N°. 2524. Donderdag 7 December 1911. 258te Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Spoordienst. Van week tof week Slit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 9 nar op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firjia LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Tex el. Wij gevoelen ons verplicht eene aan vulling te doen op de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, Winterdienst. Daarin wordt aangegeven Van Alkmaar voorin. 10,38. Aankomst Hoorn 11. Enkhuizen 11.26 Leeuwarden 1.55 Wij verzuimden daarbij te voegen dat deze dienst gedurende den Winterdienst, enkel iD October en April wordt vervuld. Niet gedurende de overige wintermaanden. Belanghebbenden nemen hiervan nota. Voorbereidend militair Onderricht. Onderzoek ter verkrijging van een bewijs van voorgeoefendheid. Losloopcn van houden. De Burgemeester van Texel brengt in herinnering, dat^ het volgens art. 90, der verordening van politie verboden is honden buiten de kómmen der dorpen of zonder behoorlijk toezicht in de kom men der dorpen te laten losloopen van 1 November tot 1 Mei. Texel, den 4 December 1911. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. 25 Nov.—2 Dec. Er is tegenwoordig ongetwijfeld geen algemeene klacht dau die over dé duurte. Een klacht die inderdaad internationaal is en stellig niet ongegrond. Men weet, dat inzonderheid in Duitschland en Oosten- rijk-Hongarije de duurte aanleiding tot klagen gegeven heeft, zelfs zóó erg dat er in Weenen b.v. nog niet zoo lang geleden een waar oproer uitbrak, waarbij zelfs bloed vloeide. Bij ons d. w. z. binnen onze grenzen is het gelukkig nog niet zoover gekomen al wordt er dan ook algemeen geklaagd over de duurte der levensmiddelen. Maar toch valt het niet te ontkennen, dat de toestand verre van geruststellend is en dat als we ee.ns een wat strenge en lange winter mochten krijgen, de nood zeer zal stjjgen ook in ons „Steinreiche" Holland. 'De oorzaken van deze duurte op te sporen zou niet zoo gemakkelijk zijn. Verschil lende omstandigheden werken hier bljjkbaar samen tot een geheel. Toch zullen de slechte oogstuitkomsten tengevolge van de lang durige droogten in den afgeloopen zomer ook wel niet zonder invloed op de prijzen gebleven zijn. Hoe het zij, de prjjzen van verschillende levensbehoeften zijn zeer gestegen, het leven is duurder geworden en dat drukt inzonderheid op de economisch zwakkeren, die in normale tijden werk hebben van hun loonen rond te komen, Dat dit door menig werkgever gevoeld wordt blijkt wel uit de vele berichten, die in de bladen een plaatsje vinden, over tegemoetkoming van menig patroon aan de behoefte van zijn werkvolk. Zooiets moet ongetwijfeld gewaardeerd worden. Ook de autoriteiten houden zich met de kwestie bezig. Door sommige gemeente besturen zijn reeds maatregelen genomen in verband met duurte en in de gemeente raden van verschillende groote steden is reeds langden breed de kwestie besproken en zijn maatregelen overwogen en vast gesteld, meerendeels bestaande in een opslag van loon der gemeentewerklieden en een extra post op de begrooting voor werk verschaffing, etc. De Groningscho raad besloot ó.a. ook zoo noodig gratis cokes beschikbaar te stellen. Zoover als sommige Duitsche gemeentebesturen gaan, die levensmiddelen' in het groot opkoopen cu voor de inkoopsprijs aan de ingezetenen •overdoen gaat men ten onzent nog niet. Tal van kleine kooplieden, die ook zelf de duurte gevoelen, zouden met een dergelijke maatregel zeker niet zeer ingenomen wezen. Voor hen zou dan ook de duurte wel het noodlottigst van allen worden. Na alles wat er in den laatsten tijd over de kwestie geschreven is, meent de regeering blijkbaar ook niet lijdelijk te mogen toezien. Naar luid der berichten is er thans bij den Raad van State een wets ontwerp ingediend, dat wel up to daté heeten mag. Do regeering is bljjkens dit ontwerp n 1. voornemens om met het oog op cfe duurte, op de verschillende hoofdstuk, ken gelden aan te vragen „teneinde aan alle rijksambtenaren, beambten en vrijwillig dienende militairen, die gehuwd zijn of als weduwnaar één of meer kinderen beneden den leeftijd van 18 jaar te kunnen laste hebben en wier jaaiTgksch inkomen flOOO niet te boven gaat, voor éénmaal een bijslag van f20 te geven. De betrokken personen zullen met deze maatregel stellig wel ingenomen zijn, maar men mag toch wel vragen of er naast deze niet andere categoriën van personen eerder nog voor een dergelijke ondersteuning in aanmerking moesten komen. —o o—o Na Von Kiderlen Wachter den Duitschen Staatssecretaris van buitenlandsehe zaken heeft