De heer K. Dikstaal, II. d. S. te Koog op Texel, is in gelijke betrekking benoemd te Kolhorn. De benoeming geschiedde gisteren. Den H oom 5 November. Door den storm en den hoogen water stand van Zondag op Maandag is er hier en daar nogal wat schade aange bracht. Het water liep over de sloot in de duinen, zoodat men hier en daar de meeuwen rustig tusschen de suiker bieten zag zwemmen. In het Pompevlak en ook op den stuifdijk heeft de hooge waterstand nogal wat schade aangericht aan houtwaren. Een hoop grint, die vou- het maken van bazalt daar lag opgeslagen is uit elkander geslagen en moet dus voor het gebruik eerst ge- wasschen worden. Het Horntje is tot nogtoe weinig aan te zien, minder gunstig is het echter met den P.H.dijk. Nu de zandrug (de dooie hond genaamd) door den tijd ge heel is weggestroomd is het voor den dijk aan de westkant der sluis er lang niet beter op geworden. Daar de aanslag der zee er nu ook geducht kan huishouden en daar de dijk in hoofdzaak uit zand en brik bestaat, zal men genoodzaak zijn wil men de dijk der P.H. Polder bewaren hier spoedig een goede verbetering aan te brengen. De storm toch maakt van een kleine rafeling spoedig een groot gat. Oosterend6 November. Zaterdagavond j.l. hield „Nut en Genoegen" hare eerste vergadering in dit saizoen. Na opening en behandeling notulen trad voor de tamelijk goed bezochte vergadering op de heer J. de Jongh, E.ere-lid der vereeniging. Dat de voordracht goed was, behoeft niet meer gezegd te worden. Deze spreker doet 't altijd goed en ook thans heeft men hier met diepe aandacht ge luisterd naar de mooie ernst en hartelijk gelachen bij het comische, wat bij af wisseling gegeven werd Als lezing werd gegeven „Bagatellen", door A. J. de Buil, terwijl als bijdragen volgden „De Geschiedenis van een jongen, die graag een baard wou hebben", „De Oudejaarsavond van Dr. Walen kamp" en „Een wedstrijd in het reciteeren aan boord van een oorlogschip." Hiermede had de heer J. de Jongh wederom zeer voldaan een luid applaus volgde op elke voordracht. De voorzitter bracht dank aan spreker en hoorders en deelde mede, dat de bibliotheek geopend was, en dat men des Zaterdagsmiddags tusschen 3 en 4 uur boeken bij den bode in ontvangst kan nemen. Met een „tot ziens" in de Decembervergadering werd de bijeen komst te 11 uur gesloten, 7 Nov. De storm van den vorigen nacht rukte van verschillende woningen pannen af, ontwortelde een boom en deed een dakgoot van de Herv. kerk naar beneden storten, terwijl buitendijks fuiken en schutwand verloren gingen. Vlieland6 Nov. De hevige storm, die sinds Zaterdag nacht bijna onafgebroken woedt, verbrak gisteren alle gemeenschap met den vasten wal. Ook hedenmorgen kon de motorboot de reis niet aanvaarden en werden vele reizigers teleurgesteld. De waterstand was ongekend hoog, de Zuiderzee sloeg op enkele plaatsen achter het dorp over den dijk heen en enkele tuinen kregen een zout-water bevloeiïng. Hedenmiddag gelukte het de motorboot den tocht te volbrengen en ook de „Vliepost" ging over. Door loodsen werd gerapporteerd, dat op de Vliereede drij vende waren gezien kisten en tonnen en twee Ijjken. De hooge zee maakte het onmogelijk op de uitlegger een en ander te bergen. Roovtr8. Te Enter (Overijsel), van waar jaarlijks duizenden ganzen naar het buitenland worden verzonden, vonden dezer dagen op een morgen verscheidene ganzen- fokkers op hun eif een aantal ganzen gedood, of zoodanig verwond, uat zij afgemaakt moesten worden. Spoedig kwam men tot de ontdekking dat twee vossen, welke den vorigen dag in het veld waren opgemerkt, hier hadden huisgehouden. Men heeft op dit tweetal reed.s jacht gemaakt, doch tot dusver zonder gevolg. Owi ten nalatenschap. Namens zijn medebloc-dverv/anten uit Neoerland en Duitschland, vermeende rechthebbenden op gelden en goederen uit de nalatenschap van hun bloedverwant Pieter