen woordig was, werd na afloop gevankelijk naar Breda teruggebracht. Hij verspeculeerde ook zijn vrij aan zienlijk vermogen. Bij het onderzoek der justitie zal eerst het juiste verduistert bedrag blijken. Vermoed wordt, dat het de som van f 130,000 zal overschrijden. Wij vernemen nog, dat Surséanse van betaling gevraagd is en vermoedelijk de crediteuren geen schade zullen lijden. Hbl. Onweer. Onweer in den winter en dezen tijd van het jaar kunnen wij met recht als winter beschouwen komt meer voor dan de groote menigte, waarvoor warmte en onweer niet van elkaar te scheiden zijn, meent. In sommige landen worden zelfs meer winteronweders dan zomer- ohweders geobserveerd. Vooral in de laatste maanden van het jaar zijn langs de Noorsche kust en op IJsland onweers verschijnselen aan de orde van den dag. Terwijl een warmteonweder zich vormt in het „rustige" overgangsgebied van hoog naar laag, waar de winden zwak en veranderlijk zijn, ontstaat een winter- onweder in de „rumoerige" nabijheid van liet centrum van de depressie. Deze winteronweders eigenlijk zijn bet onweersbuien, die snel overtrekken, en zelden langer duren dan twintig minuten zijn in het algemeen gevaarlijker dan de onweders, die door de warmte teweeg gebracht worden. De wolken bevinden zich lager en de bliksem springt Diet, zooals in den zomer vaak het geval is, van de eene wolk op de andere over, maar gaat bijna voortdurend van de cumulonimbus direct r.aar de aarde, zoadat hetinslaan-perceotage betrekkelijk gioot is. Het meest dit was ook ge durende eDkole nachten het geval doen zich in den winter onweerverschiju- selen voor, wanneer de Zuid Wester plots Daar West loopt, in kracht beduidend toenemend. Gedurende de bui daalt dan de thermometer vele graden. Meer dan eens heeft een winterouvveder zelfs een vorstperiode ingeluid. Gewoonlijk volgt echter op het onweder guur weer, dat een buiig karakter behoudt. Het heeft meer dan eens geonweerd, terwijl er sneeuw lag, of sneeuw viel. Daarentegen onweerde het nimmer bij een tempe ratuur beneden het vriespunt. „Hbld." Het dier teas het wachten moe! De heer Bisschop uit de Beemster, die met paard en rijtuig naar Castricum was geweest, vertoefde op zijn thuisreis even bij den heer Hermes, te Schermer- horn en boud zoolang het paard aange spannen voor het huis vast. Toen hij Jweder wilde vertrekken, bemerkte hij tot zijn niet geringe ver bazing dat paard en rijtuig waren ver dwenen. Later bleek, dat het dier, blijkbaar het wachten moede, het touw had stuk getrokken en op eigen gelegenheid de reis naar huis had aanvaard, waar het zonder ongelukken het erf was komen oprijden. Wel een wonder, dat alles zoo goed is algeloopen, want het was tamelijk donker op den weg en het paard zonder voerman moet stellig andere rijtuigen zijn tegengekomen. Nieuw middel tegen tuberculose. De Apeldoornsche arts J. H. van Graf horst bericht in het „Med. Weekblad", dat hij in 1907 bij toeval een middel vond, dat in vele gevallen van tuber culose een gunstige wending gaf, waar de gebruikelijke levenswijze en tot nu toe bekende medicamenten in den steek lieten. De heer Grafhorst heeft zelf 't middel in groote dosis ingenomen, ten einde na te gaan, of het onschadelijk was. Toen zulks het geval bleek te zijn, gat hij 't ook zijn patiënten. Van 1907 tot eind 1910 zijn met dit middel door den schrijver 30 personen behan deld, waarvan er 3 overleden en de overigen belangrijk verbeterd of genezen zijn. De werking er van is aldus In het begin gevoelt de patient zich minder vermoeid en rneer opgewekt.de eetlust wordt beterde eerste werking gelijkt dus op een tonische. Daarna begint bij lichte gevallen, de hoestprikkel te bedaren, zwaardere gevallen beginnen aanvankelijk meer sputa op te geven, doch dit laatste vermindert ook na een week of vier. Het nachtzweet verdwijnt meestal na 10 tot 14 dagen, soms eerder. Van de derde tot zesde week af, be merkt men verschil bij auscultatie der longen, doordat de roncbi beginnen te verdwijnende patient neemt in li chaamsgewicht toe. Het middel geeft bijna steeds verbe tering in vele gevallen genezing. Die genezing treedt niet alleen op bij begin nende tuberculose, doch ook zeer dikwijls bij gevallen van het tweede stadium. Naar de schrijver mededeelt, is het middel ook toegepast door den heer Schut, geneesheer aan het sanatorium voor longlijders te Nunspeet. Het middel zelf, waarvan de samenstelling geheim wordt