BmnenlaiidL trouwen in hem verloren heeft. Diensvolgens heeft hij daarom nederig verzocht het regentschap neer te leggen. In aanmerking nemende dat hij slechts in Staatsmans- beleid is tekort geschoten, doch overigens met goede bedoelingen bezield was, werd aan hem een jaargeld van 50000 taels toegekend. Daar de Keizerin-Weduwe zichzelf niet bekwaam achtte het regentschap over den Keizer op zich te nemen is" er een voogdij raad ingesteld waarin een Chineesche onderkoning en een Mandjoeneesche Magi straat zitting hebben, terwijl de verant woordelijkheid thans geheel bij de regeering berust Of de opstandelingen zich door dit offer door de dynastie gebracht, zal laten ver zoenen, moet afgewacht worden, 't Wordt echter wel betwijfelt. A. Kooiman 2 J. Witte 1 De heer Albert Kooiman, die moest aftreden als Heemraad, wenschte Diet moer in aanmerking te komen. Van de gelegenheid tot het markten van vee, j.l. Maandag, werd niet ter ver melding waardig gebruik gemaakt. Nog eens Sint-Nicolaasdag. Dat wij niet van alles melding maakte wat de Sint-Nicolaatfdag vermeldens waardig boodt, zal meD zeker ons wel ten goede houden, aangezien ons berichtje nogal overhaast moest worden opgemaakt. Wij vermelden dus nog, dat Sint- Nicolaas met zijn knecht ook een bezoek bracht aan de St. Jozefschool; de kinderen werden door den Sint toegesproken en ontvingen allen een klmn cadeautjede kinderen zongen Sint-Nicolaasliedjes. Van bevriende zijde werd ons nog medegedeeld dat de oudjes in hjet gesticht van Weldadigheid namens den Sint, door een vriendelijke hand ruimschoots werden bedeeld met versnaperingen. Met de doktersbenoeming stand plaats de Cocksdorp, wil het niet vlotten, de heer Smits, in laatste raadsvergade ring ris zoodanig benoemd, heeft thans ook vooi benoeming bedankt. Eveneens bedankte de heer K. v. d. Meer voor zijne benoeming tot hoofd der school te Zuid-Eierland. Het Nut. De heer W. C. van de Volkere, direc teur der inrichting voor electrotherapie en voor onderzoek en behandeling met Röntgenstralen te VlissiDgen, die 29 December 1909 hier voor het departement Texel optrad met het onderwerp „Draadlooze Telegrafie", behandelde Maandag j.l. de „Directe kleurenfotografie" Het succes toen behaald, was zeker voor een groot deel de reden, dat de waarn. voorzitter, de heer Wagemaker, in zijn openingswoord kon gewagen over de goede opkomst. 't Is ongetwijfeld een hoogst moeilijke taak om voor een publiek, dat voor het overgroots deel bestaat uit personen voor wie zelfs de gewone fotografie een mysterie is, een onderwerp als het genoemde te behandelen, toch zouden wij durven veronderstellen, dat het de heer v. d. Volkere gelukt is, zelfs bij dat overgroots deel eenig begrip te dier zake te hebben bijgebracht Spr. besprak achtereenvolgens de verschillende methoden van kleuren fotografie, die van Vogel, van Ives van Lübman en ten slotte die van Gebr. Lumière, deze laatste uitvoerig toegelicht, behandeld en verklaard. Hoewel de heer v, d. Volkere zich deed kennen als een geestig spreker, die z'n wetenschappelijk onderwerp, in een aangename vorm weet op te disschen toch zal van hetgeen hij ten beste gaf over spectrumkleuren, over infra-rood en ultra-violet, over 13000 en over 26000 nuances zijn gehoor niet veel zijn bijge bleven, dan dat do spr, z'n onderwerp volkomen machtig was. 