m 2518, Donderdag 16 November 1911. 25s'Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. B ionenland. Van week tof week Uit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dek Bürg 30 Cts. Franco per post door ge- beel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uiig. Firma LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel 4—12 Nov. Onder leiding van deD heer H. Snijders uit Middelburg werd Zaterdag en Zondag te Zutfen de algemeene vergadering ge houden van den Vrijzinnig Democratischen Bond. Deze vergadering was om tweeërlei oorzaak niet zonder belang, eerstens omdat er op ter sprake kwam de vraag of de vrijzinnig democraten niet met de liberalen onder één vaan zouden kunnen worden geschaard en in de tweede plaats omdat de Bond zijn standpunt inzake de ouder- doms- en invaliditeitsverzorging te bepalen had. Wat het eerste betreft herinnert de lezer zich wellicht nog, hoe niet lang geleden van liberale zijde de wenschelykheid be toogd werd dat de vrijzinnig democraten weder terugkeeren tot de liberale partij, waarvan zij zich 10 jaar geleden afge scheiden hebben. En ook hoe dat denkbeeld bij de leideis der vrijz. democraten geen gewillig oor vond. Wel heeft de Bond zich nu niet over deze zaak uitgesproken, toch mag uit de rede van den voorzitter en uit de instemming waarmede deze ontvangen werd, afgeleid worden, dat van een terug keer tot het liberale kamp voorloopig nog wel geen sprake zal zjjn. De voorzitter achtte het oogenblik daarvoor thans Dog niet geschikt. Van terugkeer tot de Liberale Unie zal nu geen sprake kunnen zijn. Vele leden van den Bond zijn nimmer lid der Unie geweest en bij de overgroote meerderheid van de overigen zal weinig genegenheid bestaan, den naam van „libe raal" zonder meer, weder als uitdrukking voor haar politieke overtuiging aan te nemen. Ofschoon het niet meer de vraag is of de Liberale Unie voor algemeen kiesrecht is dat staat wel vast maar wel is het de vraag of zjj bij de eerstvolgende verkiezingen voor de Tweede Kamer van alle door haar gestelde candidaten zal vragen: instemming met dat programpunt en met de urgentie van grondwetsherziening die het zal moeten verwezenlijken. Samenwerking tusschen beide partijen bij de e. k. verkiezingen achtte de spreker zeer wel mogelijk, doch de basis zal moeten zijn de wensch om ten spoedigste door middel van Grondwetsherziening te komen tot algemeen kiesrecht mits goed omschre ven wat daaronder moet worden verstaan en tot evenredige vertegenwoordiging. Wanneer de Liberale Unie bereid mocht zijn bovenbedoelde instemming te vragen aan „haar candidaten, dan zal een vrucht bare principieele samenwerking, ook met behoud van ieders zelfstandigheid mogelijk zijn. Men mag aannemen dat deze opvatting van d6n voorzitter door den Bond gedeeld wordt. Of de Liberale Unie op die voor waarden samenwerking bij de stembus zal willen, dient afgewacht te worden. Het tweede belangrijke onderwerp dat onder de aandacht der algemeene vergade ring werd gebracht, betrof, zooals we boven reeds opmerkten, de kwestie der ouderdoms- en invaliditeitsverzekering. Over deze kwestie werd den geheclen tweeden dag gedebatteerd. We kunnen, over de ver schillende besprekingen en voorstellen hier niet in bijzonderheden treden, doch ver melden alloen de resultaten ervan. Do groote vraag die hierbij ter beslissing aan do vergadering voorgelegd werd, was wel of do Bond zich zou uitspreken voor het beginsel van Staatspensionnoering of ovor hot beginsel van verplichte verzekering met hulp van don Staat. Laat ons al dadelijk zeggen dat de aanhangers der Staatspeusio- neering in de minderheid bleven. Na lang durige besprekingen werd aangenomen een motie ingediend door de afdeeling Amster dam, nadat deze op verschillende plaatsen gewijzigd was en die daarna als volgt luidde „Ouderdomsverzekering en invaliditeits verzekering behoeven niet gelijktijdig ge regeld te wordeD. Bij de regeling der ouderdomsverzorging behoort er tegen gewaakt te worden, dat z|j niet de invaliditeitsverzekering en de andere takken van sociale verzekering in gevaar brenge, door voor zich alle gelden op te eischen, die de Staat voor deze doel einden kan beschikbaar stellen. Wanneer beide verzekeringen niet gelijk tijdig worden geregeld, behoort in overeen stemming met de heerschende