N°. 2525. Zondag 10 December 1911. 25ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland Spoordienst. Bit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco, per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere anden met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 9 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 5 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitg. Firma LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurs op Texel. Alkmaar-Hoorn-Enlcliuizen-Leeuwarden. Wij gevoelen ons verplicht eene aan vulling te doen op de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, Winterdienst. Daarin wordt aangegeven Van Alkmaar voorm. 10.38. Aankomst Hoorn 11. Enkbuizen 11.26 Leeuwarden 1.55 Wij verzuimden daarbij te voegen dat deze dienst gedurende den Winterdienst, enkel in October en April wordt vervuld. Niet gedurende de overige wintermaanden. Belanghebbenden nemen hiervan nota. Losloopen van honden. De Burgemeester van Texel brengt in herinnering, dat het volgens art. 90, der verordening van politie verboden is honden buiten de kommen der dorpen of zonder behoorlijk toezicht in de kom men der dorpen te laten losloopen vaD 1 November tot 1 Mei. Texel, den 4 December 1911. De Burgemeester voornoemd, GAARLANDT. TEXEL, 9 Dec. 1911. Wij willen er aan herinneren dat hedenavond' in Hotel Texel een tooneel- uitvoering zal worden gegeven door de Heldersche tooneelvereen. T.A.V.E N.U. toegankelijk voor de donateurs van de Rederijkerskamer U. d. I. alhier. Maandag, de tweede Maandag in de maand December, zal er gelegenheid bestaan tot het markten van Vee. Maandagavond zal in de zaal van de Vergulde Kikkert een Volksvoorlezing plaats hebben, vanwege'het departement Texel der Maatschappij „tot Nut van't Algemeen". Deze lezing is ook voor niet-leden toegankelijk tegen een geringe entree. „Men zie de adv, in het vorig nummer." Waal7 December. De tweede bijeenkomst in dit seizoen van „Nut en Genoegen" was niet bijzonder druk bezocht. Toch sleten de aanwezigen een genot vollen avond door de 3 voordrachten van den Voorzitter, die achtereenvolgens ten beste gaf1, Kruzemuntje (Cremer), 2, de geschiedenis van een jongen man, die graag een baard wou hebben en 3, Een wedstrijd in het reciteeren aan •boord van een oorlogschip. Oudeschild, 7 December. Wat de eigenaardige gewoonte betreft om met Sinterklaasavond gemaskerd langs de straat te loopen kan medege deeld worden, dat dit langzamerhand schijnt uit te slijten. Dit jaar was het tenminste al zeer gering, Slechts een 7 tal gemaskerden waren er te zien. Het ongunstige weder zal hierop wel van invloed geweest zijn. In de Zeven Provinciën was het echter zeer druk. Even als voorgaande jaren werden de kleintjes, die de K. W. B. bezoeken, rijkelijk door Sinterklaas bedacht. Daar door in staat gesteld door bijdragen der ingezetenen, kon aan ieder hunner Woensdagavond j.l. een flink gevuld mandje mede Daar huis gegeven worden. Een woord van hulde komt in leze zeker wel toe, aan het Bestuur der K. W. B. aan de beide onderwijzeressen en aan hot Bestuur en de meisjes der naaikraus. Naar men ons mededeelt zal ds. Buiskool, de alhier beroepen predikant, Zondagavond 17 December a.s. zijn intreepreek houden. Wat de vismherjj aangaat kan niet veel goeds bericht worden. Het onstui mige veranderlijke wedor belet dikwijls het oesterkorren. En ofschoon er veel garnalen gevangen worden, zijn de prijzen van dien aaid, dat er Diet alleen niet op verdiend wordt, maar er soms geld bij moet. De Cocksdorp6 December. In de heden gehouden vergadering van de IJsclub „Eierland" in het lokaal van den heer Buijs werden als bestuurs leden herkozen de heeren J. Kalis, D. Buijs en B. Garritsen. Voor den heer H. Visser, die vertrokken is, werd gekozen de heer A. Lap, die tevens als voorzitter werd benoemd. De penningmeester deed rekening en verantwoordingde rekening sloot met een flink batig saldo. IJs en weder dienende zal er dezen winter een wedstrijd worden gehouden om prijzen ter waarde van f 25. Ondanks het regenachtige weder zag men hier op