V TWEEDE BLAD. m 2521* Zondag 26 November 1911. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad, Marktberichten. Gemengd Nieuws. Predikbeurten. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Bono 30 Cts. FroMCO per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere anden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regjl mcr i Ct. Groote letters en Vignetten worden n»»r plaa'srnimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LAN GEVELD DE ROOD, Parkstrwt, Burg op Tc \- b l Zondag 20 November 1911. HERVORMDE GEMEENTE. BurgVm. 10 uur ds. Kijne. Kerkcollecte. KoogVm. 10 uur ds. van der Waa. Verkiezing Ouderling, Diaken, Kerkvoogd en Notabelea, Oudeschild. Vm. 10 uur ds. Van Grasstek. Nam. halt 2 ds. Poort van Helder. Ben Hoorn. Vm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Nam. 3 nnr ds. van Grasstek H. Avondmaal. Coclcsdorp. Vm. 10 uur da. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. OosterendVm. balt 10 ds. Dagevos. Nam. half 3 ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. M'aal, Vm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemafee*. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 29 November. Burg 's Av. 7 uur Ds. Kijne. Cocksdorp, 's Av. 7 uur ds. Boeke. Den Hoorn, 's Avonds 7 uur ds. Visser. over In den herlst op de Noordzee. Donderdag 30 November. Oosterend, 'e Av. 7 uur ds. van Grasstek. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, 's Avonds 7 uur ds. Dagevos. Schagen, 23 Nov. Aan .'.woerd: 30 Geldekoeien f 130 a i 170 75 Vette Koeien 1 180 a 1 400, 20 Kaltkooien f 180,a 1 260 30 Nuchtere Kalveren t 11 at 19. 54 Vette Varkens 50 a 54 cent per Kg. 90 Biggen f 8.a f 14, Boter i 1.30 a 1 1.50 per K.G. Kipeieren t 8 a t 9.— por 100. Leiden, 24 Nov. Ter markt aangevoerd II Stieren f 135,— a t 254, 91 Kalf- en Melkkoeien f 179 a 1305. 466 Varekoeien 145 a 1 256 229 Vette Ossen en Koeien f 182 a f 295 36 Kalveren (vette) f 72 a t 119 20 Kalveren (magere) 15.— a 1 12 421 Schapen (vette) 1 24,a t 30. 213 Schapen (weide) f 18,a f 24,— 306 Magere Varkens f 15,— a t 40, 601 Biggen f 5.f 11. De beurs boven cle politiek. De afdeeling Schagen van den Bond voor Vrouwenkiesrecht verzamelt hand- teekeningen op een adres tegen het wetsontwerp der Tariefverhooging. Zij wijst op de tegenwoordige prijzen, die bij eene verhooging der invoerrechten nog zullen stijgen. Op de adressen wordt zoowel door rechts als door links druk geteekend. De beurs gaat dus boven de politiek. Nachtioakersconcurrentie te Amster dam. Door de politie wordt ernstig onderzoek gedaan naar een ongeoorloofde uiting van concurrentie-strijd tusschen personeel van nacbtveiligheidsdiensten te Amster dam. Het feit zou hierop neerkomen, dat nachtwakers van den eenen veiligheids dienst de deuren trachten te openen van de huizen, die onder contröle staan van den concurreerenden nachtveiligheids dienst. Onder het voorgeven „Ziet ge wel, hoe veilig ge zijt onder de hoede van die bewakingsmaatschappij wordt dan getracht do geabonneerde van den concurrent bij eigen veiligheidsdienst te doen aansluiten. Met de Noorderzon aertrokken. Te St.-Oudenro ie (N.-B.) zitten tal van brave dorpsneringdo9nden in zak en assche. Eenigen tijd geleden werd aldaar een maalderij met motorkracht opgericht, en hoog werd dra opgegeven van de voor- deelen, die de nieuwe industrie voor de plaats zou opleveren. De eigenaar, herkomstig uit Kaats heuvel, won spoedig aller vertrouwen en hem werd dan ook gaarne allerwege krediet geschonken, totdat hij 39n dezer dagen, zeggende naar Rotterdam te gaan, om granen aan de Beurs te koopen, van uit Brussel een briefkaart zond, dat hij niet meer terugkwam. De vlottende achtergelaten gelden be dragen vier en een halven cent, die de crediteuren thans deelen mogen. Links en rechts hagelt het vorderingen. Tot zelfs bij zijn hospes staat de nieuwe industrieel ia het krijt. Smokkelaars. Dezer dagen kwam, naar de ,,'sH. Ct." meldt, een auto uit Aken te Vaals voor het grenskantoor en moest gevisiteerd worden. De drie inzittenden sloegen op de vlucht en lieten hun auto in den steek, waaronder eon vaatje met circa 200 L. spiritus bleek aangebracht te zijn. De reizigers hebben zich nog niet om hun auto aangemeld. Prins