Tandarts Ansingh, Waarschuwing. "têxël pdrmerend. Binnenland, Uit den Raad. Marktberichten» Aclvertentiën Advertsntiën. in Hotel „de Lindeboom." Rederijkerskamer V. I. 0. S. Uitvoering Ma afloop Bal. Dans vrij. Publieke Verkooping. J. M. MGÖJEN, Makelaar, KENNISGEVING. Jan Eelman Jbz., Albert Kooiman. onbegaanbaar voor voertuigen. Maandag 4 December 's morgens 12 uur precies, Gevraagd een KNECHT, Prachtige Naaimachines, Groote sorteering Schaatsen. een op kalven staande Vaars. een flink Werkpaard, Zuurkoo l 01 gezouten Snij- en &persieboonen. Predikbeurten. een Huis met Erf, Zeer geschikt voor St. Nicolaascadeau TEXEL, 29 Nov. 1911. Vergadering; van 't \*ut. De tweede vergadering van het Nuts- departement, Zaterdagavond in de „Ver gulde Kikkert" gehouden, mocht getuigen van veel belangstelling; de opkomst was goed; de Voorz. gaf er zijn9 tevredenheid over te kenneD, toen hij de vergadering opende en de aanwezigen, vooral de spr. voor dien avond, het welkom toeriep. De spr. welke daarop het woord be kwam, was Ds. G. W. Melchers, van Almelo, met het onderwerp: „Wat is vooruitgang?" Des spr. rede weertogeven, wij achten het ondoenlijk, want het onderwerp was zoo rijk aan herinneringen, voorbeelden en opwekkingen, dat het kolommen druks zou vragen. Men moet zulk een lezing hebben gehoord om er het schoone van te gevoelen. 'tWas zeker jammer, dat het getal hoorders niet dubbel zooveel was. De hoofdinhoud was aldus: Het woord vooruitgang is in onzen tijd op veler lippen, ieder streeft naar vooruitgang. Het is dan ook niet te ontkennen dat er groote vooruitgang is optemerken op velerlei gebied. De 19e eeuw, de eeuw van stoom en meer andere uitvindingen, heeft nieuwe tijden doen geboren worden, er zijn nieuwe banen gelegd waardoor de stoffelijke welvaart zeer is toegenomen. Doch die vooruitgang is vaak gepaard gegaan met groote schokken, herinnere men zich maar den tijd van Napoleon, het jaar 1813, de revolutie in Frankrijk, en zoo meer. Het volk wenschte meer rechten men danste om den viijheidsboom onder de leuze „vrijheid, gelijkheid en broeder schap;" doch de vooruitgang heeft aan de verwachting niet beantwoord, de vooruitgang heeft niet gebracht een rustigheid van bestaan, is niet ten goede gekomen aan het innerlijk-zijn van den mensch. De vooruitgang heeft in het leven geroepen een scherpe concurrentiestrijd, een jagen naar geld en macht. Aan velen heeft de vooruitgang welvaart bezorgd, welke verleidt heeft tot groote weelde, het zoeken van vermaak en genot, waardoor de uithuizigheid is bevordert, de sociale nooden zijn er echter niet door tot oplossing gekomen nog altijd is het waar dat ouden van dagen vaak een kommervol bestaan leiden. Wat is nu ge komen van de vrijheid, de gelijkheid en de broederschap Ook onze tijd getuigt in dezen geest. Er wordt gestreefd naar het vergaren van kennis. Het kind wordt als het ware overladen met onderwijs, de ouderen worden overstelpt met geschriften die vooruitgang moeten brengen. Dat alles moet het middel zijn om te geraken tot stoffelijke welvaart, te komen tot aanzien en macht. Het geestesleven van den mensch echter is er niet op vooruit gegaan, eerder op verminderthet innig huiselijk leven, de tevredenheid in het gezin is niet meer wat het eens was en waarbij onze voorvaderen zich zoo ge lukkig gevoelden vandaar dat meer dan een, niettegenstaande de welvaart welke hij geniet, zich onbevredigd gevoelt. De spreker legt hierop