minister Grey den Engelschen minister van buitenlandsehe zaken het zijne over de Marokkogeschiedenis gezegd. Zooals we reeds in het vorig nummer meldden werd de verklaring van de Engelsche regeering met groote belangstelling tegemoet gezien. Na de Duitsche verklaring waaruit kon. blijken dat de Engelsche regeering ten slotte in haar schulp was gekropen en de Duitsche diplomatie zich tegenover de Engelsche regeering' krachtig had laten gelden heeft minister Grey zijn verklaring gegeven. En het eigenaardige is wel da) daaruit kan blijken hoe flink de Engelsche regeering tegen de Duitsche is opgetreden. We zoudeu kunnen zeggen dat beide nu „quite" zijn en dat beide volken het Duitsche en net Engelsche nu maar tevreden moeten zijn. Mogelijk echter, dat de pers der beide landen nog wel wat aan het bakkeleien blijft, op jongensmanier jij hebt 't verloren, ik heb 't gewonnen Nee jij niet, ik enz. Om tot de redevoering van minister Grey terug te keeren moet gezegd worden dat de toon over 't geheel niet vijandig en scherp was, iets waarvoor men aanvankelijk nog al gevreesd had. De spreker gaf een uitvoerig overzicht van de gebeurtenissen sinds Juli, toen de Duitsche regeering door het zenden van de „Berlin" naar Agadir de wereld in rep en roer bracht. Hij zette uiteen hoe het stilzwijgen van Duitschland op de Engelsche vertoogen en de stribbelingen in de onderhan delingen tusschen Frankrijk en Duitschland de Eugelsche regeering noodzaakten haar in zichten aan de Duitsche regeeringkenbaarte maken. Zij achtte het aan de Eugelsche belangen verplicht zich niet geheel op zij te laten zetten. De rede van Lloyd George werd door minister Grey verdedigd. Deze bevatte geen bedreiging. De strekking ervan was alleen te zeggen dat als er Engelsche belangen in het spel zijn Engeland niet behandeld wensckt te worden, alsof het niet meetelt. Als ooit de tijd komt vervolgde Grey onder luide toejuiching dat dit niet gezegd mag worden dan zal Engeland als groote mogendheid opgehouden hebben te bestaan. Aanvankelijk was de toon, die de Duitsche regeering Da Lloyd George's redevoering aansloeg, stroef en daarom achtte de minister het beneden de waardig heid van de'Engelsche regeering om den Duitschen gezant een nadere verklaring te geven dan dat er door Lloyd George niets gezegd was om de onderhandelingen te bemoeilijken. Later werd de toon der Duitsche diplomaten vriendelijker. Met waardeeiing sprak Grey over de woorden door den Rijkskanselier in de Rijksdag zitting gesproken over het streven om zoo mogelijk den vrede niet te verstoren. Grey besloot met er op te wijzen dat het beteid in de buitenlandsehe politiek, zooals dat voorgesteld werd door sommige onver antwoordelijke bedillers noodlottige ge volgen zou kunnen hebben voor Engelands positie in Europa en ook dat de wapeningen reus- achtigei en kostbaarder zoudeu woiden dan de tegenwoordige. De Engelsche pers heeft met waardeering over de rede van Grey geschreven en ook in het Lagerhuis zelf was er niet veel verzet. Men kon zich vrij wel goed met het standpunt der Engelsche regeering ver eenigen. De Duitsche bladen daarentegen toonen zich allesbehalve tevreden. Ze constateeren- verschil tusschen de lezingen van Von Kiderlen Wachter en die van Grey en stellen het vooi dat Engeland in den afge loopen zomer de baas heeft -willen spelen in Europa. o—o—o— De Italiaansche troepen te Tripoli hebben een voorwaartsche beweging ondernomen en de Turken uit de stelliDgeu verdreven. Daarbij moet naar luid der berichten hevig gevochten zijn. De talrijke versterkingen door Italië naar Tripoli gezonden hadden het generaal Caneva mogelijk gemaakt den aanval te ondernemen. En zooals gezegd met gunstig gevolg. De Italiaansche bladen hebben melding gemaakt alsof aan de Turken den genadeslag toegebracht was, maar zoo erg schijnt het met dezen toch niet gesteld te wezen. En dat de overwinning werkelijk zoo beteekenisvol is geweest moet nog blijken. De Italiaansche troepen hebben thans weder de stellingen bezet die ze een maand geleden ontruimen moesten, naar het heette vanwege de lijklucht, maar in werkelijkheid omdat de Turken en Arabieren hun er uit verdreven hadden. Thans is Italië derhalve nog Diets verder dan bij den aanvang van den veldtocht. Ook uit het feit dat geen aanstalten gemaakt werden om den „verslagen" vijand te achtervolgen, mag afgeleid worden, dat de Italiaansche bevelhebber nog niet zoo heel zeker van zijn zaak was. Voorts de Turkenen Arabieren zijn ook niet verdwenen. Integendeel nog dagelijks maken zij het de Italiaansche troepen lastig. Deze zijn thans bezig de stelliog aanmerkelijk