'tls niet denkbaar dat iemand in een paar uur iagewijd wordt in de finesses van een vak, waarvan hij te voren slechts de naam kende, doch wat ons te voren geheimzinnig scheen, dat is het thans niet meer, wij hebben begrepeD, dat ook de kleurenfotografie nog een groot arbeidsveld oplevert, dat ze nog lang de trap van volkomenheid, wat betreft de toepassing, niet heeft bereikt, doch het grondbeginsel, bet driekleurenstelsel, rood, geel en blauw, bij alle methoden, wijst zeker de richting aan. In verband met hec onderwerp gaf spr. verschillende lichtbeelden te zien, w. o. een negental fotograflên door hem volgens de methode Lumière vervaardigd en stelde in de pauze het publiek in de gelegenheid een microscopisch beeld van de platen van Lumière tezieD, waarop duidelijk de gekleurde aardappel meel sorrels zichtbaar waren die op iudere plaat, volgens berekening, teDgetale van tienduizend millioen in de verhouding van 3 oranje, 4 groen en 3 violet voorkomen. Het woord van dank aan spreker door den voorzitter aan het slot was zeker alleszins verdiend. Ouwe Sunterklaas. De ouwe Sunterklaas heeft door gunstig weer de gelegenheid gegeven bet feest met de noodige opgewektheid te vieren, en het heeft daaraan dan ook niet ontbroken. Nooit of te nimmer was zooveel publiek van elders opgekomen, en... het is niet teleleurgesteld. Auto's, wel twee, tuften langs de straten, van persoonlijke ongelukken evenmin van een bekeuring, hoorden wij niet, niettegenstaande zij niet de bij de wet vereischte signalen lieten hooren. De Americm Hoepla bood gelegenheid voor kermisvermaak, vjjf ringen voor een stuiver, twee fotografen of om met van de Volkere te spreken, fotografisten, deden kosteloos legio opnamen, een tooverheks naar den eisch gekleed, een drietal meisjes, voorstellende geloof, hoop en liefde, lijn en minder fijne gecostumeerden, sommige voorzien van maskers in den vorm van dierenkoppeD, 't wemelde langs de straat. Ouwe Sunterklaas gaat nooit verloren, zong do jeugd al in de vooravond en de ouderen herbaalde het later, te hopen is dat het niet gaat ontaarden, in den laten avond hoorden wij een nagalm die on aangenaam aandeed, alcoholgebruik moet dit volksfeest niet ontsieren. Oudeschild, 12 December. Na het vertrek van onzen vroegeren postbode, den Leer J. Backer Bznaar Zwaag, hebben wij hier nu reeds den 3.1pn plaatsvervanger. Te hopen is het dat deze het langer moge uithouden dan zijn beide voorgangers. Te karige be zoldiging, ongeveer 13 stuivers daags, schijnt deze betrekking minder aantrek kelijk te maken. Zondag 17 Doe. a.s. 's morgens 10 uur zal de Weleerwaarde Heer Ds. Onnekes van Helder, den Weleerw. heer Ds. Buiskool in zijn ambt bevestigen, terwijl 'sav. om 7 uur laatstgenoemde zijn iutreepreek zal houden. De alhier bestaande gemengde zangvereeniging „Eigen Ooefening" zal vóór het vertrek van haar tegenwoordigen Directeur, den heer K. Dikstaal, in den loop dezer week twee uitvoeringen geven en Wel op Douderdag, 14 Dec. a.s. voor de ouderen en Zaterdag 16 Dec. voor de jongeren. Den H oom, 11 December. Door Jan Boon Jbz. is alhier een post duif gevaugen welke op een der vleugels de volgende merken droeg m Union 11397 Tourco 1 N.G. 12 Dec. Ouwe Sunterklaas gaat nooit verloren", zingt de jeugd, zoo was het ook weder hedenavond. Hot aantal gemaskerden was niet zoo talrijk als voorgaande jareD, dank zij het gunstige weer, was er heel wat publiek op de been, wat voor ons dorpje wel het aan genaamste is. De vliegmachine, door een troepje jongelui van den Burg hier vertoond, bad. veel bekijk. De vervaar digers hebben eer van hun werk. Van de gelegenheid, om een luchtreisje mede te maken, werd echter geen gebruik gemaakt In het Loodsmanswelvareo was het propvol. Tot elf uur kon men daar van het bal profiteeren. De Gocksclorp. Als ouderling en diaken der Ned. Herv. Gemeente, werden resp. herkozen de heeren F. Gaakeer en M. Reuvers en als kerkvoogd de heer B. Dros. Voor wijlen den heer K. Wetsteen, werd als notabel gekozen de heer H. Buijsman. Waal, 11 December. Door stemgerechtigde leden in de Herv. kerk zijn herkozen als Ouderling de heer L. H. Schot en als Diaken de heer J. Plaatsman. Alhier bestaat het plan zie achterstaande advertentie een IJsclub op te