Tandarts Ansingh, Fijne Vlsesehwaren. Vergadering Gemeenteraad van Vlieland. Advertentiën Advertentiën. in Motel „de Lindeboom." UITNOO DIG ING Gevraagd een KNECHT, PubSieke Verkooping. J. H. MOQJEN, Makelaar, Predikbeurten. een Huis met Erf, de bekende Worstsoorten. Toegang vrij. Gelegenheid tot debat. Toezicht op soiumige bedrijven. De Burgemeester der gemeente Texe' brengt in berinnering, dat goud- of zilversmeden, kashouders, horlogemakers, uitdragers, winkelhoudende opkoopers of tagrijnen verplicht zijn, zoodra zij zoo danig beroep uitoefenen, daarvan kennis te geven ter gemeente-secretarie. Inzonderheid vestigt hij er de aandacht op, dat zij, die een zoodanig beroep uit oefenen volgens art. 43 van het wetboek van strafrecht verplicht zijn in een doorloopend register aanteekening te houden van alle door hen gekochte goederen met vermelding van den koop prijs, de namen en woonplaatsen der verkoopers. Ingevolge het bepaalde in art. 24 der verordening van politie moet in bedoeld register tevens worden aan- geteekend de namen, het beroep en de woonplaats van den persoon, aan of met wien de ingekochte of geruilde goederen, weder verkocht of geruild worden. Texel, den 17 November 1911. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. Samenkomst Vrijdagavond. De openbare samenkomst, uitgeschre ven door de Chr. Jongelingsvereeniging „Ora et labora", tegen Vrijdagavond in het gebouw „Eben Haëzer" aau de Julianastraat alhier, mocht zich in een bevredigeud bezoek verheugen. De samenkomst werd geopend door Ds. Kijne met een woord van welkom en verder op de wijze als bij de Vereeni- ging gewoonte is. Als spreker trad voor de aanwezigen op de heer C. Tabak, van Amsterdam, Agent van den Volksbond. De heer Tabak is een goed spreker en toonde zich zijn onderwerp meester. In een beknopt bestek des spr. rede weer te geven, achten wij niet doenlijk. Laat ons slechts zeggen dat die rede ten doel had op te wekken tot deelname en steun aan den arbeid der Jongelingsvereeniging. welke arbeid door spreker zeer uitvoerig werd behandeld en waarvan hij de zegeningen in het licht, stelde. De spreker werd met aandacht door de aanwezigen aangehoord. Ds. Kijne bracht den spreker dank voor diens bezielend woord, waarna met gemeenschappelijk gezang en met dank gebed de bijeenkomst werd besloten. Naar men ons mededeelt deed 15 dezer de heer D. Kikkert Aibz. van hier, thans leerling aan de Rijkskweekschool van onderwijzers te Maastricht, te Venlo met gunstigen uitslag examen voor vrije en ordeoefeningen. Door mej. K. Kuperus van hier, thans te Franeker werd 14 dezer mede met gunstigen uitslag bovengenoemd examen te Groningen afgelegd, en door Mej. Hendr. Langeveld, thans te Arnhem, evenzoo. Naar ons wordt medegedeeld is besloten in de Ned. Herv. Kerk aan den Burg, gasverlichting aan te leggen. Tevens vernemen wij dat door den heer J. J. Kuijper alhier, in overleg met de firma W. J. Stokvis te Arnhem, gratis plannen van aanleg en begrooting van kosten in behandeling zijn, om bedoeld kerkgebouw van centrale verwarming te voorzien. De firma Stokvis is op dit gebied niet onbekendreeds bij 30 in richtingen werd door haar zulk werk tot stand gebracht. In stormweer. Met welk zwaar weer onze Noordzee visschers in de laatste weken te kampen gehad hebben, verneemt men in onze visschersdorpen thans telkens weer als zij, die dezen zomer