Hendrik bemoeilijkt op jacht 1 Men schrijft aan de Tel. Bij de Donderdag te Beemte-Broekland gehouden drijfjacht zijn Prins Hendrik en Zijn genoodigden op zeer onheusche en laakbare wijze belemmerd. Aan het jachtterein van het Kroondomein grenst in het Noorden een terrein, waarvan het jachtrecht berust bij een grootgrond bezitter te Vaarsen. Een tijd vóór de Prins met Zijn jacht gezellen deze grens had bereikt, waren hier een twintigtal arbeiders, met spaden gewapend, op post gezet, om, als de tijd daar was, met hun werk te beginnen. Dit bestond in het doelloos gooien met plaggen, aarde, enz., tusschen de jagers door. De grondbezitter plaatste zich in eigen persoon met geladen geweer achter verschillende heeren van het jachtgezel schap natuurlijk op zijn terrein, om eiken haas, die daarop aangeschoten terecht kwam, in te palmen. Nadat dit incident was afgeloopen, begaven de Prins rn gevolg Zich naar de veldtent, waar het dejeuner wachtte. Op dezen weg werden zij nog een eindweegS uitgeleide gedaan door de arbeiders, die het jachtgezelschap fluitende en zingende op den voet volgden Een oude koe. Men schrijft aan de Tel. Een koe van 25 jaar is zeker een unicum. Te Kollum kreeg een boerin als kind een kalf cadeau. Zij kon er niet toe komen het dier te verkoopen. 't Werd 25 jaar en afgeleefd. Nu is het afgemaakt en het cadaver begraven. Vooraf werd van het dier een photo als aandenken gemaakt. Een oplichter. De Alkmaarsche Courant schrijft Onlangs maakten we melding van een oplichter, die hierterstede zijn tenten had opgeslagen en die na eenigen tijd hier te hebben vertoefd, de gemeente weer heeft verlaten. We voegden hieraan toe, dat de politie hem zocht. Heden vernamen we dat dit zoeken met gunstig resultaat werd bekroond de gezochte werd aangehouden te Breda. Zoodia we dit hoorden zijn we op nader infoimatie uitgegaan. Het bleek ons, dat de bedoelde persoon aan den Koningsweg no. 68 onder den naam „Gebr. de Vries" een handel in borstelwerk, edammerkaas, boter, ham, spek etc. had geopend. D. w. z. hij deed alsof, immers er was niets in het perceel. Wel deden „de gebroeders" bestellingen, maar kwamen deze per boot, dan werden ze onmiddelijk weer per trein naar elders gezonden en bracht de trein ze dan gingen ze per boot weer weg. De man vertrok, maar liet de schulden voor de aan de gebroeders ge leverde waren achter. Toevallig woont naast het bedoelde perceel mej. de wed. de Vries en die kreeg alle wissels op haar dan 1 De poliiie werd er in gemoeid en zij slaagde er in te weten te komen, dat er nu in Breda een dergelijk zwendel zaakje op touw gezet was. De gezochte bleek te zijn de beruchte flesschentrekker Albertus de Vries uit Amsterdam, die in tal van plaatsen van ons land o.a. Vlaardingen dergelijke zwendel-prak- tijken heeft uitgeoefend. Het zal nu voorloopig wel gedaan zijn. Potasch uit Zeeioier. In „The Daily Mail" van Dinsdag 21 November jl. komt onder het opschrift: „De vereenigde Staten niet meer van Duitschland afhankelijk," een bericht voor, waaruit blijkt dat voor een onder zoek naar de mogelijkheid om potasch te bereiden uit zeewier, groote sommen zijn beschikbaar gesteld; eenig9 resul taten zijn reeds verkregen, meerdere gelden worden aangevraagd. Met het oog op het betrekken van potasch uit Duitschland, voor bemesting, luidt het opschrift als boven vermeld. Manoeuvres. Men schrijft uitTiel aan het „N. v.d. D": Toen de groote manoeuvres waren afge loopen, werden hier reeds spoedig door jongens uit verschillende straten of be paalde „buurten" tegen elkander „gevechten" gehouden, waarbij het „militair karakter" zooveel mogelijk werd nagevolgd, en o.a. sabels enz. van hout vervaardigd, dienst deden, ja zelfs de „wielrijders" niet ontbraken. Door de vele stegen en andere „omloopen" aldaar, waren de „stellingen" soms niet onaardig genomen, om den vijand te verrassen of te overrompelen. Aanvankelijk was dit „spelletje" vrij onschuldig. Men hoorde tenminste niet van geleverde „slagen", waarbij „harde klappen" vielen of... bloed vloeide. In den laatsten tijd echter is dit veranderd in straatgevechten tusschen verschillende scholen. Gewapend met groote, dikke stokken gaan zij nu elkaar te lijf, waarbij het nu meermalen