gehouden, is granuline gedoopt, omdat het in zoo sterke mate de weef sels prikkelt tot vorming van gezonde granulaties; het werkt niet alleen gunstig bij longtuberculose, doch eveneens in bijna nog sterker mate bij etterende tuberculose, kliereD, scrophulose en tu berculeuze diarrhae. De redactie van het „Med. Wbl." merkt op, dat, waar zij ruimte voor 't artikel van den heer Grafhorst afstond, zij daarmee Diet geacht wil worden een oordeel te geven omtrent de waarde van het middel. De Schermer in de olie. Toen de groote petroleumwagen van de firma Holsmuller Vrijdagmorgen do Schermer inreed, brak ongeveer by de „Drie Koningshoofden" de achteras. De paarden schrikten doch waren spoedig tot bedaren te brengen, een wiel rolde te water, doch kon weer op het droge worden gebracht, maar de wagen kantelde met het gevolg dat de auco- tis-che afsluiting van den tank brak en de inhoud Purol, ongeveer 140U liter zich over den weg spreidde. Gelukkig was hot publiek zoo voorzichtig geen brand te veroorzaken, maar vulde do imniddels gehaalde emmers, vaten en kannen met het brandbare vocht waar door het ongeluk en de schadepost voor de betrokken firma deze lichtzijde heeft dat velen in de Schermer vooreenigen tijd goedkoop licht zullen hebben. Strafbaar. Mag men een egel (stikelbaerch) niet vangen? Dat wisten we niet, doch we lezen nu, dat de wachtmeester der marechaussees procesverbaal heeft opge maakt tegen W. P., bewaarder in het huis van bewaring aldaar, die een egel vervoerde welke als muizenvanger zou worden gebruikt. De egel werd in vrijheid gelateD. Voordeelige zaak. Door den heer L., te Hoofdorp (Haar lemmermeer) werd dezer dagen 10H.A. bouwland verkocht, ten behoeve van de bloembollencultuur, voor den kolossalen prijs van f21000. - Enkele jaren geleden had de heer L. het land gekocht voor f7000 minder. Een goede winst dus in korten tijd 1 Ernstig ongeluk. Zaterdagmiddag heeft met de stoom tram, die ongeveer 3 uur uit den Hout bij Heemstede vertrekt, een treurig ougeluk plaats gehad. Twee 11 jarige jongens uit Heemstede, die te Haarlem boodschappen gedaan haddon en nu per tram terugkeerden, stonden op 't balcon van eeo der wagens. Eén hunner beging de onvoorzichtigheid den koppelstang van een wagen los te maken. Dit gebeurde even voor den tol bij de Koediefslaan. De machinist had van te voren order gekregen van den conducteur, om aan den tol te stoppen voor 't uitlaten van passagiers. J.)e locomotief en een volg- wageD werden toen tot stilstand gebracht. De losgehaakte wagens hadden evenwel nog zooveel gang, dat ze met kracht op den stilstaanden wagen reden. Een hevige schok volgde. De balcons der botsende wagens werden geheel vernield. Mat de twee jongöDs is 't slecht afge- loopen, zij raakten tusschen de ingedrukte balcons bekneld. Niet zonder moeite gelukte 't de jongens te bevrijden. NiesiDk was 't ergst gewond, hij had eeD gebroken been, terwijl de linkerhand ernstig ge wond was, en eenige vingertoppen geheal zijn afgekneld Kraajenbeek heeft den linkerarm gebroken. Door Dr. Colenbrander zijn de jongens voorloopig verbonden. Daarna werden zij per rijtuig naar de ouderlijke woningen aan de Camplaan gebracht. Een hoofdige boer. Men schrijft uit Aalten aan de „Zutph. Crt." In 't begin dezer maand werd wegens belastingschuld bij B. H. te H. in de Haurue door de rijksambtenaren een koe verkocht. Na dien verkoop heeft H. zijn vier andere beesten den stal uitgejaagd en in het wild laten rondloopen tot last van de andere landbouwers. Hij wilde de dieren niet weer op stal hebben, 'ook niet toen dit hem door politie en mare chaussee werd aangezegd, daar zij anders zouden gestald en verkocht worden, dus als gevonden voorwerpen zouden behan deld worden. Toen de pogingen om B. H. onder curateele te stellen mislukten, is hem bij deurwaardorsexploit gevraagd of hij den eigendom over de diei en prijs wilde geven, waarop een toestemmend ant woord is gegeven. De vier koeien als eigendom dei- gemeente Aalten zijn Dinsdag op de veemarkt te Winterswijk tegen gemid delden prijs verkocht. Thans wil men de opbrengst na aftrek van onkosten aan den vroegeren eigenaar aanbieden en weigert hij, zoo zal het geld nog een jaar bij den gemeente ontvanger te zijner beschikking blijven. Wordt het niet opgevraagd, zoo vervalt het aan de gemeente, tenzij de Raad er een aDdere bestemming aaD wenscht te geven. Droevige feiten. Op het laatste Duitsche congres voor