N®. 2515. Zondag 5 November 1911. 258te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Bit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 80 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitg. Firma LANGtEVELD DE ROOU, ParkstraatBurg op Te x e n LANDWEER. Jaarlyksch onderzoek. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel maken, ingevolge art. 30, tweede lid der landweerwet, bij deze be kend, dat het onderzoek, bedoeld bij art. 29 dier wet, van de in het verlofgangers- register dezer gemeente ingeschreven ver lofgangers van de landweer zal worden gehouden te den Burg op Texel, in een der localen van de o.l. school, en wel op Donderdag 9 November 1911, de3 voormiddags ten negen ure, de verlofgan gers der laodwoerlichting 1905 en 1906, alsmede zij van vroegere lichtingen, die nog aan het onderzoek moeten deelnemen des voormiddags ten elf ure, de verlof gangers der landweerlicbting 1907 en 1908; op Vrijdag 10 November 1911; des voormiddags ten negen ure, de ver lofgangers der landweerlichting 1909 en 1910; des voormiddags ten elf ure, de verlof gangers der landweerlichting 1911. Voor verdere bijzonderheden wordt ver wezen naar de op depublicatieborden aange plakte bekendmakingen. Texel, den 30 October 1911. Burgem. en Weth. voornoemd, GAARLANDT. De Seoretaris, RUIBING. TEXEL, 4 Nov. 1911. Voor een liefdadig doel. De ZaDgvereeoiging „Eigen Oefening" van Oudeschild zal Zondagavond eene uitvoering geven in het „Hotel Texel" alhier. Wij meenen op die uitvoering de aandacht te mogen vestigen, omdat de bedoeling der vereeDiging is door deze uitvoering eenige fin. steun te ver schaffen aan een weduwe, wier echtge noot in der afgeloopen zomer een slachtoffer der golven werd. Het pogen der Vereeniging is schoon, worde het gesteund door velen, opdat een goede recette de uitslag zij. Op het strand achter de Koog is Woensdag een lijk aangespoeld van een persoon van vermoedelijk 30 ii 40 jaar. Het was gekleed met blauwe trui, (gemerkt „American Line") tricot hemd, zwart kamgaren pantalon, blauwe kousen rygbottines, bretel en lederen riem. Oosterend3 November. Gisteren ontstond een begin van brand ten huize van den beer C. Daalder Kzn. te Oost, vermoedelijk door bet weg springen van een luciferskop tusschen kleedingstukken. Hoewel de brand zich eerst ernstig liet aanzien, werd hij door het flink optreden van de bewoners spoedig gebluscht. Een aantal kleeding stukken verbrandde. De schade is door verzekering gedekt. Oudeschild, 2 November. Dinsdag j.l. werd door den Texelschen Schippers- en Visschers bond eene algemeene vergadering gehouden. De opkomst der leden was bevredigend. Nadat de voorzitter met een gepast woord had geopend en de notulen der laatstgehouden vergadering waren voorgelezen en goedgekeurd, doet de penningm. rek. en verantw. over het afgeloopen boekjaar. De kas sloot met een klein batig saldo. Door den penningm. word, nadat Z.Ed. voor zyu richtig beheer was bedankt, medegedeeld, dat door hem een bedrag van f 34.70 nan den W.E.A. Heer Burgemeester van Wieriugen was gezonden, zijnde de netto-opbrengst van de bier gehouden collecte ton behoeve van de nagelaten betrekkingen van den veronge lukten Wieringer Visscher K. Lont. Bij de daaropvolgende Bestuursverkiezing gaven de aftredende leden de heeren S. G. Kuijper, Jb. Mz. Hillenius en J. Kooger te kennen, dat zij wegens vergevorderden leeftijd niet meer in aanmerking wenschten te komen. Bij 2de stemming werden daarop tot nieuwe leden gekozen de heeren D. Fz. Krijnen, Jn. flenkesen Jb. BoonJbz. die ter vergadering tegenwoordig, hunne benoeming accepteerden. De aftredende leden werden later by acclamatie tot eere leden benoemd. De heer A. Boon doet daarop mededeeling van eenige ingekomen missives, betrekking hebbende op de oestercultuur, terwijl de secretaris een concept-request aan den Minister van H. N. en L. voorleest even eens met de oesterkwestie in verband staande. Dit request werd na eenige besprekingen en toelichtingen goedgekeurd. Nadat de Voorzitter nog eenige vragen bad beantwoord, sluit ZEd. daarop te ruim 9 uur de bijeenkomst. Door het Bestuur werd daarop uit hun midden tot penning meester gekozen de heer F. Blom Jz. 3 Nov. Gisteravond had in de Zeven Provinciën de eerste bijeenkomst met dames plaats van de Sociëteit „Neptunus". De op komst liet niets te wenschen over, de vry ruime zaal was flink bezet. Te ruim half acht riep de Voorz. allen, maar in het bijzonder den heer de Jongh van De Waal, het welkom toe, herinnerde aan de plaats gehad hebbende verandering in het bestuur en wijdde een woord aan de nagedachtenis van wijlen C. Hoogerheide aan wien Neptunus menig aangenaam uurtje te danken had gehad. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de laatstge houden algemeene huishoudelijke bijeen komst, verkrijgt de heer J. de Jongh het woord. Zooals men dat van dien spreker gewoon is, draagt hy op keurige, men zou bijna zeggen onverbeterlijke wijz6 voor eene novelle van A. J. de Buil, getiteld „Bagatellen". Deze komisch-tragische novelle viel uitermate in den smaak, werd met onverdeelde aandacht aangehoord en ontlokte den aanwezigen een luid applaus. Na eene kleine pauze gaven de dames E. M. Kroon en A. Vlas op uitstekende wijze een chaDsonnette ten beste getiteld „Twee slachtoffers der woningwet". Achter eenvolgens werd daarna nog voor het voetlicht gebracht: „Een reciteerwedstrijd aan boord van een oorlogschip (door de Jongh)„Jan Klapper en zijn Lien" tooneel- matige voordracht door den heer L. Schagen en Mej. N. Hoedemaker en ,,Een verlegea mensch" (door de Jongh). Uitstekend liep alles van stapel, hartelijk en gul werd er gelachen, ja zelfs zoo, dat men er ten laatste moe van werd. Te ongeveer elf uur sluit de voorzitter de officieele bijeenkomst, nadat ZEd. het ge hoorde nog eens de revue had laten pas- seeren en den uitvoerders een hartelijk woord van dank had toegebracht. Een groot gedeelte der ouderen toog daarna uiterst voldaan huiswaarts, overtuigd dat deze eerste bijeenkomst in het seizoen uit stekend was geslnagd. De jongeren ver maakten zich nog eenigen tijd met een dansje. Onze vroegere plaatsgenoot de heer P. van der Wiele, leerling der kweekschool te Beverwijk, behaalde Dinsdag j.l. acte vrije- en ordeoefeningen. Hagenaars worden arme drommels. Hagenaars, die buitensteedsche bladen van Haagsch nieuws voorzien, blijven de verhooging der stedelijke inkomsten belasting met zeer donker oog aanzien. Nu weer de Haagsche correspondent van het „Handelsblad". Hij besluit het jam merlijk tafereel var. de financieele be schouwingen in den gemeenteraad met volgend aangrijpend toekomstbeeld „En ons komt het voor dat, indien het gemeentebestuur van Den Haag geen ernstiger besef gaat toonen van zijn linancieeie verantwoordelijkheid, binnen een niet zoo heel lang tijdsverloop de raeergegoeden, door deze stad den rug toe te keeren, haar wel eens zouden kunnen maken tot een plaats met te veel waarlijk „arme drommels"en te weinig van die rijkaards, waarvan de „arme drommels" in Den Haag nu een maal moeten leven. In de muizenval. Twee politieagenten, die 's nachts in de Jacob Catsstraat te Rotterdam sur- velleerden, zagen omstreeks kwart voor eenen, dat de straatdeur van pand no. 113, waar de blikemballagefabriek van den heer Pauw gevestigd is, op een kier stond, terwijl zij achter die deur eenig zacht gedruisch waarnamen. Dat was dus niet in den haak. De politiemannen stieten eensklaps de deur open en zagen nu 2 inbrekers, die bezig waren hun talenten te beproeven aan de binnendeur, welke uit het portaal toegang tot de fabriek verleende en die op slot was. De heeren zaten dus als in een muizen val en elke agent greep er een bij zijn kraag. De inbrekers bleken even .vel niet van zins zich zoo maar te laten inreke nen. Een hunner trok een geducht brood mes en trachtte daarmee den agent te verwonden, maar deze slaagde er in, hem het mes te ontwringen. Hij zag tevens, dat de andere agent aan zijn man zijn handen meer dan volhad, waarom hij zijn inbreker, dien hij ont wapend had, verder liet schieten en zijn kameraad te hulp kwam. Met hun beiden werden de agenten nu sinjeur spoedig meester. Vinken vangen. Een van de meest geliefkoosde bezig heden in dezen tijd is in de geheele Langstraat (N.B.) nu het zoogenaamde „vinken", Ook in de buurt van 's-Her- togenbosch wordt aan deze vangst gedaan. Buiten de Meierij en de Langstraat ziet men in Noordbrabant slechts betrekkelijk weinig vinkenhuisjes. Bij honderdduizenden worden de beestjes jaarlijks in deze streken gevangen, en voor een groot deel naar de poeliers in Holland verzonden. Dit jaar is de animo hiervoor echter minder dan in andere jaren, vooral in de Langstraat wordt er weinig aan gedaan. De vangst is zoo onbeduidend, dat zij de moeite niet loont. De oorzaak hiervan ligt ongetwijfeld voor een deel in de ijverige propaganda die in den laatsten tijd voor vogelbescherming gemaakt is. En dan, de vinkers beginnen zich bezorgd te maken, dat het vinkengeslacht geheel zal uitsterven. Naar hunne berekening zijn in de laatste jaren vele duizende vogeltjes meer gevangen dan er geboren worden. 