Binnenland branden en het kanonvuur zoo goed als verwoest. Naai luid der berichten hebben de rebellen ontzaggelijke verliezen geleden wat niemand behoeft te verwonderen als men weet dat zelden in een oorlog verbit- terender en afschuwelijker gevochten is dan thans in China geschiedt. De groote legers hakken op elkaar in, pardon wordt nief gegeven, krijgsgevangenen worden niet gemaakt, alles wordt er over de kling ge jaagd. Men deelt zelfs mede, dat in het leger een aantal.scberprechters mee trekken, die - ieder soldaat die neiging tot vluchten of terugtrekken toont op staanden voet het hoofd af te hakken. In den geheelen bloe- digen strijd geldt siechts het sterven of overwinnen. Het succes der regeeringstroepen te Hankou heeft bewezen dat de toestand toch nog niet zoo hopeloos is als wel gemeld werd.. De omstandigheden waren de regee ringstroepen evenwel gunstig, want een groot deel van het opstandelingenleger had zich samengetrokken rondom de oude keizerstad Nanking, die door generaal Tsjang met de regeeringstroepen bezet was. Ook de vloot die geheèl op de hand der revo lutionairen is, bevond zich ook bij Nanking. Naar luid der berichten is deze stad thans door de revolutionairen ingenomen en i3 generaal Tsjang met zijn leger over de kling gejaagd. Indien dit bericht waar is, dan wordt de overwinning der Keizerlijke troepen te Hankou weer zoo goed als geheel te niet gedaan. De nederlaag van generaal Tsjang en de val van de oude Keizerstad Nanking zullen in de andere deelen van het groote rijk een diepen indruk moeten maken, waartegen die, veroorzaakt door de inname van Hankou niet opweegt. Intusschen moeten nadere berichten nog afgewacht worden. TEXEL, 6 Dec. 1911. Openb. Verg. in Hotel „Texel." Zeer tot onze verbazing was de tegen Zaterdagavond aangekondigde openbare vergadering in Hotel Texel goed bezocht. Het mag toch bekend beeten dat zeer velen omsympatbiek staan tegenover de beweging welke hier ter sprase zoude kGmen, en weder anderen daarmede weinig bekend zijn. Wellicht dat door deze laatsten door nieuwsgierigheid ge dreven, de vergadering goed was bezocht. De heer Dr. J. Rutgers, uit den Haag, verdedigde het door hem aangegeven onderwerp in een uitvoerige rede, welke met aandacht werd aangehoord Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door Ds. Boeke, die net met den inleider niet eens was en het door hem gesprokene op verschil lende gronden bestreed. Repliek en dupliek volgde hierop. Van het gesprokene zullen wij geen melding maken, aangezien wij ons blad daarvoor niet de geweoschte plaats vinden. Gelegenheid werd gegeven om zich als lid van deD Bond aan te melder), waarvan wij den uitslag niet hebben afgewacht. Later vernamen wij dat eene afdeeling met zeventien leden is opgericht. St. Nicolaas. Z'n gewoon jaarlijksch bezoek bracht naar men öns meedeelt de Sint des voormiddags aan de algemeene Bewaar school, opgewacht door 64 kinderen en enkele moederseen vijftal kinderen was door omstandigheden verhinderd tegenwoordig te zijn. Vroolijk en opgewekt klonken de liedjes en mocht een enkel gezichtje betrekken bij de naderiDg van den Sint dan was de tegenwoordigheid van juf frouw voldoende om dat te doen opklaren. Een der kleinen zong staande op de bank den Sint vrijmoedig een welkom toe, de kopjes werden met chocolade gevuld, moppen werden gestrooid en de stemmiog zat er in, zoodat toen de Sint ze een voor een bij zichhetkomen in 'tandere lokaal om de geschenken uit zijn banden te ontvangen, ze er onb: schroomd heen gingen en verrukt terugkeerden. In den namiddag begon al vroeg de maskerade tot groot vermaak van de jeugd, het aantal gemaskerden onder de jeugd niet zoo groot als vorige jaren, was meer dan ooit belast met het rond brengen van pakjes, voorwaar een aardige gedachte, waardoor het mogelijk is elkander tQ verrassen zonder de bron van herkomst te doen weten. Daarvoor leende zich ook uitstekend de gelegenheid, door de firma Kikkert Zonen, banketbakkers alhier, geboden om bestellingen door de Sint en ziju knecht te laten bezorgen. Wat maakte die verschijning een indruk bij de kinderen, de Sint in vol ornaat, gezeten in een landauer met twee schimmels bespannen, zijn zwarte knecht in de kattenbak. Tal van bezoeken werden door de Sint afgelegd, een bewijs dunkt ons, dat de gelegenheid gewaardeerd werd. Jammer dat zoo'n nijdige regen het feest ongenietbaar maakte, de vlieg- demonstratie bij bekkenslag aangekondigd bracht tegen acht ure heel wat volk op de been, en o, voorrecht we kwamen er wel twee te zien, .