Teyler van der Hulst, overleden te Haarlem 8 April 1778, heeft de heer J. van Marle te Apeldoorn zich tot de Tweede Kamer gewend meteen uitvoerige uiteenzetting van zijn en anderer aan spraken op die nalatenschap en van de vergeeffche pogingen, bij den rechter tot heden ingesteld, om die aausprakeu erkend te zien. Adressant zegt aan het slot van zijn relaas „Daar wij dus naar ons oordeel vol doende met bewijzen hebben aangetoond, op welke gronden de zoogenaamde Teijler- stichting berust en deze nalatenschap beheerd wordt door personen, die niet de minste bloedverwantschap kunnen aantoonen, noch de toestemming hebben der erflaters Pieter en Elisabeth van der Hulst en buiten medeweten der familie en regeering zich hebben ingedrongen, is het voor een advocaat onmogelijk, een einde aan deze zaak te maken. „Ons verzoek is daarom, of de regeering beslag wil laten leggen op de nalaten schap en oproeping wil doen naar het rechthebbende bloed. Mocht het thans bestaande bestuur dan nog meenen in ziju recht te zijn, laat het dan zulks ook openlijk aantoonenl Daar de familie over het gansche land verspreid is en voor het meerendeel bestaat uit minvermogenden, roepen wij uit aller naam de hulp der Nederlandsche regeering in, in de hoop, dat deze zoo lang besproken duistere zaak door haar tot een goed einde zal worden gebracht." Een vrouwelijke advocaat. Mejuffrouw Willekes Macdonald zal Donderdag 16 dezer voor het eerst plei ten. Zij is toegevoegd aan een vrouw, die van diefstal beschuldigd wordt. Dit zal de eerste maal zijn, dat een dame als advocaat optreedt in de Haarlemsche Rechtszaal. Toch procesverbaal. Een boertje te Ambt-Almeloo heeft achter zijn huis een stuk land met prachtige boerenkool een luilekkerland voor hazen en konijnen. Maar voor die langooren was die wintergroenten nu eenmaal niet bestemd. De eigenaar was dan ook vastbesloten zijn moestuin tegen de vreemde indringers te beveiligen. Het zetten van hazenstrikken kon moeilijkheden veroorzaken, zonder jacht akte, en de brutale indringers te achter volgen met geweerschoten was evenmin aan te bevelen, als strijdig met de Jachtwet. „Maar in je huis ben je toch baas", meende de man, en hij plaatste zich in zijn woning met een geladen geweer voor een geopend raam. De schoten trokken echter de aandacht van een surveiileeread Rijksveldwachter die op het geluid afgaande, den schutter weldra betrapte, zoodat deze nu toch een proces verbaal opliep. Het natuurkind en het corset. Als het natuurkind de vreugde der beschaving deelachtig wordt, dan... Maar laat ik dit u geheel natuurge trouw mogen vertellen Marie-Catrien had tot haar zeventiende jaar bij haar ouders gewoond in de kleine negorij aan de oostgrens van de Peel. Toen geviel het, dat men in den familiekring besloot baar in betrekking te laten gaan In een Limburgsch stedeke volgde ze haar bestemming. Zoowel handen als voeten stonden haar verkeerd in deze nieuwe omgeving, maar lang zamerhand deed 'tnatuurlijkeaanpassings- vermogen, dat elk menschenkind medege geven is, haar de ergste moeilijkbeden uit een dienstbodenbestaan overwinnen. In schoeisel en kleeding, zelfs in hoofdbedekking volgde ze zeer spoedig de moderne richting. En ten slotte naderde ook het moment, dat zij wenschte haar jeugdige taille in het vrouwenharnas te steken. De huisge- nooten werden onkundig gelaten met haar voornemen, Des morgens om vier uur werd het gewichtige feit aan het iichaam voltrokken. Des middags om vier uur gevoelde Marie Catrien zich ongesteld. Ze was benauwd on naar.