hartelijk voor de benoeming en hoopte verder, dat door alle aauwezigen een genotvolle avun 1 zou worden doorge bracht. Een prog a mna, bestaande uit 9 nummers, werd hierna door eenige jongelui op zeer verdienstelijke wijze atgespeeld. Vooral het slotüummer „de Heldersche bloemenmeisjes", door een een der leden vervaardigd en waarbij aan den Voorzhet bestuur en de be noemde eereleden een roos werd aan geboden, viel zeer in den smaak en werd aan het einde hartelijk toegejuicht. Voor de Voorz. de vergadering sloot, voerde de heerJ. Daalder van Oosterend het woord. Hij bedankte voor zijn be noeming tot eerelid, alsook voor de bijdrage, op 8 Aug. j.l. door het Nut van de Waal geschonken aan het cadeau van vrienden, hem en zijue vrouw over handigd op hun zilveren bruiloft. Spr, beloofde, steeds voor het Nut te doen, wat in zijn vermogen was en sprak zijn beste wenschen uit voor den bloei der vereeniging. Ook de heer IJ. Koppen dankte voor het hem geschonken eerelidmaatschap. Steeds zal ook hij bereid zijn, de gaven, waarover hij beschikt, beschikbaar te stellen voor Nut en Genoegen te Waal. Hierna dankte de Voorz. alle aanwe zigen voor hunne belangstellingde wer kende leden voor wat zij voor het voet licht hadden gebracht; de heeren Daalder en Koppen voor hun gesproken woorden. Met de beste wenschen voor den bloei der vereeniging, werd de goed geslaagde bijeenkomst gesloten. Aan het bal, dat nu volgde, werd door velen deelgenomen. Om 2 uur was alles afgeloopen. Oos terend, 14 November. De heeren J. de Jongh en J. Daalder Dz. hebben bedankt als leden van het bestuur der aid. „Oosterend" van den Neder- landschen Protestantenbond. In hunne plaatsen zijn gekozen de heeren B. Elzer en J. C. Mantje. Gisteren is alhier eene zangver- eeniging opgericht met den naam „Har monie", aanvankelijk met 28 leden, welk getal stellig spoedig verhoogd zal worden. De oefeningen zullen des Vrijdags avonds gehouden worden in „het Wapen van Amsterdam" onder leiding van den heer M. Kikkert. Het bestuur berust bij de heeren IJ. Koppen, C. Timmer en C. Vlaming, resp. voorzitter, secretaris en penningmeester. Wegens het ruwe weder konden de visschers in de vorige week weinig werk verrichtenvooral do Noordzee- visschers bleven werkeloos. Met het garnalenvisschen zal weldra een aanvang gemaakt worden. De Cocksdorp. Naar ons wordt medegedeeld zijn de dezer dagen bij de strandvonderij aan gebrachte goederen afkomstig van het van Hamburg komende Duitsche schip „Carara", hetwelk tijdens een der laatste stormen met eene bemanning van 26 koppen te gronde ging. Stukken hout, waarop de naam „Carara", zijn aange spoeld. Een alhier aangekomen vertegenwoor diger gaf de volle zekerheid omtrent het vergaan van het schip. Als een bijzonderheid wordt opge geven, dat dezer dagen een vlucht van 40 wilde zwanen op Texel's bodem neerstreek. Den Hoorn. Zaterdagavond gaf de alhier bestaande Rederijkerskamer O. K. K. hare eerste uitvoering in dit seizoen. De zaal van den Heer Rijf was matig bezet. Opge voerd werden „De oom uit Oost-Indie" blijspel in drie bedrijven „Naar Indië" kluchtspel in één bedrijf en „Oe Wedden schap" kluchtspel in een bedrijf. Dat een en ander zeer in den smaak der aanwezigen viel, bewees wel het luide applaus, hetwelk de opvoerenden ten deel viel. Een prettig bal besloot deze gezellige avond. Vlieland. Op de voordracht voor onderwijzeres aan de o. 1. school alhier, zijn geplaatst de dames: 1. A. de Vries, te Sneek. 2. J. Broekman, te Btroobos. 