volksover tuiging de ouderdomsverzorging allereerst te worden geregeld. Bij de ouderdomsverzekering zal een bijdrage kunnen worden gevorderd van hen die boven een door de wet te bepalen minimum aan loon verdienen." Besloten werd de inzake de verzekerings kwestie nog restende punten in April of Mei van het volgende jaar een algemeene vergadering tc houden. Vermelden we nog dat de Bond thans 56 afdeelingen telt met 4514 leden en dat tot leden van het Hoofdbestuur gekozen werden de heeren J. Mussert te Amsterdam, mr. G. van Drooge te Dordrecht, J. H. Bregonje te Haarlem en F. Bartelink te Maastricht. o—o o Met enkele woorden is reeds door ons melding gemaakt van de eindelijke tot standkoming der overeenkomst tuschen Frankrijk en Duitschland inzake Marokko gesloten. Het zal thans aan de goedkeuring van de mogendheden die de Algeciras akte onderteekend hebben worden onderworpen. Daarna zal het ook in het Fransche parle ment ingediend worden naar de meening van den kanselier heeft het Duitsche met de heele overeenkomst niets te maken. Een meening waarover in de'Duitsche pers al heel wat harde noten gekraakt zijn. Voor zoover uit do gepubliceerde beslist opgemaakt kan worden krijgt Frankrijk wat het verlangdehet beheer over Marokko. Frankrijk heeft geen ander doel gehad, het wilde naast zich in Marokko geen tweede groote mogendheid dulden en is daarom thans tevreden. Het kan Marokko thans geheel onder zijn invloed nemen. Duitschland heeft bereikt, dat het naast de verzekering, dat Marokko geopend zal blijven voor de mededinging van alle natiën, een stuk krijgt van het Fransche Congo- gebied, langs de grens van zijn kolonie Kamerum. Nu zou men meenen dat do Marokko- kwestie thans tot het verledene behoort, doch dat is niet geheeljuist. Wantin het Fransche parlement zoowel als in den Duitschen Rijksdag zal er nog wel menig woordje over gezegd worden. Vooral in den Rijksdag, omdat, zooals we reeds mede deelden, de kwestie den val van den minister van koloniën, Von Lindequist, tengevolge heeft gehad en tevens omdat de meeningen over de waarde van het nieuwe gebied zeer uiteenloopen. Een deel der Duitseho pers is lang niet tevreden en stopt het niet onder stoelen en banken dat het van meening is, dat de Fransche diplomaten den Duitschen in deze kwestie de baas geweest zijn. Von Bethmann Holweg en Von Kidorlen Wachter krijgen hc6l wat te hooren. Zooals gezegd loopen de meeniugen over de waarde „des Deutsches Neulandes" zeer uiteen. Sommigen noemen het een door roofbouw uitgebuit gebied, dat zoo goed als ontvolkt is en waar de gevreesde slaap ziekte zijn slachtoffers maakt; anderen daarentegen noemen het een vruchtbaar, gezond land, dat de Duitsche kolonisatie in alle opzichten waard is. Het beste zal wel zijn te gelooven dat de waarheid in het midden ligt, te meer waar het groote gebied vier maal zoo groot als het Koninkrijk Beieren noch zoo weinig bezocht en beschreven is, dat het moeielijk is een juist oordeel uit te spreken. De gouverneur-generaal van Fransch-Congo, vatte in 1906 toen van een overeenkomst nog geen sprake was zijn oordeel over het gebied aldus samen Het land is waterrijk, met groote wouden bedekt en vruchtbaar. Een prachtige plantengroei wordt er gevonden naast an dere natuurrijk dommen, De bevolking is er echter onrustig en roofzuchtig en een deel behoort nog onder de menscheneters gerangschikt te worden. Minister Von Lindequist die thans afge treden is, schat de waarde van het nieuwe gebied klaarblijkelijk niet zoo heel hoog. Hij heeft het ronduit gezegd dat hij het als een „für Deutschland geringwertigen Gebietszuwachs" beschouwde. Hij meende dan ook geen enkele verantwoordelijkheid in dezen te kunnen dragen en treedt liever af. De Keizer was daarover niet best te spreken, zoodat hij Von Lindequist niet eens in afscheidsaudientie ontvangen heeft. Dat wijst er wel op dat de overeenkomst zijn goedkeuring heeft en de positie van den kanselier zeer vast is. Intusschen heeft de Rijksdag den kanselier het vuur na aan de schenen gelegd. De besprekingen over de Marokko politiek der regeering, Donderdag aangevangen bezorg den Von Bethmann Holweg stellig geen aangename uren. Wel heeft hij in een lange rede de voordeelen van de overeen komst trachten aan te toonen, doch veel succes had hij niet. Zijn