2i Meter naar beneden. Te Rotterdam is de 20-jarige verver H. v. d. Waag, die bszig was aan het Witte Huis aldaar, van 24 meter Ijoogte naar beneden gevallen. In zijn val raakte de man een uitge bouwd venster der 10de verdieping, daarna kwam hij in de goot boven de 7de verdieping terecht, waar hij door den schok andermaal weggeslingerd werd en neerkwam op het pannendak van het pakhuis Wijnstraat no. 8. Het schuine pannendak was een redder in den nood, want hieidoor werd de ontzettende val gebroken. Een 40-tal pannen werd op dat dak verbrijzeld. Wederom viel van der W. in een goot, waar hij uitgeslin gerd werd en op een afstand van plm. 5 M. terechtkwam op het plat dak bedekt met kiezelzand van het huis der nota rissen de heeren Schadée Lambert aan de Wijnhaven no. 11, doch uitkomende aan de Wijnstraat. Daar lag hij op zijn buik met de armen wijd uitgespreid, toen de andere werklieden van hun steliiDgen en ladders kwamen toegesneld. De ongelukkige was volmaakt bij kennis, slechts een hand had hij eenigs- zins verwond aan de scherf van een bloempot. Geen vraag. In de grensplaats Bocholt zijn Maandag eenige waggons ve6 teruggekomen, welke voor de veemarkt te Essen waren be stemd, doch wegens den groeten aanvoer van vee niet konden verkocht worden, waaruit blijkt, dat het gebrek aan vee in Pruisen niet meer zoo groot is. Turf. Sinds lang tracht men van de ver- brandingswaarde onzer turf meer profijt te trekken. Zooals bekend is, wordt er o.a. gas van gemaakt voor motoren. Een nieuw systeem wordt thans in Zweden toegepast, waar men poeder* vormige turf, door warme lucht aange blazen in de vuren van stoomketels verstookt. Deze methode geeft een besparing van 15 pCt. aan uitgaven voor brandstoffen. Geen toezicht. Een kindje van een halfjaar van een gezin in de Jan van Galenstraat te Nijmegen, is terwijl-zich de moeder een oogenblik verwijderd had, in een kuip met warm water gevallen en verdronken. Hef R. K. sanatorium voor drank zuchtigen. De bloemendag voor het dr. Ariens- fonds, op 24 Sept. had, zooals is bericht f 50000 opgebracht. In het geheel beschikt de vereeniging tot bevorderiug der ver pleging van katholieke drankzuchtigen in Nederland thans over ruim fb6000, een bedrag, voldoende geacht om tot de oprichting van het sanatorium over te gaan. Een ongewensclite gast. Toen Zondagmiddag de familie S., te Haarlem, goed en wel om tafel geschaard was 't middagmaal te nuttigen, kwam 'n bal van het naburige voetbalterrein met kracht door de ramen vliegen. Het glas werd over de tafel versplinterd, zoodat men een gedeelte van het eten niet meer kon gebruiken. De leden van de voetbalclub betuigden hun spijt over het gebeurde en S. was toen zoo billijk met vergoeding van de noodzakelijke onkosten vrede te nemen. Mooie gift. Bij B. en W. van Hilversum is een schrijven ingekomen van den heer B W. Blijdenstein aldaar, waarbij ter gelegen heid van het vijftigjarig jubilee der Twentsche Bankvereeniging, aan het Burgerlijk Armbestuur der gemeente Hilversum eene gift aangeboden wordt, tot een maximum van f 50 000, als de helft der benoodigde gelden voor de op richting van een oude mannen- en vrouwenhuis. Frans Rosier de eerste gast. De nieuwe versterkte afdeeiing van het Rijks Krankzinnigengesticht te Medemblik wordt in gebruik genomen. Frans Rosier zal de eerste zijn die daarin wordt opgeborgen. Ontvluchting uit deze versterkte afdeeiing is beslist onmogelijk. We willen het hopen! Dure kool. Dat de witte kool enorm hoog in prijs is, blijkt uit het feit, dat aan de veiling te Broek op Loon 5 waggons witte kool werden verkocht voor ruim f3000; het vorige jaar bracht om dezen tijd dezelfde hoeveelheid ruim f 300 op. Ook andere koolsoorten, uien en wortelen zijn alle zeer hoog in prijs. TEXELSCHE COURANT, B

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1