den vollen nadruk, en toont aan dat hetgeen den mensch tot mensch stempelt,hetkarakter, niet tot zijn recht komt. Karakter vorming moet meer de opvoedende kracht zijn in het geziD, voor het kind, voor de knaap en het meisje, voor de jongeling en de maagd, voor de man en de vrouw, voor ons allen, opdat de mensch, mensch zij in den vollen zin van het woord daartoe kan en moet ieder mede werken, te beginnen met zich zelve. Zich zelve leeren kennen, tot in het kleine getrouw, dat is de roeping van ieder mensch, dat is de ware vooruitgang. Een luid applaus beloonde den spreker voor zijne keurige rede, die met groote aandacht was aangehoord. De Voorzitter bracht hem een woord van dank dat zeker was verdiend. „Wat is vooruitgang?" was de titel van des spr. rede de leziDg zouden wij willen noemen „een les voor bet leven". Cbr. Jongelingsvereeniging. Zondag 1.1. hield de Chr. Jongelings- vereeniging „Ora et Labora" alhier weder een openbare samenkomst, die ondanks het hoogst ongunstige weder zeer goed bezocht was. Ds. Kijne opende metgebed en het lezen van Psalm 67. De heer P. v. d. Staaij van Rotterdam, hield een lezing over het onderwerp„Waarom wordt men zendeling". Na de pauze, waarin de Chr. Zang- vereeniging, zeer tot genoegen van het publiek, eenige liederen ten beste gaf, kregen we van den spreker nog eenige varia over de zending, o. a. een zeer boeiende beschrijving van de reis van een zendeling naar Indië. Ds. Kijne kon aan 't einde uit aller naam, zoowel den spieker en de zangvereeniging hartelijk dank zeggen voor dezen recht stiehte- lijken en genoegelijken avond. Brand. We waren er geheel aan ontwend, aan brand in het dorp't zal zoo onge veer drie jaren zijn geleden dat de bluschmiddelen alhier voor het laatst dienst hebben moeten doen om bij brand in functie te worden gesteld. Doch gisterenmorgen, toen we ter nauwernood uit de veeren waren, ver kondigden de klokken dat de rusttijd voor de brandweer ten einde was en krachtdadige hulp van haar werd geëischt indien daarvoor gereed. De brand was uitgebroken in de woning van den heer J. Leen, in de Molenstraat, en wel zoo hevig, dat er weinig kans bestond iets van het perceel te behouden, 't Was dan ook in korten tijd een ruïne. Over de oorzaak van den brand is niets met zekerheid te zeggen, wel zegt men dat den vorigen avond een brandende petroleumlamp moet zijn gevallen, doch 't blijft de vraag of de nu uitgebroken brand daarvan een gevolg kan wazen. Den Hoorn, 28 November. Heden had in het Loodsmanswelvaren de algemeene vergadering plaats van het alhier bestaande begrafenisfonds Unitas. Nadat de voorzitter, de Heer K. Lap Sz., de vergadering had geopend en een woord tot nagedachtenis aan den overleden penningmeester, de heer A. Lap Az., had gewijd, werden de notulen van het vorige jaar door den secretaris voorgelezen en zonder aan of opmerken goedgekeurd. Alsnu kwam aan de orde rekening en verantwoording door den waarnemenden Penningmeester, niettegenstaande de veree- niging dit jaar een sterftecijfer boven andere jaren heeft gehad sloot toch de rekening nog met een batig saldode vereeniging beschikt op heden over een bedrag van f6926,28. Aan de orde was de verkiezing voor Penningmeester en Commissaris, als zoo danig werden na herhaalde stemming ge kozen de heeren P. Drijver als penning meester en S. Zoetelief als commissaris. Na afloop hiervan kwam ter sprake, Tariefs herziening, hetwelk het bestuur op