—Of zjj iets bijzonders had gegoten vroeg mevrouw. Neen, dat niot, maar misschien kwam 't door., het corset. Het coiset? Toen biechtte zo eerlijk op, en mevrouw moest zieu, of ze zich ook te sterk had ingeper.d. Mevrouw heeft het niet uitgeschaterd toen ze constateerde, dat Marie-Catrien haar eerste corset ton achterste-voren droeg, zoodat de buste haar zitvlak ontving. Ze kon zich echter goed voor stellen, dat Marie Catrien zich dien dag zoo moeilijk had kunnen bukken. Moeder Natuur neemt er wel eens een loopje mee, wanneer men haar wil dwingen... Slechte moeders. Bij een firma in koffie en thoe op de Prinsengracht te Amsterdam werden de laatste maanden geregeld pakjes wegge nomen, die ter verzending gereedlagen. De eigenaar van de zaak deed zijn uiterste best er achter te komen, wie de diof was, doch dit gelukte hem pas dezer dagen. Zijn aandacht was n.l. gevallen op een paar vrouwen, die, vergezeld van haar kinderen, in den winkel kwamen en zich dan zóó gedroegen, dat controle ge- wenscht bleek. De winkelier sloeg ze 'n paar dagen gade en constateerde, dat, terwijl de moeders een kleine bestelling deden, de kinderen daartoe aangezet door de vrouwen, de pakjes wegnamen. Een dezer vrouwen werd gearresteerd, terwijl haar kind aan het stelen was, en overgebracht naar het politiebureau Westerstraat. De kerkbrand te Vlissingenvoor de rechtbank. Voor de rechtbank te Middelburg stond terecht de Vlissingsche loodgieter die beklaagd was ter zake dat hij op 5 Sept. gedurende de buitengewone droogte van don afgeloopen zomer te Vlissingen in strijd met de afspraak gemaakt met den kerkvoogd Huson, die als bouwkundige de zaak eerst zou onderzoeken, tevens in strijd met art. 38g der algemeene verordening van politie dier gemeente roekeloos en onvoorzichtig met eene brandende benzinelamp, waaruit de vlam met groote kracht wordt voortgedreven, op het dak van de Groote kerk aldaar, een scheur in de goot heeft gesoldeerd zonder het gesoldeerde gedeelte dadelijk met water af te koelen of het daaronder liggende hout vooraf vochtig te maken of andere voorzorgsmaatregelen tegen brand te nemen, ten gevolge van welke onvoorzichtigheid de vlam van de benzine lamp het onder de goot liggende hout heeft geraakt en de kerk gelegen midden in de stad en omringd door verschillende gebouwen is afgebrand, waardoor gemeen gevaar voor goederen is ontstaan. Geëischt werd f 200 boete, subs. 50 dagen hechtenis. Beklaagde ontkende schuld. De verdediger, mr. J Adriaanse, vroeg vrijspraak. De duurte der levensmiddelen. In „de Middenstandsbond" wijdt de heer J. S. Meuwsen een tweede artikel aan de duurte der levensmiddelen en bespreekt o a. de prijsstijging van verschillende artikelen. Ten slotte eindigt hij Het wil mij voorkomen van het hoogste belang te zijn, dat men hier te lande voorzichtig zijn moet met 't treffen van maatregelen zij het ook van tijdelijken aard alvorens op uitgebreide wijze, wetenschappelijk is vastgesteld, welke de oorzaken der stijging ziju en hoe voor de naaste toekomst de ver wachtingen zijn. Bij al hetgeen over de voortdurende stijging der prijzen van levensmiddelen, de stijging der huurprijzen, kortom over het stijgen van den levensstandaard geschreven wordt, lijkt mij afgeschei den van de abnormale prijzen van vele groenten en enkele zuivelproducten een zekere veronachtzaming der andere oorzaken, welke tot deze stijging hebben bijgedragen, te bestaan. Want, niet evenredig aan de stijging der levensmiddelen, doch deze aanzienlijk overtreffend, is de loonstandaard in de laatste 20 jaren gestegen. Het verband tusschen deze beide stjjgingen dient men wel goed in het oog te houden, bij hot doen van voorstellen tot leniging van den nood, als hij bestaat. 