te versterken en met kanonnen te beplanten. Van een plan tot den opmarsch naar de binnenlanden hoort men evenwel nog niet. En dat versterken van de stelling bij Tripoli wijst er ook nog niet op dat de opmarsch ophanden is. Intusschen is er om het bezit van de stelling, waarin zich een tweetal forten bevonden, zeer hevig gestreden. Het terrein moest voet voor voet veroverd worden en alleen zijn de Turken en Arabieren ten slotte voor de overmacht moeten wijken. Caneva toch trachtte ze in te sluiten door hun vleugels om te trekken, doch de Tur ken trokken zich bijtijds uit de „Dijptang" terug. Naar de Italiaansche berichten melden zijn er buiten Tripoli afschuwelijke gruwelen ontdekt die door de Turken en Arabieren bedreven zouden zijn. Onmogelijk is het niet dat de half wilde Arabieren op ont zettende wijze wraak genomen hebben op de Italianen die hun stamgenooten zoo wreed verdelgd hadden. Als antwoord op Italië's tnededeelingen heeft Turkije nu opnieuw een lijstje opge maakt vau Italiaansche wreedheden. oo—o In het Hemelsche Rijk blijft de toestand' nog altijd zeer gespannen. De beide leger scharen strijden voortdurend tegen elkaar en met zeer afwisselend succes tol nog toe. Bij Hankou beeft dezer dagen een afschuw lij ke strijd plaats gehad. Deze stad waarin de opstand het allereerst uitbrak met haar SJOOUO inwoners haar groote gebouwen en arsenaal, schijnt zoo goed als geheel ver woest te wezen. De opstandelingen hebben de stad lang kunnen verdedigen doch ten slotte hebben de regeeringstroepen baar kunnen innemen. Doch niet voordat de stad eeu groote ruïne geworden was door zware TEXELSCHE COUEAHT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere anden met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 3 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in het tijd vak van en met 2 tot en met 13 Januari a.s. ten overstaan van eene Militaire Commisie, een onderzoek zal plaats hebben ter verkrijging van een bewijs van voorgeoefendheid. Aan dat onderzoek mogen deelnemen le. de lotelingen, die in aanmerking komen om in het volgend jaar bij de militie te worden ingelijfd; 2e. de tot korte oefening ingelijfde lotelingen in het genot van uitstel van eerste oefening, die hun vroeger verkregen bewijs van voorgeoefend heid wenscben opnieuw te verwerven, teneinde daardoor aanspraak te verkrijgen op verlenging van dit uitstel en 3e. de lotelingen, die het vereischte militair getuigschrift wensclien te verwerven om een verbintenis te kunnen aangaan bij het Reserve kader der Infanterie, der Vesting Artillerie of der Genie. De lotelingen, biervoren onder lc genoemd kunnen bij het onderzoek drieerlei bewijzen van voorgeoefendbeid behalen, te weten het bewijs van militaire bekwaamheid het bewijs van lichamelijke geoefendheid of het bewijs van militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefendheid. Bedoelde lotelingen, die een dezer bewijzen hebben verworven, worden op hunne aanvrage ingelijfd bij bet korps en geplaatst in het garnizoen hunner keuze, voor zoover zij daartoe geschikt zijn en dit met de belangen van den dienst is overeen te brengen. Bezitters van het in do 3e plaats genoemde 'bewijs hebben daarbij den voor rang boven ben, die een der beide eerstvermelde bewijzen verwierven. De houders van het inde derde plaats genoemde bewijs hebben daarenboven aanspraak om voor anderen in aanmerking te komen voor inlijving tót korte oefening (vier maanden). Alleen de bewijzen van .voorgeoefendheid die in Januari a.s. zullen worden behaald geven bij de inlijving in het volgend jaar aanspraak op vermelde voorrechten, alle vroegere verkregen bewijzen zijn alsdan van onwaarde. De lotelingen, hiervoren onder 2e genoemd, kunnen bij dat onderzoek alleen verworven het bewijs van militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefendheid; dit bewijs moet door hen bij de aanvrage om verlenging van uitstel van eerste oefening worden overgelegd. Zij, die in deze gemeente woonachtig zijn of verblijf honden en aan het onderzoek hetwelk zal plaats-bobben te Helder inde maand Januari a.s. wenscben deel te nemen moeten zich voor 10 December a.s. ter Secretarie der Gemeente aanmelden; Bij de aanmeldjng moet door hen, die bij de oefeningen tot verhooging van 's lands wcerbnarheid een //schietbewijs// hebbon verkregen dit bewijs worden overgelegd. Dag en uur waarop, zoomede de localitcit waar het onderzoek zal plaats hebben, zullen op een der laatste twee dagen van het jaar bij publicatie ter algemcene kennis worden gebracht. Texel, den 30 November 1911. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1