sociaal-politiek is uitvoerig gesproken over den gevaarlijken leeftijd, waarop de industrie niet meer of niet graag meer verbintenissen met arbeiders aangaat. Eenige hoogleeraren meenden, dat deze kritieke leeftijd omstreeks veertig jaar is. Een feit is het, dat verscheiden Duitsche arbeiders van 49 tot 50 jaar het Duitsche rijk verlaten en over de grenzen aan een goede betrekking trach ten te komen. Een werkman van 45 jaar heeft, geldt het algemeen, weinig kans om een goede, vaste betrekking te krijgen, zijn kansen worden van jaar tot jaar minder en op 55-jarigen ieeftyd is het zuiver toeval wanneer hij nog in een bet. Aking geplaatst wordt. De moderne vennootschappen met hun directeurs en bazen, die zelf vaak verwisselen en die niet door gemeenschappelijke herinne ringen een band inet de arbeiders hebben, laten bun gevoel in het geheel niet spreken. Vele groote electriciteitsonder- nemiugeu nemen geen menschen meer aan, die ouder dan 45 jaar zijn. Ook in het bouwvak moet het uiterst moeilijk zijn op dezen leeftijd in een nieuwe betrekking te worden geplaatst. De meerderheid der werklieden wordt tegen woordig niet moer oud in één bedrijf. Men ziet dus, dat tegenwoordig reeds op den mannelijken leeftjjd nooden ont staan, die vroeger slechts voor de grijs aards opdoemden. Droevige feiten, voor waar Gehouden Donderdag 19 October 1911. Voorzitter de heer J. Molenaar, burge meester. Afwezig door ziekte de heer K. R. Visser, wethouder. De notulen der vorige vergadering worden goedgekeurd. Medegedeeld wordt, dat hot leerplan der o 1. school tijdelijk gewijzigd is, in verband met de bestaande vacature, Voorts wordt goedgevonden eene herhaalde oproeping te doen, daar B. en W. geen vrjjheid gevonden hebben uit het beperkte aantal sollicitanten den raad een voordracht ter benoeming aan te bieden. Besloten wordt terug te komen op het in de vorige vergadering genomen besluit, waarbij aan Mej. M. Zorgdrager op haar verzoek ontslag werd verleend. Adressante had ontslag gevraagd op 1 November, maar de Raad meende daaraan niet te kunnen voldoen en verleende ontslag op 1 Dec. om stagnatie in het onderwijs te voorkomen. Nu evenwel die reden niet of niet meer bestaat, kan geheel aan het verzoek van adressante worden voldaan en is het ontslag dus verleend, eervol, tegen 1 November a s. Ingevolge besluit der vorige vergadering bieden B. en W. den raad een gewijzigde verordening op de heffing van steigergelden. De wijziging is in hoofdzaak deze, dat voor vracht-, passagiers- en postvaartuigen het steigergeld wordt verhoogd en is vastge steld als volgtvoor vaartuigen van niet meer dan 50 ton inhoud fl.— per dag of (abonnement) f 80,— per jaar; voor vaartuigen met meer dan 50 ton inhoud f2.— per dag of f140,— per jaar. Uit een bijgevoegde staat blijkt, dat gedurende 8 aan eenvolgende jaren de totaal opbrengst dier gelden f889,— bedroeg, terwijl aan onderhoud gedurende datzelfde tjjdvak f921,werd betaald. Eenigo verhooging achten B. en W. dus alleszins gewettigd. Nadat een paar verzoeken om afschrijving van Hoofd. Omslag (wegens vertrek) zijn ingewilligd, wordt de vergadering gesloten. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 1 November. Burg 's At. 7 uur Ds. Kjjne. Cocksdorp's Av. 7 uur ds. Bueke. Donderdag 2 November. Waal 'a Av. 7 uur Bijbellezing. Zondag 5 November 1911. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 'sAv. 7 uur ds. Kjjne. Kerkhervorming. Collecte voor Noodl. kerken en porsooon. Koog Vra. 10 uur ds. v. d. Waa. Oudesc/uld. Vm. 10 uur ds. Kijne. Den Hoorn. Nm. 2 uur ds. v. d. Waa. Oosterend. Vm. 10uurEerw.br. Woltraan. van Breesand. Coll. Inw. Zending N.U, Coc/csdorp, Vm. 10 uur ds. Booke. Dankdag v. d. Oogst. GEREFORMEERDE KERK. Uosterend. Vm. balt 10 ds. Dagevos. Nam. 3 uur ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal Vid. 10 uur ds. Kuporus. Den doorn, Vm. 10 uur ds. Bussamaker. Texel, 30 Oct. Aangevoerd werden 1 Paarden f 110 a f 17 Koeien f140,— a f 265, 38 Pinken f 80 a f118. 42 Graskalveren f 40.— a f 60. 4 N. Kalveren f 12 a f 16. 10 Schapen f 18 a f 22.- 32 Biggen f 10,— a f 12, 6 Korven Kippen fl,— a f 1,25 Handel matig. Amsterdam, 30 Oct. Aangevoerd 243 Rundoren, le kwal. 79 k 83 ct. j=f 2o kwal. 73 a 77 ct. .3o kwal. 65 a 71 ct. g, 130 Melk- on Kalfkooien f 190 a f 300, 48 Nuchtere Kalveren f 8,k f 16, 465 Vette Varkens 47 a 51 ets.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2