richten. Het doel is, eene goede schaatsbaan te verkrijgen, waarop de leden gratis kunnen rijden, en waarop uiet-leden voor een zeker bedrag kunnen worden toe gelaten. De hoop bestaat, dat a.s. Vrijdag op de uitgeschreven vergadering ook elders wonende personen b.v. van Burg, Oude- schild, enz. zullen tegenwoordig zijn. Met het oog op het seizoen is spoedig vergadering gewenscht. Oosterend11 December. „Nut en Genoegen" hield j.l. Zaterdag eene vergadering, die goed bezet mocht heeten. De heer B. Elzer gaf'als lezing „De Kroonprins van Dzjiboeti", door F. de Sinclair. Met veel genoegen werd er naar geluisterd en gedurig klonk een gulle lach bij de grappige passages, die er in voorkwamen, en die zoo goed werden vertolkt. Gaarne zal men de heer Elzer eens weer zien optreden. De vaste bijdrage werd gegeven door den heer J. Daalder Dz, die daarvoor gekozen had, „Uude Sientje", door J. van Maurik. Vervolgens droeg de heer P. Lenghaus voor „Het ijö" terwijl de heer Elzer nog „Een aardigheidje uit mijn kosthuisleven" ten beste gaf. Een en ander slaagden best en de ver gadering genoot er bij. Met woorden van dank en met een tot weerziens in het volgend jaar werd deze bijeen komst, waarin eeoe bijzonder opgewekte stemming heerschte, gesloten. Aan do garnalenvisschers werd bericht, dat er weinig of geen geld voor de waar betaald kan worden. Uitloopen van aardappelen 1 Thans hebben meer dan in andere jaren, de aardajpelen neig ng om uitte spr ïiten. Men houde ze lus frisch en als de bcop wat groot is, zette men za van tijd tot tijd om, om broeiing te vooi kom' n. Twist en brand De Haagsche brandweer werd Zater dagavond gealarmeerd voor een brand in perceel no. 92 aan de Bloemstraat, eeu zijstraatje van de Veenkade. De brand in het huisje had niet veel te beduiden, maar veel erger was 't gesteld met een der bewoners, een 28- jarigen kostganger. Deze persoon was geheel met brand wonden overdekt. Buren hadden hem reeds een paar huisjes verder op een bed gelegd. Daar vond de chef van de brandweer hem, die den man verbond waarna de ernstig verwonde per auto mobiel naar het ziekenhuis werd ver voerd. Volgens beweren van buren zou bedoelde persoon in den loop van den avond twist hebben gehad met zijn kostbaas, en bij dien twist zou de brandende lamp zijn omgevallen, mis schien ook dat de lamp door een der twistenden als wapen is gehanteerd ge worden, althans de scherven werden tot op de trap gevonden. Een nieuwe boot. Bij de Nederlandsche Scheepsbouw maatschappij Gebr. Goedkoop te Amster dam is thans in aanbouw om den 15den Mei in dienst te worden gesteld een nieuwe boot van den N.V. Alkmaar Packet. Deze boot zal er een zijn met 3 dekken. Het derde dek ongeveer zoo hoog als de schoorsteenen der thans in dienst zijnde booten. De boot is 42 meter lang en 8 meter breed en heeft ruimte voor 1400 passagiers. Een dergelijke boot, voortbewogen door 3 schroeven in werking gebracht door 3 motoren is in ons land nog niet aanwezig. Dat de inrichtiug zeker wel niets te wenschen zal overlaten daaraan behoeft wel niet te worden getwijfeld. 25 gulden in de kachel. Men meldt uit Amsterdam Een week of drie geleden wierp mej. Swaap, wonende Weesperstraat 121, eenige stukjes papier in de brandende kachel. Even later bemerkte zij tot haar schrik, dat zich onder de papiertjes ook een bankbiljet van f 25 bevond. De asch werd bijeengezocht en ter onder zoek naar de Ned. Bank opgezonden. Men kan zich de blijdschap van mej. S. voorstellen toen haar dezer dagen een nieuw bankbiljet werd toegezonden met den raad, voortaan wat voorzichtiger te zijn. Hef raadsel opgelost. Een bekend straattype te Amsterdam, dat lucifers vent, had een „gelukkie". Het medelijden van een Duitscher werd doordat de man een arm mist, opgewekt en deze gooide hem een 2'/rcentstuk toe, dat gretig werd opgeraapt. 