haar eerstvolgende vergadering uiteen zal zetten aangezien hier nog al eenige bezwaren tegen waren. Niemand meer het woord ver langend werd de vergadering te half elf door den voorzitter gesloten. Be Gocksdorp. Naar ons wordt medegedeeld heeft ook Z. K. H. Prins Hendrik f 50 geschonken voor het lokaal, dat vanwege eene commissie ter behartiging van christelijke belangen alhier wordt gebouwd door de aannemers Vlaming en Buys. De eerste steen van 't gebouw is gelegd door het dochtertje van den voorganger der Ned. Herv. Gem., Ds. D. E. Boeke. Vlieland 23 Nov. Op de Hors is eene belangrijke partij battings aangespoeld, gemerkt Tornator. Het hout wordt aldaar in een schuit geladen en hier aan de haven binnen gebracht. Heden is op het strand aangedreven een aantal ribben en eenig ander hout. De heer A. Priester, candidaat tot den H. D. te Leiden, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Onze plaatsgenoot, de heer S. Rab, slaagde voor 1ste stuurman der groote stoomvaart. Tegen drankmisbruik. Door het Ministerie van Justitie zijn 5000 ex. aangekocht van den Scheur kalender van den Volksbond tegen drankmisbruik, om die in gebruik te doen nemen in de Gevangenissen, Rijkswerk inrichtingen, Tuchtscholen en Rijksop voedingsgestichten. Het zal zonder twijfel algemeen bijval vinden, dat het Rijk ook in deze richting en op deze wijze werkzaam wil zijn om te waarschuwen tegen de gevaren van den alkohol. Ook een bijslag I De Raad der gemeente Middelburg be sloot tot het geven van bijslag op loonen der personen in gemeentedienstde regeliDg werd aan Burgem. en Wetb. overgelaten. Dezen hebben nu een regeling getroffen, die tct zéér eigenaardige resultaten aan leiding heeft gegeven zoo zjjn er agenten van politie die per wtek.... 5 cent zegge vijf cents, meer krijgen terwijl collega's van hen bijna één gulden opslag ontvan gen 1 Een gestoorde huwelijksplechtigheid. Een 50-jarig jonkman uit Schermer- horn en een 47-jarige schoone uit De Rijp zouden in het huwelijk treden. Reeds tweemaal had de bruid op den dag van den ondertrouw berouw van haar stap gekregen, maar de derde maal stemde zij toe en werd de huwelijksdag vastgesteld. Alle mogelijke toebereidselen om den dag vroolijk te vieren werden gemaakt. Maar wat gebeurde Een uur vóór de huwelijksplechtigheid zou plaats hebben, kreeg de bruid weder berouw en weigerde mee te gaan naar het gemeentehuis. In plaats daarvan vertrok zij weer naar haar dorp. In de heden gehouden zitting van den Raad zijn benoemd tot hoofd der school te Zuid-Eierland K. v. d. Meer H. d. S. te Bakhuizen tot gemeente-geneesheer standplaats de Cocksdorp de heer Th. M. G. Smits te Urk tot hulptelefoonkantoorhouders te de Koog en de Cocksdorp, op een salaris van f 50. resp. de heeren L. Daalder en J. Buijs. Eervol ontslag op verzoek werd verleend aan den heer K. Dikstaal als H. d. S. te de Koog en aan mej. Dikstaal-Keizer als onder wijzeres in vak K. aldaar. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 2!) November. Burg 's Av. 7 uur Ds. Kijne. Cocksdorp, 's Av. 7 uur da. Boeko. Den Hoorn, 's Avonds 7 uur ds. Visser. over In den herfst op de Noordzee. Donderdag 30 November. Waal, 's Av. 7 uur da. v. d. Wan. Oosterend, 's Av. 7 uur ds. van Grasstek. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, 's Avonds 7 uur ds. Dagevos. Zondag 3 December 1911. HERVORMDE GEMEENTE. Burg's Av. 7 uur ds. Visser. Waal, Vm. 10 uur ds. van der Waa. Oudeschild. Vm. 10 uur ds. Boeke. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Visser, Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Korkcollecte. Cocksdorp. Nm. half 3 ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Vm. half 10 ds. Dagevos. Nam. half 3 ds. Dagevos. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, Vm. 10 uur geen dienst. Burg, 'sAv. halt zeveu geen dienst. Den Hoorn, Vm. 10 uur ds. Bussemaker. Purmerend, 28 Nov. Aangevoerd: 595 Runderen waaronder: 442 vette koeien 70 85 Ct. per KG, dr Gelde koeien f 140 d 185 Melkkoeien f 190 d 260. 7 stieren. 50 vette kalveren f 0,90 a f 1.10 p. Kg. 192 Nuchtere kalveren f 13a 1 25 2560 Schapen f 19 d 130,00 675 Lammeren t 14,a f 18,00 300xvette varkens i 0,48 a f 0,54 per Kg.; 43 magere varkens f 18 a 1 30, 160 biggen f8 a f 13 kipeieren f 8.50 a f 9.50 por 100; Amsterdam, 27 Nov. Aangevoerd 206 Runderen, le kwal. 80 d 84 ct. 2e kwal. 74 a 78 ct. 3e kwal. 66 a 72 ct. g, 80 Melk- en Kalfkoeien f 190 a f 320, 28 Nuchtere Kalveren i 10,d f 16, 589 Vette Varkens 48 a 52 ets. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Tcxelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Hoofdgracht 28 den Heldor, is Donderdag 7 December van 11 tot 2 uur te spreken op Zaterdag 2 Dec. 's av. 7V2 uur, in „Het Wapen van Amsterdam" teUosterend, Eutree 50 cent per persoon. Kunstlievende leden hebben toegang met eene dame. Personen beneden 16 jaar worden niet toegelaten. Het Bestuur. zal op Vrijdag 1 December 1911,'s avonds 7]/s nr® in het lokaal „de Vergulde Kik kert" aan den Burg, ten verzoeke van de Eigenaresse Mevr. de Wed.' G. LIST, publiek verkoopen in de Weverstraat aan den Burg, kadaster Sectie K. no. 89, groot 45 centiaren. Direct te aanvaarden. Te bezichtigen daags vóór en op den ver koopdag van 10—12 ure. Informatiën verstrekt de Makelaar boven- genoemd, Kruisweg 70b Haarlem. Het College van Dagelijksch bestuur van den polder Waal en Burg brengt ter kennis van de stemgerechtigde Ingelanden dat op Maandag, den llden December a.s. van des voormiddags tien uur tot een ureD aan den Burg in cafe „den Burg" zal' worden overgegaan tot de stemming van een Hoofd-Ingeland en een Heemraad voor het bestuur van dien polder, waartoe alsdan aan de kiezers hunne stembriefjes zullen worden uitgereikt. Ingeval van herstemming zal dezelve geschieden op een later te bepalen dag, zullende onmiddellijk na het verstrijken van den tijd voor de inlevering bepaald de stembriefjes worden geopend. Deze stemming behoort te geschieden ter voorziening in de vacature ontstaan door de periodieke aftreding volgens den rooster van den Hootd-Ingeland den heer en van den Heemraid den Heer Texel, don 26 No7. 1911. Het College van Dag. Bestuur vnd, A. C. KEIJSER, Voorzitter. C. J. ROEPER, Secretaris. De Weg en Dijkberm in Eijerland vanaf hofstede „Rern" tot brug bij bolstede „Dorpzicht", is wegous daarop verricht w ordende werken Het Dagel, Bestuur van polder Eijerland. Texel, 25 Nov. 1911. De Veeboot Burgemeester van Alkmaar vertrekt van Texel naarPurmerend, De Agenten C. KUIJPER Cz. H. HAAKMAN. liefst met inwonende zoon, om tegen 20 Maart in dienst te troden. C. KEI.JSER Hz. Molenbuurt. vanai t 22.en hooger, Aanbevelend, P. J. ZOETELIEF TE KOOP D. DROS, Tienbo ven. GEVRAAGD voor den kost, geduronde vier maanden, door Gebrs. van der Voort. Waal en Burg. Aanbevelend. II. JüAAS, Burg,

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2