één in verband met het optreden van de aviateur Darioli, werd ons reeds van te voren als mislukt aangekondigd en de ander wat kon die beter doen dan ook mislukken met zoo'n dikke lucht. Met lof maken we ook melding van een heel aardig geconstrueerde goed nagebootste auto, van twee rijwielen vervaardigd die heel natuurgetrouw kwam aaütuffen al moest hij ook spoedig door een ongeluk buiten dienst worden gesteld. Verder merkten we óp drie dames in harernbroek, harlekijns en paljas meer dan één en met te vergeten een ridder uit den ouden tijd die voor „Vrienden kring", de bekende vereeniging tot ver strekken van versterkende middelen aan herstellende kostwinners een poging aanwendde om de bas te versterken moge dat pogen met goeden uitslag bekroond worden zouden wij willen scbrijveD, als ons juist een verzoek bereikt om mede te deelen, dat de biljetten niet allen konden worden terug gehaald, waarom verwezen wordt naar de adressen daarin genoemd en in uit zicht wordt gesteld dat de niet ingekomen biljetten met ouwe sunterklaas worden teruggehaald. De ridder kaD, en bet doet ons leed dit te moeten melden, zijn ergernis niet verkroppen over de baldadigheden door de straatjeugd aan zijn persoon gepleegd, die hem noodzaakte bescherming van de politie in te roepen, de vraag moet ons uit de pen-voelt niemand uit het publiek dat het aanziet, zijn handen jeuken Dat voor dezen avond do straatver lichting was ODtstoken, hebben wij met genoegen opgemerktwij hebben daar voor gaarne een woord van lof. Den Hoor», 5 December. Door het waler' is er hedenavond veel in het water gevallen. Slechts een tiental gemaskerden bewogen zich op straat en het publiek was door het weder ook niet talrijk. Drie gemaskerden liepen langs de huizen voor Texels Be lang zeker een schoon doel Zoo druk als het voorgaande jaren op Sint Nicolaas op ons dorp kon wezen, zoo stil was het nu. In het Loodsmans welvaren was dans, waar dan ook veel gebruik van werd gemaakt. Oudeschild, 1 December. Gisteravond werd in de „Zeven Pro vinciën" de tweede bijeenkomst met dames van het plaatselijk Nut Neptunus gehouden. De opkomst was goed te noemen. De zaal was flink bezet. Nadat de voorzitter allen het welkom had toe geroepen, maar in het bijzonder den spreker van dezen avond den heer P. Keuzekamp, adj. onderofficier|aan de Ka- dettenschool te Alkmaar, benevens diens echtgenoote, werden de notulen der laatste algemeene bijeenkomst voorge lezen en goedgekeurd. Hierna kreeg de heer Keuzekamp het woord, die op keu rige wijze een hoogst ernstige nouvelle van G. Spoor vertolkte getiteid „Groot vader". Van het begin tot hot einde werd er met onverdeelde aandacht naar het voor lezen dezer nouvelle geluisterd en bij het einde verwierf de spreker dan ook een welverdiend warm applaus. Als eerste bijdrage werd nu gegeven Dood moedertje. Ook dit zeer ernstig stukje werd keurig vertolkt. Bü' velen zag men een traan wegpinken. Had^Spr. "bewezen, het ernstige te kunnen weer geven, niet rninder bleek dit het geval te zijn met het komische ,ZEd. bewees dit door achtereenvolgens op onverbe terlijke wijze voor te lez'-n „Mijn eigen kamer, Kippensoep, Een probaat middel, Op reis Daar Utr»-chl, Een bespottelijk misverstand en De maD die niet fluiten kon." Hartelijk en gul werd er gelachen en allen stemden ongetwijfeld met den. Yoorz. in, toon deze den Spv. bedankte vdor al het genotene en hem en zijne echtgenoote een tot weerziens toeriep. Met recht kan men van dezen avoud getuigen, de geproefde perzik smaakt naar meer. Gedurende de afgeloopen week hebben de oestervisschers maar gedu rende 2 dagen kunnen korren, zoodat de verdiensten niet ruim zijn. Vele visschers nrakeri daarom reeds toebe reidselen voor de garnalenvisscherjj. In groote hoeveelheden