3. S. Verheus, te Anna Paulowna. Tot predikant bij de Nod. llerv. Gemeente alhier is beroepen de heer A. Priester, candidaat t/d. H. Dienst te Leiden. Staatspensioen. De Nieuwe Rott. Ct. schrijft o.a. De kosten beloopen in Denemarken op het oogenblik 6 millioen gulden per jaar, en ziju in Eugeland, waar de aan- vangsleeftijd op 70 jaar is gesteld, doch de uiikeenngen in de wet gefixeerd en hooger zijn, voor het loopende jaar dooi den minister op 156 millioen gulden geschat. Hierbij is het pensioen voor de bedeelden medegerekend, waar natuurlijk een, zij het ook niet evenredige ver mindering van uitgaven voor armenzorg tegenover zal staan. Voor ons land zou het Deensche stelsel naar vergelijking van het zielental van beide landen 13 millioen gulden per jaar kosten, het En- gelsche stelsel liefst twintig millioen. Koemarkt te Hoorn. Aan de groote najaarskoemarkt Zondag en Maandag te Hoorn gehouden, waren 3428 runderen aangevoerd. Men besteedde voor Kalf koeien f250 a f350; gelde koeien f160 a f260; melkkoeien f 180 a f300; hokkelingen f 100 a f140; graskalveren f 60 a f 100. De handel was redelijk goed. Wreede ontgoocheling Zoo'n kennisgeving voor het afhalen van een aangeteekend .stuk, waarop staat, „de f 600 niet te boven gaande" heeft al menigeen de verwachting hoog doen spannen en... teleurstelling gebaard. Geen wonder, dat de vrouw van C. van 't H., te 0ud-B9ierland, verrast was, toen zij een kennisgeving ontving als bovenbedoeld. 't Stuk was wel aan haar man ge adresseerd, doch men zou het haar ook wel geven en dan kon zij eerst eens zien vanwaar de f 600 kwam. Het kon wel uit Indië of Amerika zijn, ja, een familielid, daar wellicht overleden, kon haar een erfenisje hebben nagelaten. De buurvrouwen, die wellicht op een koffiepartijtje rekenden, waren 't roerend met de gelukkige vrouw eens. De eerste teleurstelling was al, dat de heeren op't postkantoor het stuk niet aan de vrouw wilden afgeven. Kees moest zelf komen. Hij werd dus uit 't land gehaald en toog na zijn Zondagsche pak aangetrokken te hebben, naar 't kantoor. Nadat de noodige formaliteiten ten opzichte van het teekenen vervuld waren werd bet stuk overhandigd, 't Was wel wat duneen gewone brief, van ietwat groot formaat. De tweede teleurstelling volgde de eerste. Geen erfenis, geen geld, bevatte de brief, doch een vriendelijke uitnoodi- ging om voor een familie-aangelegenheid voor den rechter te verschijnen. N.II.Ct. Goede voorzorg. Een dame te Arnhem verloor 12 bank biljetten van f 25, die door een bedelaar werden gevonden. De man was bevreesd, dat hij de briefjes ook zou verliezen en wisselde ze daarom in zilvergeld. Hij gaf in Eist, waar hij woonachtig is, kennis aan de politie, die zorg droeg, dat de eigenares haar geld terug kreeg. De arme man kreeg een goede be looning. Geluk met den dooie. Men schrijft uit Hoeksche Waard „Geluk met den dooie" ziedaar een hartewensch, die in deze dagen veel vernomen wordt en waarop de, eigenaar van den doode met een hartelijk „dank u wel" antwoordt. De gelukkige bezitter is dien dag goed gemutst en is dan ook dadeljjk bereid den belangstellende een borrel die daar nu eenmaal bij behoort, te presenteeren. Wij bedoelen met „den dooie" het varken, een geacht familielid voorwaar waaraan niettegenstaande de worsten aan den zolder de spekkuip op zolder en vooral tijdens het middagmaal niet meer gedacht wordt. Men acht het niet noodig, den doode nog eens in stilte te gedenken. En toch was het een beest, dat bij zijn lovon op de belangstelling van haast ieder lid van het gezin kon rekenen. Meer keeren dan het dubbele van het aantal dagen, dat 't geleefd heeft hebben de bezitters den dikhuidige met buitengewone belangstelling bekeken; het deed bun een plezier te kunnen constateeren dat hun „aangenomen kind" voorspoedig opgroeide. Kwam daarentegen de ge vreesde vlekziekte voor dan heerschte er In huis een gedrukte stemming, want het beest mocht eens ziek worden en werd het ziek, men kan er zeker van zijn, dat de belangstelling nog verdrie dubbeld werd. Over een zieke in huis kan men niet bezorgder zijn 1 Stierf het