's Avonds wag de lucifersverkooper echter ongewoon in de olie en „hij riekte sterk naar den drank", zooals de politie term luidt. Zijn vrienden peinsden er over, hoe hij in zulke omstandigheden was gekomen, doch kwamen er niet achter. Maar de Duitscher wist 's avonds het geheim op te lossen, toen hij in zijn portemonnaie keek. Want bij moest daarbij bemerken, dat hij den één-armigen bedelaar geen 2'/s-centstuk, doch een gouden tientje had gegeven I Een jacht op 't tientje begon, maar dit was reeds versmolten in zilver, koper en jenever 1 Kinderen kunnen niet zonder toezicht. Te Venendaal wisten drie kleine kin deren van wie het oudste 5 jaar e9n kan met petroleum machtig te worden. De inhoud werd in de kachel geworpen met het gevolg, dat door do uitslaande vlam het oudste kind zulke brandwonden kreeg, dat men voor het behoud van het leven vreest. De twee andere kinderen kregen eveneens zeer ernstige brandwonden. De vader was naar zijn werk, terwijl de moeder zich eenige oogenblikken had verwijderd. Vrede door Recht, Binnenkort zal vanwege het hoofdbe stuur van den Algem. Nederl. Bond „Vrede door Recht" te 'sGravenhage een groote openbare bijeenkomst worden gehouden, om opnieuw het onrechtvaar dige, het onmenscheljjke en het econo misch en sociaal zoozeer ongewenschte van eiken oorlog, die een andere oorlog is can een oorlog ter verdediging van onafhankelijkheid, in het licht te stellen. Als sprekers hebben zich reeds een 4-tai mannen van naam bereid verklaard. TEXEL, 11 Dec. 1911. Tooneelmeeniging T.A.V.E.N.U. De uitvoering van bovenstaande ver- eenigiDg van Helder, toegankelijk voor de Donateurs van U. d. I. van nier, op Zaterdagavond j. 1. was maar matig bezocht, wat voor een deel zeker aan de slechte weergesteldheid te wijten was. Stipt op tijd werd de voorstelling met een gepast woord door den voorzitter van U. d. I. geopend, pardon 1 dat hadden we ons zoo voorgesteld, doch niets daarvan, een slotwoord van dien aard bleef dus ook gevoegelijk achterwege, wat in dit geval zeker wenschelijk was, omdat in den regel, zoo'n speech, hoe goed bedoeld, de indruk van hot opgevoerde benadeelt. „Voerman Henschel", een stuk uit het Duitsche volksleven, weergegeven door zoo'n uitstekend dillettantengezel- schap, is in staat een stemming te makeD, die nog dagen naklinkt. De tafereelen, uit het huiselijk en maatschappelijk leven, meesterlijk voor 't voetlicht ge bracht, doen ods, door hunne natuurlijk heid, huiveren om wat leeft en lijdt in de wereld rond om ons. 't Is zeker een gewaagde ouderneming van 9en liefhebberijtooneelgezelschap, dergelijke stukken in studie te nemen, maar wij voegen er onmiddelijk bij, dat ze uitstekend geslaagd is, wij hebben niets dan lof over de uitvoering, alle rollen en wij zonderen daarbij niemand uit, werden uitstekend vervuld. Voerman Henschel en Hanna boeiden van begin tot eind, en dwongen vooral in het laatste bedrijf, bewondering af, doch ook de rollen van Vrouw Henschel, Siebenhaar, Wermelskirch, Franciske, Fabig en Haffe waren in goede handen en verhoogden door uitnemende vertol king de indruk van het geheel. De tooneelvereeniging T.A.V.E.N.U. kan met voldoening op deze uitvoering terugzien, herhaald luid applaus, maar vooral de ademlooze stilte gedurende de bedrijven, waren doorslaande bewijzen van waardeeriog. Een prettig bal hield de jongeren nog geruimen tijd bijeen. Uitslag stemming. Voor de Maandag gehouden verkiezing van een Hoofdingeland en een Heemraad van den polder Waal en Burg op Texel, werden uitgebracht 50 geldige stemmen, (3 in blanco) als volgt Hoofdingeland Jacob Witte 45 stemmen. Jn. Eelman 3 R. Keijser Sz. 2 Gekozen alzoo de heer Jacob Witte. Voor Heemraad Jan Eelman 47 stemmen.

Texelsche Courant | 1911 | | pagina 2