trorden deze diertjes gevangen. Het is nu maar te wenschen dat de prijzen niet al te erg tegenvallen. Voor 't vorig nummer te laat ontvangen.) Oqsturend, 5 December. Zaterdag j.1. hield de Rederijkerskamer „V. I. O. S." hare eerste uitvoering voor een propvolle zaal. Nadat de leider, de heer B. Elzer, een inleidend woord gosproken had, waarbij de clementie van het publiek voor stellig onvolkomen spel werd ingeroepen, en toegeving werd gevraagd voor bet nog niet volledige tooneel, werden vlug en vlot afgespeeld „De gevolgen van een leugen", in 4 bedrijven en „De raadsvergadering te Koekamp" in 1 bedrijf. Meermalen werd geschaterd van lachen, en uit applaus en latere,betuigingen bleek de groote tevredenheid van de aanwezigen. „V. I. O. S." kan tevreden zijn over haar eerste optreden en het flink- getal kunstlievénde leden, dat reeds toege- tieden is, zal de jeugdige kamer zeker bemoedigen en doen voortgaan op den ingeslagen weg. Dat de leiding in goede handen is, heeft deze eerste uitvoering wel bewezen. Na afloop werd bal gehouden, dat eerst te drie uur eindigde. Vlieland. Dezer dagen werd aanbesteed het onderhoud der zee- en havenwerken alhier, voor den tijd van drie jaren. De raming bedroeg f26000 per jaar. Laagste inschrijvers waren Gebrs. Kooijman al hier voor f 23.880. De iconderen van Amsterdam 1 Een buitenman, die zich te Amsterdam bevond, ontmoette een „kameraad", die zich bereid toonde, fiem de wonderen van Amsterdam te laten zien. Men bezocht verschillende café's en de buitenman betaalde. In het holst van den nacht belandde men in een logement in de Kapelsteeg. De beide mannen begaven zich ter ruste. Doch toen de buitenman ontwaakte, bleek zijn „kameraad" gevlogen. Tevens bleek deze laatste zijn zakken te hebben doorzocht, want de buitenman miste f 82. aan geld. Met lucifers gespeeld. Terwijl de moeder afwezig was is een 4-jarig meisje te Leiden, dat met lucifers speelde in brand geraakt. Een voorbij ganger ontdekte het en bluschte de vlammen. In bedenkeltjken toestand is het kind naar het academisch ziekenhuis gebracht en later overleden. Niet lang genot van de erfenis In de Valk (bij Lunteren) is te water geraakt en verdronken een 00-jarige ongehuwde vrouw F. De ongelukkige die bijna levenslang in betrekking geweest was, was pas een aanzienlijke erfenis ten deel gevallen, waarvan zij juist stil was gaan loven. Ganzen als xccerprofeten. Men schrijft uit Twente aan de N.R.Ct. De Twentscbe landbouwers zien in de wilde ginzen echte weer weerprofeten gaan' zij vroeg in den herfst naar het Zuiden, dan komt er een vroege winter, gaan ze reeds in Februari of begin Maart naar het Noorden terug, dan is de lente reeds in aantocht. Maar als er gebeurt wat ons dezer dagen een landman vor- teld; dan wordt de winter streng. Hij zag begin dezer week op een zijner roggevelden een troep dezer dieren neerdalen, om zich aan 't jongo gras te goed te do9n en krachten te verzamelen voor den verdoren tocht. Dat gebeurt alleen, wanneer een strenge winter in aantocht is, moondo deze zegsman. C operatief huishouden. Naar het „N. v. d. D." verneemt, heeft zich te Amsterdam een combinatie gevormd, die wil trachten pogingen in bet work te stellen om te komen tot een coopeiatief huishouden. Dus niet alleen coöperatief wonen maar ook centrale verwaï ming, schoonmaak, bediening, tuin, leeszaal, telefoon, enz.,, coöperatief. Het ligt in de bedoeling der combinatie die onder leiding staat van den heer I. C. Mebius, om een groot gebouw te zetten, dat zoodanig zal zijn ingericht, dat elke groep van apartementen een afgescheiden geheel zal vormen, echter met binnendoorgang naar de gemeen schappelijke eetzaal, leeszaal, tuin, enz. Het zal mogelijk zijn naast gezinneD, ook ongehuwden te huisvesten. Wijkt dus de indexing van het gebouw at van die van een hotel, de huishouding kan ongeveer zoo gehouden, echter met dit verschil, dat thans alles coöperatief ge schiedt en eigendom der bewoners zal zijn. Indien er zich een voldoend aantal personen voor dit plan bij den heer Mebius aanmeldt, zal er een vergadering voor de deelnemers worden belegd, waarop nadere bijzonderheden zullen