gebeurt, dat vrij ernstige verwondingen worden opgeloopen, zooals o.a. dezer dagèn met vier jongens 't geval was. „Manoeuvres" zijn het niet meer. Men verwacht thans dat er „een stokje" voor gestoken zal worden, om erger te voorkomen. Schoolkinderenstaking Dat gebeurt niet eiken dag in ons land dat de schooljeugd het verpoft de school te bezoeken, Maar de vorige week werd te Wanssum in Limburg de nieuwe opeubare school in gebruik genomen, ook voor de kinderen uit de parochie Geisteren (gem. Wanssum). Sedert jaren heeft de bevolking van Geisteren verlangd en gehoopt op eene school, doch wegens het tamelijk gering getal leerlingen uit Geisteren (gemiddeld pl.m. 20 a 25) is hiervan niets gekomen. Nu, bij de opening der nieuwe school, drie lokalen heeft de schoolbe volking van Geisteren eenparig gestaakt. Men is benieuwd naar den afloop dezer wonderlijke staking. Een groot plan. Burgem. en Weth. van Amster I im hebben een definitief vooistei ge. --ai voor den aanleg van een bosch aan de overzijde van het IJ. De bedoeling is om den aanleg het karakter te geven van een „stuk vrije Datuur", waaraan in de eerste plaats behoefte bestaat. De gronden zullen dus worden beplant met hakhout afwisselend met opgaande boomen en heesters en zullen na de beplanting eenzelfde aanzien vertoonen als de Scheveningsche Boschjes. De beplanting zal een oppervlakte beslaan van 35 H.A. zich aansluitende aan een voor sportterrein te bestemmen terrein, ter grootte van 4.5 H.A. Zoo zijn hunne manieren. Twee werklieden, die in een herberg aan den Ringdijk te Haarlemmermeer samen hadden zitten driDken en reeds zeer onder den invloed van sterken drank verkeerden, kregen om een borrel die betaald moest worden, ruzie. Zij begaven zich naar buiten en wer den daar handgemeen. Het zaakje eindigde daarmee, dat de een zoo toegetakeld werd, dat zijn gezicht boDt en blauw zag en het bloed hem uit neus en mond liep. Nadat de vechtpartij was afgeloopen, waschten ze elkander af, en gingen ze, alsof er niets gebeurd was, samen in de richting van hun verblijfplaats. Tegen de hoedepennen. De hoedenpen alias naald heeft dezer dagen ia een plaatsje van den Elzas tot een flinken maatregel geleid. Een jonge dame kwam op het station om met den trein te vertrekken. Toen zij wilde instappen werd zij ïd dat voornemen verhinderd door den chef. Hij verzocht haar den naald uit den hoed te balen of wel de scherpe punt te voorzien van een of ander gevaarwerend middel, een stuk kurk of iets dergelijks. De dame had niets bij zich. Zij weigerde de pen uit den hoed te halen daar dan haar hoofddeksel niet bleef zitteD. De chef noodigde de dame nog eens uit de pen te verwijderen. Toen zij weigerde belette hij haar den wagen te bestijgen en de trein vertrok zonder haar. Aan een heftig protest ontbrak het natuurlijk niet, maar de chef kon wijzen op een aanschrijving van de Spoorweg directie te Saarbrücken, aldus luidende: „de tegenwoordig bij de vrouwen in ge- biuik zijnde ontzaglijke hoedennaalden kunnen andere personeD onheil bezorgen. De ambtenaren worden daarom uitgenoodigd in 't belang van de reizigers daartegen maat regelen te nemen. Daartoe wordt aan alle dames, die met den trein reizen of zich in de wachtkamers ophouden, het verzoek gericht haar boeden niet met zulke door hun buitengewone lengte gevaarlijke naalden te bevestigen, of althans de gevaarlijke punten van beschermende middelen te voorzien. De dames, die aan de uitnoodiging om de naalden te verwijderen niet voldoen kunnen op grond van paragraaf 11 der spoorwegvoorschriften buiten den trein worden gehouden en van het stationsterrein worden verwijderd. Eea belastng voor jonggezellen. De Mecklenbui gsche Landdag nam een wetsontwerp aan, waarbij een"belasting voor jonggezellen wordt ingevoerd. Onge trouwde lieden boven de 30 jaar worden 25°/# hooger in de belasting aangeslagen. Nieuwe wettelijke bepalingen Wetsvoorstellen tot invoering der voorwaardelijke strafopschorting (voor waardelijke niet-tenuitvoerlegging van straf); tot bevordering der betaling van geldboeten en tot uitbreiding der voor waardelijke invrijheidstelling, zijn gereed om het Departement vau Justitie te verlaten. TEXELSCHE

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1