op een haringlogger gevaren hebben, met „behouden teelt" in hun gezin zijn weergekeerd. Te Urk kwamen o. a. terug de mannen, die gevaren hebben op den Emder logger no. 57. Deze was Zondag 5 Nov. drijvende beoosten Doggersbank, toen een stortzee het schip zoo over stelpte, dat het aanvankelijk niet rijzen wou. Buitengewoon lang bleven de manschappen, die zich tijdig aan het een of ander vastgeklemd hadden, door de zee overdekt, en toen deze eigenlijk was vervloeid en de logger dus weer bovendreef, bleek het zeil te zijn wegge slagen en één der opvarenden, de 20 jarige Jan Visser Fzn., uit Urk, meege sleurd te wezen door de golven. Slimmigheidje van een slachtoffer der gedwongen winkelsluiting. Een der winkeliers aan den Zeedijk te Amsterdam had naar hij meende, er wat op gevonden om bij de invoering der winkelsluiting toch te kunnen ver- koopen. Hij sloot zijn winkel en ventte nu aan zijn deur. Maar daar het nu eenmaal niet altijd mooi weer is en de klanten toch niet in den drop konden wachten, had hij een luifeltje aau zijn gevel getimmerd. Daardoor kwam de winkelier zelf van den regen in den drop. Hij kreeg het nu te kwaad met weer een ander artikel der politieverordening en werd nu wegens het hebben van een „stuk hout" aan zijn perceel veroordeeld tot een geldboete van f subs. 1 dag. En dat niettegenstaande de stoep ziju eigendom was 1 vond de winkelier. Ons straatpubliek. Eenige jongens stapten parmantig een banketbakkerswinkel op de Haarlemmer dijk te Amsterdam binnen en bestelden taartjes, waarvan zij er voor de toonbank een aantal gebruikten. Met stalen gezichten verlieten zij daarop den winkel, zonder een cent te betalen. De banketbakker volgde hen en vroeg op straat om geldals eenig antwoord gingen de jongens aan den haal. Hij greep er een vast, en dat gaf een heel standje, waarbij het publiek, ouder gewoonte, partij voor den bengel koos. Hjj eind was, dat de menschen den jongen aan den vertoornden winkelier ontrukten en deze nog blij mocht zijn, dat hijzelf zonder kleerscheuren zijn woning weer bereikte. Zóó werkt het Amsterdamsche publiek mede aan de zedelijke verbetering onzer straatboefjes 1 N.R. Slachtoffer van het touwtjespringen. Een tienjarig meisje is Zondag j.l. het slachtoffer geworden van overmatig touwtjespringen. Het had niet minder dan honderd sprongen achtereen gedaan. Spoedig daarna kreeg het zulke hevige buikpijnen, dat het naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd moest worden. Daar werd buikvliesontsteking geconstateerd en ondanks alle pogingen welke werden aangewend om het leven van het kind te redden, overleed het na enkele uren van hevig lijden. Als men oud en arm is! Men schrijft aan de Tel. Door de marechaussee uit Hulst is te Middelburg binnengebracht een 85jarige man, wiens eenig misdrijf hierin bestond, dat hij door armoede gedreven, zonder middelen van bestaan, rondzwierf. Deze beklagenswaardige gnjsaard zit nu, dank zij onze heerlijke Nederlandsche wet geving, die voor zulke stakkers geen betere plaats aanwijst, in het huis van bewaring opgeborgen. En waar moet deze man dan heen Naar eene rijkswerkinlichting? Maar daarvoor zullen hem de krachten wel ontbreken. Voor philantropen wellicht een mooie gelegenheid om in samenwerking met den oificier van justitie dezen man zoo spoedig mogelijk uit de hechtenis te ontslaan, en hem in een gesticht onder te