den Sint-Nicolaasavond veel gemaskerden. Enkelen hadden Dog al zorg aan hun kleedihg besteed. Een liep er mot een kaart, waarop toespelingen op de besluiten der laatst gehouden gemeenteraadsvergaderingen te lezeD waren. In beide logementen werd muziek voor den dans gegeven. Vlieland, 5 December.' De Duitsche stoomtrawler Möeve (S. D. 24), gestrand op Terschelling, is door de sleepbooten Hercules en Texel vlot gebracht en passeerde de Vliereede op weg naar Nieuwediep. Drie schippers van binnenkomende zeetjalken, bleken bij onderzoek contra banden aan boord te hebben. De schepen werden door de douane aangehouden en na borgstelling kon de reis vervolgd wordeD. 6 Dec. De heer N. L. Sieben, kweekeling te NijmegeD, slaagde voor de acte Vrije- en Ordeoefeningen der Gymnastiek. Zegel of postzegel Overwegende bezwaren zijn er volgens den minister tegen het toestaan van het gebruik van vijfcentspostzegels ter voldoening van het verschuldigde zegelrecht van vijf cents. Nieuwe stuivers. Binnenkort zal de invoering van een Dikkelen stuiverstuk worden voorgesteld, dat volgens den Minister onmogelijk tot verwarring met eenige andere munt aanleiding kan geven. Eookende jongens. Het hoofdbestuur van den Bond van Nederl. Ouderwijzers verzoekt in een adres aan den Minister van Biunenl. Zaken, het daarheen te leiden, dat er wettrlijke maatregelen worden getroffen waardoor het rookou door kinderen en jeugdige personen wordt tegengegaan. Kerkgewelf ingestort. Maandagnamiddag is 't gewelf der nieuwe, bijna voltooide R. K. kerk te Deuringen, gem. Weerselo bij Oldenzaal, ingestort. De opzichter en een timmer man bleven \n zeer benarden toestand boven in 't kerkgebouw hangen en wer den zond h' letse' mot moeite uit hua moeilijke positie verlost, zoodat alles zonder persoonlijke ongaukken afliep. De schade wordt geschat op föOUO. De agratiërs Te Amsterdam ia onder leiding van den heer P. Teunissen, een vergadering gehou den tot vaststelling van de statuten van den Nederl. Landbouvversbond. Het doel van den Bond zal zijn Het geleidelijk versterken van den toe stand van den landbouwer als grondgebrui ker, het opwekken van den landbouwer om meer en beter gebruik te maken van zijn rechten als staatsburger, en het verbeteren van den toestand van den landbouwenden .stand als plattelandsbe woners. Alleen zij, die staan aan het hoofd van teen veehouders-, landbouw-, tuinbouw- of boschbouwbedrijf, kunnen lid der vereeni- ging zijn. Verder kan iedereen worden toegelaten als begunstiger, doch begunstigers hebben geen stemrecht. Bij de algemeene beschouwingen zeide de heer de Clercq uit Haarlemmermeer Uit den aard der zaak kan de jonge bond Diet alles tegelijk ter hand nemenboven dien moet rekening worden gehouden met het bestaande. Maar wat wel in de eerste plaats gedaan kan worden, is een jongen, frisschen geest te doen ontwaken vooral onder de jonge landbouwers. Zij moeten leeren begrijpen, dat er niet alleen plichten maar ook rechten zijn, en dat wij 'n stem in het kapittel wenschen. De boerenstand moet op zijn eigen beenen leeren staan; dat vragen om susidie is een kanker. En eerst dan zal de landbouw de plaats krijgen die hem toekomt, als wij zullen hebben een onafhankelijken, krachtig georgani- seerden landbouwersstand. De politiek, in den gewonen zin des woords, houden wij buiten de organisatie omdat wij daardoor de tweedracht zouden binnenhalen, maar wel zullen wij trachten ons te laten hooren in de vertegenwoordi gende lichamen, 't zij direct of indirect. Boerenjongens geen gedistilleerd. De 5e Kamer van de Amsterdamsche Rechtbank heeft den heer H. O. Keyzer, chef van de expeditiezaak van Van Gend Loos tegen wien resp. f7800,— en f 3000, 1 boete was geeischt wegens invoer uit België van 50 kisten, inhou dende 589 flesschen boerenjongens heden ontslagen van rechtsvervolging. Gelet op de vraag of boerenjongens zijn aan te merken als gedistilleerd was de rechtbank van oordeel dat dooi de Tariefwet aan het inmaken van vruchten geen beper kende beteekenis is toegekend, mitsdien werd het ten laste gelegde niet strafbaar