varken, de schade waro niet gering en 's wiuters vooral zou men den ontijdige gestorvene nog betreuren. Heeft men echter het geluk hem in November nog gezond en wel te bezitten, dan is spoedig zijn laatste dag des levens bepaald en over zijn dood lichaam heen wordt den eigenaar een „geluk met den dooie" toegeroepen. Vad. Nog een bloemendag 1 Vanwege het Centraal Bestuur der Vereeniging tot Bev. der Gezondheid in de Graphische vakken in Nederland is besloten a.s. Nieuwjaarsdag een alge- meenen bloemendag te organiseeren met toestemming der verschillende gemeente besturen, ten bate van het Rust- en Herstellingsoord. De keuze viel op de vierbladige klaverbloem. Een inbrekerdie den tijd had Een der laatste nachten werd inge broken bij den herbergier T., tevens handelaar in manufacturen te Sittard. De vrouw des huizes was wakker geworden en meende iemand te hooren- Wijl ze dacht het zich te verbeelden sliep ze weer in, doch toen even later, 't was 4 uur in den morgen, een wekker afliep, hoorde ze duidelijk iemand in huis, die in zijn haast een stoel omgooide en daarna ijlings verdween. Door een zolderraam kijkend, zag zij nu den inbreker, die zich met eenigen buit uit de voeten maakte. De vrouw wekte haastig haar man en zoon, deze liepen wat zij konden, den dief achternamaar de vogel was gevlogen. Het bleek, dat hij 3 pakken mans kieeren had meegenomen benevens een overjas en een paar schoenen, Zijn eigen versleten jas en schoenen had de man achtergelaten Dat de inbreker zich in het huis van T. nogal op zijn gemak gevoelde, blijkt hieruit, dat bij zich nog te goed gedaan had aan het ODtbijt, dat op de tafel gereed stood voor den zoon, die 's morgens vroeg op reis moest, en tevens aan een hal ven flesch poit en een flesch boeren jongens, die hij in 't café vond. Wachtmeester Gulikers en een mare- chauschee vonden weldra niet ver van het huis, waar de inbraak was gepleegd, eerst een jas en een weinig verder.,, den inbreker I Dio lag rustig in het gras te slapen Het gestolen goed lag naast hem Bazen. In Friesland worden in den laatsten tijd vele hazen geschoten. Door den verhoogden waterstand zijn zjj uit hunne schuilhoeken in de slooten verdreven en hebben zij de laaggelegen terreinen moeten verlaten om de wijk te nemen naar de hooger gelegen gronden, waar zij zich meermalen in groepen van 8 tot 10 stuks ophouden en voor de jagers en stroopers een' mooi schot opleveren. Een groot deel dier hazen wordt naar de provinciën Holland, een nog grooter deel naar België en Frankrijk gezonden. Stroopersbond. Door een aantal landbouwers te Heeze (Noord Brabant) zou een stroopersbond zijn opgericht, welke zich ten doel stelt, zich van het veelvuldige vraatzuchtige wild te ontdoen, dat den landbouwers zooveel schade berokkend in die streken. Alle gerechtelijke vervolgingen komen op kosten van den bond, uitgenomen Ijet afhandig maken van schietgetuig. De statuten van dezen bond zullen door H. M. de Koningin niet goedge keurd worden, dat geven we den Heezer boertjes op een briefje. Niet bestellen op Zondag. De directeur der posterijen en telegrafie zal waarschijnlijk met ingang van 1 Januari a.s zegels verkrijgbaar stellen, waarop„Niet bestellen op Zondag". Deze zegels zullen voor een zeer matigen prijs aan de postkantoren worden ver kocht om eventueel op brieven geplakt te worden. De zegels zijn niet, zooals in Belgie, aan de postzegels verbonden, maar geheel afzonderlijk. N. Haarl. Ct. De dure tijden. Uit den wokelijkschen „Brief zonder omslag" in don Ned. Jongl. Bode: Dezer dagen stond ik in een onzer hoofdsteden op het achterbalcon vau de tram met een arbeidersvrouw de kleeren hingen haar langs het lijf, slordig en ge scheurd. Ze had anderhalf uur gewacht voor een schouwburg, vertelde ze den conducteur, om een biljet te koopen