brengen, waar bij zijn laatste levensjaren rustig zal kunnen slijten. Diereninstinct. Mej. de wed. R. te Zalt-Bommel had een kat, die zij aan een familielid te Meteren, zond De voerman, die het vrachtje meekreeg, zette het mandje met de kat erin bij de schuur neer, zonder de familie te waarschuwen. Eerst acht dagen later werd de mand geopend en poes, erg vermagerd en verontwaardigd over het ongastvrije nieuwe tehuis te Meteren, vloog het veld in. Na ruim vier weken kwam het dier in goeden wolstand gelukkig het had zichzelf beter geholpen dan de menschen deden bij mej. R. te Zalt-Bommel terug. Men denkt, dat de poes baar weg over de spoorbrug genomen heeft om over de Waal te komen. De voerman althans had geen kat overgezet. Ruwe taal in dienst. De Minister van Oorlog, van verschil lende zjjden klachten bekomen hebbende over het bezigen van ruwe taal en vloeken in het leger, heeft de autoriteiten van de landmacht uitgenoodigd tegen die misbruiken met kracht op te treden en te doen optreden. Gevaarlijke hond. De ijzerhandalaar Van E., wonende aan den Ringdijk bij den Kruisweg, werd terwijl hij met zijn koopmanswagen een klant, van hem bezocht, door diens houd aangevallen. Van E werd door h9t verwoede beest zoodanig in zijn handen gebeten, dat hij zich dadelijk onder geneeskundige be handeling moest stellen de verschillende wonden werden uitgebrand en verbonden. Van E. zal gedurende eenigen tijd zijn gewone werkzaamheden niet kunnen verrichten. Een groote kaas. Een buitengewoon groole kaas misschien de grootste ter wereld is dezer dagen te Alpleton, in Wisconsin, gemaakt, om ingezonden te worden op een landbouwtentoonstelling te Chicago. Die kaas was drie meter in doorsnede, bijna 2 meter hoog en woog 12,3b0 pond. Er waren 12000 pond gewone melk, 330 pond zout en 31 pond kaasstremsel gebruikt voor die rnonsterkaas, die be reid was door 40 man met nog een troep helpers, ivf en heeft de grootste zorg er voor gedragen, dat alle deelen der kaas gelijk van smaak zouden zijn. Een eigenaardig oponthoud. De gezagvoerder van de „Durango" welk schip dezer dagen van Londen te Halifax, Nieuw Schotland, aankwam, rapporteert dat midden in den Oceaan plotseling de machines van het schip weigerden. Een onderzoek werd ingesteld en toen bleek, dat de circulatievoedings- pijp verstopt was door een aantal kleine visscheu, die door de voedingspompen waren opgezogen. Eenigen tijd te voren was de Durango dwars door een school visschen gevaren. Toen de visch uit de pijp was verwijderd werkten de machines weder als gewoonlijk. op Maandag 13 November 1911. Voorzitter de heer J. Molenaar, burge meester. Afwezig met kennisgeving de heer K. R. Bakker. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd vastgesteld. Benoeming onderwijzeres aan de Openb. Lagere School. De voordracht tbevat de volgende namen: 1. A. de Vries/te Berli- kum, tijdelijk te Sneek, 2 J. Broekman te Stroobos, 3 S. Verheus te Anna-Paulowna, Met algemeene stemmen wordt no. 1 be noemd. Een aantal ingekomen stukken wordt voor kennisgeving aangenomen, o. a de goedkeuring door Ged. Staten Tan de Ge meenterekening, dienst 1910. Vastgesteld werden de door B. en W. aan geboden suppl. kohieren van Hoofd. Omslag en Hondenbelasting resp. tot bedragen van f 28,185 en f4.-. Een verzoek om afschrijving Hoofd. Omslag wegens vertrek uit de gemeente, werd inge willigd waarna de vergadering werd gesloten. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 11 tot en met 17 Nov. 1911. GEBORENCornelia d.v. Cornell's Kuip en Anna Cornelia Witto (de Koog.) Sjouke Mar gar et ha Jacoba, d.v. Andreas Ran en Margaretha Jacoba van Elburg (den Burg.) ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Klaas Troost en Frederika Bos (do Cocksdorp.) OVERLEDEN: Gecne. Zondag 19 November 1911. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur Eerw. llr. P. v. d. Staaij, van Rotterdam. Ikaal, Vm. 10 uur ds. van der Waa. H. Doop. Oudeschild. Vm. 10 uurds. Visser. Den Hoorn. Vm. 10 uur de br. C. Tabak. van Amsterdam. Oosterend. Vm. 10 uur de. van Grasstek Voorbereiding H. Avoudmaal. CocksdorpVm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. hall 10 ds. Dagevos. Nam. hall 3 ds. Dagovos. DOOPSGEZIN DE GEMEENTE. Burg, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 22 November. Burg 's Av. 7 uur Ds. Kijne. Donderdag 23 November. Oostermd, 'h Av. 7 uur ds. van Grasstok, GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, 'sAvouds 7 uur ds. Dagevos. Sclingeu, 16 Nov. Aangevoerd: 40 Geldekoeien f 120 a f 210 05 Vette Koeten t 180 a 1 330, 25 Kaltkoeien f 160,a f 275; 40 Nuchtere Kalveren f 10. at 18. Lammeren 1 0.a f 0. 37 Vette Varkens 50 a 55 cent per Kg. 80 Biggen f 8.— a f 13, Boter f 1.40 a i 1.60 per K.G. Kipoieren f 8 a i 9.per 100. Leiden, 17 Nov. Ter markt aangevoerd: 13 Stieren f 124,— a f 241, 122 Kalf- en Melkkoeien f 182 a 1 318. 575 Varokoeien 125 a f 275 233 Vette Ossen eu Koeien i 178 a f269 37 Kalveren (vette) i 68 a 1 122 20 Kalveren (magere) (5.a 1 12— 421 Schapen (vette) 1 24,a f 30.— 213 Schapen (weide) f 18,a t 24,— 306 Magere Varkens f 15,— a f 40,--; 601 Biggen f 5.f 11. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Conrant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. De fleer cn Mevrouw KEESOM geven kennis van de geboorte van hun Dochtertje PETRONELLA. Lriden, 18 November 1911. Getrouwd K. TROOST en F. BOS, die, mede namens woderzijdsche Familie, bunnen hartelijken dank betuigen, voor de belangstelling bij hun huwelijkondervonden. De Cocksdorp, 16 Nov. 1911, Hoofdgracht 28 den Helder, is Donderdag23 November van 11 tot 2 uur te spreken tot bet bijwonen eener LEZING in hotel „de Lindeboom" te den Burg op Texel, op Donderdag23 November a.s. des avonds 71/» uur, te houden door deu heer J. van LUMMEL, Directeur der Mij, van Ver zekering „Het Anker" te Amsterdam. Onderwerp: Eenige artikelon uit de Wet op het Arbeidscontract en hare beteekenis voor den werkgever in verband met loonnit keering b(j ziekte en ongeluk van in- en uitwonend persoueol. De directie der Mij. van Verzekering „HET ANKER". G. BEUGMAN. J. VAN LUMMEL. om met 20 Maart in dienst te treden. Adres: C. EELMAN, Cz. WaalenBuig. zal op Vrijdag 1 December 1911,'o avonds 7'/a ure iu het lokaal „de Vergulde Kik kert" aau deu Burg, ten verzoeke van de Eigenaresse Mevr. de Wed. G. LIST, publiek verkoopen in do "Weverstraat aan den Burg, kadaster Sectie K. no. 89, groot 45 centioreu. Direct te aanvuurden. To bezichtigen daags vóór en op den ver koopdag van 10—12 ure. Information verstrekt do Makelaar boven genoemd, Kruisweg 70b Haarlem. Opnieuw ontvangen lsto kwaliteit Rolbam. lilaasbam. Muisjes (Rookvlec6ch.) Verder Gebr. DROS.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2