geacht. Gedood door een hollend paard. De beer H. Bouwhuis, koffiebuishouder te Meppel, ging Zondag per fiets een tochtje maken in de omstreken van die plaats. Te Wanneperveen kwam hem een hollend paard voor eea wagen ge spannen, achterop. Toen het hem had ingehaald, sprong het woeste dier boven op den fietsrijder. Zijn achterhoofd werd geheel verbrijzeld en koiten tijd daarna overleed de onge lukkige. Door de tram overreden en gedood. St. Nico'.aasavond om halfnegen wilde in de Sarphatietraat te Amsterdam een bejaarde vrouw de tramrails oversteken juist toeu een wagen van lijn 3 naderde. De bestuurder belde herhaaldelijk en remde electrisch om een aanrijding te vermijden, doch door de gladheid van de rails, ten gevolge van het vochtige weder, kon de wagen niet meer intijds tot stil stand worden gebracht, zoodat de vrouw werd aangereden en onder de treeplank tegen den baanschuiver aan, bekneld raakte. Men moest den wagen opwjzelen om haar te bevrijden. Ernstig gewond werd de vrouw naar het Binnengasthuis go- bracht,1 waar zij, bj.aankomst, reeds overleden bh ek te zi u. Wat een ou,d echtpaar aan den Ringdijk bij Oude Wetering overkwam De echtelieden lagen na een dag van drukken arbeid in diepeo slaap. Op een oogenblik wordt moeder de vrouw verschrikt wakker, meenende door haar echtvriend op ongewoon harde manier te worden gewekt. Op hetzelfde oogenblik ziet ze bet uit einde van een stok, die door een scheur in den muur slootende bewegingen in de bedstede maakt IJlings roept ze haar man wakker en terwiji deze de oogen uitwrijft, verdwe nen door dezelfde scheur, de dekens naar buiten In een oogwenk is het reeds bejaarde echtpaar op den dijk. Op een honderd meter afstand van hun woning vinden ze hun dekens terug. Naar de man verzekerde, was het een „vriend" geweest, die hun deze kool had 'gestoofd 1 Weik een vriend En wat een huis 1 Een hazen- en konijnmplaag. Men schrijft uit Kaatsheuvel aan de Doen de muizen in deze streken, vooral in de akkers langs de Langstraatsche polders gelegen, aan den landbouw veel schade de laatste weken hebben zij een bondgenoot gekregen en wel een heel leger hazen en konijnen. De uitgestrekte heidevelden tusschen Tilburg, Kaatsheuvel, Udenhout en Dongen wemelen van deze diertjes. De langdurige droge zomer heeft het voedsel op de heidevelden zelf zeer beperkt, zoodat zij, door den honger gedreven, de akkers en tuinen van de in deze streken wonende landbouwers met onop houdelijke bezoeken vereeren. De te veld staande gewassen, de winterrogge, alles heeft veel van hun vraatzucht te lijden. Enkele boeren zijn zelfs genoodzaakt geweest, wiilen ze hun geheele winter voeder niet prijsgeven, om de akkers met gaas te omspannen. Van enkele landbouwers zijn de akkers zoo goed ais geheel kaalgevret9D. Volgens het zeggen van onze land lieden kan er een waggonladiDg hazen en konjjuen opgeruimd worden, om nog een talrijk leger over te laten. Voor de boeren op den zandgrond is het een ware plaag, die vooral voor de menschen, die op het „gehuurd" zitten, Diet gering is te schatten. Een vrouw verkocht voor tien gulden. Bij de civiele zitting van het kanton gerecht te Haarlem deed zich een bijzonder geval voor. Er zou een vrouw beëedigd worden als voogdes, oen vrouw, die met een koopman in alles samenleeft in echtenstaat. De beëediging kon niet doorgaan, om dat er geen protestverklaring was over gelegd. De vrouw opponeerde daartegen zeer sterk. Het werd hoog tijd, dat daaraan nu maar eens een eind kwam, want haar man was zoo'n lievert. Hij had haar voor f 10 verkocht aan een anderen leeglooper met 7 kinderen. Heb je zelf die f 10 ontvangen, vroeg de kantonrechter. Wel neen, zei de stumpert, die f 10 hebben mijn man en zijn kameraden in drank omgezet, maar in ieder geval zou ik toch niet bij den ander zijn gegaan, want op stuk van zaken is hij nog slechter dan mijn eigen man. Van deu tegenwoordigen Minister van Financiën is geen voorstel te ver wachten tot heffing van een belasting op de goederen in de doode hand. TEXELS i „Tel."

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 1