politieke vrienden toonden zich allesbehalve gesticht. De woordvoerders van het Centrum, de con servatieven en nationaal liberalen verweten de regeering op heftige wijze, dat ze tegen over Frankrijk blijken van groote zwakheid had gegeven. En nu deed zich het eigenaardige feit voor, dat zij die anders de politieke tegen standers van den Rijkskauselier waren dezen thans tegen zijn eigen vrienden in bescherming moesten nemen. Zelfs Bebel, de leider der sociaal-democraten, wees de oorlogszuchtige aanvallers der regeering terecht. De Rijkskanselier heeft dat zelf ook gedaan, Vrijdag, en in zeer krachtige taal en op een wijze die zijn zwakke positie stellig ten goede zal zijn gekomen. Op het oogenblik dat we dit schrijven is de behandeling der Maiokkokwestie nog niet geheel afgedaan. —o—o-o— In hetEngelsche parlement beeft Miuistcr president Asquith Donderdag het een en ander gezegd over de buitenlandschepolitiek van Engeland. Veel nieuws had Asquith evenwel niet tc vertellen, zelfs niet over de kwesties die in den laatsten tijd zoozeer om de aandacht vragen. Wat b. v. den opstand in China betrof merkte hjj op Engeland geeu reden had tusschenbe' komen. En wat de oorlog tusschen Turk en Italië aangaat, daarin kon de regeering niet bemiddelenu optreden omdat de beidq oorlogvoerende partijen zoozeer in meening verschillen. Ook over de Marokko-overeenkomst voerde Asquith het woord. Hij noemde deze een gelukkige oplossing, die tot verheuging moest strekken en die de beide regeeringen alle eer aan deed. Meteen nam Asquith daarbij de gelegenheid te baat om de Duitsche pers die het steeds voorgesteld had, alsof Engeland achter de coulissen ge speeld had, onder handen te nemen. De En- gelschepolitiek was zoo zuiveralsgoud. Hm! —o—o—o— De Engelsche bladen hebben het druk over Balfour, den leider der oppositie in het Lagerhuis, tot heden aanvoerder der Unionisten. Deze Staatsman die in Engelands parlementaire geschiedenis meer dan eens een groote rol heeft gespeeld schijnt van plan het parlementaire leven vaarwel te zeggen. Althans als leider der Unionisten zal hij niet meer optreden. De oorzaak heeft gelegen in den slechten gezondheidstoestand van Balfour, doch in werkelijkheid zal zijn zeer verzwakte positie in zijn partij wel den doorslag hebben gegeven. In 1903 is Austen Chamberlain opgetreden met de protectie eischen waarvan Balfour aan vankelijk niets wilde weten, maar die hij langzamerhand dan toch maar mee over genomen heeft. Zijn gemat igd optreden tegen deregeeriDg heeft echter geen genade kunnen vinden in de ooge n der jongere torries en deze hebben hem deswege het leven nog al moeilijk gemaakt in den laatsten tijd. Daarbij komt dan zijn ziekelijke toestand. En zoo heeft de oude strijder dan strijdens- moede besloten uit het parlementaire strijd gewoel te treden. TEXEL, 15 Nov. 1911. Re Markt. De aanvoer ter mtrkt van Dinsdag (Scheimarkt) bepaalde zich iu hoofdzaak tot rundvee en biggen. Het mooie weder zoomede de deze dag plaats gehad heb bende verkiezing was zeker wel een reden tot goed bezoek aan dezen laatsten weekmarkt. Uitslag verkiezing. Gisteren had de verkieziüg plaats van twee Hoofdingelanden voor de 30 ge meenschappelijke plders alhier. Uitgebracht werden 410 stemmen. Hiervan bekwamen de heeren Jb. Kikkert PPz. 228 stemmen. P. H. Koning Sz. 378 Joh. Keijser Dz. 177 Gekozen werden alzoo de heeren Kik kert en Koning. Waal 13 November. Zaterdag 11 Nov. herdacht het gezel schap „Nut en Genoegen" den dag, waarop het vóór 20 jaar was opgericht. In de vriendelijke en net versierde zaal van den heer W. Duinker waren vele leden met hunne dames opgekomen om het 20 jarig feest mede te vieren. De Voorz. de heer J. de Jongh, liet in zijn openingswoord de revue passee- ren alles, wat in di9 20 jaar in het. Nut was voorgevallenvan de oprichters was spr. de eenige, die gedurende al die jaren bestuurslid was geweest en die als Voorz. al het wel en wee had meegemaakt. Niet minder dan 40 maal was spr. opgetredeu met eeno lezing en bijdragm, maar weldra toch zal hij op houder lid van het bestuur te ziju. Op voordracht van h t bestuur waren de h.h. de Jongh, J. Daalder Dz. eu IJ. Kopa 'n benoem 1 tot eere-leden der Vereeuiging. Do heer de Jongh dankte TEXELSCHE COURAIT,

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1