0 Uur-toinkelsluiling 1 In het „Vaderland" stelt R. M. L. de vraag of met het 9-uursluiting eigenlijk wel iets voldoends bereikt wordt. Heeft men willen handelen in het be lang van het gezinsleven, dan is 9 uur toch ook nog to laaten bovendien kan mon na dat uur toch goen godsdienst oefeningen, concerLen, tooneelvoorstel- iingen of iets van dien aard meer bij wonen misschien zal alleen hel koffle- huisbezoek er voordeel vau hebben. Hij zou een radicaler maatregel ge- wenscht hebben, namelijk sluiting om 6 uur, met uitzondering van 2 avonden per week. Winkeliers en personeel zouden dan elke week vier heele avonden vrij hebben. In Nieuw-Zeeland werkt een derge lijke maatregel uitstekend, en ook hier zou in den aanvang wèl het publiek, maar zouden niet de winkeliers er na deel bij hebben. Het publiek zou zich weldra wennen aan het koopen overdag of op de twee niet-sluitende avonden en de winkeliers zouden heel wat vuur en licht besparen. Droogmaking der Zuiderzee In verband met de plannen der regee ring inzake het opmaken van een meer uitgewerkt plan voor de indijking van een gedeefte der Zuiderzee en droog making van de Wieringermeer is in de afdeelingen der Tweede Kamer.bij de behandeling der Staatsbegrooting weder de droogmaking der Zuiderzee ter sprake gebracht. Eenige leden der Tweede Kamer achtten het wenschelijk onverwijld over te gaan tot het maken van den grooten afsluitdijk. Is die gelegd dan zou men bij bedijking in de Zuiderzee kunnen volstaan met het maken van rivierdijken, terwijl anders de polders moeten worden voorzien van pl m. 7 meter hooge zee dijken. Deze hoogte is echter veel te groot voor een goede exploitatie van de gronden. Eenige andere Kamerleden wenschten echter, dat de Minister reeds nu ter zake van de droogmaking der Zuiderzee onderhandelingen zoo aanknoopen met de besturen der daaraan grenzende provincies. De urgentie der droogmaking was, naar hun meening, gebleken bij de droogte in den laatsten zomer. Had het te vormen binnenmeer toen bestaan, het had zoo werd betoogd zeer groote diensten kunnen bewijzen voor de verschaffing van drinkwater de voeding van kanalen, als anderzins. Een goede belooning. Een expediteursbediende te Eindhoven, die daar ter stede een biljet van f300 iuplaats van f 100 inde en dit bij nazien onmiddellijk kwam terugbrengen, werd daarbij verblijd met een belooning van twintig halve centen. Alweer een oudje. Den lOen November a.s. hoopt mevr. de Wed. Van der Minne, te Brielle, haar lOOsten geboortedag te herdenken. Valsch geld. De nieuwste methode om valsch geld uit te geven, is zeker wel de volgende de leepste manier blijkt het in elk geval wel 1 Een elegant heer slentert langs Madrid's straten, en speelt met een wandelstok met zwaren zilveren knop. Voor een winkelraam staat hij even stil, dan draait hij zich om en als achteloos, slaat hij met zijn stok de ruit aan scherven. Onthutst blijft hij er bij staan kijken. De winkelier vliegt naar buiten: Mijnheer!Die ruit kost me 50 peseta's. Het spijt me, ik heb geen geld, een paar pese ta's op z d hoogst. Er komt een agent bij, die 's mans naam zal noteeren en beroep, hij heeft er geen, zijn papieren worden tot vaststelling van zijn indentiteit nage zien. Men vindt er een bankje van duizend bij. Niemand is daarover meer verrast dan het heertje zelf. Hij wist niet dat hjj het bij zich had, werkelijk niet, hij wist het niet. Op de vraag, of hjj dat biljet wil wisselen is hjj daartoe natuurlijk gaarne bereid. Hij krijgt duizend peseta's uit betaald, betaalt de kosten, en onder veel verontschuldigingen en handdrukken, verdwijnt hij. De koopman laat hem uit, vriendelijk groetend. Dan komt men natuurlijk al dra tot de ontdekking, dat het een valsch biljet is. Naam en adres van den gauwdief zijn onbekend want na de ontdekking van het bankje heeft men daarover niet verder gesproken. Maar al pakte men hem, dan zou hij het geld toch al lang uitgegeven hebbeu. Het was toch van hem. En hij heeft toch geen bedrog gepleegd, hij heeft niet getracht het biljet te wisselen, de winkelier heeft hem er uit eigen beweging baar geld voor gegeven. Hij kon niet weten dat het een valsch biljet was, hjj wist im mers iu 't geheel niet, dat hij or een had. Merkwaardigproeftijd. Harold Sterling Van der Bilt te New

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2