worden besproken Een dikkert. De dikke Nijmegenaar, die pas het respectabele gewicht van 500 pond heelt bereikt, is (bij wijze van sprekeD) nog een slank jongmensch naast de Amen- kaansche jongedame („natuurlijk" weer Amerika 1 't land vau de moderne wonderen en van Barnura en Baily 1), van wie de bladen gewag maken. Juffrouw Gertruda Burk, in Alton (Illinois), die bij haar geboorte een mollige baby van vijftien pond was, heeft het in twee entwintig ^jaar tot 825 pond ge bracht. Op 8-jarigen leeftijd woog ze reeds 250 pond. Waar miss Gertrude plaats neemt, moet er op haar gerekend worden met een extra stoelwant één is voor haar dikte niet voldoendeook het moderne huis met zijn nauwe deuren levert haar groote bezwaren op, want ze kan slechts overdwars er door gaan en dan nog maar net. In Amerika houdt men van slanke vrouwen de gewichtige juffrouw zal dus niet licht ten huwelijk worden gevraagd... of het moet zijn om de curiositeit Gelukkig heeft juffrouw Burk een kapitaaltje, dat haar in staat stelt de deur te wijzen aan alle impresario's die haar willen overhalen zich te laten bewonderen tegen goed geld. Invloed der bemesting op de hoeveelheid en kwaliteit der boomvruchten. B. Daaromtrent vermeldt bet rapport van den fruitproeftain te Oberzwehreo bij Cassel (Duitscb- land) het volgende. Ata proefboomen deden dienst de struikvormen van appel en peer. Per jaar ontvingen zes boomen, die op 1 Are stonden •I kg. 40 proccnts kalizout., 1 kg. superfosfaat, 3 kg. zwavelzure ammoniak. Door de bemesting werd de groei der boomen dermate bevordert, dat de kronen van sommige soorten den dubbelen omvang der onbemeste boompjes kregen. In ge lijke mate brachten de kracutiger ontwikkelde takken meer vruohtbout en door de talrijker bloesems ook meer vruchten voort. De bemeste boompjes begonnen een of meer jaren later te dragen, doch baalden hun achterstand in opbrengst spoedig, in In bet bijzonder zijn het kali en stikstof die bij het gelijktijdig voorhanden zijn van fosfor- zuur en kalk een gezonde en weelderige bladvorm bewerken, waardoor zoowel het bout, als de vrucht een volkomen ontwikkeling bereikt. In een mageren grond blijft de boutgroei terug en de boom vormt voorbarig vruchten, wier aantal en grootte den kweeker niet bevredigen kunnen, liet onderzoek naai de opbrengsten van bemeste en onbemeste vruchtenstruiken strekt zich uit over tien jaren. Hoewel de bodem uit leem bestaat en de eerste drie jaren stalmest werd gegeven, is bet toedienen van volledigen kunstmest toch' loonend gebleken. Zoo bracht een appelstruik gemiddeld op gedurende de tien eerste jaren na zijn planting: Oribemest 17,1 K.G. appels. Bemest G'J,33 K.G. appels. Voor peren zijn deze getallen onbemest 25,GS K.G. Bemest 12,13 K.G. Voor appels dus een toename met 16 procent, voor peren met G5 procent. Van do bemeste perceelen wogen de appels door elkaar gerekend G gram zwaar, de peren 3 gram meer. Ook was bet aantel vruchten van le kwaliteit veel grooler, dat van 3c kwaliteit minder. In verband hiermee steeg de geldelijke opbrengst tot meer drtn betdubbele der waarde. Trekt men van deze meeropbrengst de bcmestingskosten af, dan houdt men nog per Are (6 struiken) f 15 ii f 10 over. Dit lijkt nog weinig in 10 jaar, maar men vergete niet, dat do struiken eerst een-zestal jaren dragen en dus nog niet hun vollen wasdom bereikt hebben. Past men een en ander op Nederlandsohe toestanden toe, dan krijgt men Bemesting per Are of per G vruchtenstruiken 1 K.G. 10 procent kalizout of 8 K.G. patentkali. 1 Superfosfaat. 3 u Zwavelzure Ammoniak of 1 K.G. Cbilisalp. Deze bemesting moet elke innand Februari her haald worden. Men vergde niet, dat kaliarmo gronden meer Patcnllyili, Hikstofrijkc gronden minder Zwavelzure Ammoniak of Cbilisnlpetor behoeven. Te veel stikstof geeft slap hout en dr->gc Hauw smakende vruchten. Ontbreekt't kali dan worden do vruchten niet zoo kloek en smakon minder goed. Ee.n volledige bemesting gcefl, meer (ijncr en grnotnr vruchten met veel hoogcro vorkoopswaarde. Laat niemand dat vergoten, cn vooral, laat iedereen een en ander toepassen.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2