voor de opvoering van „De twee weezen." Al h aar best deed ze, om den conducteur, een oud man, die zeide nooit in de komedie te zijn geweest, te beduiden hoe mooi het wel was. „Ik zal er wel nooit komen", zeide de man. „Je ziet komedie genoeg in de wereld, en dan kost het me geen cent." ,,'t Kost maar veertig centen, m'n man en ik gaan d'r haast iederen Zondag heen," zei de vrouw. „Je kan niet altijd thuis zitten of in een café... Ik dachtdat is, zeg maar 40 cent in de week, of twintig gulden ruim in een jaar. De toeslag, waarvoor velen nu in den duren tijd adressen schrijven, en de wereld op stelten zetten 1 En zie in onze groote steden hoe de pretgelegenheden bezocht sijn De bios copen verrijzen bij tientallen in de centra der bevolking. En wie er komen De kwartjesmenschen vooral. Zoolang ik die theatertjes nog zoo vol en telkens nieuwe openen zie, geloof ik niet aan den nood van den duren tijd. Dit is een agitatiemiddel anders niet 1 't Gaat soms vreemd. Aan het verslag der „Eindh. Crt." van de jongste gemeenteraadszitting te Bergeijk (Noord-Brabant), is het volgende ontleend Kuyken Pzn. heeft vernomen, dat er een begin is gemaakt met den aanleg van een fietspad langs den Bredaschen dijk naar Bladel. Hij kan zich niet her inneren, dat daar iets van besloten is. Burgmans Wie die heeft laten liggen, kan hem zelf betalen, maar de gemeente betaalt hem niet. 't Is niet besloten en 't is ook van geen belang voor de ge meente. Op een vraag van Kuyken antwoordt de voorzitter, dat er f 27 aan verwerkt is. Terwijl Kuyken en Burgmans heftig uitvallen over den aanleg van het fiets pad, leest de voorzitter de notulen voor, waaruit blijkt, dat deze zaak in de vorige vergadering is aangehouden. De voorzitterNergens wordt er over zulke kleinigheden gevallen. Ik zal die f 27 betalen, op voorwaarde, dat de ge meente mij de kosten betaalt voor het opmaken van den weg, wat op hetzelfde bedrag neerkomt. Burgmans Die het heeft laten maken, moet het zelf betalen. De voorzitter Ik verzoek Burgmans kalm te blijven. Gij kunt wel bedaard uw belang zeggen. Gij zit niet in een herberg en ge zit hier bij nette menschen. Burgmans 't Schijnt wel, dat ik hier niet bij nette menschen ben. In alle ge vallen (hettig), ge blijft van de gemeente gronden af, zonder toestemming van het gemeentebestuur. Ge moet nu niet denken, dat ge hier alleen de baas bent en dat wij hier voor kwajongens zitten. Dan nog wat, door uw schuld is de brug aan de kaai gezakt en die hebt ge niet goed laten repareeren. VoorzitterDe brug is veel sterker dan ooit te voren. Burgmans (heftig)Ja, dat zal wel, allemaal eigenbelang, ge moet van de gemeente-eigendommen afblijven je kunt niks laten liggen als heet ijzer en molen- steenen. Minister Talma als wetgever. Wat het ontwerp-Talma op de inva liditeitsverzekering brengen zou, indien het tot wet verheven werd, is volgens Oostergo het volgende 1. Benoeming van een nieuw legertje van ambtenaren. 2. Lastige inmenging van de ambte naren in de zaken der werkgevers. 3. Dwang op alle loontrekkenden om een deel van hun loon af te staan als verzekeringspremie. 4. Dwang op alle werkgevers om de helft der premie voor hun personeel te betalen. 5. Een jaarlijkscho uitgaaf uit de schatkist van 8'A millioen, waarvan f 1.200.000 of meer dan 14 pCt. aan administratiekosten heengaat en „welk bedrag van 8'I, millioen moet komen uit de verhoogde invoerrechten." 6. Onvoldoende bescherming van één klasse en in hoofdzaak van één sekse dier klasse van loontrekkenden. 7. Het onbeschermd laten van oude mannen en vrouwen die vroeger goen loontrekkenden waren, maar toch arm zjjn op den ouden d tg en het bezwaren van deze niet beschermden, door ver hooging van de prijzen der eerste le vensbehoeften.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2